5/106-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"12" червня 2007 р. Справа № 5/106-07
Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго”, м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями Авіакомпанія “ЄЕС-Авіа”, м. Бориспіль
про стягнення 6392,15 грн.
за участю представників:
позивача:не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином
відповідача:не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
суть спору:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” (далі –Позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями Авіакомпанія “ЄЕС-Авіа” (далі –Відповідач) про стягнення 6392,15 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії, щодо здійснення повного розрахунку за спожиту електроенергію.
При розгляді справи, позивач неодноразово уточняв розмір позовних вимог. В редакції останнього клопотання про уточнення позовних вимог від 04.05.2007 р № 3349 позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 6333,65 грн., яка складається з суми основного боргу в розмірі 5429,52 грн., суми інфляційних втрат в розмірі 336,63 грн., трьох процентів річних в розмірі 92,38 грн. та пені в розмірі 475,12 грн.
Представники сторін, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, що підтверджується бланком оголошення перерви в судовому засіданні від 31.05.2007 року, який підписаний уповноваженими представниками сторін в судове засідання 12.06.2007 р. не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що неявка представників сторін в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 ГПК України за відсутності представників за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Між сторонами у справі 12.07.2002 року було укладено Договір № 60 про постачання електричної енергії ВАТ “ЕК “Дніпрообленерго” для споживачів (субспоживачів) Дніпропетровської області (далі – Договір). Відповідно до умов зазначеного Договору, позивач зобов'язався постачати електроенергію відповідачу (споживачу), який в свою чергу, зобов'язався сплачувати за спожиту енергію.
Згідно умов Договору, відповідач є субспоживачем по 2 класу напруги ВАТ АК “Дніпроавіа” –споживач за договором. Пунктом 2.2 договору передбачено, що при наявності у споживача субспоживачів їх обсяг спожитої електроенергії відображається в додатку до договору.
Обсяг фактично спожитої електроенергії ТОВ з іноземними інвестиціями Авіакомпанія “ЄЕС-Авіа” за квітень місяць 2006р. відображений в додатку до договору - звіт про використану електроенергію ВАТ АК “Дніпроавіа”, в якому відображено постачання електроенергії відповідачу в кількості 15848 кВгод, який залучений до матеріалів справи.
Роздрібні тарифи з урахуванням граничних рівнів по 2 класу для юридичних осіб на квітень 2006р. затверджені постановою НКРЕ від 24.02.2006 р. № 386 та складають 28500 коп/кВгод.
Пунктом 4.2 Договору в редакції додаткової угоди від 08.08.2002р. встановлено, що остаточний розрахунок за фактично спожиту електроенергію у розрахунковому місяці здійснюється споживачем на підставі рахунку, наданого енергопостачальником, протягом 2-х календарних днів з моменту його отримання, але не пізніше 7 числа місяця наступного за розрахунковим. Рахунок надається представнику споживача на руки, нарочним (через канцелярію споживача), рекомендованим листом або платіжною вимогою дорученням через банк.
Судом встановлено, що позивач свої договірні зобов'язання щодо постачання електроенергії в квітні 2006р. виконав належним чином, що підтверджується звітом про споживання електроенергії ТОВ АК “Дніпроавіа” за квітень 2006р.
Також судом встановлено, що позивачем виставлено відповідачу рахунок від 30.04.2006р № 3743, в якому відображено кількість спожитої електроенергії 15848 кВгод, тариф - 0,28550 грн/кВгод, та сума до сплати в розмірі 5429,52 грн. Вказаний рахунок отриманий відповідачем в травні 2006р., що підтверджується реєстром виданих рахунків по активній електроенергії, в якому стоїть відмітка посадової особи про отримання рахунку.
Доказів сплати за отриману електроенергію відповідач до суду не надав.
Отже, відповідач свої зобов'язання за Договором, щодо здійснення розрахунку за отриману електроенергію в квітні 2006р. виконав неналежним чином, чим порушив умови договору.
Таким чином на момент розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість за спожиту електроенергію в квітні 2006р. в розмірі 5429,52 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення 5429,52 грн. заборгованості за поставлену електроенергію.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до розрахунку позивача інфляційні збитки нараховані за період з 08.05.2006 р. по 30.11.2006 р. складають 336,63 грн., три проценти річних з простроченої суми за період з 08.05.2006 р. по 30.11.2006 р. складають 92,38 грн.
Розрахунок позивача індексу інфляції та трьох процентів річних відповідає вимогам законодавства та обставинам справи.
Крім того, позивач на підставі п. 4.6 Договору просить стягнути з відповідача за несвоєчасне виконання зобов'язання пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за період з 08.05.2006 р. по 08.11.2006 р., що за уточненим розрахунком позивача складає 475,12 грн.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, а згідно частини першої ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Ст.1 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” визначає, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного закону встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Крім того, відповідно до частини 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання. Таким чином, належна до стягнення пеня повинна бути нарахована за 182 дні (шість місяців) виходячи із подвійної обліково ставки НБУ.
Розрахунок пені відповідає вимогам законодавства та матеріалам справи.
З огляду на викладене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 5429,52 грн., 92,38 грн. - трьох процентів річних, 336,63 грн. –інфляційних втрат та 475,12 грн. - пені є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Відшкодування витрат по сплаті державного мита та витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 43, 33, 44, 49, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями Авіакомпанія “ЄЕС-Авіа” (08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 14, код ЄДРПОУ 24237238) на користь Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22, поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260323061238 Дніпропетровське обласне управління Ощадбанку України, МФО 305482, код ЄДРПОУ 23359034) 5429 (п'ять тисяч чотириста двадцять дев'ять) грн. 52 коп. заборгованості за спожиту активну електричну енергію.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями Авіакомпанія “ЄЕС-Авіа” (08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 14, код ЄДРПОУ 24237238) на користь Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22, поточний рахунок № 2600532331285 у філії “Дніпропетровське Центральне відділення Промінвестбанку”, м. Дніпропетровськ, МФО 305437, код ЄДРПОУ 23359034) 336 (триста тридцять шість) грн. 63 коп. - інфляційних втрат, 92 (дев'яносто дві) грн. 38 коп. - три проценти річних, 475 (чотириста сімдесят п'ять) грн. 12 коп. - пені, 102 (сто дві) грн. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Дата підписання рішення 10.07.2007р.
Суддя
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2007 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 833512 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Подоляк Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні