Справа № 647/1329/19
№ провадження 2/647/445/2019
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.07.2019 року Бериславський районний суд Херсонської області
у складі: головуючого судді В.С.Миргород
при секретарі І.В. Татаровській
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Берислав Херсонської області цивільну справу №647/1329/19 за позовом органу опіки та піклування Качкарівської сільської ради Бериславського району Херсонської області до ОСОБА_1 , третя особа Орган опіки та піклування Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про позбавлення батьківських прав,
за участю представників сторін:
представник органу опіки та піклування Качкарівської сільської ради не прибув, надав заяву про розгляд справи за відсутності їх представника,
представник органу опіки та піклування Бериславської РДА не прибув, надав заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, суд -
ВСТАНОВИВ:
В травні 2019 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом посилаючись на те, що ОСОБА_1 , є матір`ю малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку з поданням Качкарівського закладу повної загальної середньої освіти від 21.02.2019 року про те, що матір ОСОБА_1 працює по найму, вживає алкоголь, веде недостойний спосіб життя, дитину не контролює та вихованням її не займається, дитина бродить по селу, часто голодна, в брудному, обірваному одязі, хворіє на алергічний дерматит, що є наслідком антисанітарії в будинку. Лікуванням дитини мати не займається, ухиляється від виконання свої прямих батьківських обов`язків. Відповідач виховує дитину разом з співмешканцем ОСОБА_3 . 26.08.2016 року сім`я була поставлена на облік, як сім`я яка знаходиться у складних життєвих обставинах. 20.02.2019 року працівниками Качкарівського закладу повної загальної середньої освіти за участю секретаря сільської ради було проведено обстеження житлово-побутових умов даної сім`ї, після чого родину було взято на контроль, як таку, що перебуває у складних життєвих обставинах. Сім`я проживає за рахунок періодичних заробітків з сезонних сільськогосподарських робіт. Відповідачка часто знаходиться у нетверезому стані, дитина була дома і хворіла. 21.02.2019 року до Качкарівської амбулаторії приїздив лікар і за його висновком та за рішенням опікунської ради №3 від 21.02.2019 року дитину було направлено до Бериславської КУ ЦРЛ на лікування. З 01.03.2019 року дитина оздоровлювалася в Н.Каховському санаторії Дружба на протязі двох змін. 23.04.2019 року дитину було переведено до Новоолександрівського санаторію, де він і знаходиться по теперішній час. За весь час перебування дитини в лікарні та санаторіях, мати жодного разу не приїздила до сина, навіть ні разу не зателефонувала йому. ОСОБА_4 провідувала сестра співмешканця ОСОБА_5 . У зв`язку з чим позивач просить суд, позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та передати дитину до органу опіки та піклування для подальшого влаштування.
Ухвалою суду від 23.05.2019 року було відкрито провадження у вказаній справі із призначенням підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 22.07.2019 року підготовче засідання у справі закрито, та призначено до судового розгляду по суті.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, заявою від 22.07.2019 року просила розглянути справу за відсутності їх представника, на задоволенні позовної заяви наполягала з підстав викладених у позові, просила суд позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та передати дитину до органу опіки та піклування для подальшого влаштування, проти винесення заочного рішення по справі не заперечувала.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, належним чином була повідомлена, про що свідчить поштове повідомлення. Додатково виклик відповідача в судове засідання було здійснено через офіційний веб-портал судової влади, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду. У встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надала.
В судове засідання представник третьої особи Орган опіки та піклування Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області не з`явилася, заявою від 22.07.2019 року просила розглянути справу за відсутності їх представника, позов підтримала. Надали до суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Під час розгляду цієї цивільної справи судом були створені всі умови для реалізації прав та виконання обов`язків учасниками судового розгляду, у тому числі й в частині надання доказів на підтвердження позовних вимог.
Відносно надання суду будь-яких інших доказів від сторін, у тому числі і клопотань про призначення експертизи клопотань від сторін не надходило.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 76 ЦПК України визначає, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Відповідно до ст.ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З огляду на вищенаведене, суд розглядає справу на підставі тих доказів, які є у матеріалах справи і вважає, що їх достатньо для розгляду цієї справи по суті.
Дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку, що вимоги позову підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до ч.2 ст. 150, ч.2 ст. 157 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні.
Відповідно до ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
У відповідності до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 30.03.2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно ст. 12 Закону України Про охорону дитинства на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, держава вживає усіх необхідних заходів з метою захисту дитини від відсутності піклування або недбалого ставлення до неї з боку батьків. Згідно ч.1, 2 ст. 27 вказаної Конвенції, кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_6 (підстава запису відомостей про батька: заява матері від 10.02.2006 року, що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження а.с. 24) та ОСОБА_1 (а.с.4).
Згідно характеристики виданої Качкарівського закладу повної загальної середньої освіти, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в даному навчальному закладі навчається з першого класу, є учнем сього класу. На уроках веде себе пасивно, не вникає в процес навчання, не виконує домашні завдання. Успішність низька, оцінки початкового та середнього рівня, часто прогулює уроки, іноді через хворобу. Мати - ОСОБА_1 зовсім не приділяє увагу вихованню сина та догляду за ним, батьківські збори відвідує нерегулярно (а.с. 10).
21.02.2019 року Качкарівською амбулаторією було видане направлення ОСОБА_2 на стаціонарне лікування до КУ Бериславська ЦРЛ в дитяче відділення, діагноз: алергічний дерматит (а.с. 19).
З лютого 2019 року по 21 квітня 2019 року працівники Качкарівського закладу повної загальної середньої освіти та працівниками Качкарівської сільської ради постійно проводили профілактичну роботу з ОСОБА_2 , що підтверджується актами обстеження житлово-побутових умов проживання здобувача освіти від 20.02.2019 року (а.с.20), 21.02.2019 року (а.с.18), 27.02.2019 року (а.с. 17), 29.02.2019 року (а.с. 15), 06.03.2019 року (а.с. 16), 02.04.2019 року (а.с. 14), 03.04.2019 року (а.с. 13) та 21.04.2019 року (а.с.23).
21.04.2019 року під час чергового проведення обстеження житлово-побутових умов здобувача освіти (а.с.23) комісією встановлено, що ОСОБА_2 перебуває у санаторії. Мати п`є, вдома не прибрано, їсти не має, ОСОБА_5 (сестра співмешканця ОСОБА_3 ) кожного тижня передає продукти брату і не розуміє чому вона повинна годувати ОСОБА_7 , яка не збирається працювати. Сім`я проживає в приватному будинку загальною площею 54 м.кв. Санітарні умови не задовільні. В будинку не прибрано, розкидано, брудно. Прибуток сім`ї це роботи по найму. ОСОБА_8 не цікавиться дитиною, їй байдужа доля дитини.
Рішенням виконавчого комітету Качкарівської сільської ради №29 від 13.05.2019 року вирішено у зв`язку з систематичним нехтуванням батьківськими обов`язками та наражанням на небезпеку малолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушити у судовому порядку питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітнього сина ОСОБА_2 (а.с.21).
Відповідно до громадської характеристики, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає в с . Качкарівка з 2005 року. За період проживання зарекомендувала себе з незадовільної сторони. Проживає разом з ОСОБА_3 . Має сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Безвідповідальна, ледача, недотримує обіцянок. Домогосподарство веде незадовільно. Постійного місця роботи не має. Зловживає спиртними напоями. Вихованням сина не займається, інтерес до дитини відсутній (а.с. 9).
У відповідності з ч. 4 ст.19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Враховуючи вищезазначене, орган опіки та піклування Бериславської районної державної адміністрації зробив висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як така, що злісно ухиляється від виконання батьківських обов`язків.
Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, оскільки в ході судового розгляду встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачка не піклується про фізичний і духовний розвиток свого малолітнього сина, не створює сприятливих умов для навчання та підготовкою до самостійного життя, не забезпечує дитину відповідними умовами для проживання.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що докази, зібрані в ході розгляду справи, дають підставу для висновку про доцільність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав в порядку п.2 ч.1 ст.164 СК України.
Незважаючи на те, що позбавлення батьківських прав вважається крайнім заходом впливу на особу, яка не виконує батьківських обов`язків і способом захисту прав та інтересів дитини, беручи до уваги принципи викладені в Декларації прав дитини, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду обставини, суд вважає, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 перш за все буде відповідати інтересам малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Крім того, статтею 169 СК України передбачено поновлення батьківських прав, якщо відповідач підтвердить, що змінилося її ставлення до обов`язків з виховання дитини.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, із відповідачки на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 768, 40 грн.
На підставі викладеного, в межах заявлених вимог, з урахуванням принципів змагальності та диспозитивності цивільного судочинства, керуючись ст.ст. 12,13,77,81,259,263-265,280 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ :
Позов органу опіки та піклування Качкарівської сільської ради Бериславського району Херсонської області до ОСОБА_1 , третя особа Орган опіки та піклування Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передати органу опіки та піклування Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області для подальшого влаштування.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі по 768, 40 грн.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги із врахуванням п. 15.5 розділу ХII Перехідні положення ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач Орган опіки та піклування Качкарівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, 74350, Херсонська область, Бериславський район, с.Качкарівка, вул.Покровська, 6, код ЄДРПОУ 04401262.
Відповідач ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНКОПП НОМЕР_2 .
Третя особа Орган опіки та піклування Бериславської районної державної адміністрації, Херсонська область, м. Берислав, площа Перемоги, 2, код ЄДРПОУ 04059987.
Повне рішення складено 31.07.2019 року.
Суддя В. С. Миргород
Суд | Бериславський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2019 |
Оприлюднено | 02.08.2019 |
Номер документу | 83391197 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бериславський районний суд Херсонської області
Миргород В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні