06.08.2019
Провадження №2/389/400/19
ЄУН 389/1612/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2019 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Українського В.В.,
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні залу суду міста Знам`янка Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, вимоги за яким уточнив в процесі розгляду справи, та в якому просить встановити факт того, що його мати ОСОБА_2 станом на день своєї смерті проживала разом із ним в с. Сабліне Знамянського району Кіровоградської області. Також просить визнати за ним право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті матері.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , яка з 2012 року по день своєї смерті постійно проживала разом з позивачем за адресою АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, на яку матір за життя отримала державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 . Позивач є єдиним спадкоємцем за законом. Однак, при зверненні до нотаріуса йому було роз`яснено про те, що він пропустив строк для звернення із заявою про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду із заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Вважає, що він є спадкоємцем, який прийняв спадщину, так як проживав із спадкодавцем на час її смерті. Надати довідку про проживання спадкодавця в родині сина ОСОБА_1 сільська рада відмовляється та вказує, що остання була зареєстрована та проживала до дня своєї смерті в АДРЕСА_5 одна. Однак, з таким позивач не погоджується та вказує, що будинок за вказаної адресою не придатний для проживання, крім того ОСОБА_2 хворіла та потребувала стороннього догляду, тому з 2012 року проживала разом із сином.
Також повідомив, що під час розгляду справи при невстановлених обставинах втрачений оригінал державного акту про право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 , що підтвердив оголошенням, розміщеним в газеті Сільське життя про втрату державного акту.
Представник позивача в судовому засідання підтримав вимоги позову та просить їх задовольнити.
Представник Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої не заперечив проти задоволення позовних вимог, та просить розглядати справу без участі представника.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 була матір`ю ОСОБА_1 . Померла ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 . Відповідно до довідки Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_5 по день своєї смерті та проживала одна.
За життя ОСОБА_2 18.08.2009 склала заповіт , яким заповіла все своє майно, прав та обов`язки ОСОБА_1 . Заповіт посвідчений секретарем Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області та зареєстрований в реєстрі № 27.
Відповідно до інформації нотаріуса Знам`янської районної державної нотаріальної контори, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася. Разом з тим, судом встановлено, що позивачем 08.04.2016 на адресу Знам`янської районної державної нотаріальної контори складено заяву про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері. Справжність підпису посвідчена секретарем Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, зареєстровано в реєстрі за №9. Однак така заява до нотаріуса не надходила.
Свідки по справі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні підтвердили факт проживання ОСОБА_2 разом із сином ОСОБА_1 . Пояснили, що ОСОБА_2 хворіла на хворобу Паркінсона та потребувала постійного догляду, не могла проживати одна. ОСОБА_1 забрав матір до себе в 2012 році та до дня смерті остання проживала в родині сина.
У статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України ).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми статті 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Статтями 2, 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Судом приймають до уваги показання свідків, які довели факт проживання спадкодавця на час своєї смерті із спадкоємцем.
За приписами ст.93 ЦПК України в порядку цивільного судочинства розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно зі ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 ст.1268 ЦК України).
Інформація стосовно обмежень, обтяжень, відчужень на земельну ділянку відсутня. Інші спадкоємці не встановлені. Оригінал державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 втрачений, в зв`язку з чим визнаний недійсним.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є її син ОСОБА_1 , який постійно проживав на день смерті спадкодавця із нею.
Враховуючи вищевикладене, те що у день смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у виді земельної ділянки, позивач є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину в установленому законом порядку, в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу позивач у позасудовому порядку не має можливості реалізувати своє право на спадщину, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , станом на день своєї смерті проживала однією сім`єю з сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,29 га, розташованої на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області.Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Представник позивача ОСОБА_5 місце знаходження АДРЕСА_6 .
Відповідач Володимирівська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області розташована в с. Володимирівка Знам`янського району Кіровоградської області вул.. Центральна, 2, код ЄДРПОУ 04365247.
Повний текст рішення складений 06.08.2019.
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області В.В. Український
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2019 |
Оприлюднено | 07.08.2019 |
Номер документу | 83472616 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні