Справа № 226/1091/19
ЄУН 226/1091/19
Провадження № 2/226/449/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2019 року Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючої - судді Клепка Л.І.,
за участю секретаря Тіссен О.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника третьої особи Близнової Ю.Ю.,
розглянувши у заочному судовому засіданні в залі суду в м. Мирноград Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа служба у справах дітей Військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка Донецької області про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів на утримання дітей, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів на утримання дітей. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з відповідачкою ОСОБА_3 він перебував у фактичних шлюбних стосунках з кінця грудня 2014 року до початку 2017 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася спільна дитина - ОСОБА_4 , батьком якої в свідоцтві про її народження він записаний відповідно до ст.126 Сімейного кодексу України за його заявою про визнання батьківства. Крім спільної дитини, в її сім`ї виховувався малолітній син відповідачки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько якого в свідоцтві про народження був записаний зі слів відповідачки відповідно до ст.135 Сімейного кодексу України, та його син від першого шлюбу ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На початку 2017 року їх спільне життя з відповідачкою погіршилось і ОСОБА_3 , залишивши позивача і дітей, переїхала жити до іншого чоловіка, з яким деякий час жила в м.Авдіївка, а потім виїхала в м.Мирноград, де зареєструвалась як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 . Ні з позивачем, ні з дітьми відповідачка весь цей час стосунків не підтримує, тому виховує дітей займається позивач. Станом на теперішній час позивач самостійно, без участі відповідачки займається вихованням і матеріальним забезпеченням їх спільної дитини ОСОБА_4 , а також малолітнього сина відповідачки ОСОБА_5 , якого відповідач також залишила на позивача. Вказуючи на те, що відповідачка свідомо не виконує свого материнського обов`язку, повністю самоусунувшись від виховання дітей, не цікавиться їх життям і розвитком, не спілкується з ними, позивач просить суд позбавити її батьківських прав щодо доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначити позивача опікуном ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та стягнути з відповідачки на його користь аліменти на утримання дітей в розмірі 1/3 частини заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення дітьми повноліття.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав і суду пояснив, що з відповідачкою ОСОБА_3 він перебував у цивільному шлюбі з зими 2013 року по кінець 2017 року. Коли вони почали жити разом, відповідачка вже була матір`ю-одиначкою, і її син ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , також мешкав разом з ними. ІНФОРМАЦІЯ_1 у сторін народилась донька ОСОБА_4 , яку позивач записав на своє прізвище. Починаючи з 2017 року відповідачка почала зраджувати йому, періодично зникала з дому, а потім і зовсім пішла, покинувши на нього їх спільну доньку ОСОБА_4 і свого сина ОСОБА_7 . На даний час позивачу відомо, що ОСОБА_3 мешкає в м.Мирноград Донецької області, де зареєстрована як внутрішньо переміщена особа. Перед тим, як піти від позивача, відповідач сказала, щоб він виховував дітей сам. Відповідач повністю втратила зв`язок з дітьми, їх життям та розвитком взагалі не цікавиться, що змусило позивача та його батьків взяти на себе всю відповідальність за долю дітей та їх матеріальне забезпечення. Саме позивач зі своїми батьками піклуються про дітей, забезпечують їх усім необхідним, дбають про них та створюють належні умови для їх повноцінного зростання. З огляду на це просить суд позбавити відповідачку батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначити його опікуном ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та стягнути з відповідачки на його користь аліменти на утримання дітей в розмірі 1/3 частини заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення дітьми повноліття.
Представник позивача, адвокат Костенко Т.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала і просила суд їх задовольнити.
Відповідачка, будучи належним чином повідомленою про час і місце судового розгляду справи, в тому числі шляхом розміщення виклику на веб-сайті судової влади, до судового засідання не з`явилася, відзиву на позовну заяву або клопотань з приводу розгляду справи суду не надала, що надає суду підстави вважати її неявку з неповажних причин і зі згоди позивача здійснити судовий розгляд у заочному порядку на підставі наявних у справі доказів.
Представник третьої особи служби у справах дітей Військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка Донецької області вимоги позивача щодо позбавлення відповідачки ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також про призначення позивача опікуном ОСОБА_5 підтримав, вважав, що позбавлення її батьківських прав буде доцільними і відповідатиме інтересам дітей.
Вислухавши позиції сторін та дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є матір`ю малолітніх ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвами про їх народження (а.с.12,14).
Відомості про батька дитини в свідоцтві про народження ОСОБА_5 зазначені відповідно до ст.135 Сімейного кодексу України, зі слів матері (а.с.15).
Відомості про батька дитини в свідоцтві про народження ОСОБА_4 , зазначені відповідно до ст.126 Сімейного кодексу України, за заявою позивача ОСОБА_2 про визнання батьківства (а.с.13).
Згідно довідки Центру надання адміністративних послуг Авдіївської міської ради, позивач ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с.20). Разом з позивачем мешкають малолітні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до актів обстеження умов проживання від 26.10.2018 року та від 19.12.2018 року, в будинку створені всі необхідні умови для виховання та утримання малолітніх дітей (а.с.21,22).
Позивач є інвалідом III групи з дитинства по опорно-руховому апарату, знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ м.Авдіївка Донецької області і отримує соціальну пенсію по інвалідності в розмірі 1452 грн. щомісячно. Крім того, позивач знаходиться на обліку в управлінні соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка як отримувач соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.35,36).
Ні діти, ні позивач на Д обліках не перебувають (а.с.31,32,33).
Відповідачка ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Відповідно до побутової характеристики, веде нормальний спосіб життя, спиртними напоями не зловживає, вихованням дітей не займається (арк.спр.26).
Згідно довідки управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради №1455-5000026843 від 05.02.2019 року, відповідач ОСОБА_3 зареєстрована як внутрішньо-переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно письмового висновку Військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка Донецької області від 21.02.2019 року № 01-18/0188, відповідачка участі у вихованні і утриманні дітей не приймає, з ними не спілкується, інтересу до їх внутрішнього світу не виявляє, про фізичний і духовний розвиток дітей та їх матеріальне забезпечення не дбає, що вказує на доцільність позбавлення її батьківських прав відносно малолітніх дітей. Таке рішення, на думку органу опіки і піклування, відповідатиме інтересам дітей (а.с.6).
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Статтями 8,12,14 Закону України Про охорону дитинства визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Згідно ст.150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати свою дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечувати здобуття дитиною повної загальної середньої освіти та поважати дитину. В разі, якщо батьки ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання дитини, вони, відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК України, можуть бути позбавлені батьківських прав. Для цього необхідно встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов`язки і злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування.
За загальним правилом позбавлення батьківських прав, як самий крайній захід, спрямоване, насамперед, на захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей та є засобом стимулювання батьків до належного виконання своїх обов`язків.
Як встановлено судом, своїми батьківськими обов`язками відповідачка нехтує свідомо. Приймаючи це до уваги та те, що протягом тривалого часу відповідачка вихованням дітей свідомо не займається, внаслідок чого, суд вважає, що такий захід як попередження про необхідність зміни ставлення до виховання й утримання дітей не забезпечить її належної поведінки, а отже, ефективним не буде.
Згідно наявних у справі доказів відповідачка є дієздатною особою працездатного віку, на тяжкі недуги не страждає.
Таким чином, все вище зазначене дає суду підстави для висновку про винну поведінку матері дітей, про її свідоме ухилення від виконання своїх батьківських обов`язків з виховання дітей, що у відповідності з пунктом 2 частини 1 ст.164 Сімейного Кодексу України є підставою для позбавлення її батьківських прав. При цьому суд погоджується з висновком органу опіки і піклування, що позбавлення відповідачки батьківських прав відносно малолітніх дітей не суперечитиме найкращим їх інтересам.
Обставин, які б свідчили про неможливість виконання відповідачкою батьківських обов`язків, судом не встановлено.
Відповідно до ч. 4 ст.167 Сімейного Кодексу України, якщо діти не можуть бути передані другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дітей мають, за їх спільною заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.
Згідно зі ч. 3 ст.60 Цивільного Кодексу України суд встановлює опіку над малолітніми особами, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вони позбавлені батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Вказана норма кореспондується зі ст.243 Сімейного Кодексу.
Приймаючи до уваги, що малолітній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишається позбавленим батьківського піклування, суд вважає за необхідне, керуючись Законом України Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування , Правилами опіки та піклування з метою захисту прав та інтересів малолітньої дитини на підставі висновку служби у справах дітей Військово-уивільної адміністрації м.Авдіївки Донецької області від 21.02.2019 року, встановити над ним опіку та призначити йому опікуна в особі позивача ОСОБА_2 , який займається вихованням дитини, повністю опікується його долею та надав на це свою свідому згоду.
Батьки позивача - ОСОБА_11 та ОСОБА_12 не заперечують проти взяття їх сином опіки над малолітнім ОСОБА_5 (а.с.10,11)
Відповідно до ст.166 Сімейного Кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину до досягнення нею повноліття. Така вимога позивачем заявлена.
Відповідно до ч.3 ст.181, ст.191 Сімейного Кодексу, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі і присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину відповідно до ст.182 Сімейного Кодексу не може бути меншим, аніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З огляду на це суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки ОСОБА_3 на користь позивача ОСОБА_2 , як батька малолітньої ОСОБА_4 та опікуна малолітнього ОСОБА_5 , аліменти на їх утримання, але не більше ніж до досягнення ними повнолітнього віку, в розмірі 1/3 частини заробітку (доходу) відповідачки, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.150,155,164,166,180-182 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 10, 12, 13, 141, 263, 265, 280-284, 288 ЦПК України, суд --
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , (податковий номер НОМЕР_1 ), місце реєстрації: АДРЕСА_2 , до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (податковий номер НОМЕР_2 ), місце реєстрації: АДРЕСА_3 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , третя особа служба у справах дітей Військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка Донецької області, (ЄДРПОУ 40865911), місце розташування: м.Авдіївка, вул.Молодіжна, буд.5, про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів на утримання дітей задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (податковий номер НОМЕР_2 ), місце реєстрації: АДРЕСА_3 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , батьківських прав відносно дітей ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Авдіївка Донецької області, та ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Макіївка, Гірницький район Донецької області.
Призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , (податковий номер НОМЕР_1 ), місце реєстрації: АДРЕСА_2 , опікуном малолітнього ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Макіївка, Гірницький район.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (податковий номер НОМЕР_2 ), місце реєстрації: АДРЕСА_3 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , (податковий номер НОМЕР_1 ), місце реєстрації: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частини її доходу щомісячно, але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 04.04.2019 року до досягнення найстаршою дитиною повнолітнього віку.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано до Димитровського міського суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом, шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Вступна і резолютивна частини рішення проголошені 15.07.2019 року. Повний текст виготовлено 18.07.2019 року.
Суддя Клепка Л.І.
Суд | Димитровський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2019 |
Оприлюднено | 23.07.2019 |
Номер документу | 83152573 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Димитровський міський суд Донецької області
Клепка Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні