26.07.2019 227/2643/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2019 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Мацишин Л.С.,
за участю секретаря судового засідання: Михайловської Т.П.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Білицької міської ради Донецької області, Світлівської сільської ради про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2019 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2 , Білицької міської ради Донецької області, Світлівської сільської ради, в якому просить встановити факт постійного її проживання разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка на момент смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , але з 2002 року за станом свого здоров`я проживала разом з позивачем за місцем реєстрації останньої: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, у вигляді двокімнатної квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 та земельної ділянки площею 7,6521 га, як розташована на території Світлівської сільської ради. Позивач зазначає, що вона після смерті матері є спадкоємцем першої черги за законом на частку спадкового майна у вигляді вищезазначеного житлового будинку та земельної ділянки. Інших спадкоємців за законом, крім неї, не має. Спадкоємицею за заповітом на частку спадкового майна у вигляді двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 є донька позивача ОСОБА_2 . Позивач звернулась до приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу Донецької області Молодняк О.В. з заявою про бажання прийняти спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, однак нотаріусом була видана постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28 травня 2019 року № 223/02-31, так як строк подання заяви про прийняття спадщини терміном у шість місяця встановлений ст. 1270 ЦК України, нею пропущений. Таким чином, позивач вважається такою, що не прийняла спадщину вчасно. У зв`язку з цим позивач звернулась в суд з вказаним позовом.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась, належним чином про розгляд справи була повідомлена. Разом з позовом надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник позивача ОСОБА_4 , яка дії на підставі ордеру серії ДН№016822 від 25 червня 2019 року, в підготовче судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву про розгляд позову ОСОБА_1 без її участі, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явилась, належним чином була повідомлена. Звернулась до суду з заявою, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Представник відповідача виконкому Білицької міської ради в підготовче судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, керуючий справами виконкому Мостицька К.О. звернулась до суду з заявою про розгляд справи в їх відсутності, по суті позовних вимог заперечень не мають.
Представник відповідача Світлівської сільської радив підготовче судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, сільський голова Колосов В.В. звернувся до суду з заявою про розгляд справи без їх участі, по суті позову заперечень не мають.
За вказаних обставин, з урахуванням вимог ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, у відсутності сторін.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта позивача. (а.с.5-6)
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 07 квітня 1969 року Добропільської сільської ради Добропільського району Донецької області, ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . (а.с.13)
Після укладення шлюбу позивач змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 04 червня 2019 року. (а.с.14)
Спадкодавець ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Добропілля Донецької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 11 вересня 2018 року. (а.с.12)
Довідкою Світлівської сільської ради № 736 від 05 червня 2019 року підтверджується, що ОСОБА_3 з 1978 року до дня своєї смерті була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_2 , але з 2002 року не проживала за місцем реєстрації. (а.с.24)
Факт постійного проживання позивача та спадкодавця підтверджується актом обстеження матеріально-побутового положення Білицької міської ради від 04 червня 2019 року та актом від 04 червня 2019 року, складеним депутатами Світлівської сільської ради, з яких вбачається, що ОСОБА_3 з 2002 року проживала разом зі своєю донькою ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 до дня смерті. (а.с.21,23)
Згідно договору обміну житлового будинку на ј частину житлового будинку від 04 червня 2000 року, ОСОБА_3 належало майно у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15)
Померлій ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7.6521 га, яка розташована на території Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 54294531 від 01 березня 2016 року. (а.с.16)
Також, з технічного паспорту на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 вбачається, що власником є ОСОБА_3 . (а.с.17)
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №223/02-31 від 25 травня 2019 року відмовлено ОСОБА_1 в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому що строк на прийняття спадщини нею пропущений. (а.с.20)
Згідно частини першої статті 16ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено перелік основних способів захисту цивільних прав і інтересів.
Відповідно до статті 1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За положеннями статті 1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (стаття 1268 ЦК України).
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивач ОСОБА_1 , яка є спадкоємицею за законом, постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 з 2002 року по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а тому позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Пунктом другим постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що справи про спадкування судами розглядаються за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Щодо того факту, що зареєстроване місце проживання померлої не співпадає з місцем її фактичного проживання станом на день її смерті, то суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Керуючись ст.ст.10, 81, 83, 200, 223, 264-265, 273, 315-319, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), Білицької міської ради Донецької області (ЄДРПОУ: 36297585, юридична адреса: 85043 Донецька область м. Білицьке, вул. Миру, 20), Світлівської сільської ради (ЄДРПОУ: 05420511, юридична адреса: 85064 Донецька область Добропільський район с. Світле, вул. Перемоги, 20) про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом зі спадкодавцем її матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з 2002 року по день смерті ОСОБА_3 , а саме по ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя Л.С. Мацишин
26.07.2019
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2019 |
Оприлюднено | 01.08.2019 |
Номер документу | 83315360 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Мацишин Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні