ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.07.2019 справа № 914/505/19
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "ОКСІ Банк"
до відповідача Фермерського господарства "Рекольт"
про звернення стягнення на предмет іпотеки
за участю представників :
від позивача не з?явився
від відповідача не з?явився
Суть спору : Акціонерне товариство "ОКСІ Банк" звернулось із позовом до відповідача Фермерського господарства "Рекольт" про звернення стягнення на предмет іпотеки. Зокрема у позовній заяві позивач просить: в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором в розмірі 154284,84 євро, що в еквіваленті за курсом НБУ станом на 11.03.2019р. становить 4588929,48 грн., звернути стягнення на предмет іпотеки, а саме - моноблок №30 комплексу №3, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Пустомити, вулиця Фабрична, 19 , позначений на плані під літ. А , загальною площею 6307,9 кв.м., реєстраційний номер нерухомості 8190753, шляхом проведення прилюдних торгів за початковою ціною на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено у протоколах судового засідання.
Представник позивача в судове засідання не з?явився, однак подав заяву (вх№2003/19 від 23.07.2019р.) про зменшення розміру позовних вимог, в якій Акціонерне товариство "ОКСІ Банк" повідомляє суд, що позичальником було частково погашено заборгованість за кредитним договором, на підтвердження чого до заяви долучено меморіальний ордер №802541 від 18.06.2019р. на суму 33590,00 євро.
Щодо поданої позивачем заяви (вх№2003/19 від 23.07.2019р.) про зменшення розміру позовних вимог, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 207 Господарського процесуального кодексу України, головуючий з`ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов`язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, та після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи.
Слід зазначити, що 18.06.2019р. судом було закрито підготовче провадження та призначено справу №914/505/19 до розгляду по суті на 23.07.2019р.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки представника в судове засідання не повідомив.
Враховуючи те, що позичальник частково погасив заборгованість 18.06.2019р., суд прийшов до висновку у відповідності до частини 1 статті 207 Господарського процесуального кодексу України, причину неподання заяви про зменшення розміру позовних вимог на стадії підготовчого провадження визнати поважною та прийняти вказану заяву до розгляду.
Таким чином спір у даній справі розглядається судом з врахуванням поданої позивачем заяви (вх№2003/19 від 23.07.2019р.) про зменшення розміру позовних вимог, в якій Акціонерне товариство "ОКСІ Банк" просить: в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором в розмірі 120698,84 євро, що в еквіваленті за курсом НБУ станом на 11.03.2019р. становить 3589145,94 грн., звернути стягнення на предмет іпотеки, а саме - моноблок №30 комплексу №3, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Пустомити, вулиця Фабрична, 19 , позначений на плані під літ. А , загальною площею 6307,9 кв.м., реєстраційний номер нерухомості 8190753, шляхом проведення прилюдних торгів за початковою ціною на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд встановив таке.
26.08.2015р. між Акціонерним товариством "ОКСІ Банк" (кредитодавець) та Фермерським господарством Аркос (позичальник) укладено договір з відкриттям мультивалютної відновлюваної кредитної лінії №09/15-МВКЛ, відповідно до умов якого кредитодавець надає грошові кошти (відкриває мультивалютну відновлювану кредитну лінію) (надалі - кредит) позичальнику у валютах, вказаних в цьому договорі, в рамках ліміту, встановленого в базовій валюті, що дорівнює 110000,00 (сто десять тисяч) євро в строк з 26 серпня 2015р. по 25 серпня 2018р., на поповнення обігових коштів. Валютою даного договору може бути Євро та гривня. Кредит сплачується в валюті отримання. У випадку надання кредиту в гривні для розрахунку ліміту кредиту застосовується офіційний курс НБУ на дату видачі кредитних коштів. Позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити 13% (тринадцять процентів) річних за користування кредитом в Євро та 23% (двадцять три проценти) річних за користування кредитом в гривнях, на умовах, передбачених Договором.
Згідно з пунктом 2.4. договору, повернення кредиту здійснюється згідно з графіком зменшення ліміту кредитної лінії, зазначеним в додатку 1, який є невід`ємною частиною договору.
Пунктом 3.1. кредитного договору передбачено, що виконання позичальником зобов`язань за договором забезпечується іпотекою, заставою рухомого майна і поруками.
Відповідно до пункту 4.2.1 договору, позичальник зобов`язується повернути отриманий кредит в повному обсязі до 16 години 00 хвилин 25 серпня 2018 року.
Згідно з пунктом 4.2.3. кредитного договору, позичальник зобов`язується своєчасно здійснювати сплату кредитодавцеві нарахованих процентів за користування кредитом та комісійної винагороди в порядку та на умовах, передбачених договором.
Відповідно до пункту 4.2.4. кредитного договору, позичальник зобов`язується щокварталу на протязі місяця, наступного за звітним кварталом, самостійно надавати кредитодавцеві бухгалтерський баланс, звіт про фінансові результати та інші документи за переліком, визначеним Кредитодавцем, зміни і доповнення до угод поставки, реалізації об`єктів, що кредитуються, та інші документи для оцінки кредитного ризику, перевірки забезпечення кредиту і контролю за його використанням і поверненням.
Згідно з пунктом 4.2.8. кредитного договору позичальник зобов`язується з моменту підписання даного договору і до повного погашення кредиту здійснювати фінансові операції, пов`язані з підприємницькою та господарською діяльністю, через поточні рахунки відкриті у Кредитодавця в обсязі пропорційному до кредитної заборгованості в інших банках.
Пунктом 5.1. кредитного договору передбачено, що нарахування процентів за користування кредитом в Євро здійснюється Кредитодавцем з 1-го по останній календарний день звітного місяця, виходячи з фактичних залишків заборгованості за позичковим рахунком, фактичної кількості днів у місяці (у році умовно 360 днів), процентної ставки передбаченої п.1.1. договору. При цьому день видачі та день повернення кредиту вважаються одним днем, тобто враховується день надання кредиту і не враховується день його погашення. (Метод визначення днів для нарахування процентів "факт/360 днів").
Згідно з п.5.2. кредитного договору, сплата позичальником процентів за користування кредитом здійснюється щомісячно, не пізніше п`ятого календарного дня місяця, наступного за звітним, а також в день повернення кредиту на рахунок кредитодавця № 2068601008411
Відповідно до п.5.3. кредитного договору, за користування кредитом понад строк, вказаний у пункті 1.1. договору, процентна ставка збільшується на 10 (десять) процентних пунктів по відношенню до процентної ставки, вказаної в п. 1.1 договору.
Пунктом 6.8. кредитного договору передбачено, що у разі недостатності суми отриманого платежу для виконання позичальником його зобов`язань за договором у повному обсязі отриману суму кредитодавець направляє на погашення заборгованості Позичальника у такій черговості:
1) заборгованість за простроченими процентами та несплаченими в строк комісійними винагородами;
2) прострочена заборгованість за основним боргом;
3) строкова заборгованість за процентами та комісійними винагородами;
4) строкова заборгованість за основним боргом;
5) витрати Кредитодавця, пов`язані з одержанням виконання;
6) неустойка за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів;
7) інша неустойка за умовами Договору.
Зазначений порядок може бути змінено кредитодавцем в односторонньому порядку.
Згідно з пунктом 7.1. кредитного договору, за порушення умов даного договору позичальник сплачує за вимогою кредитодавця неустойку в наступних розмірах:
- за недотримання строків сплати кредиту та/або нарахованих процентів та\або комісійної винагороди в порядку, передбаченому даним договором позичальником сплачується пеня за у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період існування простроченого платежу, від несплачених вчасно сум за кожен день прострочення;
- за невиконання будь-якого з прийнятих на себе обов?язків згідно з п. 4.2.2, 4.2.4 - 4.2.13, 6.3. - у розмірі 5 (п`ять) процентів від суми отриманого кредиту.
Позивачем відповідно до меморіального ордеру №999001 від 31.08.2019р. було видано Фермерському господарству Аркос кредит за кредитним договором №09/15-МВКЛ від 26.08.2015р. на суму 93000,00 Євро.
Судом також встановлено, що 31.08.2015р. між Акціонерним товариством "ОКСІ Банк" (іпогтекодержатель) та Фермерським господарством "Рекольт" (іпотекодавець - майновий поручитель) було укладено договір іпотеки, яким забезпечується виконання зобов`язань позичальника та вимог іпотекодержателя за кредитним договором з відкриттям мультивалютної відновлюваної кредитної лінії М09/15-МВКЛ від 26 серпня 2015 року, укладеним між Фермерським господарством Аркос , код платника податків згідно з ЄДРПОУ - 36621775, місцезнаходження: Львівська область, Пустомитівський район, с.Нагоряни, вул.Тургенєва, буд.72 (надалі - „Позичальник") та Іпотекодержателем, а також усіх додаткових договорів до нього, які укладені на сьогоднішній день та які можуть бути укладені в майбутньому (далі - "Кредитний договір"), стосовно повернення отриманої суми кредиту, несплачених відсотків, комісій, неустойок і штрафів у повному обсязі ("основне зобов`язання").
Пунктом 1.3 договору іпотеки передбачено, що предметом іпотеки є нерухоме майно, що є складною річчю в розумінні статті 188 Цивільного кодексу України, а саме:
- моноблок №30 комплексу №3, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Пустомити, вул.Фабрична, буд.19 (дев`ятнадцять ), який належить іпотекодавцю - майновому поручителю на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу будівлі, посвідченого Моісєєвою О,Я., приватним нотаріусом Пустомитівського районного нотаріального округу Львівської області 25.06.2005 року за реєстровим №1643, та Акту приймання-передачі від 29.06.2005 року; право власності зареєстровано в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 30.06.2005 року та записано в книзі 1 за номером запису 128, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим Львівським обласним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки 30.06.2005 року за №7644692, реєстраційний номер: 8190753. Моноблок №30 комплексу №3, позначений на плані під літерою А , має загальну площу 6307,9 (шість тисяч триста сім цілих і дев`ять десятих) квм., матеріал стін - цегла, панелі, матеріал перекриття - панелі.
Згідно з п.1.4. договору іпотеки, заставна вартість предмета іпотеки визначається сторонами в сумі 5960965,00 (п`ять мільйонів дев`ятсот шістдесят тисяч дев`ятсот шістдесят п`ять) гривень 00 копійок. Згідно Балансової довідки, виданої Фермерським господарством Рекольт від 31 серпня 2015 року за №9, балансова вартість Предмета іпотеки становить 111325,00 (сто одинадцять тисяч триста двадцять п`ять) гривень 00 копійок.
Пунктом 3.1.4. договору іпотеки передбачено, що іпотекодержатель має право у випадку невиконання іпотекодавцем - майновим поручителем та/або позичальником зобов?язань за цим та/або за кредитним договором звернути стягнення на предмет іпотеки, реалізувати його відповідно до розділу 5 цього договору, та за рахунок вирученої від реалізації предмета іпотеки суми переважно перед іншими кредиторами задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи повернення суми кредиту, сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов`язання, необхідних витрат на утримання переданого в іпотеку майна, а також витрат, пов`язаних з реалізацією пПредмета іпотеки
Відповідно до п.5.2. договору іпотеки, іпотекодержатель у разі виникнення у нього права на задоволення своїх вимог за рахунок Предмета іпотеки на власний розсуд звертає стягнення на предмет іпотеки:
- на підставі рішення суду або виконавчого напису нотаріуса, або
- у позасудовому порядку продає від свого імені предмет іпотеки чи приймає предмет іпотеки у свою власність, згідно з договором про задоволення вимог Іпотекодержателя.
Як стверджує позивач, 25.08.2018р. сплив строк, коли отримані позичальником кредитні кошти повинні були повністю повернуті разом з нарахованими відсотками за користування ними - кредитору (позивачу).
Однак позичальник в порушення умов кредитного договору не повернув кредитні кошти в повному обсязі та не сплатив нараховані відсотки за користування коштами.
Згідно з долученим до позовної заяви розрахунку позовних вимог, заборгованість станом на 11.03.2019р. борг становить:
- 90000,00 Євро - сума простроченого боргу по тілу кредиту;
- 27397,19 Євро - сума нарахованих відсотків,
- 25887,65 Євро - сума пені за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків (п.7.1.1. договору)
- 11000,00 Євро - штраф на підставі п.7.1.2. договору (5500,00 Євро за порушення пункту 4.2.4. кредитного договору та 5500,00 Євро за порушення пункту 4.2.8. кредитного договору).
У зв?язку з сплатою позичальником 18.06.2019р. 33590,00 євро, позивач відповідно до заяви (вх№2003/19 від 23.07.2019р.) про зменшення розміру позовних вимог просить: в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором в розмірі 120698,84 Євро, що в еквіваленті за курсом НБУ станом на 11.03.2019р. становить 3589145,94 грн., звернути стягнення на предмет іпотеки, а саме - моноблок №30 комплексу №3, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Пустомити, вулиця Фабрична, 19 , позначений на плані під літ. А , загальною площею 6307,9 кв.м., реєстраційний номер нерухомості 8190753, шляхом проведення прилюдних торгів за початковою ціною на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
Відповідач проти позову не заперечив, відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Згідно з статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Згідно з статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (стаття 345 Господарського кодексу України).
Згідно з статтею 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (частина 2 статті 1054 Цивільного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, 26.08.2015р. між Акціонерним товариством "ОКСІ Банк" (кредитодавець) та Фермерським господарством Аркос (позичальник) укладено договір з відкриттям мультивалютної відновлюваної кредитної лінії №09/15-МВКЛ, відповідно до умов якого кредитодавець надає грошові кошти (відкриває мультивалютну відновлювану кредитну лінію) (надалі - кредит) позичальнику у валютах, вказаних в цьому договорі, в рамках ліміту, встановленого в базовій валюті, що дорівнює 110000,00 (сто десять тисяч) євро в строк з 26 серпня 2015р. по 25 серпня 2018р., на поповнення обігових коштів. Валютою даного договору може бути Євро та гривня. Кредит сплачується в валюті отримання. У випадку надання кредиту в гривні для розрахунку ліміту кредиту застосовується офіційний курс НБУ на дату видачі кредитних коштів. Позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити 13% (тринадцять процентів) річних за користування кредитом в Євро та 23% (двадцять три проценти) річних за користування кредитом в гривнях, на умовах, передбачених Договором.
Факт видачі позичальнику кредиту підтверджується меморіальним ордером №999001 від 31.08.2019р. на суму 93000,00 Євро.
Згідно з долученим до позивної заяви розрахунком позовних вимог, заборгованість станом на 11.03.2019р. становить:
- 90000,00 Євро - сума простроченого боргу по тілу кредиту;
- 27397,19 Євро - сума нарахованих відсотків,
- 25887,65 Євро - сума пені за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків (п.7.1.1. договору)
- 11000,00 Євро - штраф на підставі п.7.1.2. договору (5500,00 Євро за порушення пункту 4.2.4. кредитного договору та 5500,00 Євро за порушення пункту 4.2.8. кредитного договору).
Після відкриття провадження у справі, заборгованість позичальника була частково погашена, що підтверджується меморіальним ордером №802541 від 18.06.2019р. на суму 33590,00 євро, у зв`язку з чим позивачем було подано заяву про зменшення розміру позовних вимог.
Згідно з статтею 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Аналогічно відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За умовами статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За умовами частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно з пунктом 1 статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Статтею 549 Цивільного кодексу України, встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. При цьому пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Зазначені норми Цивільного кодексу України кореспондуються із приписами, встановленими Господарським кодексом України.
Так у відповідності із статтею 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з пунктом 6 статті 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, які визначаються обліковою ставкою НБУ за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Матеріалами справи підтверджено, що позичальник не виконав належним чином свої зобов`язання за укладеним з банком кредитним договором, заборгованість в добровільному порядку не сплатив.
Згідно з долученим до позивної заяви розрахунком позовних вимог, заборгованість станом на 11.03.2019р. становить:
- 90000,00 Євро - сума простроченого боргу по тілу кредиту;
- 27397,19 Євро - сума нарахованих відсотків,
- 25887,65 Євро - сума пені за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків (п.7.1.1. договору);
- 11000,00 Євро - штраф на підставі п.7.1.2. договору (5500,00 Євро за порушення пункту 4.2.4. кредитного договору та 5500,00 Євро за порушення пункту 4.2.8. кредитного договору).
Після відкриття провадження у справі, заборгованість позичальника була частково погашена, що підтверджується меморіальним ордером №802541 від 18.06.2019р. на суму 33590,00 євро, у зв`язку з чим позивачем було подано заяву про зменшення розміру позовних вимог.
Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, заборгованість позичальника становить:
- 83807,19 Євро - сума простроченого боргу по тілу кредиту;
- 733997,78 грн. - сума пені за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків (п.7.1.1. договору);
- 4650,00 Євро - штраф на підставі п.7.1.2. договору, а саме за порушення пункту 4.2.4. кредитного договору.
При визначені розміру заборгованості судом було взято до уваги пункт 6.8. кредитного договору, в якому передбачено, що платіж, який здійснений позичальником для виконання його зобов`язань за договором, в першу чергу зараховуюється для погашення заборгованості за простроченими процентами та несплаченими в строк комісійними винагородами, а в другу чергу - на прострочену заборгованість за основним боргом.
Крім того судом було здійснено перерахунок пені нарахованої позивачем. В розрахунку позовних вимог, позивач зазначив, що розмір пені складає 25887,65 Євро, яка складається із 17525,00 Євро - пеня по простроченій сумі основного боргу (тіла кредиту) та 8362,65 Євро - пеня по прострочених відсотках.
Щодо пені належить зазначити, що згідно з пунктом 7.1. кредитного договору, за порушення умов даного договору позичальник сплачує за вимогою кредитодавця неустойку в наступних розмірах: за недотримання строків сплати кредиту та/або нарахованих процентів та\або комісійної винагороди в порядку, передбаченому даним договором позичальником сплачується пеня за у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період існування простроченого платежу, від несплачених вчасно сум за кожен день прострочення.
Відповідно до статті 192 ЦК України законним платіжним засобом, обов`язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно із частиною першою статті 533 ЦК України грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях.
Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов`язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом (частина третя статті 533 ЦК України).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (стаття 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань").
Таким чином, максимальний розмір пені пов`язаний з розміром облікової ставки Національного банку України, а оскільки чинне законодавство не передбачає встановлення Національним банком України облікової ставки для іноземної валюти, то пеня має обчислюватися та стягуватися за судовими рішеннями лише в національній валюті України - гривні.
Таку позицію висвітлено у Постанові Верховного Суду України від 16 серпня 2017 року, справа № 6-2667-цс16).
Таким чином, нарахування та стягнення пені має бути здійснене в національній валюті України.
Окрім цього, як вбачається із поданого розрахунку, позивачем при здійсненні підрахунку пені по простроченій сумі основного боргу (тіла кредиту), не враховано частину 6 статті 232 Господарського кодексу України, де зазначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня , коли зобов`язання мало бути виконано.
Натомість позивачем здійснено нарахування пені по простроченій сумі основного боргу (тіла кредиту) за 195 днів, що є більше ніж 6 місяців.
Також перевіривши розрахунок пені по прострочених відсотках, судом встановлено, що позивачем при підрахунку її розміру було допущено помилку. Отже судом також було здійснено перерахунок пені по прострочених відсотках.
Відповідно до здійсненого перерахунку, суд прийшов до висновку, що розмір пені становить 733997,78 грн., з яких 487728,30 грн. - пеня по простроченій сумі основного боргу (тіла кредиту) та 246269,48 грн. - пеня по прострочених відсотках.
Щодо нарахування штрафу відповідно до пункту 7.1.2. договору суд зазначає таке.
Як встановлено судом, відповідачу було видано кредит в розмірі 93000,00 Євро, а тому при розрахунку розміру штрафу позивачу відповідно до умов пункту 7.1.2. кредитного договору слід було виходити саме із суми 93000,00 Євро, а не із суми 110000,00 Євро. В матеріалах справи відсутні докази видачі відповідачу кредиту в розмірі 110000,00 Євро.
Крім того, позивачем не доведено, а в матеріалах справи відсутні докази того, що позичальником було порушено умови пункту 4.2.8. кредитного договору, а тому суд не вбачає підстав для нарахування штрафу за порушення позичальником свого обов`язку, що передбачений пункту 4.2.8. кредитного договору.
Таким чином, здійснивши перерахунок розміру штрафу, суд прийшов до висновку про наявність підстав для нарахування штрафу в розмірі 4650,00 Євро за порушення позичальником свого обов`язку, що передбачений пункту 4.2.4. кредитного договору виходячи з того, що позичальник відповідно до матеріалів справи отримав 93000,00 Євро.
Крім того, як встановлено судом, 31.08.2015р. між Акціонерним товариством "ОКСІ Банк" (іпогтекодержатель) та Фермерським господарством "Рекольт" (іпотекодавець - майновий поручитель) було укладено договір іпотеки, яким забезпечуються виконання зобов`язань позичальника та вимог іпотекодержателя за кредитним договором з відкриттям мультивалютної відновлюваної кредитної лінії М09/15-МВКЛ від 26 серпня 2015 року, укладеним між Фермерським господарством Аркос , код платника податків згідно з ЄДРПОУ - 36621775, місцезнаходження: Львівська область, Пустомитівський район, с.Нагоряни, вул.Тургенєва, буд.72 (надалі - „Позичальник") та Іпотекодержателем, а також усіх додаткових договорів до нього, які укладені на сьогоднішній день та які можуть бути укладені в майбутньому (далі - "Кредитний договір"), стосовно повернення отриманої суми кредиту, несплачених відсотків, комісій, неустойок і штрафів у повному обсязі ("основне зобов`язання").
Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Відповідно до статті 572 Цивільного кодексу України, в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов`язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Згідно з частиною 1 статті 575 Цивільного кодексу України, іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Частиною 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно із частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, дослідивши наявні в справі матеріали, здійснивши перерахунок боргу, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково. Зокрема суд прийшов до висновку в рахунок погашення заборгованості на користь Акціонерного товариства ОКСІ БАНК за кредитним договором з відкриттям мультивалютної відновлювальної кредитної лінії №09/15-МВКЛ від 26.08.2015р., а саме: 83807,19 Євро - заборгованості по тілу кредиту (що в еквіваленті за курсом НБУ станом на 11.03.2019р. становить 2492696,53 грн.), 733997,78 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків та 4650,00 Євро - штрафу (що в еквіваленті за курсом НБУ станом на 11.03.2019р. становить 138306,02 грн.), звернути стягнення на предмет іпотеки, а саме - моноблок №30 комплексу №3, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Пустомити, вулиця Фабрична, 19 , позначений на плані під літерою А , загальною площею 6307,9 кв.м., реєстраційний номер нерухомості 8190753, та належить на праві власності Фермерському господарству Рекольт , що зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 30.06.2005р. та записано в книзі 1 за номером запису 128, Витяг про державну реєстрацію прав за номером 7644692, шляхом проведення прилюдних торгів за початковою ціною на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
При зверненні з позовною заявою до господарського суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 68833,95 грн., що підтверджується платіжним дорученням №179690 від 15.03.2019р. на суму 68833,95 грн.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України суд прийшов до висновку стягнути з відповідача на користь позивача 50475,00 грн. судового збору оскільки позов у даній справі слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 239, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1 . Позов задовольнити частково.
2 . В рахунок погашення заборгованості на користь Акціонерного товариства ОКСІ БАНК за кредитним договором з відкриттям мультивалютної відновлювальної кредитної лінії №09/15-МВКЛ від 26.08.2015р., а саме: 83807,19 Євро - заборгованості по тілу кредиту (що в еквіваленті за курсом НБУ станом на 11.03.2019р. становить 2492696,53 грн.), 733997,78 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту та відсотків та 4650,00 Євро - штрафу (що в еквіваленті за курсом НБУ станом на 11.03.2019р. становить 138306,02 грн.), звернути стягнення на предмет іпотеки, а саме - моноблок №30 комплексу №3, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Пустомити, вулиця Фабрична, 19 , позначений на плані під літерою А , загальною площею 6307,9 кв.м., реєстраційний номер нерухомості 8190753, та належить на праві власності Фермерському господарству Рекольт , що зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 30.06.2005р. та записано в книзі 1 за номером запису 128, Витяг про державну реєстрацію прав за номером 7644692, шляхом проведення прилюдних торгів за початковою ціною на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих пій.
Стягувач: Акціонерне товариство "ОКСІ Банк" (79019, місто Львів, вулиця Газова, 17, ідентифікаційний код: 09306278).
Боржник: Фермерське господарство "Рекольт" (81131, Львівська область, Пустомитівський район, с.Нагоряни, ідентифікаційний код 33457564).
3 . Стягнути з Фермерського господарства "Рекольт" (81131, Львівська область, Пустомитівський район, с.Нагоряни ідентифікаційний код 33457564) на користь Акціонерного товариства "ОКСІ Банк" (79019, місто Львів, вулиця Газова, 17, ідентифікаційний код: 09306278) 50475,00 грн. судового збору.
4 . В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5 . Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку у строки, що визначені главою 1 розділуГосподарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 29.07.2019р.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2019 |
Оприлюднено | 06.08.2019 |
Номер документу | 83457332 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Петрашко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні