ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2019 року
м.Суми
Справа №577/567/19
Номер провадження 22-ц/816/4009/19
Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Орлов І. В. (суддя-доповідач),
суддів - Левченко Т. А. , Хвостика С. Г.
за участю секретаря судового засідання - Назарової О.М.,
учасники справи:
позивачка: ОСОБА_1 ,
відповідачі: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Приватне акціонерне товариство Радгосп Шевченківський ,
розглянув у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 07 травня 2019 року, (суддя Галян С.В., дата складання повного тексту рішення -15 травня 2019 року) у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Приватного акціонерного товариства Радгосп Шевченківський про визнання права на земельну частку (пай) та зобов`язання включити до списків громадян, що мають право на отримання земельної частки (паю),
в с т а н о в и в :
У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та просила суд визнати за нею, як акціонеркою Відкритого акціонерного товариства Радгосп Шевченківський право на земельну частку (пай) згідно Указу Президента України № 720/95. Також ОСОБА_1 просила суд зобов`язати відповідачів включити її до списку громадян - власників права на отримання земельних часток (паїв) в результаті приватизації земель ПрАТ Радгосп Шевченківський на території Шевченківської сільської ради Конотопського району Сумської області.
18 березня 2019 року ухвалою Конотопського міськрайонного суду до участі у справі залучено ПрАТ Радгосп Шевченківський .
18 квітня 2019 року ухвалою Конотопського міськрайонного суду провадження в частині заявлених до ОСОБА_5 вимог закрите на підставі пункту 7 частини 1 статті 255 ЦПК України.
На обґрунтування заявлених вимог позивачка зазначила, що землі сільськогосподарського підприємства - ПрАТ Радгосп Шевченківський (правонаступник колишнього ВАТ Радгосп Шевченківський ) роздержавлені, приватизовані та розпайовані між робітниками підприємства. Разом з тим, позивачка, як член акціонерного товариства, не була включена в списки громадян-власників права на земельну частку пай і не отримала такого земельного паю. ОСОБА_1 з 1988 року по 1997 рік працювала у державному радгоспі Шевченківський , з 1997 року по 2000 рік - у ВАТ Радгосп Шевченківський , у 2000 році звільнена з роботи за власним бажанням, але не вийшла з членів підприємства. З моменту створення в процесі приватизації ВАТ Радгосп Шевченківський та по теперішній час позивачка є власником простих іменних акцій товариства, що підтверджується сертифікатом №106 з кількістю 8724 простих іменних акцій, який знаходиться на обліку у ПАТ Національний депозитарій України .
29 грудня 2008 року Конотопська районна державна адміністрація видала Розпорядження за № 626 Про надання дозволу ВАТ Радгосп Шевченківський Д на приватизацію земель державної власності, які перебувають у постійному користуванні підприємства . Зазначеним розпорядженням було надано дозвіл ВАТ Радгосп Шевченківський на розробку технічної документації із землеустрою щодо роздержавлення та приватизації земель, які перебувають у постійному користуванні підприємства з наступним їх розпаюванням між членами підприємства та пенсіонерами з їх числа. ВАТ Радгосп Шевченківський доручено визначити перелік осіб, які мають право на земельну частку (пай), включивши до списку громадян, які були членами АТ на момент передачі майна радгоспу Шевченківський у колективну власність акціонерам товариства.
22 березня 2012 року Рішенням загальних зборів громадян було вирішено: згідно Указу Президента №720/95 та Розпорядження Конотопської РДА № 626 від 29.12.2008 року розпочати роботи по роздержавленню та приватизації земель, які перебувають у користуванні господарства з наступним розпаюванням між членами господарства та пенсіонерами; розпочати роботи по розробці технічної документації із землеустрою щодо роздержавлення та приватизації земель господарства. Також була затверджена внутрігосподарська комісія по проведенню роздержавлення земель, підготовки списків осіб, що мають право на земельний пай та її повноваження. На зборах були погоджені списки осіб, які мають право на земельну частку пай в кількості 204 осіб. 02 березня 2018 року рішенням Конотопської районної ради затверджено Проект роздержавлення та приватизації земель додатком до якого є зазначені списки осіб.
Позивачка зазначила, що комісія по розпаюванню земель та загальні збори громадян, що мають право на земельну частку (пай) в результаті приватизації земель ПрАТ Радгосп Шевченківський , що знаходяться на території Шевченківської сільської ради Конотопського району Сумської області зобов`язані були виконати пункт 2 розпорядження Конотопської райдержадміністрації від № 626 від 29.12.2008 року щодо включення членів ПрАТ Радгосп Шевченківський до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) та включити її до цього списку.
25 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до голови комісії по розпаюванню земель ПрАТ Радгосп Шевченківський із заявою про включення її до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), але отримала відмову.
Рішенням комісії, оформленим протоколом № 3 від 25.04.2018 року позивачці відмовлено у розгляді питання про надання земельної частки (паю) в зв`язку з тим, що згідно статті 25 ЗК України ОСОБА_1 не є працівником державного підприємства і тому не включена до списку громадян, які мають право на земельну частку (пай). Вищевказані обставини змусили позивачку звернутися до суду з відповідним позовом.
Рішенням Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 07 травня 2019 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
21 червня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Сумського апеляційного суду з апеляційною скаргою, у якій посилаючись на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просила рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Доводи скарги мотивує тим, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки ОСОБА_1 набула право на земельну частку (пай) з моменту набрання чинності Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям № 720/95 від 08.08.1995 року та є членом товариства. Вказує, що позов пред`явлено нею до належних відповідачів, оскільки загальні збори та комісія з визначення кола осіб, які мають право на отримання земельних часток (паю) не мають повноважень, щоб відновити її порушені права.
У відзивах на апеляційну скаргу відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ПрАТ Радгосп Шевченківський просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін з тих підстав, що рішення від 07 травня 2019 року є законним та обґрунтованим.
Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України, справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою I розділу V ЦПК України.
У судове засідання сторони не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вимог та підстав позову, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 суд першої інстанції мотивував тим, що позов пред`явлено до неналежних відповідачів - фізичних осіб, які самі по собі не можуть вирішувати питання про включення громадян у списки на право на земельні паї, а з відповідними вимогами ОСОБА_1 до загальних зборів товариства не зверталася.
Крім того, суд визнав, що до цього часу рішення про передачу у колективну власність земель, які перебувають у постійному користуванні ПрАТ Радгосп Шевченківський , з наступним їх розпаюванням між членами підприємства та пенсіонерами з їх числа не прийнято. Земля, яка знаходиться у користуванні господарства, в колективну власність не передавалась, державний акт на право колективної власності на землю у товариства відсутній. Оскільки ВАТ Радгосп Шевченківський Д надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо роздержавлення та приватизації земель, які перебувають у постійному користуванні підприємства, з наступним їх розпаюванням між членами підприємства та пенсіонерами з їх числа, працівниками закладів освіти, культури, охорони здоров`я та пенсіонерами з їх числа, які проживають в сільській місцевості на підставі статті 25 ЗК України (а.с.17), а не на виконання Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95, вимоги ОСОБА_1 , як члена акціонерного товариства, право на земельну частку (пай), надану їй згідно Указу Президента № 720/95 не підлягають задоволенню.
З вищенаведеними мотивами, на підставі яких суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 погодитися неможна з наступних причин.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що з 05 липня 1988 по 22 травня 2000 року ОСОБА_1 працювала в радгоспі Шевченківський , правонаступником якого на момент звільнення позивачки з роботи було Відкрите акціонерне товариство Радгосп Шевченківський (а. с. 12).
Позивачка є власником простих іменних акцій ВАТ Радгосп Шевченківський (а.с.11)
Починаючи з 1996 року, в радгоспі Шевченківський розпочалось роздержавлення і приватизація майна. В процесі приватизації відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області від 21 квітня 1997 року державне підприємство радгосп Шевченківський перетворений у ВАТ Радгосп Шевченківський , а 20 травня 1997 року ВАТ Радгосп Шевченківський внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (а. с. 13).
Згідно з даними з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Приватне акціонерне товариство Радгосп Шевченківський (дата державної реєстрації 24.04.1997 року, дата запису 18.03.2005 року) не перебуває у процесі припинення.
29 грудня 2008 року Розпорядженням голови Конотопської районної державної адміністрації № 626 Відкритому акціонерному товариству Радгосп Шевченківський Д надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо роздержавлення та приватизації земель, які перебувають у постійному користуванні підприємства, з наступним їх розпаюванням між членами підприємства та пенсіонерами з їх числа, працівниками закладів освіти, культури, охорони здоров`я та пенсіонерами з їх числа, які проживають в сільській місцевості. ВАТ Радгосп Шевченківський Д надано розпорядження визначити перелік осіб, які мають право на земельну частку (пай), включивши до списку громадян, які були членами акціонерного товариства на момент передачі майна радгоспом Шевченківський у колективну власність акціонерам товариства (станом на 15 жовтня 2004 року) ( а. с. 17).
Згідно з протоколом засідання комісії з розпаювання земель ПАТ Радгосп Шевченківський від 01 лютого 2012 року, обрано голову комісії, заступника та секретаря, погоджено список осіб, які мають право на земельну частку (пай) ПАТ Радгосп Шевченківський в кількості 204 чоловік згідно з додатком № 6 (а. с. 85-90).
22 березня 2016 року між ПАТ Радгосп Шевченківський , як замовником та ДП Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою був укладений Договір № 250 на виконання робіт по виготовленню проекту землеустрою щодо приватизації земель ПАТ Радгосп Шевченківський на території Шевченківської сільської ради Конотопського району Сумської області (а. с. 168-165).
16 лютого 2018 року загальними зборами громадян, що мають право на земельну частку (пай) в результаті приватизації земель ПрАТ Радгосп Шевченківський , що знаходяться на території Шевченківської сільської ради, зокрема, уточнено список осіб, які мають право на земельну частку (пай). Позивачку в зазначений список не включено (а. с. 56-84).
02 березня 2018 року Розпорядженням голови Конотопської райдержадміністрації від № 88-ОД затверджено проект землеустрою щодо приватизації земель державної власності колишнього радгоспу Шевченківський на території Шевченківської сільської ради (а. с. 18).
28 березня 2018 року до зазначеного Розпорядження внесені зміни та доповнення, в тому числі, зазначено прізвища громадян-власників права на отримання земельних часток (паїв) в результаті приватизації земель ПрАТ Радгосп Шевченківський на території Шевченківської сільської ради, затверджені загальними зборами (а. с. 19-21).
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям (далі - Указ), передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається додержавного акта на право колективної власності на землю.
Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до частин 1 - 4 статті 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Процес паювання земель державної власності, які перебували у постійному користуванні колишнього радгоспу Шевченківський , розпочався з моменту видачі головою Конотопської державної адміністрації розпорядження № 626 від 29.12.2008 року Про надання дозволу на приватизацію земель державної власності, які перебувають у постійному користуванні ВАТ Радгосп Шевченківський Д .
Розпорядженням голови Конотопської райдержадміністрації від 02 березня 2018 року № 88-ОД затверджено проект землеустрою щодо приватизації земель державної власності колишнього радгоспу Шевченківський на території Шевченківської сільської ради, вирішено видати сертифікати на право на земельну частку (пай) членам ПрАТ Радгосп Шевченківський та пенсіонерам з їх числа (а. с. 18).
28 березня 2018 року до зазначеного розпорядження внесені зміни та доповнення, в тому числі, зазначено прізвища громадян-власників права на отримання земельних часток (паїв) в результаті приватизації земель ПрАТ Радгосп Шевченківський на території Шевченківської сільської ради, затверджені загальними зборами. До уточнених списків позивачку не внесено (а. с. 19-21).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 21 Закону України Про місцеві державні адміністрації , до повноважень місцевих державних адміністрації відноситься розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Отже, розпочату 29 грудня 2008 року процедуру приватизації землі, яка знаходилася у користуванні ПрАТ Радгосп Шевченківський , було закінчено 28 березня 2018 року, коли головою Конотопської районної державної адміністрації було підписано розпорядження № 123-ОД від 28.03.2018 року.
Конотопська районна державна адміністрація Сумської області, до компетенції якої належить затвердження проекту землеустрою щодо приватизації земель державної власності колишнього радгоспу Шевченківський , а також затвердження розмірів земельних паїв та видача сертифікатів членам ПрАТ Радгосп Шевченківський та пенсіонерам з їх числа, до участі у розгляді справи за позовом ОСОБА_1 не залучалася.
Позовні вимоги ОСОБА_1 направлені на визнання за нею права власності на земельну частку (пай) з числа земель державної власності, які перебували у постійному користуванні колишнього радгоспу Шевченківський .
Належними відповідачами у справах такої категорії після реформування колективних сільськогосподарських підприємств і організацій, заснованих на праві колективної власності на землю, можуть бути місцеві ради, у розпорядженні яких залишилися земельні частки (паї), районні державні адміністрації, до компетенції яких входило затвердження рішення КСП про розмір земельних часток (паїв) їх членів і видача й реєстрація сертифікатів на право на земельну частку (пай), та нові товариства, у яких залишилася не розпайована земля.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що належним відповідачем за позовом ОСОБА_1 мають бути загальні збори товариства є помилковими і такими, що не відповідають вищевказаним вимогам закону.
Доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалено частково без додержання норм матеріального та процесуального права. У зв`язку з наведеним, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, рішення апеляційного суду змінити виклавши його мотивувальну частину в редакції цієї постанови.
Керуючись ст. 367, п. 2 ч. 1 ст. 374, ст.ст. 376, 382-384 ЦПК України, апеляційний суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 07 травня 2019 року змінити, виклавши його мотивувальну частину в редакції цієї постанови.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і на неї може бути подана касаційна скарга протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Дата складання повного тексту рішення - 02 серпня 2019 року.
Суддя-доповідач (підпис) І.В.Орлов
Судді: (підпис) Т.А.Левченко
(підпис) С.Г.Хвостик
Суд | Сумський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2019 |
Оприлюднено | 04.08.2019 |
Номер документу | 83422686 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сумський апеляційний суд
Орлов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні