Справа №442/4789/19
Провадження №2/442/1320/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2019 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Крамара О.В.,
з участю секретаря судового засідання - Лютик Х.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Дрогобичі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Новокропивницької сільської ради про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,-
встановив :
06.07.2004 позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить : встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ; просить визнати за нею право власності на спадкове майно за законом - житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що по АДРЕСА_1 . Вона є єдиним спадкоємцем після смерті матері. З приводу оформлення спадкових прав вона звернулась до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Білоган І.М.. 02.02.109 була заведена спадкова справа. 27.03.2019 їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутній документ, що посвідчує право власності на зазначене спадкове майно, та те, що мають місце розбіжності у прізвищі матері - у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 , а у її ( позивача) свідоцтві про народження ( ОСОБА_2 ), однак такі є ідентичними.
А той факт, що спадкодавцю належав вказаний вище будинок, свідчать дані з по господарських книг, що зберігаються у Новокропивницькій сільській раді.
05.07.2019 відкрито загальне позовне провадження, підготовче засідання призначено на 23.07.2019.
Представник позивача - адвокат Зубрицька О.М. подала заяву про розгляд справи без її участі та підтримання позовних вимог.
Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника, відсутність заперечень проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 24.04.1966 Новокропивницькою сільською радо Дрогобицького рай буро ЗАГС 20.03.1966 народилась ОСОБА_3 , її батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ( а.с.20).
Разом з тим зі свідоцтва про одруження, виданим 20.04.1966 Новокропивницькою сільською радою Дрогобицького райбюро ЗАГС серії НОМЕР_3 , вбачається, що прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_5 , 1932 року народження - визначено ОСОБА_2 , а не ОСОБА_2 , як у свідоцтві про народження позивача.
10.11.1990 ОСОБА_3 внаслідок реєстрацію шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_1 ( свідоцтво про укладення шлюбу від 10.11.1990 серії НОМЕР_4 , виданого відділу ЗАГСу Ужгородського міського комітету -а.с.21).
Як судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ( свідоцтво про смерть, видане 07.07.2004 Новокропивницькою сільською радою, серії НОМЕР_5 - а.с. 16).
27.03.2019 за №94/02-31, приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу постановою Білоган Іриною Мирославівною було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 з тих підстав, що відсутній документ, що посвідчує право власності на зазначене спадкове майно, та те, що мають місце розбіжності у прізвищі матері - у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 , а у її ( позивача) свідоцтві про народження ( ОСОБА_2 ) (а.с. 23).
Згідно експертного висновку, складеного Українським бюро лінгвістичних експертиз 18.06.2019 українські записи прізвища ОСОБА_2 ( свідоцтво про смерть, запис ОСОБА_2 , свідоцтво про одруження, запис ОСОБА_2 ) і ОСОБА_4 ( свідоцтво про народження, записи ОСОБА_3 , мати ОСОБА_2 ) та російський запис ОСОБА_2 ( свідоцтво про укладення шлюбу, запис російською мовою ОСОБА_3 ) у документах, наданих для експертизи, є ідентичними (а.с.30).
Згідно з п.1 ч. 1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, родинних відносин між фізичними особами.
Згідно з п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії.
Оформити свої спадкові права заявник не в змозі через недоведеність факту родинних відносин з матір`ю, через помилку у прізвищі.
Враховуючи наведене, ту обставину, що з наведеного вбачаються наявні збіги у походженні, даті народження, даних по батькові, імені спадкодавця ОСОБА_2 , співзвучність її з даними ОСОБА_10 , їх однакових даних про народження, даті та місці, однаковій адресі проживання. Розбіжність має місце лише в одній букві прізвища, що могло бути результатом описки, невірного перекладу з російської мови, що також встановлено експертним висновком, то суд вважає доведений факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2
Згідно з довідкою, виданою Новокропивницькою сільською радою Дрогобицького району Львівської області 07.05.2019 №453, вказано, що з записів по господарських книг Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, житловий будинок АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 . Будинок збудований у 1960 році ( а.с. 17).
Житлова площа спірного будинку становить 33,7 кв.м., загальна площа -90,9 кв.м. (технічний паспорт КП ЛОР Дрогобицького міжміського бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки , виданий 12.04.2019 ( а.с. 24-28)).
Згідно з довідкою КП ЛОР Дрогобицького міжміського бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки від 19.04.2019 за №732 право власності на спірний будинок не зареєстроване станом на 31.12.2012 (а.с.29).
За приписами ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. ст.1217, 1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
За нормами ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Згідно із ч. 3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України ( шість місяців) він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до довідки Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області від 15.01.2019 за №32, ОСОБА_2 до дня своєї смерті проживала в АДРЕСА_1 . Разом з нею проживали та були зареєстровані : дочка ОСОБА_3 та онука ОСОБА_11 (а.с.31).
У відповідності листа №12/5-126 від 23.03.1999 р. Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, що об`єкти збудовані до 05 серпня 1992 року, тобто до прийняття Урядом України документу, яким встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів при їх реєстрації для оформлення права власності одним з документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається Бюро технічної інвентаризації.
Так, в узагальненні ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування з даного питання зазначено наступне.
У разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину. При вирішенні спорів про визнання права власності на спадкове майно судам слід керуватися законодавством, яке регулювало виникнення права власності у самих спадкодавців на момент закінчення будівництва будинків, відповідно до Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР 31.01.1966р., яка була чинною до 13.12.1995р., реєстрації підлягали усі будинки і домоволодіння, які були закінчені будівництвом і прийняті в експлуатацію за актом, затвердженим виконкомом місцевої Ради депутатів трудящих, на підставі документів, що підтверджують право власності.
До компетенції виконкомів місцевих рад відносилось питання узаконення цих будівель та внесення записів про право власності на будинки за громадянами у погосподарські книги місцевихрад, які є особливою формою статистичного обліку, що здійснювалось в Україні (УРСР) із 1979 року.
За змістом зазначених нормативних актів виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права, а записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Разом з тим, враховуючи те, що спадковий будинок побудований ще в 1960 році, спадкодавець фактично набула право власності на такий за чинним на той час законодавством, позивач як спадкоємець за законом фактично вступила в управління і володіння спадковим майном, інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно не встановлено, то суд дійшов висновку, що право власності на спірне спадкове майно перейшло у порядку спадкування до позивача. З огляду на вказані норми чинного законодавства, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, так як не порушують чиї-небуть права чи інтереси.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 81, ч. 4 ст. 206, 258, 263-265, 268, 274 ЦПК України, суд, -
ухвалив :
Позов задоволити.
Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за законом - житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони :
Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса : АДРЕСА_1 .
Відповідач : Новокропивницька сільська рада Дрогобицького району Львівської області, ідентифікаційний номер : 04374944, адреса : вул. Довбуша, 137, с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області.
Суддя О.В. Крамар
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2019 |
Оприлюднено | 24.07.2019 |
Номер документу | 83189260 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Крамар О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні