Справа № 581/383/19
Провадження № 2/581/182/19
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 липня 2019 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі: головуючого - судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання - Самілик Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Липова Долина цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Берестівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: відділ у Липоводолинському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Сутність заявленої до суду вимоги
У червні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним вище позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в сел. Липова Долина Сумської області помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки (паю), яка розташована на території Берестівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області. За життя ОСОБА_2 заповіту не складав. Як спадкоємець за законом першої черги після смерті батька, вона звернулася до нотаріальної контори, нотаріусом заведена спадкова справа. Інший спадкоємець за законом першої черги ОСОБА_3 (рідний брат позивачки), спадщину після смерті батька не прийняв, оскільки пропустив встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини. Рішенням Липоводолинського районного суду Сумської області від 23 січня 2019 року ОСОБА_3 відмовлено у задоволенні позову про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з його необґрунтованістю. 25 лютого 2019 року дане рішення суду набрало законної сили. Позивачка зазначила, що вона є єдиним спадкоємцем за законом першої черги після смерті батька, а відтак, має право на успадкування земельної ділянки (паю), яка належала на праві приватної власності ОСОБА_2 . Зазначає, що за відсутності оригіналу державного акту на земельну ділянку (пай): серії НОМЕР_1 , що належала за життя ОСОБА_2 , вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину. Нотаріусом позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю оригіналу державного акту про право власності на земельний пай. Просила суд визнати за нею право власності у порядку спадкування за законом на земельну ділянку, що належала її батькові ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , яка розташована на території Берестівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області.
Позиція позивача, відповідача та третьої особи по даній справі
Сторони у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Позивачка подала заяву про розгляд справи без її присутності, на задоволенні позову наполягала.
Від відповідача надійшла заява про визнання позову, просив суд розглянути справу без його присутності.
Від третьої особи надійшла заява з проханням розгляд справи проводити без її участі.
Процесуальні дії суду у даній справі
Ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області від 20 червня 2019 року у даній справі відкрито провадження, призначено підготовче судове засідання на 05 липня 2019 року о 09 год. 20 хв. з викликом сторін та третьої особи. 05 липня 2019 року ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 30 липня 2019 року на 09 год. 00 хв.
Установлені судом обставини справи
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьки згідно зі свідоцтвом про народження зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с.6).
18 травня 1985 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 , остання обрала прізвище чоловіка - ОСОБА_1 (а.с.7).
За життя батько позивачки ОСОБА_2 отримав державний акт на право приватної власності на землю: серії НОМЕР_1 , виданого 22 березня 2002 року, відповідно до якого на підставі розпорядження голови Липоводолинської райдержадміністрації від 20 березня 2002 року №128, ОСОБА_2 передана у приватну власність земельна ділянка площею 5,90 га, яка розташована на території Берестівської сільської ради, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 8 архівної копії зазначеного документа).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в сел. Липова Долина Сумської області помер ОСОБА_2 (а.с. 9).
Згідно з довідкою, виданої виконавчим комітетом Берестівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 . У зазначеному будинку на день відкриття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ніхто не був зареєстрований та не проживав. Заповіт від імені ОСОБА_2 посвідчений виконкомом Берестівської сільської ради під реєстровим №176 від 23 грудня 2014 року, не змінювався і не відмінявся. Спадкоємцями по заповіту є син ОСОБА_3 та дочка ОСОБА_1 (а.с. 10).
Із витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №55499561 від 18 березня 2019 року, вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в Липоводолинській районній державній нотаріальній конторі 18 березня 2019 року заведена спадкова справа №60/2019 за заявою ОСОБА_1 , зареєстрована в Спадковому реєстрі 18 березня 2019 року за №63912801. Постановою нотаріуса Липоводолинської районної державної нотаріальної контори від 28 березня 2019 року відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії у виді видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 5,90 га після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку (а.с.11,12).
Рішенням Липоводолинського районного суду Сумської області від 23 січня 2019 року ОСОБА_3 відмовлено у задоволенні позову про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з його необґрунтованістю. Рішення суду набрало законної сили 25 лютого 2019 року (а.с.38-41).
Із копії висновку про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 03 червня 2019 року вбачається, що ринкова вартість об`єкта оцінки земельної ділянки загальною площею 5,9000 га, державний акт серія та номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою: Сумська область, Липоводолинський район, Берестівська сільська рада, станом на дату оцінки становить 124960 грн. (а.с. 15).
У Липоводолинській районній газеті Наш край надруковано оголошення про те, що загублений оригінал державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , який зареєстрований у Книзі записів державних актів за №318 від 22 березня 2002 року, виданий на ім`я ОСОБА_2 на території Берестівської сільської ради, вважається втраченим (а.с. 13).
На заяву позивача про видачу дублікату державного акту на право приватної власності на землю відділ у Липоводолинському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив про неможливість його видачі у зв`язку з відсутністю законодавчо визначеної процедури видачі дублікату державного акту на право приватної власності на земельну ділянку (а.с. 14).
Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі:
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно з п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За приписами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, зокрема якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Висновки суду по суті заявленої вимоги
Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що при вирішенні справи приймає до уваги наявність у матеріалах справи належних і достатніх доказів належності ОСОБА_2 за його життя земельної ділянки площею 5,90 га, розташованої на території Берестівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ураховуючи те, що ОСОБА_1 , як рідна дочка померлого батька ОСОБА_2 , є спадкоємцем за законом першої черги спадкування, та при відсутності інших спадкоємців за законом та за заповітом, які прийняли спадщину і у зв`язку з неможливістю у нотаріальному порядку оформити спадщину після смерті ОСОБА_2 через втрату оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку, суд уважає необхідним з метою ефективного захисту права позивача на спадщину визнати за ним право власності в порядку спадкування на належну за життя ОСОБА_2 вищезазначену земельну ділянку.
Відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку підтверджено постановою нотаріуса щодо відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на зазначене нерухоме майно.
До цього, на думку суду, зазначене нерухоме майно померлого спадкодавця може бути включено до складу спадщини, оскільки має характеристики об`єкту нерухомості, його можна заповісти, а тому таке право на майно захищається судом (ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод з урахуванням ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 40, 41, 64, 65 рішення Європейського суду з прав людини від 27 квітня 1979 року у справі Маркс проти Бельгії ).
Також на думку суду, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, який застосовується, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі земельної ділянки, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку, що дотримано у даній справі.
Визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права та інтереси інших осіб.
Керуючись ст. 5, 10, 15, 263-264, 273 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , загальною площею 5,90 га, яка належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , виданого Берестівською сільською радою Липоводолинського району Сумської області 22 березня 2002 року, який зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 318.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач: Берестівська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (місцезнаходження: с. Берестівка, Липоводолинський район Сумська область, код ЄДРПОУ 04388356).
Третя особа: відділ у Липоводолинському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (місцезнаходження: вул. Роменська, 4, сел. Липова Долина Сумська область, код ЄДРПОУ 39765885 ).
Повне рішення суду складене 30 липня 2019 року.
Суддя Д. В. Бутенко
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2019 |
Оприлюднено | 02.08.2019 |
Номер документу | 83391048 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Бутенко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні