Рішення
від 26.07.2019 по справі 243/2066/19
ПАВЛОГРАДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 243/2066/19

Провадження № 2/185/2623/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2019 року м.Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Зінченко А.С., за участю секретаря судового засідання Андрухової Ю.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді Дніпропетровської області цивільну справу ЄУ № 243/2066/19 за позовом ОСОБА_1 до Калінінської районної в місті Донецьку ради, про визнання права власності в порядку спадкування, -

представник позивача - адвокат Макаров Василь Миколайович,

В С Т А Н О В И В:

В березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Калінінської районної в місті Донецьку ради, в якому просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті сестри - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на квартиру АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестра позивача - ОСОБА_2 . Після смерті останньої відкрилась спадщина, яка складається з квартири АДРЕСА_1 . Право власності на вищевказану квартиру належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності, 3038 від 05.04.1996 року виданого Представництвом Фонду державного майна України в м. Донецьку. Спадкоємців першої черги по закону немає, ОСОБА_2 не була одружена, дітей не мала. Батько з матір`ю ОСОБА_2 , які є спадкоємцями першої черги померли, в зв`язку з цим позивач - брат померлої є спадкоємцем другої черги, інших спадкоємців, які прийняли спадщину немає. Позивач звернувся до Восьмої Донецької Державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини на майно, після померлої, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Постановою від 06.07.2016 року позивачу було відмовлено у вчинені нотаріальної дії, в зв`язку з тим, що архів Восьмої Донецької Державної нотаріальної контори знаходиться в зоні АТО, видати свідоцтво про право на спадщину не можливо. За таких обставин визнання права власності можливо тільки в судовому порядку.

Ухвалою суду від 22.04.2019 року відкрито загальне позовне провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Калінінської районної в місті Донецьку ради, про визнання права власності в порядку спадкування та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 20.05.2019 року закрито підготовче судове засідання по вищевказаній справі та призначено справу до розгляду по суті.

В судове засідання позивач, представник позивача не з`явилися, позивач та представник позивача надали до суду письмові заяви про розгляд справи за її відсутності, позовну заяву підтримали у повному обсязі, просили її задовольнити, не заперечують проти винесення заочного рішення по справі.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзив не подав.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла у м. Донецьк, відповідно копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається з квартири АДРЕСА_1 .

Відповідно до копії свідоцтва про право власності на квартиру за № 3038 від 05.04.1996 року виданого Представництвом Фонду державного майна України в м. Донецьку, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 167111717 від 20.05.2019 року, копії технічного паспорта, квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , загальна площа квартири - 48,1 кв.м.

Ринкова вартість двокімнатної квартири, розташованої на 8 поверсі 9 поверхового житлового будинку загальною площею 48,1 кв.м., житловою площею 29,8 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , складає 299305,00 грн., відповідно до звіту про оцінку майна оцінювача ФОП ОСОБА_3 .

Спадкоємців першої черги за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , немає. Батько померлої - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , мати померлої - ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серія НОМЕР_2 та копіями свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , серія НОМЕР_4 .

Відповідно до повідомлення від 21.12.2018 року за № 15.13-24-11298 Краматорського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області, у ході перевірки народження дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не виявлено.

Відповідно до повідомлення від 11.01.2019 року за № 15.13-24-85 Краматорського МВ ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області, актовий запис про шлюб ОСОБА_2 відсутній.

Відповідно до копій свідоцтв про народження, серія НОМЕР_5 , НОМЕР_2 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 рідні брат та сестра, тобто ОСОБА_1 є спадкоємцем другої черги за законом після померлої сестри - ОСОБА_2 .

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) наданої до суду Другою Павлоградською Державною нотаріальною конторою від 16.07.2019 року за №1176/01-16,була заведена спадкова справа № 274 від 15.04.2005 року Восьмою Донецькою Державною нотаріальною конторою щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в строки передбачені законодавством, свідоцтва про право на спадщину не видавалися.

ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, видачі на його ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що архів Восьмої Донецької Державної нотаріальної контори знаходиться в зоні АТО, видати свідоцтво про право на спадщину не можливо від 06.07.2016 року.

Таким чином, судом встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем другої черги за законом після смерті його сестри ОСОБА_2 , належним чином у встанолений законом строк спадщину прийняв.

Стаття 41 Конституції України та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17 липня 1997 року відповідно до Закону України Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції , закріплено право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ч.2 ст.1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

В силу ст.1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У частині 2 статті 1274 ЦК України зазначено, що спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

Згідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Отже, до складу спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , входить право власності на квартиру, загальною площею 48,1 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Стаття 1297 ЦК України встановлює обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Стаття 392 ЦК України передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право власності на спадок видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадок в порядку встановленим цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадок особа може звернутись в суд за правилами позовного провадження.

Виходячи з вищенаведеного, керуючись принципом верховнства права, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість визнання за позивачем права власності на квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. 5,12,13,81,89,258,259,263-265,268,273,280-282 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Калінінської районної в місті Донецьку ради, про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті сестри - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на квартиру АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Калінінська районна в місті Донецьку рада, код ЄДРПОУ:04053111, місце знаходження: вул. Транспортна, 2, м. Краматорськ, Донецька область.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення знаходиться в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя А. С. Зінченко

СудПавлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.07.2019
Оприлюднено28.07.2019
Номер документу83262657
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/2066/19

Рішення від 26.07.2019

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Зінченко А. С.

Ухвала від 20.05.2019

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Зінченко А. С.

Ухвала від 22.04.2019

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Зінченко А. С.

Ухвала від 07.03.2019

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Гончарова А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні