Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" серпня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/438/19
Господарський суд Рівненської області у складі судді Заголдної Я.В. при секретарі судового засідання В`юненко І.І, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали позовної заяви за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, 4) до відповідача Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради (35541, Рівненська область, Радивилівський район, с. Крупець, вул. Довга, буд. 68) про стягнення 105 080,43 грн.
в судове засідання представники сторін не з`явились
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради, у якому просить, посилаючись на ст. ст. 11, 509, 530 Цивільного кодексу України, ст. 4, 162 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), стягнути з відповідача 105 080 грн. 43 коп. за поставку природного газу.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 25.06.2019 року, зокрема, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 918/438/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на "24" липня 2019 р. на 10:30 год.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 15.07.2019р. виправлено описку, допущену в ухвалі Господарського суду Рівненської області від 25.06.2019 року у справі № 918/438/19, пункт 3 резолютивної частини ухвали Господарського суду Рівненської області від від 25.06.2019 року у справі № 918/438/19 викладено в наступній редакції:
"3. Судове засідання для розгляду справи по суті призначити на "06" серпня 2019 р. на 10:30 год.
Представник позивача до суду не з`явився.
Крім того, представник відповідача до суду також не з`явився, відзиву не надав, натомість від останнього 22.07.2019р. надійшла заява про розгляд даної справи без їх участі, за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).
Справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 вказаної статті).
Враховуючи належне повідомлення учасників справи про судове засідання, призначене на 06.08.2019 року, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представників сторін.
У судовому засіданні 06.08.2019 року судом було прийнято рішення у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
26 лютого 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" (як Постачальником) та Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради (як Споживачем) був укладений договір №41HBRvz373-18 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (далі- Договір), за умовами якого, Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу у 2018 році природний газ (далі - газ), а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором (п.1.1. Договору)
Термін дії договору було продовжено до 28.02.2019р.
У зв`язку з невиконанням відповідачем зобов`язання по оплаті за договором у лютому місяці, позивачем було подано позов про стягнення заборгованості. Рішенням господарського суду Рівненської області у справі №918/236/19 з Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради стягнуто на користь ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" заборгованість за поставлений природний газ у сумі 119 259,34 грн. (копію рішення залучено до матеріалів справи).
При цьому, незважаючи на той факт, що договір між Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради та ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" припинив свою дію 28.02.2019 року, відповідач продовжувуав споживати природний газ у квітні-березні 2019 року.
Доказом поставки та розподілу газу Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради є акти приймання природного газу за березень - квітень 2019 року та акти наданих послуг з розподілу природного газу від 30.04.2019р. та від 31.03.2019 року, (а.с. 21-26.)
Таким чином, відповідачу було поставлено природний газ у березні-квітні 2019 року на загальну суму 105 080,43 грн., однак Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради оплату проведено не було, як і не було врегульовано питання укладення договору з позивачем по постачанню природного газу протягом вказаного періоду поставки. Відтак, станом на дату подачі даного позову заборгованість Відповідача перед ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" становить 105 080,43 грн.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1)повернення виконаного за недійсним правочином;
2)витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3)повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні;
4)відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Отже, наведена норма права надає підстави вважати, що зобов`язання Відповідача по оплаті за поставлений природний газ ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" є позадоговірним, оскільки переданий природний газ набутий відповідачем за рахунок іншої особи (ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ"), а сам природний газ набутий за відсутністю для цього правових підстав, оскільки газ переданий відповідачу за відсутністю укладеного договору з позивачем (закінчився строк дії договору, на підставі якого відповідачу постачався природний газ).
Таким чином, враховуючи, що Позивачем для відповідача у березні - квітні 2019 року було передано природний газ на суму 105 080,43 грн., поставка природного газу відбулася після закінчення строку дії договору по постачанню природного газу для потреб непобутових споживачів №41НВКуг373-18 від 26.02.2018 року, станом на дату пред`явлення позовної заяви договір не укладений, сума заборгованості не сплачена.
Доказів оплати поставленого товару на суму 105 080,43 грн. відповідач суду не надав, відтак, суд приходить до висновку, що станом на час розгляду справи за відповідачем перед позивачем рахується заборгованість в сумі 105 080,43 грн. за поставлений у березні - квітні 2019 року природний газ.
Вказані обставини підтверджуються наданими суду та дослідженими у судовому засіданні матеріалами справи
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступне.
Відповідно до частин 1, 2 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, шо звичайно ставляться. Аналогічне положення передбачено частиною 1 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України: субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час.
Статтею 1213 Цивільного кодексу України передбачено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі, а у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Відповідно до пункту 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для справи.
Пунктами 1 та 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" до Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради про стягнення заборгованості в сумі 105 080,43 грн. є обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами, а відтак підлягають задоволенню.
Судовий збір в сумі 1 921,00 грн., згідно положень статті 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 130, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Крупецької сільської ради (35541, Рівненська область, Радивилівський район, с. Крупець, вул. Довга, буд. 68, код ЄДРПОУ41055213) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, 4, код ЄДРПОУ 39589441) 105 080 (сто п`ять тисяч вісімдесят) грн. 43 коп. - заборгованості за поставлений товар та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення уду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 06.08.2019р.
Суддя Заголдна Я.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2019 |
Оприлюднено | 08.08.2019 |
Номер документу | 83484802 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Заголдна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні