Рішення
від 25.06.2019 по справі 910/5276/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.06.2019Справа № 910/5276/19 Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Мандриченка О.В. , розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

справу № 910/5276/19

За позовомПриватного акціонерного товариства "Кий Авіа" ДоТовариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Еволюшн"; Простягнення 9 459,24 грн. без повідомлення учасників справи .

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Кий Авіа" звернулося до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Еволюшн" 8 048,08 грн. боргу з оплати послуг за договором від 12.07.2017 № 1207/17 та 1 411,16 грн. пені за час прострочення за період з 20.04.2018 по 20.10.2018.

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем договірних зобов`язань у частині своєчасної оплати спожитих послуг. Так, у позовній заяві вказується, що позивач у квітні 2018 року надавав відповідачеві послуги, які останній зобов`язався оплатити, підписавши акти виконаних робіт , проте не зробив цього навіть після направлення претензій, що змусило позивача звернутися до суду з цим позовом.

На підтвердження заявленого позову суду було подано договір, скріпшоти електронного листування, листи-вимоги про сплату боргу.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.04.2019 було відкрито провадження у справі № 910/5276/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у зв`язку з малозначністю в порядку п. 1 ч. 5 ст. 12, ч. 1 ст. 247, ч .1 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу - строк для подання відповіді на відзив.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 31.01.2019 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцезнаходженням сторін за відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 25.04.2019.

Поштові відправлення з ухвалою суду про відкриття провадження у справі сторони отримали своєчасно. В установлений судом строк відповідач вимоги суду за ухвалою від 25.04.2019 не виконав, відзив на позовну заяву або ж будь-яких інших заяв, клопотань, пояснень тощо до суду не подав. Від позивача також не надходило до суду жодних документів.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач, який вважається належним чином повідомленим про розгляд справи судом, у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Вимог про розгляд справи в судовому засіданні за участю представників сторін після винесення ухвали про відкриття провадження у справі до суду не надходило.

Вивчивши матеріали позовної заяви, повно і всебічно з`ясувавши обставин, дослідивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

12.07.2017 Приватне акціонерне товариство "Кий Авіа" (за текстом договору - агентство) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест Еволюшн" (за текстом договору - клієнт) уклали договір надання послуг № 120717, за яким позивач зобов`язався за письмовою заявкою клієнта бронювати, продавати, оформлювати авіаційні квитки на регулярні рейси авіакомпаній; бронювати, продавати і оформлювати автобусні квитки; бронювати, продавати і оформлювати залізничні квитки по СНД, Європі; бронювати і оформлювати прокат автомобілів; бронювати готельні номери закордоном для осіб, вказаних клієнтом; організовувати і оформляти VIP обслуговування для осіб, вказаних клієнтом, в аеропортах, з якими Агентство має відповідні договори; бронювати і оформлювати інші супутні послуги (трансфери, екскурсії); по заявці клієнта організовувати чартерні авіарейси на умовах, погоджених з клієнтом і авіакомпанією; оформлювати поліси медичного страхування, страхування від нещасного випадку при перельоті, страхування багажу для осіб, вказаних Клієнтом.

Відповідно до п. 2.2.1 договору до обов`язків клієнта, серед іншого, було віднесено обов`язок направляти письмові заявки для надання послуг співробітникам клієнта за допомогою інтерактивного способу зв`язку (електронна пошта) які являють собою вираження волі клієнта (примірною формою письмової заявки є додаток 1 і 2 до договору), або надавати їх безпосередньо в офісі агентства.

За умовами п. 2.2.4 договору клієнт зобов`язується забезпечувати оплату послуг, заброньованих агентством, по заявці клієнта готівкою або безготівковими платежами, а також з використанням кредитних карток.

Згідно з умовами п.п. 3.7, 3.8, 3.9 договору клієнт здійснює оплату замовлених послуг згідно з виставленим агентством рахунком впродовж одного банківського дня з дня виставлення рахунку. Агентство здійснює оформлення послуг лише після отримання грошей від клієнта. За згодою сторін допускається підтвердження оплати наданням платіжного документа. При готівковій оплаті клієнт здійснює оплату послуг менеджеру з доставки або безпосередньо в касах агентства під час отримання документів про виконання заявки на послуги. При безготівковій оплаті, клієнт здійснює оплату оформлених агентством для клієнта послуг шляхом перерахування відповідних сум на розрахунковий рахунок агентства в уповноваженій банківській установі.

В п. 3.9 договору визначено, що документом, що підтверджує надання послуг є Акт приймання-передачі (надання послуг) наданих послуг, підписаний представниками сторін. Підписання Акту приймання-передачі наданих послуг представником Клієнта є підтвердженням відсутності претензій з його боку. Сканкопії актів та рахунків-фактур (додатки № 7-8) надсилаються на електронну адресу Клієнта, вказану в п. 2.2.1. Сканкопії рахунків-фактур є підставою для здійснення оплати. Оригінали актів наданих послуг та рахунків-фактур направляються на поштову адресу Клієнта.

Договір набирає сили з моменту його підписання сторонами. Договір укладається на один рік. Закінчення дії договору не звільняє сторін від остаточного і повного проведення взаєморозрахунків (п.п. 7.1, 7.2, 7.3 договору).

У п. 3 додатку № 3 до договору сторони визначили, що сервісний збір агентства за зміну авіаквитків, повернення/оформлення послуг (багажу, харчування), послуга онлайн реєстрації на рейс - 100,00 (сто) грн. (у тому числі ПДВ) за кожен авіаквиток.

Спір у справі виник у зв`язку з порушенням відповідачем своєї грошових зобов`язань. Так, позивач вказує, що відповідачеві було надано послуги, вартістю 8 048,08 грн., тоді як відповідач акт приймання-передачі не оформив, оплату послуг не здійснив.

За своєю правовою природою укладений договір слід віднести до договорів про надання послуг, під яким ст. 901 Цивільного кодексу України розуміється договір, за яким одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

З викладеного слідує, що між ними виникла правовідносини з договору про надання послуг, що підпадає під правове регулювання як загальних положень Цивільного та Господарського кодексів України про зобов`язання, так і норм про договір з надання послуг.

Згідно з ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Положеннями ст. 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 903 Цивільного кодексу України передбачається, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що на виконання умов укладеного договору позивач надав замовлені відповідачем послуги за заявкою, отриманою 16.04.2018 на електронну адресу Приватного акціонерного товариства "Кий Авіа", визначену у п. 2.2.1 договору ( georgio2011@live.com ). Заявка передбачала надання послуг з бронювання номеру в готелі "Golden crown" у м. Трускавці з 22.04.2018 по 28.04.2018, залізничні квитки Інтер-сіті Київ-Львів у обидва кінці 22.04.2018-28.04.2018 та автобусні квитки 22.04.2018- 28.04.2018 з вокзалу Львова до Трускавця і назад.

Наступним своїм повідомленням відповідач уточнив заявку, повідомивши ім`я особи, яка потребує бронювання.

Виконуючи зобов`язання за договором, позивач надав відповідачеві посадочний талон, ваучери електронних квитків на потяг, ваучери на автобусні рейси, замовлення на проживання в готелі для туриста.

16.11.2018 позивач надіслав відповідачеві письмову вимогу від 15.11.2018 № 2-1-1089 щодо негайного погашення заборгованості за надані послуги за договором від 12.07.2017 № 120717. У такій вимозі позивач зазначив, що 14.06.2018 Приватне акціонерне товариство "Кий Авіа" надіслало Товариству з обмеженою відповідальністю "Інвест Еволюшн" претензію про погашення боргу, яка залишилася без відповіді. У якості додатку до претензії був вказаний акт № 000049629 від 16.04.2018 у двох примірниках.

11.04.2019 позивач надіслав відповідачу лист № 2-1-392 від 11.04.2019, в якому вказував, що у зв`язку з відсутністю зауважень на акт приймання-передачі та мотивованої відмови від його підписання, вважає акт підписаним з огляду на умови п. 3.9 договору та просить повернути один примірник цього акту на свою адресу.

Відповідей на вимогу від 15.11.2018 та лист від 11.04.2019 суду подано не було.

Як вказувалося вище, обов`язок замовника оплачувати послуги, надані виконавцем, встановлено у п. 2.2.4 та вбачаються з розділу 3 договору і строк оплати становить 3 (три) календарні дні з дня виставлення рахунку на оплату.

Виставлення позивачем відповідачеві рахунку-фактури підтверджується фото копіює електронного листування сторін за 20.04.2019.

За приписами ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

У ст. 610 Цивільного кодексу України вказується, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Наявні в матеріалах справи документи у своїй сукупності доводять факт надання позивачем послуг на вартістю 8 048,08 грн., а тому відповідач є таким, що порушив грошові зобов`язання за договором, у зв`язку з чим позовні вимоги про стягнення суми основного боргу є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Крім суми основного боргу, позивач також просив стягнути з відповідача 1 411,16 грн. пені, розрахованої з 20.04.2018 по 20.10.2018.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; сплата неустойки.

Частиною 1 ст. 216 Господарського кодексу України передбачено господарсько-правову відповідальність учасників господарських відносин, яку останні несуть за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Господарськими санкціями ст. 217 Господарського кодексу України визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки, як-то відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Штрафні санкції визначаються ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України як господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Обов`язок зі сплати договірної неустойки у вигляді пені сторони погодили у п. 3.8 договору (абзац 4), де вказується, що клієнт виплачує агентству пеню в розмірі 1 % від не перерахованої вчасно суми за кожен день прострочення платежу.

Нарахування пені позивачем було проведено з урахуванням приписів Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" виходячи з подвійної облікової ставки Національного банку України.

Період, за який позивач розраховує такі суми узгоджується з умовами договору та з приписами ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України.

Зважаючи на викладені норми законодавства та договору, враховуючи факт прострочення відповідача, вимоги про стягнення договірної неустойки та 3 % річних є правомірними та такими, що підлягають задоволенню відповідно до розрахунку позивача, що перевірений судом та приймається як належний та арифметично вірний.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задовольняються повністю.

У зв`язку із задоволенням позову судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 73-80, 129, 236-241, 252, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Еволюшн" (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 114, ідентифікаційний код 39764834) на користь Приватного акціонерного товариства "Кий Авіа" (01054, м. Київ, Дмитрівська, 1, ідентифікаційний код 01130578) 8 048 (вісім тисяч сорок вісім) грн. 08 коп. боргу, 1 411 (одну тисячу чотириста одинадцять) грн. 16 коп. пені та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складання повного тексту рішення: 26.07.2019.

Суддя О.В. Мандриченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.06.2019
Оприлюднено31.07.2019
Номер документу83310955
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/5276/19

Рішення від 25.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 25.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні