Рішення
від 19.07.2019 по справі 670/454/19
ВІНЬКОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/454/19

Провадження № 2/670/282/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2019 року смт. Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Потапова О.О.

з участю секретаря Корчової А.І.

за відсутності сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Віньківці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Петрашівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, про визнання права власності на майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду із вказаним позовом, у якому просять визнати за кожним із них в порядку спадкування право власності на 1\2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 після смерті їх матері ОСОБА_3 .

В обґрунтування позову вони вказують що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх матір ОСОБА_3 в с. Петрашівка Віньковецького району Хмельницької області. На їх ім`я матір написала заповіт, яким заповіла їм будинок АДРЕСА_1 .

23 січня 2019 року вони звернулись до приватного нотаріуса Віньковецького районного нотаріального округу, Кухарської Л.А. щодо отримання свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом на будинок, на що отримали відмову у вчиненні нотаріальної дії у видачі їм свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказане домоволодіння в смт. Віньківці по спадковій справі ОСОБА_3 , в зв`язку з відсутністю документів, необхідних для оформлення спадкового майна.

Вони не можуть отримати в нотаріальніЙ конторі свідоцтво про успадкування будинку, так як мати при житті не виготовила технічний паспорт на будинок і свідоцтва про право власності на це домоволодіння., тому звернулись за захистом своїх прав до суду.

У судове засідання сторони, будучи повідомленими про місце, дату та час розгляду справи, не з`явились. Відповідно до ст. 211 ч.3 ЦПК України справа розглядалась на підставі наявних у суду матеріалів згідно з приписами ст. 247 ч.2 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідач Петрашівська сільська рада Віньковецького району Хмельницької області проти задоволення позову не заперечувала, просить ухвалити рішення згідно чинного законодавства, у судове засідання представника не надіслала, будучи належно повідомленою про час та місце розгляду справи, відповідно до ст. 223 ч.4 ЦПК України, справа розглянута без участі сторін.

Дослідивши представлені докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивачів (свідоцтво про народження № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 в с. Петрашівка Віньковецького району Хмельницької області. На їх ім`я вона 14.02.2018 року склала заповіт, яким заповіла їм в рівних частках будинок АДРЕСА_1 .

Позивачі своєчасно звернулись в нотаріальну контору, де відкрито спадкову справу, що слідує із повідомлення № 5/01-16 від 23.01.2019 року приватного нотаріуса Віньковецького районного нотаріального округу. Нотаріус 23.01.2019 року відмовила їм у видачі свідоцтва на спірний будинок через відсутність правовстановлюючих документів.

Заповітом посвідченим в 2018 році секретарем Петрашівської сільської ради ОСОБА_4 мати заповіла ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вказаний будинок, господарські будівлі, земельну ділянку та інше майно в АДРЕСА_1 . Згідно виписки з погосподарських книг вказаної сільської ради за 2016-2020 роки році був закріплений за мамою позивачів, як за головою домогосподарства.

Вказані обставини підтверджується випискою з погосподарської книги за 2016-2020 роки, в якій ОСОБА_3 значиться головою домогосподарства домоволодіння АДРЕСА_1 Свідоцтвом про її смерть серії НОМЕР_3 , актовий запис № 9, копією заповіту посвідченого 14.02.2018 року секретарем Петрашівської сільської ради, який не змінено на час розгляду справи.

Мати набула права особистої, а після 1991 року (прийняття ЗУ Про власність ) набула права приватної власності на будинок АДРЕСА_1 , на підставі колгоспного права, як особа, яка працювали в місцевому колгоспі, про що свідчать виписка з погосподарської книги за 1991-95 роки, де зазначено суспільну групу колгоспний двір, а ОСОБА_3 пишеться дружиною голови цього двору ОСОБА_5 .

Відповідно до ст. 120, 125 ЦК УРСР при розподілі майна колгоспного двору ОСОБА_3 отримала частку майна цього двору, а відповідно і право на домоволодіння, проте в 2004 році своє право на дім відповідно до ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 не зареєструвала.

На вказане майно після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина. Частину спадщини в 2018 році прийняла сестра позивача, що підтверджено матеріалами спадкової справи. Відповідно матеріалів цієї справи матір заповіла йому та ОСОБА_2 зазначений житловий будинок.

Після її смерті вони прийняли спадщину відповідно до ст. 1269 ЦК України шляхом подачі заяви нотаріусу, що підтверджено матеріалами спадкової справи № 199-2018 заведеної приватним нотаріусом Віньковецького районного нотаріального округу.

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнається Петрашівською сільською радою і в силу ст. 82 ч.1 ЦПК України приймається судом на підставі досліджених доказів.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. (ст. 1217 ЦК України).

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Так, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове домоволодіння, яким померлі батьки володіли на праві особистої власності, позивачі позбавлені можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, що підтверджується вище зазначеним листом приватного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії та у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 .

При вирішенні розглядуваного спору, суд бере до уваги, що згідно вимог Закону Про сільську Раду депутатів трудящих УРСР від 02.06.1968 року, кожна сільська рада вела погосподарські книги, в яких відповідним записом посвідчувалося право землекористування всіх громадян на території сільської ради, в особовому рахунку вказувались прізвище, ім`я та по батькові глави сім`ї, на ім`я якого відкрито особовий рахунок, він і був власником будинку.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.

На виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 11 березня 1985 року № 105 у 1985-1988 роках сільськими, селищними, районними радами народних депутатів ухвалювалось рішення щодо оформлення права власності та реєстрації будинків у бюро технічної інвентаризації за даними погосподарських книг сільських, селищних рад із додатками списків громадян, яким ці будинки належали.

Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема такими, як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін`юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (з подальшими змінами).

Проте, у період чинності зазначеної Інструкції державна реєстрація нерухомого майна не проводилась у сільській місцевості. Право власності на нерухоме майно, що знаходиться в сільській місцевості, може бути підтверджено довідкою виконавчого комітету відповідної місцевої ради.

У разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину.

Те, що померла ОСОБА_3 володіла будинком АДРЕСА_1 на праві особистої, а після 1991 року - приватної власності знайшло підтвердження в судовому процесі.

Право власності позивача на спадкове домоволодіння визнається відповідачем - сільською радою с. Петрашівка, не порушує прав чи інтересів інших осіб, тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 15, ст. 16, ст. ст.1217-1218, ст. ст. 1268-1270 ЦК України, ст. 8, ст. 10, ст. 11, ст. 60, ст. ст. 212-215 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 за кожним окремо право власності на 1\2 частину домоволодіння, що розміщене в АДРЕСА_1 .

Позивачі:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , проживає в АДРЕСА_2 .

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , проживає в АДРЕСА_2 .

Відповідач: Петрашівська сільська ради Віньковецького району Хмельницької області, с. Петрашівка вул. Перемоги, 96а Віньковецького району Хмельницької області, код 04403404.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Віньковецький районний суд до Хмельницького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Потапов

СудВіньковецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення19.07.2019
Оприлюднено21.07.2019
Номер документу83129715
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —670/454/19

Рішення від 19.07.2019

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Потапов О. О.

Ухвала від 03.07.2019

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Потапов О. О.

Ухвала від 30.05.2019

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Потапов О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні