ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року м. Черкаси справа № 925/1394/18
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від позивача: Бодашко О.О. - адвокат;
від відповідача: Осадчий В.А. - адвокат;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі уповноваженого структурного підрозділу Черкаського району електричних мереж (м. Черкаси) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокирна" (Черкаська область, Черкаський р-н, с. Свидівок) про стягнення 37 928,22 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 37 928,22 грн., з яких 32 431,84 грн. боргу за спожиту активну електроенергію, 3 274,14 грн. боргу за понаддоговірне споживання активної електричної енергії та 2222,74 грн. пені за несвоєчасну сплату спожитої активної електричної енергії на підставі договору № 549 про постачання електричної енергії ВАТ "Черкасиобленерго" для споживачів Черкаської області від 18.08.2003, укладеного між сторонами.
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив в повному обсязі та просить відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні 11.07.2019 відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У відповідності до ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в їх сукупності, заслухавши доводи та пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає лише до часткового задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається наступне:
18.08.2003 між Публічним акціонерним товариством "Черкасиобленерго", в особі уповноваженого структурного підрозділу Черкаського району електричних мереж, що діє на підставі ліцензії (далі - Постачальник електричної енергії, позивач по справі), в особі директора Шили В.В. , що діє на підставі Статуту та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сокирна" (далі - Споживач, відповідач по справі), в особі директора Тищенка С.В., що діє на підставі Статуту було укладено договір № 549 про постачання електричної енергії ВАТ "Черкасиобленерго" для споживачів Черкаської області (далі - Договір, а.с. 11-18), за яким Постачальник електричної енергії постачає електричну енергію споживачу, а Споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід`ємними частинами.
Відповідно до п.п. 2.2.1.-2.2.3. Договору Споживач зобов`язується виконувати умови цього Договору; дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього Договору; оплачувати Постачальнику електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".
Відповідно до Додатку № 4 до Договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (далі - Додаток № 4, а.с. 19-20) за згодою сторін Споживач взяв на себе обов`язок знімати покази електролічильників 8 числа кожного місяця (п.1 Додатку № 4) та передавати їх позивачу.
Відповідно до п. 3 Додатку № 4 у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електроенергію в зазначений термін (незалежно від причин) визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період.
Період розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати один місяць, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за потужністю струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку.
Відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.
Відповідно до п. 7.1. Договору облік електроенергії, спожитої Споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення Споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником електричної енергії розрахунковим шляхом згідно з вимогами додатку "Порядок розрахунків".
Відповідно до Додатку № 3 до Договору "Порядок розрахунків" (далі - Додаток № 3, а.с. 21) розрахунки споживача з постачальником електричної енергії за користування електричною енергію здійснюються за чинними тарифами, які встановлюються відповідно до положень нормативно-правових документів НКРЕКП (п. 1 Додатку № 3).
Відповідно до п. 4 Додатку № 3 розрахунковим періодом за активну і реактивну електричну енергію та інші платежі вважається період часу з 8 числа минулого місяця по 8 число наступного місяця, за який визначається обсяг спожитої електроенергії.
Відповідно до Додаткової угоди до Договору про постачання електричної енергії № 549 від 18.09.2003 (а.с. 130), укладеної між сторонами, були внесені зміни до п. 4 Додатку № 3 до Договору, а саме "Розрахунковий період для визначення обсягу електричної енергії дорівнює плановому періоду та становить один місяць, а саме: з 18 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця.
При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважати прирівняними".
Відповідно до Додаткової угоди до Договору про постачання електричної енергії № 549 від 18.09.2003 (а.с. 130), укладеної між сторонами, також були внесені зміни до п. 1 Додатку № 4 до Договору, а саме покази розрахункових засобів обліку електричної енергії" відповідно до п. 7 цього додатку "Перелік точок продажу та розрахункових точок обліку електричної енергії" , фіксуються 18 числа кожного місяця в 00:00 годин за допомогою: безпосереднього зчитування показів розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідним персоналом.
Якщо день зняття показів засобів електричної енергії (крім АСКОЕ, ЛУЗОД) припадає на вихідний, святковий, неробочий день, то покази розрахункових засобів обліку електричної енергії фіксуються відповідним персоналом Споживача або у перший робочий день наступного за звітним або у день, що передує звітному".
Відповідно п. 7.5. Договору на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатка "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи:
акт про використану електричну енергію;
акт результатів замірів електричної потужності.
За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку.
З доводів представника позивача вбачається, що з урахуванням наданих Відповідачем актів за липень та серпень 2018 (а.с. 22,23) про використану електроенергію, Відповідач тривалий час допускав порушення порядку обліку та оплати електроенергії (п. 2.2.3. Договору) створивши заборгованість за активну електричну енергію:
- Липень 2018 - 1981,29 грн. (2995,01 грн. нараховано за липень 2018 року - 1013,72 грн. переплата в попередньому місяці = 1981,29 грн. борг), що підтверджується актом про використану електроенергію від 18.07.2018 (а.с. 22);
- Серпень 2018 - 3901,26 грн., що підтверджується актом про використану електроенергію від 18.08.2018 (а.с. 23).
З вересня по листопад 2018 року показники фактично спожитої електричної енергії відповідачем у вигляді Актів про використану електричну енергію не надавались взагалі. Відповідачем це належними і допустимими доказами не спростовано.
Зі свого боку позивач вказує на те, що можливість його доступу на об`єкт відповідача була обмеженою (Акти про не допуск від 14.11.2018 (а.с. 24) та 18.10.2018 (а.с. 25), показники лічильників за поточні місяці позивач у відповідача не міг отримати з вересня 2018, чим було порушено вимоги пункту 2.2.5. Договору між сторонами.
З доводів представника позивача вбачається, що заборгованість відповідача за вересень-жовтень 2018 склала:
- Вересень - 1087,16 грн. (4087,16 нараховано за вересень 2018 року - 3000,00 грн. сплачено Відповідачем = 1087,16 грн. борг), що підтверджується розрахунком (а.с. 141).
- Жовтень - 33462,13 грн., що підтверджується розрахунком (а.с. 142).
В листопаді 2018 року Відповідачем здійснювалось часткове погашення заборгованості на суму 8000 грн., яка зарахована позивачем у погашення боргу відповідача за активну електроенергію.
З розрахунків позивача вбачається, що загальна сума заборгованості відповідача за використання активної електроенергії за період з червня по жовтень 2018 року становить 32 431,84 грн. з урахуванням всіх сплачених відповідачем платежів на часткове погашення цього боргу (а.с. 31). Зі свого боку відповідач не надав суду доказів, що за період червня-листопада 2018 він здійснив платежів на більшу суму, ніж обліковує у своїх розрахунках позивач (а.с. 31).
Представник відповідача в засіданні підтвердив, що за період після липня-серпня 2018 року ТОВ "Сокирна" дійсно не подавало щомісячних актів про використану електроенергію, але заперечив проти перешкоджання відповідачем позивачу у доступі до приладів обліку електроенергії, щоб ці показники міг отримати сам позивач.
Акт про недопуск від 18.10.2018 (а.с. 25) підписано представником Споживача. На акті від 14.11.2018 (а.с. 24) підпис Споживача відсутній.
Однак достовірних доказів про те, яким саме способом відповідач вчиняв дії по перешкоджанню позивачу у доступі до приладів обліку, матеріали справи та Акти про недопуск не містять.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 (заява а.с 84) пояснив, що твердження позивача про недопуск його працівників до приладів обліку не відповідають дійсності, бо в його присутності представники Черкаського РЕМ приїжджали на територію бази ТОВ "Сокирна" щомісячно з червня по грудень 2018 року і перевіряли та записували покази лічильника електричної енергії, яка була спожита ТОВ "Сокирна". Документів про те, які показники працівниками позивача було знято в цей період, на підприємстві немає.
В будь-якому випадку суд констатує, що відповідач в порушення прийнятих на себе договірних зобов`язань не забезпечив передачу позивачу за Актами відомостей про використану електричну енергію після серпня 2018 року та не переконався у дійсній можливості доступу працівників позивача до приладів обліку електроенергії та фіксації показників.
Станом на час розгляду справи доказів припинення договірних стосунків між сторонами суду не надано.
Доказів визнання недійсним чи розірвання договору № 549 про постачання електричної енергії ВАТ "Черкасиобленерго" для споживачів Черкаської області від 18.08.2003 між сторонами у справу не подано.
Як вбачається з матеріалів справи позивач належним чином і у повному обсязі виконував договірні зобов`язання по постачанню електроенергії відповідачу, проти чого відповідач не заперечив. Доказів про існування спору між сторонами з приводу якості наданих послуг з електропостачання у справі нема.
Станом на 28.12.2018 за розрахунками позивача у відповідача утворився борг за спожиту активну електроенергію на суму 32 431,84 грн. (а.с. 31)
Нарахування боргу позивачу за електроенергію за період вересня-жовтня 2018 позивачем правомірно здійснено по тарифах другого класу напруги (а.с. 138-139), бо відповідач є споживачем із ступенем напруги менше 27,5 кВТ (а саме 6 кВт згідно схеми додатку № 2 до договору між сторонами - Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін) - як визначено постановою НКРЕКП від 13.08.1998 № 1052 "Про порядок визначення класів споживачів".
Позивач правомірно визначає обсяг спожитої електричної енергії відповідачем за вересень-жовтень 2018 за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період у серпні 2018 та за потужністю струмоприймачів з кількістю годин їх використання (8 годин 7 днів на тиждень) у вересні-жовтні 2018. Позивач мотивує, що умовами Договору про постачання електричної енергії ВАТ "Черкасиобленерго" для споживачів Черкаської області від 18.09.2003 року № 549 сторонами не узгоджений режим роботи електроустановок (кількість годин їх використання). Тому оскільки кінцевими споживачами електричної енергії є населення (побутове використання), був прийнятий загальноприйнятий для населення режим роботи струмоприймачів - 7 днів на тиждень 8 годин на добу.
Відповідач у відзиві на позов не спростував розрахунків, а отже і доводів позивача про можливість обрахунку електроспоживання в режимі 8 год. 7 днів на тиждень як для населення, враховуючи те, що відповідач мав потенційну можливість використовувати електроенергію без обмежень навіть в режимі 24 години 7 днів на тиждень.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що за період вересня -грудня 2018 працівники Черкаського РЕМ приїжджали на територію бази ТОВ "Сокирна", перевіряли та записували достовірні покази лічильника електричної енергії, яка була спожита ТОВ "Сокирна", а тому не повинні нараховувати борг за електроенергію розрахунково. Таких відомостей про облік електроенергії працівниками позивача у вказаний період суду не подано, як і доказів про те, що відповідними Актами відповідач усунув порушення умов договору та повідомив зі свого боку фактичні показники спожитої електроенергії за вересень-грудень 2018.
Порядок обліку використаної електроенергії у випадку ненадання споживачем щомісячних актів про використану електроенергію методом обрахунку за показниками попереднього місяця, а в подальшому - за потужністю струмоприймачів та кількістю годин їх використання передбачено додатком до Договорі між сторонами про Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії (а.с. 18-19).
Такі умови є істотними умовами договірних взаємовідносин сторін.
Відповідач не навів суду норми чинного законодавства, за якою цей облік слід проводити в іншому порядку, відступивши від умов договору між сторонами № 549 від 18.08.2003.
Зобов`язання у відповідності з ст. 525, 526 Цивільного Кодексу України та ст. 193 Господарського Кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк як передбачено договором, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Контрозрахунку боргу за позовними вимогами зі свого боку відповідач суду не надав.
Строк виконання зобов`язання по оплаті всіх складових спожитої активної електроенергії за період липня-жовтня 2018 для відповідача вже є таким, що настав. Доказів проведення розрахунку у справу не подано, тому 32 431,84 грн. заборгованості за спожиту активну електричну енергію з відповідача слід стягнути примусово.
Також позивач просив стягнути з відповідача борг за понаднормове споживання активної електричної енергії в сумі 3 274,14 грн.
Позивач зазначив, що п. 5.1. Договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Споживач не пізніше 05.01. поточного року надає Постачальнику електричної енергії відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (Додаток "Обсяг постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу"). У разі ненадання Споживачем зазначених відомостей у встановлений термін розмір очікуваного споживання електричної енергії (потужності) на наступний рік установлюється Постачальником електричної енергії на рівні відповідних періодів поточного року.
В 2015 році Відповідачем інформації згідно додатку 1 до Договору "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу" не надавалося. В 2016 та 2017 роках така інформація надавалась, про що свідчать підписані сторонами договору "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Субспоживачу" від 23.04.2016 та від 19.09.2017 відповідно.
Відповідно до п. 4.2.2. Договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього Договору, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії п`ятикратну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин. При цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВА і більше.
З доводів представника позивача вбачається, що зазначена плата за різницями величин Відповідачем не сплачувалась в результаті чого, в період з 2016 по 2018 рік виникла заборгованість на загальну суму 3 274,14 грн., що підтверджується актом звірки розрахунків від 26.12.2018 (а.с. 38-40).
Рахунки Відповідачем по оплаті перевищення договірної величини споживання не оплачені.
Однак позивачем не подано суду ніяких первинних документів для перевірки обґрунтованості всіх нарахувань, які внесені до Акту звірки розрахунків на суму 3274,14 грн. (а.с. 38-40), який обома сторонами (на навіть і позивачем) не підписаний.
В засіданні представник позивача також не зміг довести обґрунтованість помісячних розрахунків заборгованості відповідача за понаднормове споживання активної електроенергії з підтвердженням цих розрахунків первинними документами.
Отже, сума боргу в розмірі 3 274,14 грн. за понаддоговірне споживання електроенергії позивачем щодо відповідача не доведена, а тому у її стягненні позивачу слід відмовити.
Також позивач просив стягнути з відповідача 2 222,74 грн. пені за несвоєчасну сплату спожитої активної електричної енергії, що підтверджується актом звірки розрахунків від 26.12.2018 за період 01.08.2016 по 30.11.2018 (а.с. 28-30).
Відповідно до п. 4.2.1. Договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3.-2.2.4. цього Договору, з порушенням термінів, визначених додатком "порядок розрахунків", Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню у розмірі ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.
Відповідно до змін до договору, викладених у п. 5, 7 Додатку № 3 до Договору (а.с. 21) сторонами узгоджено строки проведення розрахунків по поточній оплаті вартості обсягу активної електричної енергії, заявленої на розрахунковий період. При цьому у разі несвоєчасних розрахунків Споживач на момент погашення заборгованості сплачує Електропостачальній організації пеню у розмірі ставки НБУ за кожен день прострочення платежу за споживання електроенергії але не більш подвійної величини облікової ставки Національного банку України.
Пеня нараховується Електропостачальною організацією, починаючи з першого дня після дати розрахунку, що наведені в пунктах 5 і 6.
Отже, п. 5 і 6 (про оплату на підставі рахунку) Додатку № 3 до Договору стосуються електроенергії, споживання якої заявлено на розрахунковий період.
Відповідно до положень ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" пеня встановлюється за домовленістю між сторонами, але при сплаті розмір пені не повинен перевищувати подвійну облікову ставку НБУ, яка діяла в період нарахування пені.
За позовними вимогами позивач просить стягнути з відповідача пеню за період з грудня 2017 по грудень 2018. При цьому для перевірки розрахунків по пені починаючи з грудня 2017 у суду немає ніяких первинних даних про існування заборгованості за електроенергію (як бази нарахування пені) та чим це підтверджується.
А борг за вересень-жовтень 2018 нараховано позивачем відповідачу не за обсягом активної електроенергії, заявленої на розрахунковий період, а за споживання електроенергії, показники якої отримані розрахунково, бо Споживач не подав їх позивачу в установленому договором порядку у вигляді щомісячних Актів про використану електричну енергію.
Отже, слід вважати, що нарахування пені на спожиту електроенергію, борг по якій нараховується розрахунково на підставі додатку до договору (а.с. 19-20) в т.ч. по потужності струмоприймачів, додатком № 3 до Договору № 549 (а.с. 21) не передбачено взагалі.
Пеня є різновидом забезпечення виконання зобов`язання.
У відповідності до ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Отже, відсутність домовленості сторін договору № 549 про встановлення пені за електроенергію, облік споживання якої проводиться розрахунково, унеможливлює нарахування пені на борг в сумі 32 431,84 грн., а в решті нарахування пені не підтверджено первинними документами про правомірність нарахування бази для розрахунку цієї пені.
Отже, пеня до стягнення не підлягає.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає лише до часткового задоволення, і з відповідача на користь позивача необхідно примусово стягнути 32 431,84 грн. боргу за спожиту активну електроенергію на підставі договору № 549 про постачання електричної енергії ВАТ "Черкасиобленерго" для споживачів Черкаської області від 18.08.2003, а в решті вимог про стягнення 3 274,14 грн. боргу за понад договірне споживання активної електричної енергії та 2222,74 грн. пені за несвоєчасну сплату спожитої активної електричної енергії - у позові відмовити через недоведеність правомірності їх нарахування.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, враховуючи вину відповідача у виникненні спору, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1 762,00 грн. повністю.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокирна" (ідентифікаційний код 32242142, Черкаська область, Черкаський р-н, с. Свидівок, вул. Леніна, 19) на користь Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі уповноваженого структурного підрозділу Черкаського району електричних мереж (ідентифікаційний код 25204488, м. Черкаси, вул. Надпільна, 51) --- 32 431,84 грн. боргу за спожиту активну електроенергію на підставі договору № 549 про постачання електричної енергії ВАТ "Черкасиобленерго" для споживачів Черкаської області від 18.08.2003 та 1762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
В решті вимог про стягнення 3 274,14 грн. боргу за понаддоговірне споживання активної електричної енергії та 2222,74 грн. пені за несвоєчасну сплату спожитої активної електричної енергії - у позові відмовити.
Наказ видати.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 23 липня 2019
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2019 |
Оприлюднено | 26.07.2019 |
Номер документу | 83243664 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні