Рішення
від 09.08.2019 по справі 398/107/19
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/107/19

провадження №: 2/398/679/19

РІШЕННЯ

Іменем України

"09" серпня 2019 р. м. Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Коліуш Г.В., з участю секретаря судового засідання Михно О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє представник за довіреністю ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , про визнання права власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку ,та зустрічним позовом ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частку земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з первісним позовом, з урахуванням уточнення, про визнання за нею право власності на земельну ділянку, площею 5,86 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована на території Червонокам`янської сільської ради в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_6 , після смерті якого відкрилась спадщина, яку відповідно до свідоцтва про спадщину прийняв його син - ОСОБА_7 , але не зареєстрував у встановленому законом порядку. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_7 , після його смерті відкрилась спадщина. Спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_7 , була ОСОБА_5 як його дружина, яка прийняла спадщину. На частину спадкового майна, за винятком спірної земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 , приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Ніколаєнко Н.М. було видано свідоцтво про право на спадщину за законом. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 померла. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно. Відповідно до складеного за життя ОСОБА_5 заповіту, посвідченого 09.07.2013 року приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Ніколаєнко Н.М., ОСОБА_1 є спадкоємцем усього майна ОСОБА_5 , де б воно не було та з чого б воно не склалося. Їй відомо, що рідна донька померлої - неповнолітня ОСОБА_4 відповідно до ст. 1241 ЦК України має право на обов`язкову частку у спадщині яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_5 . У шестимісячний термін після смерті ОСОБА_5 вона вернулась до приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Приходька О.В. з заявою про прийняття спадщини, однак нотаріус відмовив їй у видачі Свідоцтва про право на спадщину на цю земельну ділянку, по причині відсутності правовстановлюючого документу на землю.

26.04.2019 року представник ОСОБА_3 ОСОБА_8 звернувся до суду з зустрічним позовом до ОСОБА_1 про визнання за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_3 , права власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частку земельної ділянки, площею 5,86 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована на території Червонокам`янської сільської ради, Олександрійського району та належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 , після смерті якого була прийнята у спадок та переоформлена на ім`я ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , але не зареєстрована на його ім`я, після смерті якого, була прийнята у спадок його дружиною ОСОБА_5 , але не переоформлена та не зареєстрована на її ім`я.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що неповнолітня ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є дочкою померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 . ОСОБА_3 протягом встановленого законом строку від імені підопічної звернулася до нотаріуса за місцем відкриття спадщини з заявою про її прийняття. Після звернення до нотаріальної контори відповідачці стало відомо про наявність заповіту, яким усе своє, де б воно не було і з чого б не складалося майно ОСОБА_5 заповіла позивачці. Між тим, у відповідності до вимог ст. 1241 ЦК України неповнолітня ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , має право на обов`язкову частку в спадщині, у зв`язку з чим вважає за необхідне заявити вимогу про визнання за нею права власності в порядку спадкування на 1/2 частку спірної земельної ділянки.

Ухвалою від 26.04.2019 року прийнято до спільного розгляду з позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , про визнання права власності в порядку спадкування, зустрічний позов ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування за законом та позовні вимоги об`єднано в одне провадження.

ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, про час, місце і дату судового засідання повідомлені належним чином, представник надала заяву про розгляд справи без участі ОСОБА_1 та представника, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, але проти задоволення зустрічного позову не заперечувала.

ОСОБА_3 та її представник в судове засідання не з`явилися, про час, місце і дату судового засідання повідомлені належним чином, представник надав заяву про розгляд справи без участі ОСОБА_3 та представника, зустрічний позов підтримав в повному обсязі, судові витрати просив залишити по фактично понесеним.

Всебічно, повному, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявних у справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, судом встановлені такі фактичні обставини та відповідні ним правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 24.04.2009 року серії НОМЕР_2 , після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно.

На підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 ОСОБА_6 належала земельна ділянка площею 5,86 га, яка розташована на території Червонокам`янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1 .

Відповідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 19 квітня 2010 року спадщину прийняв ОСОБА_7 , але у встановленому порядку право власності не зареєстрував.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 13.06.2013 року серії НОМЕР_4 .

Після його смерті відкрилась спадщина на спірну земельну ділянку площею 5,86га, що розташована на території Червонокам`янської сільської ради, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 та була прийнята в спадок померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 , але не зареєстрована на його ім`я.

Спадкоємцем першої черги за законом після померлого ОСОБА_7 є його дружина ОСОБА_5 .

З матеріалів спадкової справи №7/2013 вбачається, що 09.07.2013 року у встановлений ст. 1270 ЦК України строк, ОСОБА_5 подала приватному нотаріусу Олександрійського районного нотаріального округу Н.М. Ніколаєнко нотаріально засвідчену заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 .

Постановою приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Н.М. Ніколаєнко від 24.07.2015 року було відмовлено ОСОБА_5 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Червонокам`янської сільської ради Олександрійського району, Кіровоградської області після смерті ОСОБА_7 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу щодо належності майна спадкодавцеві. ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 03.06.2016 року серії НОМЕР_5 .

Як вбачається з матеріалів спадкової справи №16/2016 за життя ОСОБА_5 було складено два заповіти:

- заповіт, посвідчений 30 квітня 2015 року приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Н.М. Ніколаєнко, зареєстрований в реєстрі № 250, відповідно до якого земельну ділянку № НОМЕР_6 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,8343 га, розташовану на території Червонокам`янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, кадастровий номер НОМЕР_7 , вона заповіла - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

- заповіт, посвідчений 09 липня 2013 року приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Н.М. Ніколаєнко, зареєстрований в реєстрі № 583, відповідно до якого майно ОСОБА_5 , де б воно не було та з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй належатиме на день смерті і на що вона за законом матиме право остання заповіла - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 12.11.2003 року батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є ОСОБА_10 та ОСОБА_5 .

Відповідно до розпорядження голови Олександрійської РДА Кіровоградської області №268-р від 10.06.2016 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 було надано статус дитини-сироти.

Згідно розпорядження голови Олександрійської РДА Кіровоградської області №270-р від 10.06.2016 року прийомна сім`я ОСОБА_11 та ОСОБА_12 переведено в статус дитячого будинку сімейного типу та їх призначено батьками-вихователями над неповнолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

З матеріалів спадкової справи №16/2016 щодо майна померлої ОСОБА_5 вбачається, що 30.06.2016 року ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 звернулись до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_5 .

Крім того, 09.11.2016 року ОСОБА_9 та ОСОБА_1 звернулися до нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_5 ( а.с. 56, 62).

Згідно постанови приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу О.В. Приходько від 26.12.2018 року ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 на підставі довіреності, посвідченої ОСОБА_13 , секретарем Червонокамянської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області 08 травня 2018 року у реєстрі за №41, відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, видачі свідоцтва про право на спадщину, так як не подано документів, що підтверджують державну реєстрацію земельної ділянки, необхідних для вчинення нотаріальних дій.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

В п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування від 30 травня 2008 р. № 7зазначено, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Статтями 1217, 1218, 1225 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті; право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч. 3 статті 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

В п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дійсно ОСОБА_1 на підставі заповіту є спадкоємцем ОСОБА_5 , у визначений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

Однак, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , діючи в інтересах малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , звернулась з заявою про прийняття спадщини за законом.

Згідно ст.ст.1241, 1245, 1262 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка); частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах, до числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом; у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Якщо спадкоємець протягом вказаного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (частина перша статті 1272 ЦК України).

Разом із тим, той зі спадкоємців, який має право на обов`язкову частку у спадщині та проживав разом із спадкодавцем на день його смерті, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо у визначеному законом порядку не відмовився від неї. Якщо той зі спадкоємців, хто має право на обов`язкову частку та не проживав зі спадкодавцем на день його смерті, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Процедура подання заяви про прийняття спадщини та видача свідоцтв про право на спадщину визначена главою 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5(далі - Порядок).

Частинами першої та другої статті 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняттям ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (стаття 1261 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу (частина четверта статті 1268 ЦК України).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дійсно неповнолітня ОСОБА_4 , інтереси якої представляє ОСОБА_3 , відповідно до ст. 1241 ЦК України, на підставі закону є спадкоємцем ОСОБА_5 , у визначений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

Таким чином, зваживши у сукупності наведені вище норми чинного законодавства та докази по справі, враховуючи, що після смерті спадкодавця ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , вчинили необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину дії, однак з незалежних від них причин у видачі такого їм було відмовлено, суд приходить до висновку, що вимоги первісного позову підлягають частковому задоволенню, оскільки матеріали справи містять належні докази, що свідчать про наявність достатніх правових підстав для визнання права власності на спірну земельну ділянку за первісним позивачем у порядку спадкування за заповітом та відсутність можливості у позасудовому порядку оформити спадщину, а зустрічний позов підлягає повному задоволенню.

Керуючись ст. ст. 4, 6, 7, 12, 13, 265, 354 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_10 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), право власності в порядку спадкування за заповітом на 1/2 частку земельної ділянки площею 5,86 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Червонокам`янської сільської ради.

Зустрічний позов ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_10 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 . до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_10 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), право власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частку земельної ділянки, площею 5,86 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Червонокам`янської сільської ради

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_11 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;

ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_10 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

ОСОБА_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_12 , місце проживання:адреса робочого місця: АДРЕСА_4 .

Суддя Коліуш Г.В.

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення09.08.2019
Оприлюднено11.08.2019
Номер документу83555670
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/107/19

Рішення від 09.08.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 04.06.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 26.04.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 05.02.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні