Рішення
від 22.07.2019 по справі 927/403/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

22 липня 2019 року м. Чернігівсправа № 927/403/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., за участю секретаря судового засідання Зеленко Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом: Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради,

проспект Миру, 49а, м. Чернігів, 14005

до відповідача: Чернігівської міської громадської організації інвалідів "Інвальтруд",

юридична адреса: вул. Родимцева, 7, кв. 61, м. Чернігів, 14000

фактична адреса: вул. Старобілоуська, 25-А, м. Чернігів, 14017

про виселення з нежитлового приміщення,

Представники сторін не прибули.

У судовому засіданні 22.07.2019 була підписана вступна та резолютивна частини рішення на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України.

Позивачем подано позов про виселення Чернігівської міської громадської організації інвалідів "Інвальтруд" з нежитлового приміщення, яке складається з приміщення гаражу загальною площею 49,3 кв.м., прибудованого до адміністративної триповерхової будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , вул. Старобілоуська, 25-А.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що укладений між позивачем та відповідачем договір №40/13 від 23.12.2013 оренди нежитлового приміщення є припиненим, проте займане приміщення відповідачем не звільнено.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12.06.2019, встановлено сторонам строк для подання відзиву на позов та відповіді на відзив.

Ухвала суду від 20.05.2019 направлена сторонам рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить штамп суду з відміткою про відправлення документа.

Позивач отримав ухвалу, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Судом були вчинені дії щодо перевірки статусу та місця реєстрації відповідача, у зв`язку з чим отримано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо відповідача станом на 20.05.2019, відповідно до якого за кодом ЄДРПОУ: 35506157 в реєстрі значиться Чернігівська міська громадська організація інвалідів "Інвальтруд", місцезнаходження: вул. Родимцева, 7, кв. 61, м. Чернігів, 14000; не перебуває в процесі припинення.

Ухвала суду від 20.05.2019 направлена на адресу відповідача, вказану в позовній заяві і яка відповідає місцезнаходженню, що значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулася до суду з відміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання".

Також ухвала суду від 20.05.2019 направлена на фактичну адресу відповідача: АДРЕСА_2 м АДРЕСА_1 , вказану в позовній заяві, повернулася до суду з відміткою відділення поштового зв`язку "інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення".

12.06.2019 ухвалою Господарського суду Чернігівської області суд закрив підготовче судове засідання та призначив до розгляду справу по суті на 22.07.2019.

У судове засідання 22.07.2019 представники сторін не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Пунктами 110, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, передбачено, що у разі коли адресат не з`явився за одержанням реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу протягом трьох робочих днів після доставки першого повідомлення про надходження зазначеного поштового відправлення, поштового переказу, йому під розписку вручається повторне повідомлення (крім повторних повідомлень про надходження рекомендованих поштових відправлень). У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі його письмової заяви, письмової відмови адресата від одержання чи закінчення встановленого строку зберігання.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву.

Судом також враховано, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи, що неявка позивача та відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд відповідно до вимог ч. 9 ст. 165 та ч. 1 ст. 202 ГПК України вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд встановив.

23.12.2013 між Комунальним підприємством "Діловий центр" Чернігівської обласної ради та Чернігівською міською громадською організацією інвалідів "Інвальтруд", за погодженням Управління комунального майна Чернігівської обласної ради укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №40/13 (а.с. 11-16).

Згідно з умовами вищевказаного договору позивач (Комунальне підприємство "Діловий центр" Чернігівської обласної ради), як орендодавець, передає, а орендар (Чернігівська міська громадська організація інвалідів "Інвальтруд") приймає у строкове платне користування нежитлове приміщення - приміщення гаражу, прибудованого до адміністративної триповерхової будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташованій за адресою: вулиця Старобілоуська, 25-А у місті Чернігові та перебуває в господарському віданні комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради.

У пункті 1.1.1 договору зазначено: приміщення гаражу загальною площею 49,3 кв.м (літ.2-1), що має окремий вхід. Вартість майна визначена згідно зі звітом про оцінку на 13 листопада 2013 року і становить за незалежною оцінкою 55873,10 грн (без ПДВ) (п. 1.1.2. договору).

Майно передається в оренду з метою розміщення творчої майстерні майстрів - інвалідів (п. 1.2 договору).

Відповідно до п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна, який є невід`ємною частиною договору (додаток №1).

За умовами вказаного договору орендодавець (позивач) передав, а орендар (відповідач) прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення - приміщення гаражу, прибудованого до адміністративної триповерхової будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташоване за адресою: вулиця Старобілоуська, 25-А АДРЕСА_3 місті Чернігові та перебуває в господарському віданні комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради. В оренду передано приміщення гаражу загальною площею 49,3 кв.м (літ.2-1), яке має окремий вхід, що підтверджується актом №1 прийому-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 10 лютого 2014 року (а.с. 23).

У разі припинення договору майно повертається орендарем орендодавцю у порядку, встановленому при передачі майна орендарю. Майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі (п. 2.3 договору).

Відповідно до п. 10.1. договору цей договір діє з 10.02.2014 по 08.02.2017 включно.

Відповідно до п. 10.8 договору чинність договору припиняється внаслідок: - закінчення строку, на який його було укладено; - приватизації орендованого майна орендарем; - загибелі орендованого майна; достроково за ініціативою орендодавця за наявності підстав, визначених цим договором або за взаємною згодою або за рішенням господарського суду; банкрутства орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством та умовами цього договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Аналогічну норму містить ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України, згідно з якою за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом. (ч. 6 ст.283 Господарського кодексу України).

У відповідності з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Таким чином, правовою підставою користування комунальним майном є договір оренди.

Згідно з ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України та ч. 4 ст. 284 Господарського кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Матеріалами справи, її фактичними обставинами доведено факт передачі відповідачеві орендованого згідно з укладеним сторонами у даній справі договором оренди майна. Також, доведеним є факт використання відповідачем у справі орендованого майна станом на дату звернення позивача з даним позовом.

У зв`язку з невиконанням відповідачем умов договору щодо сплати орендної плати, з метою досудового врегулювання спору та дострокового розірвання договору оренди позивачем 29.12.2018 на адресу відповідача було надіслано лист від 29.12.2018 про розірвання договору оренди, в якому позивач зазначив суму заборгованості у 8827,69грн станом на 28.12.2018 та повідомив відповідача про розірвання договору оренди нерухомого майна №40/13 від 23.12.2013, а також просив звільнити приміщення до 05.01.2019. В доказ направлення зазначеного листа відповідачу позивачем до позовної заяви додано фіскальний чек з описом вкладення від 29.12.2018 (а.с. 31-42).

Відповідач вимоги позивача не виконав.

Позивач звернувся до суду з позовом про дострокове розірвання договору. Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 17.04.2019 у справі №927/69/19 за позовом Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради до Чернігівської міської громадської організації інвалідів "Інвальтруд" про дострокове розірвання договору позовні вимоги задоволено повністю, розірвано договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №40/13 від 23.12.2013.

Рішення суду від 17.04.2019 у справі №927/69/19 набрало законної сили 08.05.2019.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Господарського кодексу України та ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов`язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Згідно з ч.5 ст.188 Господарського кодексу України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Отже, договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №40/13 від 23.12.2013, укладений між Комунальним підприємством "Діловий центр" Чернігівської обласної ради та Чернігівською міською громадською організацією інвалідів "Інвальтруд" є розірваним з 08.05.2019.

У відповідності з ч. 4 ст. 291 Господарського кодексу України правові наслідки припинення договору оренди визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Як визначено договором оренди, а саме п. 10.9, у разі припинення або розірвання договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцю. У разі якщо орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.

Положеннями частини 5 статті 124 Конституції України передбачено, що судові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України.

Згідно зі статтею 326 ГПК України , судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Рішення суду добровільно відповідачем виконано не було, займане ним приміщення не звільнено.

Відповідно до частин 1 та 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

В ході судового розгляду справи доведено факт користування відповідачем орендованим майном, факт закінчення строку дії договору 08.05.2019, а також, факт неповернення вказаного майна після закінчення строку дії договору оренди.

Доказів звільнення та повернення відповідачем майна після припинення договору оренди під час судового розгляду справи суду надано не було.

За таких обставин, вимога позивача про виселення Чернігівської міської громадської організації інвалідів "Інвальтруд" з нежитлового приміщення, яке складається з приміщення гаражу загальною площею 49,3 кв.м., прибудованого до адміністративної триповерхової будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташованій за адресою: м. Чернігів, вул. Старобілоуська, 25-А, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Таким чином, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на відповідача судових витрат у справі на підставі положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 129, 232-233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Виселити Чернігівську міську громадську організації інвалідів "Інвальтруд" (вул. Родимцева, 7, кв. 61, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 35506157) з нежитлового приміщення, яке складається з приміщення гаражу загальною площею 49,3 кв.м., прибудованого до адміністративної триповерхової будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташованій за адресою: м. Чернігів, вул. Старобілоуська, 25-А.

Видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Чернігівської міської громадської організації інвалідів "Інвальтруд" (вул. Родимцева, 7, кв. 61, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 35506157) на користь Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради (пр. Миру, 49-А, м. Чернігів, 14005, код 33469496) 1921,00грн судового збору.

Видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 24.07.2019.

Суддя В.В. Моцьор

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення22.07.2019
Оприлюднено25.07.2019
Номер документу83220204
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/403/19

Рішення від 22.07.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 12.06.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 20.05.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні