Рішення
від 05.08.2019 по справі 349/909/19
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/909/19

Провадження № 2/349/331/19

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

05 серпня 2019 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

у складі головуючого судді Лошак О.О.

з участю секретаря судового засідання Сірко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Долинянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 , звернулася в суд із позовом до Долинянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської РДА Івано-Франківської області про визнання права власності на земельні частки (паї) на території Долинянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, які на день смерті належали її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та батькові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за заповітом.

У позовній заяві зазначено, що матір позивачки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , батько позивачки ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя батько заповідального розпорядження не складав. Мати позивачки ОСОБА_2 склала заповідальне розпорядження, яким все своє майно заповіла ОСОБА_1 . За життя ОСОБА_3 та ОСОБА_2 набули право на отримання середніх земельних часток (паїв) при розпаюванні земель спілки власників селянських господарств Долиняни на території Долинянської сільської ради та отримали сертифікати серія НОМЕР_9 та серія НОМЕР_10. Дані сертифікати було втрачено. Позивачка є єдиною спадкоємицею за законом на майно ОСОБА_3 та спадкоємицею за заповітом на майно ОСОБА_2 та даний час бажає оформити право власності на спадкове майно. Проте, у видачі свідоцтв про право на спадщину їй було відмовлено, оскільки документи, які посвідчують право власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на право на земельні частки (паї), втрачено. Просила заяву задовольнити.

Позивачка позов підтримала повністю із підстав, які наведені у позовній заяві. У судове засідання не прибула, направила на адресу суду письмове клопотання про слухання справи у її відсутності.

Долинянська сільська рада, представник Рогатинської РДА направили на адресу суду клопотання про слухання справи без участі їх представників. Позовні вимоги визнають повністю, будь-яких заперечень щодо позову не мають.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 , виданим 05 лютого 2019 року Рогатинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00022034420 від 05 лютого 2019 року.

Відповідно до копії заповіту від 14 березня 1999 року, посвідченого 14 березня 1999 року секретарем Долинянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області К.Петрів, ОСОБА_2 . все своє майно заповіла ОСОБА_1 .

Згідно довідки № 328, виданої 06 червня 2019 року виконавчим комітетом Долинянської сільської ради заповіт від імені ОСОБА_3 у виконавчому комітеті Долинянської сільської ради не посвідчувався. На день смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в будинку в с.Долиняни з ним проживали та були зареєстровані його дружина ОСОБА_2 та дочка ОСОБА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_2 у виконкомі Долинянської сільської ради зареєстрований за №8 14 березня 1999 року. Даний заповіт не змінено та не скасовано. На день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року в будинку в с.Долиняни з нею проживала та була зареєстрована дочка ОСОБА_1 .

Факт родинних відносин між спадкоємцем ОСОБА_1 та спадкодавцями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 документально підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серія НОМЕР_4 від 13 серпня 1965 року, де у графі батько зазначено: ОСОБА_3 , а в графі мати - ОСОБА_2 ; свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_5 від 16 червня 1979 року, відповідно до якого ОСОБА_6 після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_6 , також рішенням Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 04 квітня 2019 року у справі № 349/401/19, згідно з яким ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Долиняни Рогатинського району доводився батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки та жительки с . Долиняни Рогатинського району Івано-Франківської області .

Як вбачається з довідки відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 0-9-0.26-76/107-19 від 05 червня 2019 року нормативна грошова оцінка середньої земельної частки (паю) на території Долинянської сільської ради, яка належала ОСОБА_2 станом на 01 січня 2019 року становить 25789, 26 грн.

Згідно довідки відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 0-9-0.26-70/107-19 від 17 травня 2019 року нормативна грошова оцінка середньої земельної частки (паю) на території Долинянської сільської ради, яка належала ОСОБА_3 станом на 01 січня 2019 року становить 25789, 26 грн.

Як вбачається з книги реєстрації сертифікатів ОСОБА_3 та ОСОБА_2 набули право на отримання середніх земельнх часток (паїв) при розпаюванні земель спілки власників селянських господарств Долиняни на території Долинянської сільської ради та отримали сертифікати серія НОМЕР_11 та серія НОМЕР_6.

Приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу Дзерою М.Л. 19 лютого 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на право на земельну частку (пай) у землі, яка знаходиться на території Долинянської сільської ради, у звязку з тим, що документ, який посвідчує право спадкодавця ОСОБА_2 на право на земельну частку (пай), втрачено. У постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії зазначено, що згідно документів спадкової справи № 15/2019 єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 є їх дочка ОСОБА_1 .

Відповідно до витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі №55017508 від 06 лютого 2019 року спадкова справа ОСОБА_2 заведена 06 лютого 2019 року.

У газеті "Голос опілля" № 7 від 16 лютого 2019 року опубліковано оголошення про втрату сертифікатів на право на отримання середніх земельних часток на території Долинянської сільської ради серія НОМЕР_7 та серія НОМЕР_6.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до вимог статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України). Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст.14 Конституції України.

Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів. Необхідність визнання прав на землю виникає тоді, коли в інших осіб виникають сумніви щодо наявності у особи певного суб`єктивного земельного права, суб`єктивне право заперечується чи створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності на земельну ділянку чи права користування нею через наявність таких сумнівів чи відсутність або втрату належних правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку.

Згідно частин 1, 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003 № 899-IV, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до п. г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з роз`ясненнями Пленуму ВСУ, наданими в п. 11 постанови № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Власник майна, відповідно до ст.392 ЦК України, може пред`явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Спеціальне визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні правовстановлюючі документи.

Дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява обґрунтована, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Долинянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання права власності на земельні частки (паї), в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельні частки (паї) нормативно-грошовою оцінкою станом на 01 січня 2019 року 25 789,26 грн. кожна у землі, яка перебувала у колективній власності спілки власників селянських господарств Долиняни на території Долинянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області в розмірі середньої земельної частки (паю), що належала ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та в розмірі середньої земельної частки (паю), що належала ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування за заповітом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , жителька с. Долиняни Рогатинського району Івано- Франківської області.

Відповідач: Долинянська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: с. Долиняни вул. Центральна, буд. № 2 Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04326939.

Відповідач: Рогатинська районна державна адміністрація, місцезнаходження: м. Рогатин, вул. Галицька, 65 Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 23805775.

Повне судове рішення складено 05 серпня 2019 року.

Суддя О.О.Лошак

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення05.08.2019
Оприлюднено08.08.2019
Номер документу83497937
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/909/19

Рішення від 05.08.2019

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 09.07.2019

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 10.06.2019

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 30.05.2019

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні