Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26
09.08.19 394/431/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі
головуючого - судді Краснопольської Л.П.
при секретарі судового засідання Владовій В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради, третя особа - відділ у Новоархангельському району ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області про визнання права власності на 1/3 обов`язкову частку за законом від спадкової земельної ділянки
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до Новоархангельського районного суду з позовною заявою про визнання права власності на 1/3 обов`язкову частку за законом від спадкової земельної ділянки, зазначаючи в позові те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний батько ОСОБА_2 . За життя її батько постійно проживав с. Нерубайка Новоархангельського району Кіровоградської області. Він довго працював у колгоспі, під час розпаювання земель колективної власності був пенсіонером. Батько отримав право на земельну частку (пай), що належить на підставі сертифікату серії НОМЕР_1 , виданого Новоархангельською райдержадміністрацією у січні 1997 року. При життя батько склав заповіт та заповідав все майно її братові ОСОБА_3 . Брат прийняв належну спадщину за заповітом. На час настання смерті ОСОБА_4 вона вже досягла непрацездатного віку, була пенсіонеркою. Після смерті батька її повідомили про наявність обов`язкової частки для непрацездатних спадкодавців. Після того, як збіг передбачений законодавством термін для подання заяви про прийняття спадщини, спадкоємець за заповітом ОСОБА_5 оформив своє свідоцтво про право на спадщину на 2/3 частки, що приходилась йому за заповітом. Її повідомили про необхідність довести родинні відносини з померлим батьком на що витрачено було багато часу. За цей час помер ОСОБА_6 . Ще пізніше виявилось, що він не передав сертифікат серії НОМЕР_1 про земельну частку (пай) у землях колективної власності КСП Нерубайське . Отримати свідоцтво про право на спадщину на цю 1/3 обов`язкову частку неможливо через втрату сертифіката. 21 березня 2019 року вона одержала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій на майно, яке належало її батькові, оскільки для оформлення спадщини їй необхідно пред`явити оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай), а даний документ відсутній. Оскільки вирішити спір в добровільному порядку неможливо, тому позивачка вимушена звертатись до суду з даним позовом, просить визнати за нею право приватної власності на 1/3 обов`язкову спадкову частину земельної частки (паю), в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, яка перебуває у колективній власності КСП Нерубайське , що розташована на території Нерубайської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , виданого Новоархангельською РДА Кіровоградської області 16 січня 1997 року спадкодавцю ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Нерубайка Новоархангельського району Кіровоградської області.
В судове засідання позивачка не з`явилася, від неї надійшла заява, щодо розгляду справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник відповідача - Нерубайської сільської ради, в судове засідання не з`явився, але надіслав до суду заяву, згідно якої просили засідання проводити без участі представника Нерубайської сільської ради.
Представник третьої особи - відділу у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, не заперечують щодо задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України , неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Предметом спору в даній справі є правовідносини щодо визнання права власності в порядку спадкування за законом, які регулюються нормами ЗК України та ЦК Кодексу.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Новоархангельським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції у Кіровоградській області за актовим записом №21, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 7).
Постановою державного нотаріуса Новоархангельської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю оригінала сертифіката на право на земельну частку (пай). (а.с. 5).
Згідно копії заповітів, посвідчених у Нерубайській сільській раді, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , заповів все своє майно, ОСОБА_3 . (а.с. 8-9)
Позивачка є дочкою покійного ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_7 , № НОМЕР_3 , після одруження позивачка змінила прізвище, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу, серії НОМЕР_4 їй присвоєно прізвища - ОСОБА_8 (а. с. 10-11).
Відповідно до довідки №377 від 29.03.2019 року, виданої виконкомом Нерубайської сільської ради Новоархангельського району, ОСОБА_2 проживав і був зареєстрований до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Нерубайка Новоархангельського району, в даному домоволодінні проживав сам.
Згідно інформації з відділу у Новоархангельському району ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомлено, що у книгах реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Нерубайській сільській раді за гр. ОСОБА_2 зареєстровано сертифікат на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 від 11.01.1997 року. Крім того, у 2000 році було зареєстровано перехід права на підставі свідоцтва про право на спадщину на 2/3 частини, про що вчинено в вище зазначеній книзі запис за №596 від 27.03.2000 року (отриманий). (а.с.12)
Зазначений сертифікат втрачений, про що є оголошення в газеті Колос (а.с. 14).
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки земельної частки (паю) з ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь станом на 01.01.2019 року площа земельної ділянки 4,796га. оцінка 137079,00 грн.
Таким чином, до неоформленого спадкового майна покійного ОСОБА_2 , належить вказана вище земельна ділянка.
В обгрунтування відмови в позові слід зазначити, що відповідно до ст. 1220 ЦК України , спадщина відкривається після смерті фізичної особи, або оголошення її померлою.
Відповідно ст. 1217 ЦК України , спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті ( ст. 1223 ЦК України) . У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Позивачка є спадкоємцем по закону, як така що має право на обов`язкову частку (ст.1241 ЦК України).
Відповідно до положень ст.ст. 1268-1269 ЦК України , спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Як встановлено в судовому засіданні, Спадкодавцем за життя було розпочато, але не завершено процедуру приватизації вищевказаної земельної ділянки.
Зазначене рішення про приватизацію земельної ділянки прийнято в період чинності Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок .
Згідно із статтею 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.
Положеннями статті 152 Земельного кодексу України передбачено, що , держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно вимог статті 125 Земельного кодексу України , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації (Лист спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013, № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування").
Верховний Суд в Постанові від 21.03.2018 року, справа № 623/633/17, зазначив, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
На підставі аб. 2 п. 1 розділу X Перехідні положення ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року Про приватизацію земельних ділянок (втратив чинність на підставі Закону України № 139-V ) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до зазначеного Декрету до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (ч.3 статті 116 Земельного Кодексу України ). Згідно п.7 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.
Аналіз наведених норм свідчить, що у разі, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, то до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку, а якщо приватизація земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України не завершена й право на її завершення.
Згідно ст.ст. 1, 10, 12 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий,
неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі наданих доказів сторін та інших осіб, які беруть участь справі, при цьому суд приймає до розгляду тільки ті докази, які мають значення по справі.
Таким чином, оцінюючи в сукупності всі досліджені у справі докази, суд вважає, що вимоги позивача щодо визнання за нею права приватної власності на земельну ділянку в порядку спадкування після смерті батька є безпідставними, тому в їх задоволені слід відмовити.
У зв`язку з відмовою у позові в повному обсязі, судові витрати згідно п.2 ч.2 ст. 141 ЦПК України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4 , 5 , 13 , 16 , 141, 211, 223, 247 , 258, 259 , 263-265 , 274-279 ЦПК України , ст. ст. 1217 - 1269 ЦК України, ст.ст. 125, 152 ЗК України, Декретом Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради, третя особа - відділ у Новоархангельському району ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області про визнання права власності на 1/3 обов`язкову частку за законом від спадкової земельної ділянки - відмовити у повному обсязі.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію даного рішення невідкландо надіслати учасникам справи
Ідентифікаційні дані учасників:
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , , паспорт серії НОМЕР_5 виданий Соснівським РВ УМВС України в Черкаській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 .
Нерубайська сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області, місце знаходження с. Нерубайка Новоархангельського району Кіровоградської області, код юридичної особи 04367068.
Відділ у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, місце знаходження: Кіровоградська область, смт. Новоархангельськ вул. Центральна, 31, код ЄДРПОУ 39767636
Суддя /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя Краснопольська Л.П.
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2019 |
Оприлюднено | 11.08.2019 |
Номер документу | 83555451 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні