Ухвала
від 17.07.2019 по справі 910/9180/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

17.07.2019Справа № 910/9180/19

Суддя Борисенко І.І., розглянувши

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Башкирська перевізна компанія"

до Акціонерного товариства "Українська залізниця"

про визнання протиправними дій, витребування майна із чужого незаконного володіння

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача з вимогами про визнання протиправними дій, витребування майна із чужого незаконного володіння.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з приписами статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, передбачено справляння судового збору.

Відповідно до ч. 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено, що у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року для працездатних осіб 1921,00 гривні.

Як убачається із предмету та прохальної частини вказаної позовної заяви, позивачем заявлено дві позовні вимоги, а саме про визнання протиправними дій, яка є вимогою немайнового характеру, а також вимогу про витребування майна (залізничних вагонів-цистерн) яка є вимогою майнового характеру та за яку судовий збір має бути сплачений із розрахунку щодо вартості такого майна.

Також, ч. 1 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір перераховується в безготівковій або готівковій формі.

На підтвердження доказів сплати судового збору, позивачем додано до позову квитанцію №4705511 від 31.05.2019 на суму 3 842,00 грн. та платіжне доручення №149 від 11.07.2019 на суму 196 668,64 грн., виходячи з того, що позивачем заявлено вимоги немайнового характеру (про визнання протиправним дій) та вимоги майнового характеру (про витребування на користь позивача 12 залізничних вагонів-цистерн).

Згідно зі ст. 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про судовий збір судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Позивачем, як юридичною особою, до позовної заяви на підтвердження сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, зокрема за майнову вимогу додано платіжне доручення №149 від 11.07.20419 на суму 196 668,64 грн, з якого вбачається, що судовий збір сплачено АО Баррістерс , а не позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Башкирська перевізна компанія .

Доказів сплати судового збору позивачем Товариством з обмеженою відповідальністю Башкирська перевізна компанія не надано.

Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду.

Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого ст. 55 Конституції України.

Судовий збір являється обов`язковим платежем, що є елементом права особи на судовий захист.

Відповідно до статті 2 Закону України Про судовий збір , платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Платник - особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання до банку або іншої установи - члена платіжної системи документа на переказ готівки разом з відповідною сумою коштів.

Вказаною нормою Закону встановлюється можливість здійснення оплати судового збору іншою особою, але платником має бути особа, яка звертається до суду, що обумовлено необхідністю дотримання платіжної дисципліни платниками судового збору, недопущення безпідставного повернення коштів з державного бюджету та здійснення правильного розподілу судових витрат між учасниками справи за результатами розгляду справи.

Отже, особи, які сплачують судовий збір, це ті особи, які звертаються до суду або стосовно яких ухвалене судове рішення.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України в ухвалі від 17.01.2019 року у справі № 922/4734/16.

Таким чином, враховуючи положення статті 2 Закону України Про судовий збір надане суду платіжне доручення №149 від 11.07.2019 на суму 196 668,64 грн., з якого вбачається, що судовий збір сплачено АО Баррістерс , не може вважатись належним доказом сплати судового збору за подання позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Башкирська перевізна компанія до Господарського суду міста Києва, оскільки Платник - АО Баррістерс не є особою, яка звертається до суду з даним позовом (позивачем).

З огляду на вище викладене, суд дійшов висновку, що додане позивачем платіжне доручення про сплату судового збору №149 від 11.07.2019, не є доказом сплати позивачем Товариством з обмеженою відповідальністю Башкирська перевізна компанія судового збору.

Згідно ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву залишити без руху.

Надати Позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення цієї ухвали.

Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:

- надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 196 668,64 грн.

Ухвала набрала законної сили 17.07.2019 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя І.І. Борисенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.07.2019
Оприлюднено01.08.2019
Номер документу83342642
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/9180/19

Ухвала від 15.08.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 17.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні