Справа № 426/5844/19
РІШЕННЯ
іменем України
(заочне)
07 серпня 2019 року м.Сватове
Сватівський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Скрипника С.М.,
за участю секретаря судового засідання Брайловської М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сватове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснодонської міської ради Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
До Сватівського районного суду з даним позовом звернулася ОСОБА_1 , яка обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції у Луганській області 14.08.2015 року, актовий запис № 420. За життя ОСОБА_2 залишив заповіт, посвідчений 26 березня 2013 року секретарем виконавчого комітету Урало-Кавказької селищної ради міста Краснодону Луганської області, згідно до якого усі його права та обов`язки, які йому належать на момент складання заповіту, а також всі права та обов`язки, які можуть належати йому у майбутньому, та усе майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право, заповідає момент смерті, заповідано позивачу ОСОБА_1 . Позивач з заявою до нотаріальної контори у встановлений законом строк не звертався, так як через смерть батька у неї різко погіршився стан її здоров`я, та вона не мала фізичної можливості приїжджати на підконтрольну українській владі території, у зв`язку з чим отримала свідоцтво про смерть батька тільки в листопаді 2018 року.
Просить суд визначити їй додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у строк два місяці після набрання рішенням суду законної сили.
В судове засідання позивач не з`явився, в своїй позовній заяві просить розглядати справу за його відсутності. Заперечень проти ухвалення заочного рішення від позивача не надходило (а.с.2 з.б.).
Представник відповідача - Краснодонської міської ради до суду не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Враховуючи положення ст. 280 ЦПК України, а також те, що відповідач належним чином повідомлений про дату, і час, і місце судового розгляду, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав, а також, враховуючи те, що позивач не заперечував проти заочного вирішення справи, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
У зв`язку з розглядом справи за відсутністю осіб, які беруть участь, судове засідання проводиться без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
На підставі викладеного суд, вважає, можливим розглянути справу за відсутності сторін по наявним матеріалам в справі.
Суд, дослідивши в судовому засіданні надані докази, оцінивши їх у сукупності, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , про що суду надано копію свідоцтва про його смерть (а.с.10).
Факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження, де вказано, що померлий є її батьком, та копіями свідоцтв про укладення шлюбу.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, але відповідно до п.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку встановленого ст.1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він важається таким, що не прийняв її.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини вбачається, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права .
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Позивач ОСОБА_1 , згідно копії її паспорта є громадянкою України, в позовній заяві вказала, що проживає в м. Краснодон (Сорокине) Луганської області (а.с.2-4). ЇЇ батько помер у с. Урало-Кавказ міста Краснодон Луганської області, де проводиться операція об`єднаних сил.
Відповідно до Наказу МЮУ від 17.06.2014 № 953/5 Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції з 17.06.2014 був тимчасово припинений доступ користувачів до єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, а саме: Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Спадкового реєстру, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, Єдиного реєстру довіреностей, Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, до закінчення антитерористичної операції на сході України, де провадяться заходи антитерористичної операції, у тому числі і в м. Луганськ.
Крім того, у встановлений законом строк ОСОБА_1 не зверталася із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, так як через смерть батька у неї різко погіршився стан її здоров`я, та вона не мала фізичної можливості приїжджати на підконтрольну українській владі території, у зв`язку з чим отримала свідоцтво про смерть батька тільки в листопаді 2018 року.
За таких обставин, суд вважає, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини, з причин, що від нього не залежали, що в даному випадку є поважною причиною пропуску такого строку.
За даних обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позов, оскільки вважає причину пропуску позивачем строку для подання заяви для прийняття спадщини, - поважною.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4,12,13,76-81,89,141,263-265,273,280-283,354,355 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Краснодонської міської ради Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сватівський районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Краснодонська міська рада Луганської області, 94407, пл.. Леніна, буд. 8 м. Сорокине Луганської області, код ЄДРПОУ 26130711.
Повний текст рішення буде складено 08 серпня 2019 р.
Суддя: С.М.Скрипник
Суд | Сватівський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2019 |
Оприлюднено | 09.08.2019 |
Номер документу | 83520137 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сватівський районний суд Луганської області
Скрипник С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні