РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2019 сел. Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області у складі судді Смілянський Є.А., при секретарі судового засідання Гапон Т.В., за участі представника позивача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 543/929/17 за позовною заявою ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_3 , до фермерського господарства Підкова + про визнання договору оренди землі недійсним
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до фермерського господарства Підкова + про визнання договору оренди землі недійсним.
Позов мотивував тим, що він є власником земельної ділянки, яка розташована на території Чутівської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області площею 4, 13 га кадастровий номер НОМЕР_1 , що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 25.01.2012 року виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 29.12.2010 року реєстровий номер 1-1402.
Між ним та відповідачем до 2015 року існували договірні відносини оренди вказаної земельної ділянки. Протягом строку дії договору орендар недобросовісно виконував умови договору, орендну плату за користування земельною ділянкою у вказані в договорі строки не сплачував та її розмір, кількість і якість визначив на власний розсуд.
Відповідач після закінчення строку дії договору оренди не повідомив його про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк як це передбачено ст. 33 ЗУ Про оренду землі . Маючи намір укласти договір оренди землі з іншим орендарем він дізнався, що відповідач в 2015 році без його згоди оформив договір оренди землі та зареєстрував право оренди в реєстраційній службі Оржицького районного відділу юстиції Полтавської області. Однак жодних договорів оренди належної йому земельної ділянки він з відповідачем не підписував та нікого іншого на такі дії не уповноважував. Отримавши договір оренди землі від 27.07.2015 року, ним було виявлено, що підписи від його імені підроблені. Таким чином, формування, підписання договору оренди землі орендарем проведено одноосібно без урахування волі орендодавця. Всі відомості щодо істотних умов договору були проставлені самим орендарем на власний розсуд з урахуванням власних інтересів, відповідач користується належною йому земельною ділянкою без достатньої правової підстави. Прохав визнати договір оренди землі недійсним.
Позивач та його представник в судове засідання з`явилися, позов підтримали в повному обсязі та надали пояснення відповідно обґрунтувань, наданих у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання з`явився, на позов заперечив, пояснивши, що договір оренди укладено з дотриманням чинного законодавства. Зокрема пояснив, що позивач підписував договір оренди землі особисто та прохав відмовити в задоволенні позову.
Представники третіх осіб в судове засідання не з`явилися, заявили клопотання про розгляд справи без їх участі. Суд ухвалив провести розгляд справи без участі третіх осіб.
На підставі досліджених доказів, які суд визнає допустимими, достатніми, достовірними та належними, встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, яка розташована на території Чутівської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області площею 4, 13 га кадастровий номер НОМЕР_1 , що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 25.01.2012 року виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 29.12.2010 року реєстровий номер 1-1402.
Між ОСОБА_3 та відповідачем до 2015 року існували договірні відносини оренди вказаної земельної ділянки.
ОСОБА_3 та фермерське господарство Підкова + 27.07.2015 року уклали договір оренди земельної ділянки, яка розташована на території Чутівської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області площею 4, 13 га кадастровий номер НОМЕР_1 . Зазначений договір містить усі необхідні істотні умови, передбачені Законом України Про оренду землі в тому числі і підписи.
Позивач, посилаючись на те, що договір він не підписував не довів зазначену обставину доказами.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України: 1. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Заявивши клопотання про проведення судово-почеркознавчої експертизи позивач ухилився від її проведення, оскільки не з`являвся в судове засідання та не надавав експериментальні зразки підписів на вимогу експерта та суду.
Також суд бере до уваги докази надані відповідачем щодо виплати позивачу орендної плати за 2015 - 2017 роки ( платіжні доручення та розписки ), що також свідчить про існування договірних орендних відносин між сторонами по справі.
Отже, на підставі наданих сторонами доказів встановлено, що позивач спірний договір оренди землі від 27.07.2015 року з відповідачем укладав в тому числі підписував, його волевиявлення є вільним.
Встановлені обставини по справі та відповідні ним правовідносини регулюються наступними нормативно-правовими актами.
Згідно частини 1 статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно частин 1 - 5 статті 203 ЦК України:
1.Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
4. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно ч. 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Згідно ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч. 1 статті 14 Закону України Про оренду землі договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
За таких обставин позов не підлягає задоволенню.
Судові витрати необхідно віднести за рахунок позивача.
Керуючись статтями 15, 202, 203 ч. 1 та ч. 3, 207, 626 ч. 1, 627 ч. 1 Цивільного кодексу України, статтями 1, 13, 14 Закону України Про оренду землі , статтями 76 - 81, 141, 258, 259, 264, 265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні позову ОСОБА_3 , проживає в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , до фермерського господарства Підкова + , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код 343878816226, про визнання договору оренди землі недійсним відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2019 |
Оприлюднено | 08.08.2019 |
Номер документу | 83502746 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Смілянський Є. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні