Справа № 673/376/19
Провадження № 2/673/395/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2019 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Ягодіної Т.В.,
за участю секретаря судових засідань Ясінської М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади села Пилипи в особі Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
В лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до територіальної громади села Пилипи в особі Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є право на земельну частку (пай), розміром 3,84 в умовних кадастрових гектарах у землі, що перебувала в колективній власності КСГП Зоря с. Пилипи Деражнянського району Хмельницької області. Позивач, будучи єдиним спадкоємцем до майна померлої ОСОБА_2 за законом, звернувся до нотаріуса з метою оформлення своїх спадкових прав, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну частку (пай) через відсутність правовстановлюючого документа на спадкове майно, тому він, навівши доводи щодо належності вказаного спадкового майна спадкодавцю, просив задоволити його позов.
Ухвалою судді від 04.03.2019 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу - відповіді на відзив.
Відповідач у встановлений судом строк без поважних причин відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст. 178 ЦПК України.
В судове засідання позивач не з`явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, в якій вимоги позову підтримав та просив їх задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якій вимоги позову визнав у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Деражнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
До складу спадщини ОСОБА_2 увійшло право на земельну частку (пай), розміром 3,84 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Зоря с. Пилипи, що належало їй на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 , виданого на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації №351 від 04.11.1996 року та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) Деражнянської райдержадміністрації 24.01.1997 року під номером 274.
Проте, як встановлено судом, оригінал вказаного сертифіката був втрачений, з приводу чого позивачем було розміщено оголошення в газеті Вісник Деражнянщини №43 від 25.10.2018 року.
Разом із цим, наведені позивачем обставини щодо належності померлій ОСОБА_2 права на земельну частку (пай) в землі КСГП Зоря с. Пилипи підтверджуються довідкою відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області №Ю-469/0-0.23-305/137-18 від 31.10.2017 року, державним актом на право колективної власності на землю серії НОМЕР_3 , виданим КСГП Зоря с. Пилипи Деражнянського району Хмельницької області 10.06.1995 року, а також копією Додатку 1 до такого державного акту, з якого вбачається, що ОСОБА_2 була включена до списку громадян-членів вказаного господарства за №274.
Факт видачі сертифіката на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 підтверджується і записами у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) Деражнянської райдержадміністрації, копія якої наявна в матеріалах справи.
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), сільськогосподарського кооперативу (далі СК), сільськогосподарського акціонерного товариства (далі САТ), в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельну частку (пай) здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на земельну частку (пай).
Аналізуючи наведені норми закону, а також встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2 за життя набула право на земельну частку (пай) як член КСГП Зоря с. Пилипи Деражнянського району Хмельницької області і таке право входило до складу спадкової маси після її смерті.
Позивач є спадкоємцем першої черги до майна померлої ОСОБА_2 за законом, що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_4 , повторно виданим Деражнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Інших спадкоємців до майна померлої ОСОБА_2 немає.
Згідно з письмовим повідомленням Першої Хмельницької державної нотаріальної контори №2022/02-14 від 25.09.2018 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), що належала ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на спадкове майно.
Наведена обставина стала підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.524 ЦК Української РСР (в редакції Закону, який діяв на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 ) спадкоємство здійснюється за законом і заповітом.
Згідно ст. 549 цього Кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 529 цього Кодексу при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання за позивачем ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 права на земельну частку (пай), розміром 3,84 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала в колективній власності КСГП Зоря с. Пилипи та знаходиться на території Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Вартість середньої земельної частки (паю) на території Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області підтверджується довідкою Відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №Ю-45/0-0.23-38/137-19 від 15.02.2019 року, відповідно до якої така вартість визначена розпорядженням Деражнянської райдержадміністрації №61 від 18.03.2002 року у розмірі 15394 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Деражнянським РС УДМС України в Хмельницькій області 03.11.2015 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ) до територіальної громади села Пилипи в особі Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (місцезнаходження: Хмельницька область, Деражнянський район, с. Пилипи, вул. Центральна, 6, код ЄДРПОУ 04403031) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яким є право на земельну частку (пай) розміром 3,84 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Зоря с. Пилипи та знаходиться на території Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 , виданого на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації №351 від 04.11.1996 року та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 24.01.1997 року за №274.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Т. В. Ягодіна
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2019 |
Оприлюднено | 23.07.2019 |
Номер документу | 83159569 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Ягодіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні