Справа № 548/1337/19
Провадження № 2-о/548/53/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.07.2019 року м . Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді- Коновод О.В.
за участю секретаря судового засідання Вовк М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області про встановлення місця відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області звернулася до суду з заявою про встановлення місця відкриття спадщини, мотивуючи її тим, що вона ОСОБА_1 , є дружиною ОСОБА_2 , що доводиться копією свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_1 , а також невісткою ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 свекруха заявника ОСОБА_3 померла в селі Петракіївка Хорольського району Полтавської області, що підтверджується копією свідоцтва про її смерть Серія НОМЕР_2 .
Згідно з довідкою виконкому Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 19.06.2019 року № 02-45/424 слідує, що ОСОБА_3 , 1921 року народження, проживала без реєстрації до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 , в сім`ї свого сина, а заявника чоловіка ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловік заявника ОСОБА_2 помер в селі Петракіївка Хорольського району Полтавської області, що підтверджується копією свідоцтва про його смерть Серія НОМЕР_3 .
Згідно з довідкою виконкому Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 19.06.2019 року № 02-45/423 слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживав і був зареєстрований до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 в АДРЕСА_1 . Спільно з ним на момент його смерті постійно проживали і були зареєстровані: дружина- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; дочка- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та інші члени сім`ї. Від імені ОСОБА_2 не був посвідчений заповіт Петракіївською сільською радою.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 спадкодавця ОСОБА_2 відкрилась спадщина на його спадкове майно, тобто земельну ділянку площею 3,78 гектарів, що розташована на території Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: НОМЕР_4 , яку він прийняв як спадщину померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 , що належала останній на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_5 , але не оформив у зв`язку зі смертю.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з"явилася, але в заяві прохала суд провести розгляд справи за її відсутності.
В судове засідання представник заінтересованої особи Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області не з"явився, але подали заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада не заперечує проти задоволення заяви.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється,що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Врахувавши позицію заявника, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку заінтересованої особи, викладену у письмовій заяві, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно із ст. 1261 ЦК України заявник, ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловіка ОСОБА_2 , яка у відповідності до ч. 1 ст. 1221 та ст. 1270 ЦК України звернулася до Хорольської державної нотаріальної контори за останнім зареєстрованим місцем проживання спадкодавця із заявою про прийняття спадщини.
З повідомлення Хорольської держнотконтори Вих. № 685/02-14 від 20.06.2019 року слідує, що у зв`язку з відсутністю у заявника документів, що підтверджують місце відкриття спадщини померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , роз`яснено необхідність звернутись до суду з відповідною заявою, оскільки 18.02.2009 року у даній нотаріальній конторі було відкрито спадкову справу № 83/2009 до майна ОСОБА_2 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , останнє місце проживання та реєстрації с . Петракіївка Хорольського району Полтавської області. 10.06.2009 року у дану спадкову справу долучено заяви- заява про прийняття спадщини дружини спадкодавця- ОСОБА_1 , заяви про відмову від прийняття спадщини на користь ОСОБА_1 подані дітьми спадкодавця: ОСОБА_5 та сином спадкодавця - ОСОБА_4 . Інших заяв про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини у даній спадковій справі немає. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , місцем реєстрації якої було с. Гасенки Миргородського району Полтавської області, котра без реєстрації по час смерті проживала у АДРЕСА_1 з сином ОСОБА_2 та його сім`єю. ОСОБА_3 склала заповіт на все майно на користь сина ОСОБА_2 .
Отже, для отримання спадщини померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловіка ОСОБА_2 за законом, яку він прийняв як спадщину померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 за заповітом та законом, з якою постійно проживав на момент її смерті, що підтверджується довідкою виконкому Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 19.06.2019 року № 02-45/424, заявнику необхідно встановити у судовому порядку факт щодо місця відкриття спадщини померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яким є АДРЕСА_1 .
Відповідно до частин 1 та 2 ст.1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини визнається останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
З урахуванням вищенаведеного, місцем відкриття спадщини померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є АДРЕСА_1 , що повністю доводиться довідкою виконкому Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 19.06.2019 року № 02-45/423, а також письмовими поясненнями свідків: ОСОБА_6 , яка проживає АДРЕСА_2 . та ОСОБА_7 , яка проживає АДРЕСА_3 .
Вирішуючи питання про встановлення даних фактів, суд має виходити з того, що відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України).
Статтею 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які розглядаються судом, зокрема згідно з ч. 2 вказаної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13. Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.
Згідно вимог п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Абзацом 2 вказаного пункту Постанови визначено, що наведений у ст. 273 ЦПК (на даний час ст. 315 ЦПК) перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення, наприклад, факти визнання батьківства щодо дітей, які народилися до 1 жовтня 1968 року; батьківства; реєстрації батьківства; факти прийняття спадщини, встановлення місця відкриття спадщини та фактів володіння будівлею на праві приватної власності.
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у листі Верховного Суду України від 01.01.2012 року Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення , справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Таким чином для звернення до суду із позовною заявою за правилами позовного провадження не має підстав, оскільки встановлення фактів, що мають юридичне значення, не можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб, у зв`язку з їх відсутністю.
Згідно ч.1. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст.ст. 76, 77, 78, 80, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, аналізуючи надані заявником докази, приймаючи до уваги їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, враховуючи правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, та беручи до уваги ту обставину, що заявник позбавлений можливості у досудовому порядку вирішити заявлене питання, а встановлення місця прийняття спадищини має для заявника юридичне значення і необхідне для оформлення права в порядку спадкування, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1234, 1268 ЦК України, ст. ст. 3, 14, 76-78, 84, 89, 293, 315, 316, 318-319 ЦПК України, постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.01.1995 року, постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, суд-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області про встановлення місця відкриття спадщини,- задовольнити повністю.
Встановити факт, що місцем відкриття спадщини померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 15.07.2019 року.
Учасники справи:
ЗАЯВНИК: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_6 , зареєстрована за адресою: с.Петракіївка Полтавська область, Хорольський району , фактично проживає за адресою:
АДРЕСА_4. ЗАІНТЕРЕСОВАНА ОСОБА: Клюшниківська сільська рада Миргородського району Полтавської області с. Клюшниківка Миргородського району Полтавської області, індекс: 37620, Код ЕДРПОУ: 24829602, КОАТУУ: 532328340.
Суддя : О.В. Коновод
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2019 |
Оприлюднено | 23.07.2019 |
Номер документу | 83164626 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Коновод О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні