ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" липня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1350/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Волков Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Кришталя Д.І.,
розглянувши справу №916/1350/19,
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" (вул.Приморська,47/1,Одеса,Одеська область,65026),
до відповідача: Відділу освіти, молоді та спорту Березівської районної державної адміністрації Одеської області (вул.Грушевського,5-А,Березівка,Березівський район, Одеська область,67300),
про стягнення 36731,10 грн.;
Представники сторін:
Від позивача: не з`явився,
Від відповідача: не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Відділу освіти, молоді та спорту Березівської районної державної адміністрації про стягнення 36731,10 грн.
В обґрунтування позовної заяви посилається на неналежне виконання укладеного між ТОВ "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" та Відділом освіти, молоді та спорту Березівської районної державної адміністрації Одеської області договору № 017210(2018)-БТ від 26.02.2018 постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій), просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 33746,51 грн. та 3% річних у розмірі 2984, 59 грн.
Відповідач у судові засідання не з`явився, правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних заперечень щодо вимог позивача не надав. Але 05.06.2019 звернувся до суду з заявою (за вх. №11192/19), у якій просить суд розглянути справу за відсутністю відповідача.
Справу розглянуто за правилами спрощеного провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" (постачальник) та Відділом освіти, молоді та спорту Березівської районної державної адміністрації (покупець) укладено договір постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій) № 017210(2018)-БТ від 26.02.2018 (далі - Договір).
Згідно з додатковою угодою від 14.01.2019 дію Договору було продовжено в частині постачання природного газу на суму 484909, 49 грн. до 28.02.2019.
Відповідно до п. 2.1 Договору Постачальник постачає Споживачеві наступний предмет закупівлі: газ природний, скраплений або в газоподібному стані - за кодом ДК 021:2015, код CPV - 09120000-6) - (газове паливо) (далі - газ) в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Спроживача, а Споживач зобов`язуються прийняти газ та оплатити постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених даним Договором.
Згідно з п. 3.5 Договору встановлено, що приймання-передача природного газу, поставленого Постачальником та прийнято Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою щомісячних актів приймання-передачі природного газу, що оформлюється на підставі даних кожного комерційного вузла обліку та є невід`ємними частинами цього Договору і є підставою для остаточних розрахунків, між Сторонами.
Пунктом 5.1 Договору встановлено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, що встановлюється Постачальником та оприлюднюється ним на своєму сайті. Ціна природного газу розрахована з урахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними трубами.
Ціна на природний газ у розрахунковий період визначається відповідно до обраного Споживачем порядку оплати природного газу передбаченого п.5.5. даного Договору:
I. у разі оплати замовлених обсягів газу за 5 (п`ять) діб до початку місяця поставки, вартість поставленого газу визначається за ціною категорії І "за умови оплати за 5 днів до початку розрахункового періоду постачання газу", оприлюдненою Постачальником на своєму сайті;
II. у разі оплати протягом місяця поставки газу та/або після закінчення місяця поставки газу, вартість поставлених обсягів природного газу, визначається за ціною категорії II "за умови оплати протягом або після розрахункового періоду постачання газу", оприлюдненою Постачальником на своєму сайті.
Відповідно до п. 5.1.2 Договору ціна може змінюватися і є обов`язковою для обов`язковою для Сторін з дати вступу її в дію і оприлюднення Постачальником на власному сайті та офіційних друкованих виданнях.
Згідно з п. 5.4 Договору розрахунковий період за Договором становить один місяць - з 10-00 години першого дня місяця до 10-00 години першого дня наступного місяця включно. Вартість послуг по Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу Споживачу і складає: 2424547,45 грн.
Пунктом 5.5.1 Договору передбачено, у разі оплати замовлених обсягів газу до початку м`ясця поставки, Споживач зобов`язується сплатити вартість замовленого обсягу природного газу (номінації) не пізніше ніж за 5 (п`ять) діб до початку розрахункового періоду. Оплата за постачання природного газу здійснюється Споживачем грошовими коштами шляхом поточного перерахування на рахунок Постачальника 100% вартості запланованих обсягів запланованого обсягу природного газу на підставі рахунку/рахунку фактури.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За положеннями ч.ч.1, 2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
П.1 ст.202 ЦК України встановлює, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічна норма міститься і в ст.193 ГК України, яка регламентує, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Так, у випадку недоплати вартості послуг за спожитий у розрахунковому періоді природний газ, Споживач проводить остаточний рахунок не пізніше 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим на підставі рахунка-фактури та акту приймання передачі природного газу (п.5.5.1 Договору).
Позивач на виконання умов Договору поставив до пунктів споживання Відповідача природний газ у період з лютого 2018р. - лютого 2019р. на загальну суму - 2918613,19 грн., що підтверджується Актами приймання-передачі природного газу (а.с. 24-92). Таким чином, позивач свої зобов`язання з постачання виконав належним чином.
У відповідача заборгованість за оплату природного газу, поставленого відповідного до вказаних Актів, на даний час відсутня, однак оплату було проведено несвоєчасно, що підтверджується випискою по рахункам (а.с. 106-111).
Відповідно до п. 8.2.1 Договору у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом V Договору, Споживач зобов`язується сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, нарахування пені за прострочення виконання зобов`язання припиняється через дванадцять місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконане.
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
В ч.1 ст.548 ЦК України закріплено, що виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. В силу ч.1 ст.546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (штраф, пеня).
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
При цьому відповідно до ч.1 ст. 550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Статтею 230 ГК України встановлено, що пеня є одним із різновидів штрафних санкцій, які учасник господарських зобов`язань повинен сплатити за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов`язань.
Так, позивачем було нараховано пеню на підставі п.п. 8.2.1, 8.2 Договору у розмірі 33746,51 грн. Розрахунок пені перевірений судом, встановлено його правильність.
З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку про задоволення вимог щодо стягнення пені.
Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Позивачем заявлено до стягнення 3% річних у розмірі 2984,59 грн., розрахунок перевірено судом та встановлено його правильність. З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку про обґрунтованість вказаної вимоги.
Щодо стягнення витрат на правову допомогу суд вказує, що відповідно до положень ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Так, представником позивача було надано Додаток до Договору про надання правової (правничої) допомоги від 01.04.2019, який містить детальний опис робіт (наданих послуг), зокрема, зазначено, що вартість складення позовної заяви становить 1000 грн. за одиницю, а представництво Клієнта в місцевих судах становить 2000,00 грн. за справу. З урахуванням вказаного, суд вважає обґрунтованими вимоги про стягнення з відповідача 3000,00 грн. витрат на правничу допомогу з урахуванням співмірності заявлених витрат ціні позову, складності справи та обсягу наданих документів.
Згідно з положеннями ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з п.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до положень ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.11, 15, 202, 526, 530, 551, 625, 629 ЦК України, ст. ст. 193, 216, 218, 230 ГК України, ст.ст.46, 73, 74, 75, 77, 79, 86, 91, 98, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1, код 39525257) про стягнення з Відділу освіти, молоді та спорту Березівської районної державної адміністрації Одеської області (вул. М.Грушевського, буд.5-А, м. Березівка, Березівський район, Одеська область, 67300, код 02145103) 36731,10грн., - задовольнити.
2. Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Березівської районної державної адміністрації Одеської області (вул. М.Грушевського, буд. 5-А, м. Березівка, Березівський район, Одеська область, 67300, код 02145103) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1, код 39525257) 33746,51 грн. пені, 2984,59 грн. - 3% річних, 1921,00 грн. витрат зі сплати судового збору та 3000,00 грн. витрат на професійну правову (правничу) допомогу на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ МТБ БАНК , МФО 328168.
3. Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступна та резолютивна частина рішення складені 15.07.2019. Повний текст рішення складений та підписаний 22 липня 2019 р.
Суддя Р.В. Волков
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2019 |
Оприлюднено | 22.07.2019 |
Номер документу | 83150607 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Волков Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні