Рішення
від 05.08.2019 по справі 924/284/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" серпня 2019 р. Справа № 924/284/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., при секретарі судового засідання Устіновій А.П., розглянувши матеріали справи

за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького, м. Хмельницький

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тандем Трейдінг", м. Хмельницький

про стягнення заборгованості за орендну плату в розмірі: основний борг - 36635,30 грн., пеня - 1387,56 грн. індекс інфляції - 617,98 грн., штраф - 2115,20 грн., земельний податок -799,34 грн.

Представники сторін:

від позивача: Даньков А.Д. за довіреністю № 2033 від 06.05.2019р. (був присутній в судовому засіданні 08.07.2019р.);

від відповідача: не з`явився

Рішення виноситься 06.08.2019р., оскільки в судовому засіданні 08.07.2019р. оголошувалась перерва.

Суть спору: позивач звернувся до господарського суду з позовом, у якому просить суд, з врахуванням прийнятої судом заяви про збільшення розміру позовних вимог, стягнути з відповідача заборгованість за орендну плату в розмірі: основний борг - 36635,30 грн., пеня - 1387,56 грн. (нарахована за період з 16.12.2018р. по 16.03.2019р.); індекс інфляції - 617,98 грн. (нарахована за період листопад 2018р. - лютий 2019р.), штраф - 2115,20 грн. (7% від заборгованості), земельний податок - 799,34 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань, прийнятих на себе за умовами договору оренди нерухомого військового майна від 30.10.2018р. в частині сплати орендних платежів, компенсації податку на землю.

У відзиві на позов від 25.04.2019р. відповідач зазначив, що з дня укладення договору та отримання майна від орендодавця, дане майно не використовувалось за призначенням, з причин його непридатності до використання в цілях господарської діяльності ТОВ "Тандем Трейдінг". В даному випадку мова йде не про те, що ведення господарської діяльності Оренарем є незадовільною (неприбутковою), а про те, що передане майно неможливо використовувати для мети з якою його було взято в оренду та воно є непридатним для ведення господарської діяльності товариства, (розміщення офісних приміщень, складу, торгівельного об`єкту з продажу непродовольчих товарів алкогольних та тютюнових виробів). Передаючи майно у неналежному стані Орендодавцем порушено своє зобов`язання передбачене ст.13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та статтею 767 Цивільного кодексу України. Разом із тим у п. 7.2. Договору зазначено, що Орендодавець зобов`язаний не чинити дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим майном. Передача майна неналежної якості в оренду, і вимагання у будь-якому випадку плати за передане майно і є перешкодою, яка вчинена Орендодавцем. За результатами комісійного обстеження було складено Акт від 20.12.2018р., яким підтверджено необхідність проведення ремонтних робіт та їх види. Підписавши даний Акт КЕВ м. Хмельницький, визнав факт, що майно потребує ремонту та передано у неналежній якості.

У відповіді на відзив від 27.05.2019р. позивач заперечує щодо пояснень, наданих відповідачем у відзиві на позов.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

30.10.2019р. між Квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницький (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тандем-Трейдінг" (Орендар) укладено договір оренди №19/2018/КЕВ Хм. нерухомого військового майна, розташованого в Хмельницькому гарнізоні за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Попова 3, військове містечко № 24, буд. № 210.

Згідно з п. п. 1.1, 1.2, 1.3 договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме військове майно - нежитлові приміщення площею 322,1 кв.м. в будівлі № 210, військового містечка № 24, (далі-Майно), що знаходиться на балансі КЕВ м. Хмельницький, розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Попова, З, вартість якого визначена на 30 квітня 2018р. за незалежною оцінкою та становить згідно з актом оцінки 737341,00 грн. без ПДВ. Склад орендованого Майна згідно з Актом інвентаризації (додаток № 1). Назване в п. 1.1. нерухоме Майно Орендодавець передає Орендарю для розміщення: для офісних приміщень (56,2 кв.м.), складу (87,1 кв.м.), торгівельного об`єкту з продажу непродовольчих товарів, алкогольних та тютюнових виробів (178,8 кв.м.).

Відповідно до п. 1.4 договору стан майна на момент укладання договору (потребує/не потребує поточного або капітального чи поточного і капітального ремонту) визначається в акті приймання-передачі за узгодженим висновком Орендодавця та Орендаря.

У відповідності до п. п. 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 договору орендна плата встановлена без ПДВ за базовий місяць Червень 2018р. на рівні 11500 грн. 00 коп. за результатами конкурсу (домовленості) з урахуванням моніторингу орендної плати на аналогічних об`єктах оренди, але не нижче орендної плати, визначеної на підставі Методики розрахунку орендної плати за держане майно та пропорції її розподілу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995р. № 786 (зі змінами) (далі-Методика), яка становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку Червень 2018року 10561 грн. 65 коп. Розмір орендної плати за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди, згідно з законодавством. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати "попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, згідно з законодавством. У разі користування Майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з Методикою на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.

Згідно з п. п. 3.6 - 3.10 договору орендна плата у розмірі 100 % перераховується Орендарем до спеціального фонду державного бюджету на спеціальний рахунок Орендодавця в територіальному органі державного казначейства не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету у визначеному пунктом 3.6. Договору співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати. У разі якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить 30 днів і більше, Орендар додатково сплачує штраф у розмірі 7 % суми заборгованості. Зобов`язання Орендаря за сплатою орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку в розмірі, не меншому ніж орендна плата за перший (базовий ) місяць оренди, який вноситься в рахунок плати за останній місяць (останні два-три місяці) оренди. Орендар сплачує завдаток протягом місяця з моменту підписання Договору. У разі припинення (розірвання) Договору Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету.

За п. п. 4.3, 4.4 договору відновлення орендованого Майна здійснюється орендарем відповідно до пунктів 5.4., 5.7., 6.3. цього Договору. Для отримання згоди Орендодавця на здійснення поліпшень Орендар подає заяву і матеріали згідно з Порядком надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід`ємних поліпшень орендованого державного майна, затвердженим Наказом Фонду державного Майна України від 25 травня 2018р. № 686 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 червня 2018р. за № 711/31163.

Відповідно до пунктів 5.3, 5.4, 5.7, 5.10, 5.11, 5.15 договору орендар зобов`язується:

- своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плати;

- забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати Майно в порядку, передбаченому санітарними та екологічними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки;

- своєчасно здійснювати за власний рахунок капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого Майна і не тягне за собою зобов`язання Орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень. У разі якщо Орендар подає заяву на погодження Орендодавцем здійснення невід`ємних поліпшень орендованого Майна, він зобов`язаний надати документи, передбачені п. 4.4. Договору;

- у разі припинення або розірвання Договору повернути орендодавцеві орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря;

- здійснювати витрати, пов`язані з утриманням орендованого Майна, у тому числі фактичні комунальні платежі. Протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору встановити прибори обліку тепло-, енерго-, водопостачання, заключити прямі договори з постачальними організаціями або укласти з балансоутримувачем орендованого Майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю;

- щомісячно компенсувати Орендодавцю кошти у розмірі частини податку на землю пропорційно площі землі, яку займає здане в оренду нерухоме Майно (0,03221 га), а також прилегла до будівлі чи споруди земельна ділянка площею 0 га, на яку Орендарю відповідно до чинного законодавства України надається право користування для досягнення мети оренди.

Відповідно до п. 6.3 договору орендар має право за письмовою згодою Орендодавця, наданою з дозволу Міністра оборони України або уповноваженої ним особи, за рахунок власних коштів здійснювати реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення орендованого Майна.

За п. 9.1 договору за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Відповідно до п. 10.1 Договору, договір укладений строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 30 жовтня 2018р. до 29 вересня 2021р. включно.

До договору додано розрахунок плати за базовий місяць та акт приймання-передачі нерухомого військового майна нежитлових приміщень в буд. інв. № 210, в/м № 24, м. Хмельницький, вул. Попова, 3, площею 322,1 кв.м., що передається в оренду ТОВ "Тандем-Трейдінг" від 30.10.2018р., підписаний сторонами, за яким передається в оренду нежитлове приміщення за адресою: м. Хмельницький, вул. Попова, 3, військове містечко № 24, буд. інв. № 210, площею 322,1 кв.м., 1964р. побудови, вартістю 737341 грн. 00 коп. У акті зазначено, що висновки комісії - нежитлові приміщення в будівлі знаходяться в задовільному стані, для можливості подальшої експлуатації потребують проведення ремонту.

У матеріалах справи наявні рахунки на оплату, які позивач виставляв відповідачу у період листопад 2018р. - лютий 2019р.

Листом від 17.12.2018р. відповідач звернувся до позивача та повідомив про початок виконання будівельних робіт з посиланням на п. 5.7 даного Договору та пропозицією комісійно встановити і здійснити обстеження орендованого приміщення.

18.12.2018р. позивач звернувся до відповідача з листом, у якому зазначив, що не заперечує щодо проведення орендарем ремонтних робіт, за умови підтвердження їх необхідності комісією КЕВ м.Хмельницький. Даний лист не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого майна і не тягне за собою зобов`язання орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень.

У матеріалах справи наявний акт від 20.12.2018р., складений представниками сторін, у якому зазначено, що представниками з обох сторін підтверджується необхідність проведення будівельних (ремонтних) робіт (з переліком).

31.01.2019р. ТОВ "Тандем Трейдінг" звертається листом до КЕВ м. Хмельницький (вх.№343 від 01.02.2019р.) з проханням відмовитись від більшої частини орендованого приміщення, оскільки не використовуючи приміщення КЕВ продовжує нараховувати орендну плату.

У відповідь КЕВ м. Хмельницький надіслав лист № 658 від 08.02.2019р. у якому зазначив про заборгованість з орендної плати та повідомив, що прохання щодо відмови від користування частини орендованого майна буде розглянуто після погашення заборгованості.

10.01.2019р. ТОВ "Тандем Трейдінг" надіслано лист до КЕВ м. Хмельницький (вх.№99 від 14.01.2019р.) з проханням укласти договір реструктуризації боргу. На що, було отримано лист № 439 від 30.01.2019р. про те, що питання про реструктуризацію боргу уповноважено вирішувати виключно Головне квартирно-експлуатаційне управління. Лист звернення Товариства направлено за його адресою та після отримання відповіді, Орендаря буде поінформовано.

28.03.2019р. (вх. КЕВ № 1018 від 28.03.2019) відповідачем надіслано лист з проханням розірвати договір оренди та прийняти приміщення по акту прийому-передачі з причин, що зазначені у листі.

Також у матеріалах справи наявні претензії позивача до відповідача щодо сплати заборгованості.

01.04.2019р. між сторонами по справі було підписано акт приймання-передачі нерухомого військового майна, відповідно до якого відповідачем було передано, а позивачем прийнято нежитлове приміщення площею 62,8 кв.м. У акті зазначено, що станом на 01.04.2019р. за Орендарем рахується заборгованість з орендної плати в сумі 36736,47 грн. з ПДВ, та компенсації земельного податку в сумі 79934 грн. Висновки комісії: Нежитлові приміщення будівлі знаходяться в задовільному стані, для можливості подальшої експлуатації потребують проведення поточного ремонту. Акт підписано директором ТОВ "Тандем Трейдінг" та скріплено відтиском печатки.

У матеріалах справи наявний рахунок на оплату, який позивач виставив відповідачу як відшкодування витрат по сплаті земельного податку на суму 799,34 грн.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне:

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Нормами ст. 627 ЦК України встановлено свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України).

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно зі ст. ст. 3, 4 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" від 21 вересня 1999р. № 1075-XIV (з наступними змінами та доповненнями) майно, з моменту надходження до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною, набуває статусу військового майна та обліковується у органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України.

Частиною 1 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності. Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

В силу приписів ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Положеннями ч. 1 ст. 759 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно зі ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

В порушення прийнятих на себе зобов`язань ТОВ "Тандем Трейдінг" не вносило орендну плату протягом жовтня 2018р. - березня 2019р., сплативши завдаток згідно п. 3.9 договору в розмірі 13800 грн., які позивач правомірно врахував в якості погашення заборгованості по орендній платі.

Таким чином, несплаченими залишились кошти по орендній платі: за жовтень 2018р. (з врахуванням індексації орендної плати) в розмірі 900,89 грн. (30.10.2018р. - 31.10.2018р.), за листопад 2018р. (з врахуванням індексації орендної плати) в розмірі 14201,15 грн., за грудень 2018р. (з врахуванням індексації орендної плати) в розмірі 14399,95 грн., за січень 2019р. (з врахуванням індексації орендної плати) в розмірі 14515,18 грн. З 02.02.2019р. позивач здійснював нарахування на площу 62,8 кв.м., відповідно, за лютий 2019р. (з врахуванням індексації орендної плати) несплаченими залишились кошти по орендній платі в розмірі 3409,92 грн. та за березень 2019р. (з врахуванням індексації орендної плати) в розмірі 3008,21 грн. Від вказаної суми позивач відняв 13800,00 грн. сплаченого відповідачем завдатку. У розрахунку позивач зазначив, що акт здачі датується 01.04.2019р., відповідно, позивач нарахував за 01.04.2019р. 101,17 грн. орендної плати, які відповідач сплатив.

Здійснивши перевірку правильності нарахування заборгованості по орендній платі, суд приходить до висновку, що розрахунки позивачем здійснені вірно, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача 36635,30 грн. заборгованості по орендній платі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Окрім того, відповідачем не було відшкодовано позивачу частини земельного податку в розмірі 799,34 грн., що передбачено п. 5.15 договору оренди, яка була розрахована позивачем з урахуванням вартості 1 кв. м. земельної ділянки та суми сплаченого земельного податку.

В контексті викладеного, судом береться до уваги, що під час знаходження справи в суді між сторонами було підписано акт приймання-передачі нерухомого військового майна, у якому зазначено, що станом на 01.04.2019р. за відповідачем рахується заборгованість з орендної плати в сумі 36736,47 грн. з ПДВ, та компенсації земельного податку в сумі 799,34 грн.

Таким чином, відповідач погодився з фактом наявності заборгованості з орендної плати в сумі 36736,47 грн. з ПДВ та заборгованості по компенсації земельного податку в сумі 799,34 грн.

Отже, суд приходить до висновку, що розрахунки позивачем здійснені вірно, позовні вимоги про стягнення з відповідача 799,34 грн. заборгованості по компенсації земельного податку є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З посиланням на умови п. п. 3.7, 3.8 договору оренди від 23.03.2018р., якими передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету у визначеному пунктом 3.6 договору співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати; у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить 30 днів та більше, Орендар додатково сплачує штраф у розмірі 7 % від суми заборгованості, позивачем було нараховано ТОВ "Тандем Трейдінг" пеню у розмірі 1387,56 грн. (за період з 16.12.2018р. по 16.03.2019р.) та штраф у розмірі 2115,20 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 549, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки - грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов`язання. Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язань може забезпечуватись згідно з договором неустойкою, яку боржник повинен сплатити в разі неналежного виконання зобов`язань. Частиною ст. ст. 547, 548 ЦК України встановлено, що правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з ч. 4 ст. 231 ГК України розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

При здійсненні нарахування пені слід мати на увазі приписи ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, згідно з якими нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок пені та штрафу, господарський суд зазначає про його правильність та обґрунтованість, що має наслідком необхідність задоволення заявлених позовних вимог в частині стягнення пені у розмірі 1387,56 грн. (за період з 16.12.2018р. по 16.03.2019р.) та штрафу у розмірі 2115,20 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Частиною 2 ст. 625 ЦК України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Також позивачем нараховано відповідачу 617,98 грн. інфляційних втрат за період листопад 2018р. - лютий 2019р.

Суд, здійснивши перевірку поданого розрахунку, дійшов висновку, що позивач здійснив розрахунок інфляційних втрат в межах можливих нарахувань, з врахуванням заборгованості, яка зростала з кожним місяцем та індексів інфляції на наступні місяці. За таких обставин стягненню з відповідача підлягають 617,98 грн. інфляційних втрат.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Щодо доводів відповідача про те, що за результатами комісійного обстеження було складено акт від 20.12.2018р., у якому КЕВ м. Хмельницький, визнав факт, що майно передано у неналежній якості, судом звертається увага відповідача на те, що у вказаному акті встановлено перелік необхідних ремонтних робіт, однак, не встановлено передачу нерухомості в неналежній якості.

В контексті викладеного, судом враховується, що ціна нерухомого майна, в тому числі, його оренда, формується з врахуванням його фізичного зносу та його стану. При цьому, стан нерухомого майна, необхідність проведення ремонту для можливості його подальшої експлуатації прямо зазначена у акті приймання-передачі нерухомого військового майна, який підписав відповідач 30.10.2018р. при укладанні договору оренди.

В свою чергу, як вже зазначалось, за п. 5.7 договору відповідач взяв на себе зобов`язання щодо своєчасного здійснення за власний рахунок капітального, поточного та інших видів ремонтів орендованого майна.

Також, щодо доводів відповідача про передачу йому майна неналежної якості в оренду, що є перешкодою, яка вчинена позивачем в користуванні орендованим майном, судом враховується, що у акті приймання-передачі нерухомого військового майна зазначено висновок комісії - нежитлові приміщення в будівлі знаходяться в задовільному стані, для можливості подальшої експлуатації потребують проведення ремонту.

В свою чергу, з матеріалів справи не вбачається, що позивач здійснював перешкоди у в користуванні орендованим майном.

Більше того, як вбачається з листування сторін та їх письмових пояснень, позивач приймав прохання відповідача щодо призначення комісії для встановлення стану нерухомого майна, щодо зменшення площі переданого в оренду нерухомого майна, а також щодо розірвання договору оренди.

При цьому, щодо доводів відповідача про передачу йому майна неналежної якості в оренду, судом також враховується, що відповідачу було відомо про стан майна, під час прийняття до експлуатації нерухомого майна він міг пересвідчитись в справності, або несправності конструктивних елементів нерухомого майна, встановити обсяг робіт, які будуть необхідні для приведення майна у стан, придатний в розумінні відповідача до використання у його підприємницькій діяльності. В тому числі, відповідач не був позбавлений можливості відмовитися від підписання договору оренди та акту приймання-передачі нерухомого військового майна.

В контексті викладеного, судом враховується, що згідно з ч. 1 ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Частиною 1 статті 44 Господарського кодексу України передбачено, що підприємництво здійснюється на основі самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, а також комерційного розрахунку та власного комерційного ризику.

З огляду на викладене, поняття "підприємництва" фінансовий результат, як кінцевий економічний підсумок господарської діяльності підприємця, може виражатись у формі прибутку або збитку. Тому відповідач повинен усвідомлювати можливі ризики господарської діяльності в силу приписів ст. 42 ГК України при прийманні нерухомого військового майна.

Відповідно до п. 58 рішення ЄСПЛ справа "Серявін та інші проти України" (Заява №4909/04) від 10.02.10р. у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, має бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.94р., серія А №303 А, п. 29).

Інші доводи відповідача також до уваги не приймаються, оскільки спростовуються вищевикладеним.

Підсумовуючи вищезазначене, позов Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тандем Трейдінг" про стягнення заборгованості за орендну плату в розмірі: основний борг - 36635,30 грн., пеня - 1387,56 грн. індекс інфляції - 617,98 грн., штраф - 2115,20 грн., земельний податок - 799,34 грн. підлягає задоволенню.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тандем Трейдінг" (м. Хмельницький, вул. Заводська, 159, код 42146840) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького (м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, буд. 3/1, код 07928461) 36635,30 грн. (тридцять шість тисяч шістсот тридцять п`ять гривень 30 коп.) заборгованості, 799,34 грн. (сімсот дев`яносто дев`ять гривень 34 коп.) земельного податку, 1387,56 грн. (одна тисяча триста вісімдесят сім гривень 56 коп.) пені, 617,98 грн. (шістсот сімнадцять гривень 98 коп.) інфляційних втрат (індекс інфляції), 2115,20 грн. (дві тисячі сто п`ятнадцять гривень 20 коп.) штрафу, 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1, 2 ст. 256 ГПК України).

СуддяВ.В. Димбовський

Віддруковано 3 примірника:

1 в матеріали,

2 позивачу (29006, м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 3/1)

3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Заводська, 159)

Всім рек. з повід.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення05.08.2019
Оприлюднено15.09.2022
Номер документу83457759
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/284/19

Рішення від 05.08.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 08.07.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 12.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 04.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 02.05.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 15.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 09.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

Ухвала від 02.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Димбовський В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні