Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/1772/19
Провадження № 1-кс/376/438/2019
У Х В А Л А
"24" липня 2019 р. Слідчий суддя Сквирського районного суду Київської області - ОСОБА_1 , при секретарі судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віола» в порядку, передбаченому ст. 303 КПК України, на бездіяльність посадових осіб Сквирського ВП ГУНП в Київській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудовихрозслідувань після отриманнязаяви про кримінальнеправопорушення,
встановив:
До слідчого судді Сквирського районного суду Київської області надійшла скарга ТОВ «Віола»в порядку, передбаченому ст. 303 КПК України,на бездіяльністьпосадових осіб СквирськогоВП ГУНПв Київськійобласті,яка полягаєу невнесеннівідомостей прокримінальне правопорушеннядо Єдиногореєстру досудовихрозслідуваньпісля отриманнязаявипро кримінальнеправопорушення від 10.07.2019 року.
У скарзі представник юридичної особи ТОВ «Віола» - директор ОСОБА_3 зазначає, що 10.07.2019 року він поштою направив до Сквирського ВП ГУНП в Київській області заяву про вчинення директором приватного підприємства Агофірма «Еліта» ОСОБА_4 кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ст.ст. 382,388 КК України. Вказана заява була отримана посадовими особами Сквирського ВП ГУНП в Київській області 11.07.2019 року, однак до цього часу Сквирським ВП ГУНП в Київській області не повідомлено про результати розгляду заяви та не внесено відомостей до ЄРДР.
Скаржник вважає, що посадові особи Сквирського ВПГУНП вКиївській області грубо порушили чинне законодавство, а саме: не внісши відомості до ЄРДР з приводу поданої ним заяви про вчинене кримінальне правопорушення.
У судовому засіданні скаржник заявлені у скарзі вимоги підтримав повністю і просить слідчого суддю задовольнити їх у повному обсязі та просить суд, зобов`язати посадових осіб Сквирського ВП ГУНП в Київській області внести в ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів) передбачених ст.382,388 КК України, викладених у його заяві 10.07.2019 року.
Представники Сквирського ВП ГУНП в Київській області будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду скарги в судове засідання не з`явилися і не повідомили суд про поважні причини неявки в судове засідання, а тому слідчий суддя розглянувши матеріали додані до скарги та заслухавши думку скаржника приходить до висновку про можливість розгляду скарги за відсутністю оскаржуваної особи .
Права та обов`язки учасників кримінально-процесуальних відносин передбачені спеціальним кодифікованим актом законодавства - Кримінально-процесуальним кодексом України, який регулює правовідносини з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності прокуратури, органів дізнання та попереднього слідства.
Статтею 303 КПКпередбачено вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового провадження. Серед даного переліку є бездіяльність слідчого прокурора, яка полягає у невнесені відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Суд, звертає увагу, що до 21 листопада 2012 р. КПК 1960 р. визначав процедуру досудового слідства (тобто у справах публічного чи приватно-публічного обвинувачення), яке розпочиналося з порушення кримінальної справи відповідно до приводів і підстав, які були передбачені ст. 94 КПК 1960 р., тобто заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян, які містили достатні дані, що вказували на наявність ознак злочину, або безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим, прокурором або судом ознак злочину.
Заявники про злочин попереджалися про відповідальність за неправдивий донос і у зв`язку з цим від них відбирали відповідну підписку.
Відповідно до вимог статей 97 і 98 КПК 1960 р. прийняття заяв і повідомлень про злочини було обов`язковим і не пізніше триденного строку після їх отримання зазначені у ч. 3 ст. 48 Закону N 2453-VI посадові особи, за наявності приводів і підстав, зазначених у ст. 94 КПК 1960 р., зобов`язані були порушити кримінальну справу або відмовити в її порушенні чи направити заяву або повідомлення за належністю.
Коли необхідно було перевірити заяву або повідомлення про злочин до порушення справи, така перевірка здійснювалася в строк не більше десяти днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб.
Кримінальним процесуальним кодексом України 2012 року (далі - КПК 2012 р.), який набрав чинності з 21 листопада 2012 року, законодавцем змінено початок кримінального провадження: досудове розслідування - перша стадія кримінального провадження - починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не містить визначення поняття "приводів і підстав" до початку кримінального провадження і за їх наявності винесення постанови про порушення кримінальної справи, як це передбачалось статтями 94, 97 - 98 КПК 1960 р.
Однак, відсутність визначення процесуальним законом приводів і підстав до початку кримінального провадження на практиці врегульовано Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 17 серпня 2012 року № 69 (далі Положення № 69), Інструкцією про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом МВС України від 19 листопада 2012 р. N 1050 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2012 р. за N 2095/22407 (далі - Інструкція N 1050), де зазначено джерела інформації про вчинення кримінальних правопорушень та інших подій, що надходить до ОВС уповноваженого розпочати досудове розслідування, які фактично є ні чим іншим, як приводами до початку кримінального провадження, а підставами - наявність у джерелі інформації даних про ознаки кримінального правопорушення, як це і було передбачено ст. 94 КПК 1960 року.
Згідно з пунктом 5.3.1 Інструкції з організації реагування органів внутрішніх справ на повідомлення про кримінальні правопорушення, інші правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події, затвердженої наказом МВС України N 940 від 22 жовтня 2012 р., заявник також попереджається про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, про то підписом зазначається у протоколі.
Положення ч. 1 ст. 214 КПК 2012 р. та пунктом 2.2 Інструкції, затвердженої наказом МВС України N 700 від 14 серпня 2012 р., зобов`язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
На такий обов`язок слідчого, прокурора вказують вимоги частин 3, 4 і 5 ст. 214 КПК України, згідно з якими до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про кримінальне правопорушення, вимагається короткий виклад обставин, які свідчать про вчинення саме кримінального правопорушення, його попередню правову кваліфікацію із зазначенням статті (частин статті) закону України про кримінальну відповідальність, тобто КК, зміст повідомлення слідчим прокурора про підставу початку досудового розслідування, що до 21 листопада 2012 р. було передбачено ст. 94 КПК 1960 р.
Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв`язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Судом встановлено,що представникюридичної особиТОВ «Віола»-директор ОСОБА_3 10.07.2019 рокунаправив наадресу СквирськогоВП ГУНПв Київськійобласті заяву про вчинення директором приватного підприємства Агофірма «Еліта» ОСОБА_4 кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ст.ст.382,388 КК України. Зазначена заява була отримана посадовими особами Сквирського ВП ГУНП в Київській області 11.07.2019 року, однак відомості за даною заявою до ЄРДР органом досудового розслідування внесенні не були.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд, приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.303-307 КПК України, -
ухвалив:
Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віола» в порядку, передбаченому ст. 303 КПК України,на бездіяльність посадових осіб Сквирського ВП ГУНП в Київській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудовихрозслідувань після отриманнязаяви про кримінальнеправопорушення задовольнити в повному обсязі.
Зобов`язати Сквирський ВП ГУНП в Київській області невідкладно зареєструвати заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Віола» від 10.07.2019 року про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2019 |
Оприлюднено | 17.02.2023 |
Номер документу | 83441303 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Сквирський районний суд Київської області
Клочко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні