ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
м. Київ
05.08.2019Справа № 910/6651/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д ., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження
справу № 910/6651/19
приватного акціонерного товариства з Прикарпаттяобленерго (76014, Івано-Франківська обл., місто Івано-Франківськ, ВУЛИЦЯ ІНДУСТРІАЛЬНА, будинок 34, ідентифікаційний код 00131564)
до товариства з обмеженою відповідальністю Транскомсервіс Плюс (01010, м.Київ, Печерський район, ПЛОЩА АРСЕНАЛЬНА, будинок 1Б, ідентифікаційний код 34519563)
про стягнення 146 296,48 грн.,
без виклику учасників справи ,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
23.05.2019 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява приватного акціонерного товариства з Прикарпаттяобленерго (далі - Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Транскомсервіс Плюс (далі - ТОВ Транскомсервіс Плюс ) про стягнення заборгованості за договором від 08.09.2017 № 2402842 про постачання електричної енергії (далі - Договір) у сумі 146 296,48 грн.
Товариство обґрунтовує позовні вимоги таким:
- 08.09.2017 Товариством (постачальник) і ТОВ Транскомсервіс Плюс (споживач) було укладено Договір, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 184,2 кВт, а споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору;
- відповідачем було спожито 50 342 кВт/год. не облікованої електричної енергії на суму 146 296,48 грн.;
- позивач 07.02.2019 вручив відповідачу рахунок і протокол засідання комісії від 07.02.2019 № 21;
- проте ТОВ Транскомсервіс Плюс рахунок не оплатило.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.05.2019 судом постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
14.06.2019 від позивача до суду надійшли документи на вимогу ухвали Господарського суду міста Києва від 29.05.2019, а саме, оригінали всіх документів, доданих до позовної заяви, що стосуються предмету спору для огляду судом і на підтвердження статусу юридичної особи і повного найменування належним чином засвідченої копії статуту, для залучення до матеріалів справи.
Судом досліджено подані позивачем оригінали документів та встановлено відповідність наявних в матеріалах справи копій поданим оригіналам.
Ухвалу Господарського суду міста Києва було надіслано учасникам справи на адреси, зазначені у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що також підтверджується відміткою канцелярії на звороті такої ухвали та рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Крім того, до матеріалів справи долучено конверт з ухвалою суду, який повернуто з адреси відповідача з відміткою пошти за вказаною адресою не значиться .
Положення статті 242 Господарського процесуального кодексу України встановлюють те, що якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня (частина п`ята).
В силу приписів частини шостої вказаної статті днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення (пункт 3); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (пункт 4); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5).
За правилами статті 13 Закону України Про поштовий зв`язок послуги поштового зв`язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв`язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.
Порядок надання послуг поштового зв`язку та порядок оформлень поштових відправлень, зокрема рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення встановлено Правилами надання послуг поштового зв`язку , які затверджено постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 № 270 та Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.1997 № 799 (із змінами і доповненнями).
Пунктом 17 Правил встановлено, що рекомендовані листи з позначкою Судова повістка приймаються для пересилання лише з рекомендованим повідомленням про їх вручення.
Виходячи з наведених норм законодавства, на ПАТ Укрпошта лежить функція доставки поштових відправлень з позначкою Судова повістка як національного оператора.
Правилами надання послуг поштового зв`язку, а саме пунктом 116 встановлено, що у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження.
У разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Разом з тим, відповідно до пункту 106 Правил надання послуг поштового зв`язку бланк повідомлення про вручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка повертається за зворотною адресою у першочерговому порядку.
Слід зазначити, що бланки рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (ф. 119) та довідки (ф.20), затверджуються ПАТ Укрпошта , зокрема, Наказом від 12.05.2006 № 211 Про затвердження та введення в дію Порядку пересилання поштових відправлень та Наказом №155 від 03.03.2015 Про затвердження зразків бланків, що застосовуються при пересиланні поштових відправлень в редакції Наказу №1455 від 20.12.2018.
Так, бланк рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (ф. 119) не містить такі графи для заповнення у випадку невручення: відмови адресата від одержання ; закінчення терміну зберігання ; неправильно зазначена або відсутня адреса ; інші причини .
У свою чергу, довідка (ф.20) містить такі графи причин повернення (досилання): для оплати за тарифом ; порушений порядок відправлення ; вийнято з поштової скриньки пошкодженим ; для перепакування через наявність надписів (наклейок, знаків) ; неповна адреса ; за зазначеною адресою не проживає ; за відмовою адресата від одержання ; за заявою відправника (одержувача) ; за закінченням терміну зберігання ; за місцем обслуговування .
Таким чином, положення Правил і Наказу не містять відомостей, які встановлюють норми Господарського процесуального кодексу України, які в свою чергу не кореспондуються зі спеціальними нормами, які регулюють поштові пересилання.
Вказана невідповідність унеможливлює проставляння працівником пошти такої відмітки, яка визначена у пунктах 4 та 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, у зв`язку із відсутністю у працівників пошти можливості проставляти відмітку, яка визначена Господарським процесуальним кодексом України, саме відмітка за закінченням встановленого строку зберігання чи відсутність особи за адресою місцезнаходження , або, як в даному випадку за значеною адресою не значиться є доказом того, що відповідач не отримав судову кореспонденцію, не вжив відповідних заходів щодо її отримання та його дії свідчать про відмову отримати копію судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 251 Господарського процесуального кодексу України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Проте, станом на 29.07.2018 відповідач не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами.
Відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач у строк, встановлений Господарським процесуальним кодексом України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, надавши оцінку всім аргументам позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
08.09.2018 Товариством (постачальник) і ТОВ Транскомсервіс Плюс (споживач) укладено договір, за умовами якого:
Пунктом 2.1. договору сторони погодили, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Пунктом 2.2.2. договору постачальник електричної енергії зобов`язується постачати споживачу електроенергію в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток 1 Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу ), а споживач зобов`язується дотримуватися режиму споживання електричної енергії (пункту 2.3.2. Договору) та оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку 2 Порядок розрахунків та додатку 9 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії (п.2.3.3. Договору).
Згідно з пунктом 2 Додатку 2 до Договору, щомісячно двадцять другого числа календарного місяця споживач направляє уповноваженого представника до відповідної районної філії постачальника для подання додатку 6 Акт про використану електричну енергію та одержання відповідних рахунків на оплату.
Згідно пункту 3 Додатку 2 до Договору споживач протягом розрахункового періоду здійснює попередню оплату у терміни визначені даним договором на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% обсягу постачання електричної енергії. Щомісячно споживач проводить остаточний розрахунок за всіма платежами, передбаченими договором, протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунка.
Відповідно до п. 4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов передбачених ПКЕЕ або Методикою.
Договір підписано уповноваженими особами та скріплено печатками; у встановленому порядку не оспорений, не розірваний та не визнаний недійсним.
Таким чином, договір є дійсним, укладеним належним чином та є обов`язковим для виконання сторонами.
За договором купівлі-продажу, одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 ЦК України).
При цьому, враховуючи специфіку електроенергетичної галузі, договір про постачання електричної енергії є типовим договором і укладається згідно з пункту 4 статті 179 Господарського кодексу України (пункт 5.2 Правил користування електричною енергією при укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору ).
Отже, договір про постачання електричної енергії за своєю правовою природою є договором поставки і договору купівлі - продажу.
Так, 22.01.2019 представником філії АТ Прикарпаттяобленерго "Центральна" в присутності представника споживача було проведено обстеження схеми живлення та обліку електроенергії на його об`єкті і складено Акт про порушення № 084933.
Вказаний акт підписаний представником споживача без жодних зауважень.
За результатами проведеного засідання комісії філії Цетральна АТ Прикарпаттяобленерго по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ, яке відбулося за участю уповноваженої особи від відповідача, прийнято рішення: розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем пункту 8.2.4 ПРРЕЕ виконати згідно пункту 2.5 Методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії , затвердженої регулятором за період: з 01.11.2018 до 17.1.2018, дату усунення порушення. Потужність для розрахунку визначити згідно умов Договору - 91,2 кВт. Час використання самовільного підключення протягом доби прийнято 12 годин, 2 зміни, без вихідних днів, про що зазначено у протоколі № 21 від 30.11.2018. До протоколу долучено розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, яка склала 146 296,48 грн.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до пункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (частини 2 статті 237 ГК України).
Пунктом 4.2.3 договору чітко визначено порядок застосування оперативно-господарської санкції за споживання електроенергії поза засобами обліку.
Отже, за результатами проведеної позивачем перевірки встановлено факт порушення відповідачем правил ПРРЕЕ, внаслідок чого складено відповідний акт, який розглянуто на засіданні комісії та прийнято протокольне рішення про стягнення з споживача вартості недоврахованої електричної енергії. Нарахування проведено відповідно до Методики. Матеріали справи не містять доказів оскарження чи скасування вказаного рішення комісії. Доказів щодо оплати заявленої до стягнення суми сторонами також суду не подано.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини, наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 74, 76, 77, 86, 129, 178, 232, 233, 236, 237, 240 та 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
1. Позов приватного акціонерного товариства з Прикарпаттяобленерго (76014, Івано-Франківська обл., місто Івано-Франківськ, ВУЛИЦЯ ІНДУСТРІАЛЬНА, будинок 34, ідентифікаційний код 00131564) до товариства з обмеженою відповідальністю Транскомсервіс Плюс (01010, м.Київ, Печерський район, ПЛОЩА АРСЕНАЛЬНА, будинок 1Б, ідентифікаційний код 34519563) задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Транскомсервіс Плюс (01010, м.Київ, Печерський район, ПЛОЩА АРСЕНАЛЬНА, будинок 1Б, ідентифікаційний код 34519563) на користь приватного акціонерного товариства з Прикарпаттяобленерго (76014, Івано-Франківська обл., місто Івано-Франківськ, ВУЛИЦЯ ІНДУСТРІАЛЬНА, будинок 34, ідентифікаційний код 00131564) 146 296,48 (сто сорок шість тисяч двісті дев`яносто шість) грн. вартості електричної енергії та 2 194,45 (дві тисячі сто дев`яносто чотири) грн. судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05.08.2019.
Суддя І.Д. Курдельчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2019 |
Оприлюднено | 07.08.2019 |
Номер документу | 83457053 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Курдельчук І.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні