Рішення
від 30.07.2019 по справі 911/1386/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2019 р. м. Київ Справа № 911/1386/19

За позовом Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк

до Товариства з обмеженою відповідальністю Астра Трейдгруп

ОСОБА_1

про стягнення 14977,96грн

Суддя С.І.Чонгова

Представники сторін не викликались

СУТЬ СПОРУ: Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" (далі - АТ КБ "Приватбанк") звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Астра Трейдгруп (далі - ТОВ Астра Трейдгруп ) та ОСОБА_1 про стягнення 14977,96грн, а саме:

- 8333,37грн - сума основного боргу;

- 2066,67грн - заборгованість за відсотками;

- 2000,00грн - заборгованість по комісії;

- 2577,92грн - сума пені.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що ТОВ Астра Трейдгруп порушено зобов`язання за договором банківського обслуговування б/н від 25.09.2017 в частині своєчасного повернення кредитного ліміту. В свою чергу, ОСОБА_1 порушено зобов`язання за договором поруки №РOR1506323755583 від 25.09.2017.

Відповідач у справі - ТОВ Астра Трейдгруп документально обґрунтованого відзиву на позовну заяву не надало.

Відповідач у справі - ОСОБА_1 документально обґрунтованого відзиву на позовну заяву не надала.

Ухвалою господарського суду від 04.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами у справі без проведення судового засідання. Відповідна ухвала суду була направлена сторонам у справі, яка отримана відповідачем 1 - 07.06.2019, що підтверджується поштовим рекомендованим повідомленням. Від відповідача 2 поштове відправлення повернуто із зазначенням причини повернення - за закінченням терміну зберігання .

Дослідивши матеріали справи та докази, суд

ВСТАНОВИВ:

25.09.2017 між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Приватбанк" (правонаступник якого Акціонерне товариством "Комерційний банк "Приватбанк") (далі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю Астра Трейдгруп (далі - Клієнт) через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням електронного цифрового підпису анкету-заяву про приєднання до умов і правил надання послуги КУБ , згідно якої відповідач приєднався до розділу 3.2.8 Умов та правил надання банківських послуг (далі - Умови), які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ Приватбанк , приймає на себе всі зобов`язання, зазначені в цих умовах та укладає кредитний договір.

Істотними умовами кредитного договору є: вид кредиту строковий; розмір кредиту: визначається Приватбанком, вказується у профілі позичальника на сайті kub.pb.ua; строк кредиту: 12 місяців з моменту видачі коштів; проценти (комісія)за користування кредитом: 2% в місяць від початкового розміру кредиту; порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в який було здійснено видачу коштів. У випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом , що зазначений в п.1.5 цієї заяви, проценти за користування кредитом становлять розмір 4% на місяць від суми заборгованості. При цьому сплачується неустойка в розмірі і згідно розділу 3.2.8 Умов та Правил надання банківських послуг. Укладення кредитного договору здійснюється в порядку, визначеному розділом 3.2.8 Умов та Правил надання банківських послуг. Клієнт доручає Банку розмістити у мережі інтернет відомості про його бізнес проект, за яким Банк надає кредит.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. При цьому, як визначено відповідною нормою, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Отже, підписавши анкету-заяву приєднання до умов і правил надання послуг КУБ , відповідач приєднався і зобов`язався виконувати умови, викладені в Умовах та правилах надання послуги КУБ , тарифах, що фактично складають положення договору кредитування.

Таким чином, укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань в силу ст. ст. 173, 174, ч. 1 ст. 175 ГК України.

Згідно з п. 3.2.8.1 Умов, банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий Кредит КУБ для фінансування поточної діяльності Клієнта, в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги КУБ (далі - Заява), а також системи Приват24. Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі Paperless або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги. Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України (далі-НБУ), які регулюють кредитні відносини.

Відповідно до п. 3.2.8.2 Умов, розмір кредиту, який може бути наданий в рамках послуги, складає від 50 000 до 1 000 000грн.

Пунктом 3.2.8.3 (3.2.8.3.1-3.2.8.1.1) передбачено, що надання кредитів у рамках послуги здійснюється на умовах: повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у заяві. Для позичальників, що працюють у сегменті агро-бізнесу, може бути встановлений окремий порядок погашення, що передбачає погашення основного боргу на протязі 6 місяців користування кредитом на вибір клієнта за погодженням банку.

Клієнт доручає банку щомісячно у строки, зазначені в заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у банку, на погашення заборгованості за послугою у кількості та розмірі, зазначеному у кредитному договорі. Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Згідно зі ст. ст. 212, 651 ЦКУ при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим договором, банк на свій розсуд, починаючи з 91-ого дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому Банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (Банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших)). При непогашенні заборгованості за цим договором у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу (п. 3.2.8.3.1.3 Умов).

Пунктом 3.2.8.3.2 Умов передбачено, що за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з 3.2.8.6.2).

У відповідності до п. 3.2.8.3.3. Умов, при порушенні клієнтом будь-якого грошового зобов`язання клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у заяві. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п.3.2.8.3.1, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.

Згідно з п. 3.2.8.5.2. Умов передбачено, що клієнт зобов`язаний оплатити щомісячні проценти за користування кредитом відповідно до п. 3.2.8.3.2.

За умовами п. 3.2.8.9.2. Умов вказано, що нарахування прострочених процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не враховується.

Розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється в терміни, визначені в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту (п.3.2.8.9.7 Умов)

На виконання умов договору позивачем 26.09.2017 було перераховано на поточний рахунок відповідача-1 кредитні кошти у розмірі 100000,00грн, що підтверджується випискою по рахунку, копія якої міститься в матеріалах справи.

Як встановлено під час розгляду справи, відповідач-1 свої зобов`язання за договором перед позивачем у повному обсязі не виконував, в зв`язку з чим утворилась заборгованість за кредитом у сумі 8333,37грн, відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість у сумі 2066,67грн, за відсотками у вигляді щомісячної комісії у сумі 2000,00грн.

Згідно з ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти; до відносин за кредитним договором застосовуються положення договору про позику, якщо інше не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1056-1 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Статтею 1046 ЦК України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Відповідно до ст. 1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом; розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.

Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (ст. 1049 ЦК України).

25.09.2017 між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Приватбанк" (правонаступник якого Акціонерне товариством "Комерційний банк "Приватбанк") (далі - Кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) було підписано із використанням електронного цифрового підпису договір поруки №POR1506323755583 (далі - договір поруки).

Предметом договору поруки є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством ТОВ Астра Трейдгруп , далі - Боржник зобов`язань за угодами-приєднання до: розділу 3.2.8. Кредит КУБ Умов та правил надання банківських послуг, далі угода 1, по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно угоди 1 - 2.0 % (два) відсотка від суми кредиту щомісяця; за період користування кредитом згідно з пп. 3.2.8.5.3 Угоди 1 - 4,0% (чотири) відсотки від суми кредиту щомісяця; б) кредиту в розмірі, що вказаний у Угоді 1. Якщо під час виконання Угоди 1 зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладенні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Угодою 1 в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні (п.1.1 договору поруки).

Згідно з п.1.2. договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язання за Угодою 1 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

Відповідно до п.3.1 договору поруки, у випадку невиконання поручителем зобов`язань боржника за Угодою 1 , згідно вимог кредитора, зазначеної вп.п.2.1.2. п.2.1. цього договору, поручитель сплачує на користь кредитора пеню в розмірі 1 (один) % від суми заборгованості, яка зазначена в зазначеній письмовій вимозі, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочки. Сплата пені не звільняє поручителя від виконання зобов`язання за цим договором.

Позивачем на адресу відповідачів надсилалось повідомлення №30.1.0.0/2-IGRK4KUB0YF95 від 24.04.2019 щодо наявності заборгованості у розмірі 14798,28грн (8333,37грн заборгованості за кредитом; 2066,67грн заборгованості по процентам за користування кредитом; 2000,00грн - заборгованість по комісії за користування кредитом; 2398,24грн пені за несвоєчасність виконання зобов`язання за договором) та запропоновано у термін не пізніше 5 календарних днів з дня одержання повідомлення, погасити прострочену заборгованість.

Однак, доказів виконання даної вимоги не надано.

Позивач просить стягнути з відповідачів заборгованість за кредитом у сумі 8333,37грн, відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість у сумі 2066,67грн, за відсотками у вигляді щомісячної комісії у сумі 2000,00грн, пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором у розмірі 2577,92грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб (ст. 553 ЦК України).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Оскільки відповідач 1, в порушення умов договору б/н від 25.09.2017, зобов`язання щодо повернення кредитних коштів не виконував, хоча строк їх виконання настав, він є таким, що порушив взяті на себе зобов`язання, які забезпечені порукою відповідача 2.

Враховуючи викладене, а також не надання відповідачами суду доказів виконання зобов`язань за договором щодо сплати кредиту, вимоги в частині стягнення 8333,37грн заборгованості за кредитом, 2066,67грн відсотків, нарахованих за прострочену заборгованість та 2000,00грн відсотків у вигляді щомісячної комісії є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Крім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідачів пені за порушення зобов`язання за договором за період 29.01.2018 по 08.05.2019 у розмірі 2577,92грн.

В силу ч. ст. 216, ч. 1 ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності у вигляді застосування господарських санкцій є вчинене учасником господарських відносин правопорушення у сфері господарювання. Одним з видів господарських санкцій, згідно ч.2 ст.217 ГК України, є штрафні санкції, до яких віднесені, у т.ч. штраф та пеня (ч.1 ст.230 ГК України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки та відшкодування збитків (ст. 611 ЦК України).

Пунктом 3.2.8.3.3. Умов передбачено, що у разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п.3.2.8.3.1, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.

Згідно з п.1.2. договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язання за Угодою 1 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків.

Згідно з ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов`язань здійснюється протягом 15 років з дня, коли зобов`язання мало бути виконано клієнтом.

Отже, Умовами, до яких приєднався відповідач 1, підписавши заяву, змінено загальне правило, визначене ч.6 ст.232 ГК України, щодо припинення нарахування пені через шість місяців, що відповідає чинному законодавству, зокрема, відповідній нормі, яка встановлює можливість змінити загальне правило, шляхом визначення інших умов договором.

Перевіривши розрахунок пені, здійснений позивачем, суд вважає його арифметично вірним.

В силу ст. 129 ГПК України, судові витрати, понесені позивачем у зв`язку з оплатою позову судовим збором, підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок відповідачів, у розмірі 1921,00грн.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 236-238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю Астра Трейдгруп (07344, Київська область, Вишгородський район, с. Вища Дубечня, вул. Молодіжна, буд.1; ідентифікаційний код 41086943) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1; ідентифікаційний код 14360570) заборгованість за кредитним договором б/н від 25.09.2017 у розмірі 14977,96грн (8333,37грн заборгованість за кредитом, 2066,67грн заборгованість за відсотками, нараховану на прострочену заборгованість; 2000,00грн заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії; 2577,92грн пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором), а також 1921,00грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 30.07.2019

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.І. Чонгова

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення30.07.2019
Оприлюднено31.07.2019
Номер документу83326080
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1386/19

Рішення від 30.07.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Чонгова С.І.

Ухвала від 04.06.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Чонгова С.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні