Рішення
від 15.07.2019 по справі 548/1280/19
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/1280/19

Провадження № 2/548/512/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.07.2019 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді- Коновод О.В.

за участю секретаря судового засідання - Вовк М.І.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровськобагачанської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Покровськобагачанської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини, мотивуючи його тим, що він ОСОБА_1 , є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Оріхівка Лубенського району Полтавської області, що підтверджується копією свідоцтва про її смерть Серія НОМЕР_1 .

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_2 відкрилась спадщина на її спадкове майно, тобто земельну ділянку площею 2,70 га, що розташована на території Покровськобагачанської сільської ради Хорольського району Полтавської області, цільове призначення- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала їй на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_2 .

З довідки виконкому Покровськобагачанської сільської ради Хорольського району Полтавської області № 02-24/1426 від 04.09.2019 року слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Спільно з нею на момент її смерті ніхто не проживав і не був зареєстрований. Від її імені заповіт Покровськобагачанською сільською радою не посвідчувався.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з"явився, але в позовній заяві прохав суд провести розгляд справи за його відсутності.

В судове засідання Покровськобагачанська сільська рада Хорольського району Полтавської області в судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада при розгляді справи покладається на розсуд суду.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється,що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.

Врахувавши позицію позивача, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку відповідача, викладену у письмовій заяві, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України позивач, ОСОБА_1 , є спадкоємцем першої черги за законом померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_2 .

У зв»язку з тим, що позивачем пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_2 встановлений ст. 1270 ЦК України, а також неможливо у нотаріальному порядку встановити факт родинних відносин між спадкодавцем та позивачем, її сином, йому було роз»яснено державним нотаріусом Хорольської державної нотаріальної контори Решта С ОСОБА_3 право звернутись до суду з відповідною заявою для встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки у представленому ним повторному свідоцтві про його народження серії НОМЕР_3 виданому 18.10.2016 року Миргородським районним відділом ДРАЦС ГТУ юстиції у Полтавській області в графі мати вказано - ЛУПАНДИНА КЛАВДІЯ ОСОБА_4 , а у представленому позивачем свідоцтві про смерть серія НОМЕР_1 виданому виконавчим комітетом Оріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 КЛАВДІЯ ОСОБА_6 . Прізвища ЛУПАНДИНА та ЛУПАНДІНА а також по батькові : ОСОБА_4 та ОСОБА_6 не є тотожними, про що слідує з повідомлення від 22 квітня 2019 року за № 453/01-16.

Згідно з п.1 ч. 1 до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Даний факт є юридичним, оскільки його встановлення в судовому порядку надає позивачу можливість реалізувати право на вказану спадщину померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 згідно чинного законодавства та повністю доводиться письмовими доказами: копією свідоцтва про народження Серія Серія серії НОМЕР_3 , а також письмовими поясненнями свідків: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які проживають в селі Покровська Багачка Хорольського району Полтавської області.

Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Згідно ст.1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.

Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Аналогічні роз`яснення викладені у абз. 2 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування . Так, при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Позивач дійсно пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_2 з поважної причини, оскільки не має юридичної освіти та достатніх знань в області спадкового права України, але виявляв намір прийняти спадщину, оскільки утримував на руках правовстановлюючі документи на спадкове майно спадкодавця, тому вважав, що таким чином фактично прийняв її спадщину.

На підставі зазначеного, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів, приходить до висновку, що у позивача були перешкоди для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини та такі обставини є поважними, а тому позов підлягає задоволенню. Тому суд вважає необхідним визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори тривалістю 2 місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили.

На підставі викладеного і керуючись ст..ст. 1217, 1261, 1270,1272,1277 , ст.ст. 1-18, 76-81, 141, 209-241, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Покровськобагачанської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини,- задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , є рідним сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , додатковий строк для прийняття спадщини померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_2 , терміном 2 / два / місяці, з дня набрання рішення суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 15.07.2019 року.

Учасники справи:

ПОЗИВАЧ: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , мешканець за адресою: АДРЕСА_2 .

ВІДПОВІДАЧ: Покровськобагачанська сільська рада Хорольського району Полтавської області , адреса с. Покровська Багачка Хорольського району Полтавської області, індекс: 37812 , Код ЄДРПОУ: 22535546, КОАТУУ: 5324885001.

Суддя : О.В. Коновод

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення15.07.2019
Оприлюднено21.07.2019
Номер документу83129284
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —548/1280/19

Рішення від 15.07.2019

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 21.06.2019

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні