Ухвала
01 серпня 2019 року
м. Київ
справа № 758/7952/17
провадження № 61-11966ск19
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Литвиненко І. В., розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Подільського районного суду міста Києва від 09 листопада 2018 року та постанову Київського апеляційного суду від 29 травня 2019 року у справі за заявою ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення від 17 липня 2018 року у цивільній справі за позовом Комунального підприємства Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Подільського району міста Києва , Комунального підприємства Лісове Подільського району міста Києва до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
ВСТАНОВИВ:
27 червня 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Подільського районного суду міста Києва від 09 листопада 2018 року та постанову Київського апеляційного суду від 29 травня 2019 року.
Ухвалою Верховного Судувід 10 липня 2019 року вказану касаційну скаргу залишено без руху з наданням строку для усунення її недоліків, а саме: заявнику необхідно було уточнити вимоги касаційної скарги з урахуванням, передбачених статтею 409 ЦПК України повноважень касаційного суду та надати уточнену редакцію касаційної скарги у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи, а також надати документ, що підтверджує сплату судового збору в розмірі 384, 20 грн, або надати відповідне клопотання про звільнення від сплати судового збору із зазначенням обставин, передбачених частиною 1 статті восьмої Закону України Про судовий збір підтверджених відповідними доказами.
26 липня 2019 року ОСОБА_1 було подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору з посиланням на частину першу статті 8 Закону України Про судовий збір .
Заявник просив звільнити його від сплати судового збору за подання касаційної скарги та як на підставу такого звільнення посилався на своє скрутне матеріальне становище і просив урахувати розмір його пенсії, яка становить 1564, 00 грн на місяць.
Відповідно до наданої заявником довідки Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного Фонду України від 02 липня 2019 року № 16153/І-2 розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01 липня 2019 року складає 1564, 00 грн.
Вирішуючи питання про звільнення від сплати судового збору, Верховний Суд виходить із того, що у своїй практиці Європейський суд зазначав, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 § 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду. Однак суд повинен прийняти в останній інстанції рішення щодо дотримання вимог Конвенції; він повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Крім того, подібне обмеження не буде відповідати статті 6 § 1, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою.
За змістом статті 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентну практику Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі Креуз проти Польщі , сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання касаційної скарги, оскільки розмір такого судового збору є надмірним тягарем для заявника.
З огляду на вищевикладене, клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги підлягає задоволенню.
Однак суд звертає увагу, що для вирішення питання про відкриття касаційного провадження заявник повинен усунути зазначений в ухвалі судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 10 липня 2019 року недоліки, а саме:
- подати виправлену касаційну скаргу у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи в якій заявнику необхідно уточнити вимоги касаційної скарги з урахуванням, передбачених статтею 409 ЦПК України повноважень касаційного суду та уточнити які саме судові рішення він оскаржує, тобто привести у відповідність вступну частину касаційної скарги резолютивній.
Відповідно до частини другої статті 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи викладене вище, зазначений в ухвалі Верховного Суду
від 10 червня 2019 року строк для усунення недоліків слід продовжити
та повідомити про це заявника.
Керуючись статтями 127, 185, 393 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків, вказаних в ухвалі Верховного Суду від 10 червня 2019 рокудо 16 серпня 2019 року, але який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали у відкритті касаційного провадження буде відмовлено.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І. В. Литвиненко
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2019 |
Оприлюднено | 07.08.2019 |
Номер документу | 83482491 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Литвиненко Ірина Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні