єдиний унікальний номер справи 546/639/19
номер провадження 2/546/543/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2019 року місто Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді Лизенко І.В.,
за участю секретаря судового засідання Коваленка А.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в судовій залі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
19.06.2019 до Решетилівського районного суду надійшла вказана вище позовна заява, у якій позивач просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.10.2018 його мати знаходилась у розшуку, як безвісно зникла, у зв`язку з чим Решетилівським ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області було заведено оперативно-розшукову справу. 05.04.2019 у селі Демидівка у полі кукурудзи було виявлено труп ОСОБА_2 . Згідно висновку експерта, смерть могла настати ІНФОРМАЦІЯ_1. У зв`язку з чим, 08.04.2019 органом державної реєстрації актів цивільного стану було складено актовий запис № 5 та видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , з яких вбачається, що вона померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Нотаріусом було відмовлено йому у видачі свідоцтва про прийняття спадщини після матері, у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини, оскільки у встановлений законом строк він не звернувся із заявою про прийняття спадщини та на день її смерті з нею не проживав. З огляду на зазначене, вважає причини пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини поважними.
24.06.2019 суддею Лизенко І.В. відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
У підготовче судове засідання позивач не з`явився, належним чином був повідомлений про час, дату та місце його проведення. До суду надав письмову заяву, у якій просив розглядати справу за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с.20).
Відповідач не забезпечив явку свого представника у судове засідання, належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, при цьому від відповідача надійшла письмова заява, у якій він просить розглядати справу без участі його представника, вказує, що позовні вимоги визнає і не заперечує проти їх задоволення (а.с.28).
Справу розглянуто згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України за відсутності сторін, які надіслали на адресу суду заяви з проханням справу розглянути за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснювався на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч. 4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для цього законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Частинами першими статей 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Часом відкриття спадщини, згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК, є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Судом встановлено, що матір`ю позивача є ОСОБА_2 , що підтверджується актовим записом № 10, згідно копії свідоцтва про народження (а.с.4).
Згідно довідки Решетилівського ВП Глобинського ВП ГУНП в Полтавській області вбачається, що ОСОБА_2 знаходилась у розшуку, як безвісті зникла, про що було заведено оперативно-розшукову справу № 4/18 від 01.10.2018. 17.04.2019 ОРС закрито у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 (а.с.5).
З висновку експерта № 48-а від 10.05.2019, складеного Новосанжарським відділенням СМЕ, вбачається, що 05.04.2019 у с. Демидівка Решетилівського району Полтавської області у полі кукурудзи виявлено людські скелетовані рештки, які належать ОСОБА_2 Причину смерті останньої встановити не можливо через скелетування трупу. Смерть могла настати ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7-8).
У відповідності до вимог п.1 ч.1 ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану органом державної реєстрації актів цивільного стану державна реєстрація смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
Так, виконавчим комітетом Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області проведено державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 та внесено у актовий запис про смерть відомості про дату смерті згідно висновку експерта.
З копії свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відповідним актовим записом № 05 (а.с.9).
З метою прийняття спадщини після своєї померлої матері, 08.05.2019 позивач через свого представника звернувся до Решетилівської державної нотаріальної контори, де йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки у встановлений законом термін він заяви про прийняття спадщини не подав, згідно довідки Демидівської сільської ради, разом із ОСОБА_2 на день її смерті не проживав (а.с.10-11).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що хоча ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , її тіло було виявлено лише 05.04.2019, а дату смерті встановлено 10.05.2019 на підставі висновку експерта.
Зазначені позивачем обставини, які стали причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини суд вважає поважними та такими, що об`єктивно завадили позивачу подати заяву про прийняття спадщини.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права або інтереси інших осіб. Таким чином, визнання позову відповідачем слід прийняти.
На підставі вищевикладеного, суд вважає можливим визначити позивачу додатковий строк тривалістю 2 місяці після набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 .
Суд не бере до уваги надану позивачем копію ухвали від 09.04.2019, роздруковану з Єдиного держаного реєстру судових рішень, оскільки через заміну прізвищ та інших особистих даних, з неї неможливо встановити осіб, щодо яких її винесено.
Керуючись ст. ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 1-18, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Прийняти визнання позову Демидівською сільською радою Решетилівського району Полтавської області.
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області (місцезнаходження: вул. Перемоги, 17, с. Демидівка Решетилівського району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21044042) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Решетилівський районний суд Полтавської області .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя І.В.Лизенко
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2019 |
Оприлюднено | 01.08.2019 |
Номер документу | 83326261 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Лизенко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні