Справа № 661/2924/19
Провадження № 2/661/864/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повне)
17 липня 2019 року
Новокаховський міський суд Херсонської області в складі :
головуючого судді Матвєєвої Н.В.
за участю секретаря судового засідання Антонової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Каховка Херсонської області в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Грицак Оксана Сергіївна до Новокаховської міської ради Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Новокаховський житлово-будівельний кооператив ТРУД , про визнання права власності,
В С Т А Н О В И В :
Адвокат Грицак Оксана Сергіївна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, зазначивши, що 02.10.1958 року позивачка уклала шлюб з ОСОБА_2 , на ім`я якого в період шлюбу, а саме 24.09.1993 року, Каховським бюро технічної інвентаризації було видано Реєстраційне посвідчення, відповідно до якого трикімнатна квартира АДРЕСА_1 , на праві особистої власності на підставі довідки житлово-будівельного кооперативу Труд від 01.07.1993 року № 12, належить ОСОБА_2 на праві особистої власності. Пайовий внесок за квартиру АДРЕСА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 сплачений у 1986 році. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, своє право на спадщину після смерті чоловіка у вигляді 1/2 частини вказаної квартири ОСОБА_1 визнала на підставі рішення Новокаховського міського суду Херсонської області від 16.10.2014 року, на виконання якого їй 23.01.2015 року було видано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. 11.06.2019 року ОСОБА_3 отримала новий витяг з Державного реєстр речових прав на нерухоме майно на 1/2 частину спірної квартири, право власності на яку вона набула в порядку спадкування після смерті свого чоловіка, проте її право власності на іншу 1/2 частину цієї квартири, яка належить їй на праві спільної сумісної власності подружжя, залишається неоформленою, оскільки реєстраційне посвідчення не є правовстановлюючим документом. Посилаючись на те, що на теперішній час вона позбавлена можливості розпоряджатися належним їй майном, просила визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на нерухоме майно, а саме: 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 .
В судове засідання позивачка, її представник не з`явилися, просили розглядати справу в їх відсутність, на задоволенні позовних вимог наполягали.
Представник відповідача Новокаховської міської ради в судове засідання не з`явився, просив справу розглядати справу в його відсутність, проти задоволення позову не заперечував.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив, відзиву на позов не подав, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, фіксування судового процесу не здійснюється технічними засобами у зв`язку з відсутністю сторін.
Суд, дослідивши докази по справі та оцінивши їх відповідно до ст. 89 ЦПК України, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі з 02.10.1958 року.
Згідно реєстраційного посвідчення, виданого Каховським бюро технічної інвентаризації 24.09.1993 року трикімнатна квартира АДРЕСА_1 , на праві особистої власності на підставі довідки житлово-будівельного кооперативу Труд від 01.07.1993 року № 12 належить ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Новокаховського міського суду Херсонської області від 16.05.2014 року визнано за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке вона зареєструвала у встановленому законом порядку, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11.06.2019 року.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Цивільним Кодексом УРСР (в редакції 1963 року) та Кодексом про шлюб та сім`ю України, які діяли на момент укладання договору.
Відповідно до ст.19-1 Закону України Про кооперацію , що діяв на час набуття права власності родиною ОСОБА_1 , член житлово- будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово- будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна.
Відповідно до ст. 15 Закону України Про власність , член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.
За приписами ч.1 ст. 22 КпШС України, майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння,
користування і розпорядження цим майном.
Відповідно до ст. 122 ЦК УРСР майно може належати на праві спільної власності двом чи кільком громадянам. Розрізняється спільна власність з визначенням часток (часткова власність) або без визначення часток (сумісна власність).
Відповідно до ст. 328, 392 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до аб. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно, відповідно до закону підлягає державній реєстрації, то таке право виникає з моменту державної реєстрації.
З доказів наданих суду, вбачається, що позивачка та її чоловік ОСОБА_2 правомірно набули право спільної сумісної власності на трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 , після смерті чоловіка позивачка оформила право власності в порядку спадкування на належну йому за життя 1/2 частину вказаної квартири у встановленому законом порядку, проте позбавлена можливості оформити право власності на належну їй 1/2 частину квартири, оскільки згідно вимог діючого законодавства реєстраційне посвідчення не є правовстановлюючим документом, в зв`язку з чим не може розпоряджатися належним їй нерухомим майном на власний розсуд, тому у суду є підстави для задоволення позову.
На підставі ст. 22 КпШС України, ст.122 ЦК України 1963 року, ст.19-1 Закону України Про кооперацію , ст. 328, 392 ЦК України, керуючись ст. 10-16, 141, 247 ч.2, 263-265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Грицак Оксана Сергіївна до Новокаховської міської ради Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Новокаховський житлово-будівельний кооператив ТРУД , про визнання права власності, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на нерухоме майно, а саме: 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 .
На рішення суду може бути подана апеляція безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області протягом 30 днів з дня його проголошення, а при оголошенні судом вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене 23.07.2019 року.
Суддя Н. В. Матвєєва
Суд | Новокаховський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2019 |
Оприлюднено | 24.07.2019 |
Номер документу | 83198558 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новокаховський міський суд Херсонської області
Матвєєва Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні