Справа № 529/669/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2019 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.
при секретарі Бурлига Н. Л.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області , третя особа, яка не заявляє самостійнихвимог Диканська днржавна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі, після смерті ОСОБА_3 , як спадкоємці за заповітом прийняли спадщину, яка окрім іншого складається з 1/2 частини садибного житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , яке відноситься до типу колгоспного двору, яку нині померла в свою чергу успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 .
Вказуючи на те, що через відсутність правовстановлюючого документа, виданого на ім`я нині померлої ОСОБА_3 на це нерухоме майно, вони позбавлені можливості в нотаріальному порядку оформити свої спадкові права на дану спадкову масу, позивачі звернулись до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.
В підготовче засідання позивачі не з`явилися, однак на адресу суду подали заяви про підтримання позовних вимог та просили суд, розгляд справи по суті провести у їх відсутність в підготовчому судовому засіданні з огляду на визнання відповідачем позову.
Представник відповідача Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області /далі - Орданівська сільська рада/ в підготовче засідання не з`явився, вказаним органом надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.
Представник третьої особи - Диканська державна нотаріальна контора /далі - держнотконтора/ - в підготовче судове засідання не з`явився. Однак, представник вказаної третьої особи подав заяву про розгляд справи у його відсутність. Заперечення проти задоволення позову відсутні.
Враховуючи те, що позивачі позов підтримали, а відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив про визнання позову, його визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, держнотконтора, в якості третьої особи, заперечень щодо задоволення позову не подала, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Орданівка Диканського району Полтавської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується належно завіреною копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого Орданівською сільською радою.
Як вбачається з довідки наданої відповідачем по справі, що нині померлий ОСОБА_4 являвся головою колгоспного двору, розташованого по АДРЕСА_1 . Окрім цього, членом вказаного колгоспного двору являлась також ОСОБА_3 - дружина померлого, яка проживала з ним до його смерті.
Згідно технічного паспорта, виданого 27.12.2018 року приватним підприємством Полтавське Бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 , в цілому складається з житлового будинку літ. А-1, літньої кухні літ. Б, гаражу літ. В, сараїв літ. в, Г, г, вбиральні літ. Д, огорожі № 1, колодязь питний №2.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п а п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності , право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба). Окрім цього, розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
Судом встановлено, що 17.08.2005 року ОСОБА_3 у встановленому законом порядку зареєструвала своє право власності на 1/2 частину вказаного вище житлового будинку, віднесеного до типу колгоспного двору, про що видано Свідоцтво про право власності виконавчим комітетом Орданівської сільської ради Диканського району.
Інша 1/2 частина вказаного житлового будинку, яке відноситься до типу колгоспного двору та фактично належала померлому ОСОБА_4 , як голові такого та відповідно є спадковим майном, яке відкрилось після його смерті.
Відповідно до ст. 527, ст. 529, 548, 549 ЦК УРСР в редакції 1963 року, який діяв на момент смерті ОСОБА_4 спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті. При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, а також якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про її прийняття.
Відповідно до частини першої статті 120 ЦК УРСР (у редакції, що була чинною на час виникнення правовідносин) майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.
Дружна нині померлого ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , як спадкоємець за законом першої черги шляхом управління спадковим майном прийняла спадщину після його смерті, якій в подальшому було видано свідоцтва про право на спадщину за законом на грошові заощадження. На інше спадкове майно Свідоцтва про право на спадщину на її ім`я не видавались. Вказане підтверджується відповідною довідкою виданою Диканською державною нотаріального конторою.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Орданівка Диканського району Полтавської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується належно завіреною копією свідоцтва про смерть.
На 1/2 частину спадкового житлового будинку належну її чоловікові ОСОБА_5 , як голові колгоспного двору, розташованого по АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 за життя не оформила, однак до дня своєї смерті проживала у ньому та користувалась ним як власник, що вбачається з відповідної довідки наданої Орданівською сільською радою.
Відповідно до ст. 86 ЦК України в редакції 1963 року, який діяв на момент смерті ОСОБА_3 та фактичного набуття права власності ОСОБА_3 право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Право власності в Україні охороняється законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 та ст. 328 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За вказаних обставин, суд прийшов до висновку, що хоча померлою ОСОБА_3 і не зареєстровано за життя, у встановленому законом порядку, право власності на 1/2 частину спірного житлового будинку, як за спадкоємцем за законом першої черги після смерті чоловіка, спадщина, до якої входить вказана частина домоволодіння, належним чином прийнята, остання ним користувалась, як власник, до дня своєї смерті проживала в ньому, тому вказана частина спірного будинковолодіння належала їй на законних підставах, і є спадковим майном після її смерті.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті.
Заповітом є особисте розпорядження особи на випадок своєї смерті, що прямо передбачено ст. 1233 ЦК України.
Нині померла ОСОБА_3 , за життя, на випадок своєї смерті, все своє майно, заповіла ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - позивачам по справі. Заповіт, складений 16.01.2017 року та посвідчений Орданівською сільською радою Диканського району Полтавської області, на даний час не оспорювався та не визнавався недійсним.
В той же час, як вбачається з довідки держнотконтори, що після смерті ОСОБА_3 , була заведена спадкова справа. У вказаній спадковій справі маються заяви про прийняття спадщини за заповітом від позивачів по справі. Інші особи з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались. Однак, нотаріусом було відмовлено останнім в отриманні свідоцтва про право на спадщину за заповітом, через відсутність правовстановлюючого документа, виданого на ім`я померлої на 1/2 спірного будинковолодіння.
Враховуючи, що спірна 1/2 частина нерухомого майна належала померлій ОСОБА_6 на законних підставах, позивачі як спадкоємці за заповітом, який не оспорювався, є чинним, прийняли спадщину після смерті останньої, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за кожним з позивачів право власності по 1/4 частині вказаного спадкового майна.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 373, 392, 1216-1218, 1220, 1221, 1223, 1225, 1258, 1233, 1268, 1270 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, 200 ч. 3, 206 ч. 4, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , проживаючої по АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , та ОСОБА_2 , проживаючої в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , до Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області, с. Орданівка Диканського району Полтавської області, Код ЄДРПОУ 21045933 третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог Диканська державна нотаріальна контора, вул. Пушкіна, 6, смт. Диканька Полтавської області, Код ЄДРПОУ 02899973, про визнання права власності на спадкове майно, задоволити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за заповітом, право власності на 1/4 частину садибного житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , який в цілому складається з з житлового будинку літ. А-1, літньої кухні літ. Б, гаражу літ. В, сараїв літ. в, Г, г, вбиральні літ. Д, огорожі № 1, колодязя питного №2, який належав померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , як спадкоємиці за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порядку спадкування за заповітом, право власності на 1/4 частину садибного житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , який в цілому складається з з житлового будинку літ. А-1, літньої кухні літ. Б, гаражу літ. В, сараїв літ. в, Г, г, вбиральні літ. Д, огорожі № 1, колодязя питного №2, який належав померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , як спадкоємиці за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Головуючий:
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2019 |
Оприлюднено | 31.07.2019 |
Номер документу | 83325014 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Гвоздик А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні