ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.08.2019м. ДніпроСправа № 904/2453/19
за позовом Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, м.Дніпро
до Благодійної організації "Благодійний фонд Дніпра "ВІД СЕРЦЯ ДО СЕРЦЯ", м.Дніпро
про стягнення заборгованості за договором оренди №286-ДРА/17 від 07.09.2017 в сумі 9769,89 грн.
Суддя Красота О.І.
Без участі представників
СУТЬ СПОРУ:
Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради звернувся до господарського суду з позовом до Благодійної організації "Благодійний фонд Дніпра "ВІД СЕРЦЯ ДО СЕРЦЯ" і просить суд стягнути суму заборгованості до міського бюджету за період з 07.09.2017р. по 30.04.2019р. у розмірі 8 462,08 грн. та пеню у розмірі 1 307,81 грн. та судовий збір.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням Відповідачем зобов`язань за Договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста №286-ДРА/17 від 07.09.2017р. в частині оплати орендованого майна.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 12.06.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач відзив на позов, а також докази повної оплати до суду не надав, повідомлення про вручення поштового відправлення 49300 0876913 5 вручено 18.06.2019р., в зв`язку із чим, керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа вирішується за наявними матеріалами.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
07.09.2017р. між Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради (далі-Позивач, Орендодавець) та Благодійною організацією "Благодійний фонд Дніпра "ВІД СЕРЦЯ ДО СЕРЦЯ" (далі - Відповідач, Орендар) було укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 286-ДРА/17 (а.с.11-18).
Відповідно до пункту 1.1 Договору, з метою ефективного використання комунального майна Орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.07р. № 41/11 із змінами та доповненнями передає, а Орендар приймає в строкове платне користування комунальне нерухоме майно - нежитлові приміщення (далі-об`єкт оренди) загальною площею 64,90 кв.м., розташовані за адресою: м.Дніпро, вул.Єрмолової, 48 , розміщені на першому поверсі, 12-ти поверхового будинку, вартість яких згідно з незалежною оцінкою становить 340 015,00 грн., без ПДВ, що перебувають на балансі Комунального підприємства Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю Дніпропетровської міської ради, під використання для розміщення благодійної організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 2.2 Договору, Орендар вступає у строкове платне користування об`єктом оренди з дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі об`єкта оренди.
Згідно з актом приймання - передачі від 07.09.2017р., об`єкт оренди площею 64,90 кв.м. було передано Відповідачу в користування (а.с.22).
Як зазначено у п. 2.3 Договору, передача об`єкта оренди в оренду здійснюється за вартістю згідно з незалежною оцінкою, проведеною станом на 11.07.2011р., на підставі акта приймання-передачі об`єкта оренди, підписаного балансоутримувачем, Орендодавцем та Орендарем.
Згідно з пункту 3.1 Договору, розрахунок орендної плати здійснюється за Методикою розрахунку і в порядку використання плати за оренду комунального нерухомого майна затвердженої міською радою.
Розмір орендної плати відповідно до розрахунку орендної плати, що є невід`ємною частиною цього договору, становить 1112,46 грн. гривень без ПДВ/базова за липень місяць 2017 рік (п. 3.2 Договору).
Пунктом 3.3 Договору визначено, що за користування об`єктом оренди орендар сплачує орендну плату, яку спрямовує:
- 70% від загальної суми орендної плати у розмірі 778,72грн. до загального фонду міського бюджету;
- 30% від загальної суми орендної плати у розмірі 333,74грн. на рахунок балансоутримувача об`єкта оренди.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць (п. 3.4 Договору).
Згідно з пунктом 3.5 Договору, орендна плата сплачується Орендарем щомісячно у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, і не залежить від наслідків господарської діяльності Орендаря. Орендна плата сплачується орендарем за весь час фактичного використання об`єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об`єкта оренди, включно.
У пункті 10.1 Договору встановлено, що договір діє: з 07.09.2017р. до 05.09.2020р. включно.
Розділом 5 Договору визначено обов`язки Орендаря, зокрема: своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату за весь час фактичного використання об`єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об`єкта оренди, включно (пункт 5.2 Договору).
Позивач зазначає, що у період з 07.09.2017р. по 30.04.2019р. за Відповідачем рахується заборгованість по орендній платі за фактичне користування у розмірі 8462,08 грн., що і є причиною виникнення спору.
Приймаючи рішення, господарський суд виходив з наступного.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
В статті 762 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 286 Господарського кодексу України зазначено про те, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Частиною 1 статті 763 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та ч. 3 ст.285 Господарського кодексу України орендар зобов`язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Частиною 1 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Частиною 3 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та ч. 4 ст. 286 Господарського кодексу України передбачено, що строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Господарське зобов`язання виникає, зокрема із господарського договору (стаття 174 Господарського кодексу України).
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги Позивача щодо стягнення з Відповідача заборгованості по орендній платі за фактичне користування у розмірі 8 462,08 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно з ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання. У разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1. ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У сфері господарювання, згідно з ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п.9.2. Договору, за несвоєчасну сплату суми орендної плати Орендар зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п.3.3. цього договору.
У зв`язку з несвоєчасним виконанням Відповідачем своїх зобов`язань щодо оплати поставленого товару, Позивачем останньому нараховано пеню у розмірі 1 307,81 грн. за період з 03.06.2018р. по 03.06.2019р.
Перевіривши правильність розрахунку пені, суд зазначає, що розрахунок за період з 03.06.2018р. по 03.06.2019р. Позивачем зроблено вірно , тому вимоги Позивача щодо стягнення з Відповідача пені на суму 1 307,81 грн. є такими що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин, вимоги Позивача щодо стягнення з Відповідача 8 462,08грн. - боргу, 1 307,81 грн. - пені, підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на Відповідача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 174, 193, Господарського Кодексу України, ст. ст. 525-526, 530, 610-611, 759, 762, 763 Цивільного кодексу України, ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Благодійної організації "Благодійний фонд Дніпра "ВІД СЕРЦЯ ДО СЕРЦЯ" , (49000, м.Дніпро, вул.Гладкова, 4 кв.19, ЄДРПОУ 40852609) на користь Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, просп. Д. Яворницького, 75; ідентифікаційний код 37454258) суму заборгованості до міського бюджету за період з 07.09.2017р. по 30.04.2019р. у розмірі 8 462,08 грн . та пеню у розмірі 1 307,81 грн . та судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 20 днів з дня його оголошення.
Суддя О.І. Красота
Повне рішення складено
12.08.2019р.
Повне рішення складено 12.08.2019
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2019 |
Оприлюднено | 13.08.2019 |
Номер документу | 83566079 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні