Рішення
від 30.07.2019 по справі 917/1055/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.07.2019 Справа № 917/1055/19

За позовною заявою Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, Полтавська область, 36022, код ЄДРПОУ 00131819 в особі Красного- рівської філії вул.Гоголя, 1/3 с.Красногорівка, В-Багачанський район, Полтавської області, 38341, код ЄДРПОУ 25716952

до Гоголівської селищної ради вул. Горєва, 27, с-ще Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21045018

про стягнення 2746,61 грн.

Суддя Погрібна С.В.

Секретар судового засідання Олефір О.І.

Представники:

від позивача: Сопільняк Н.А. дов. №10-74/6384 від 19.04.2019р.

від відповідача: не з"явився

Обставини справи: Акціонерне товариство "Полтаваобленерго" в особі Красногорівської філії звернулося до господарського суду Полтавської області з позовом до Гоголівської селищної ради про стягнення 2746,61 грн. заборгованості за Договором про постачання електричної енергії № 0050 від 20.01.2012р.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 02.07.2019 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №917/1055/19 в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні за участю сторін (учасників справи).

Відповідач представництво у судове засідання не забезпечив, у визначений в ухвалі суду від 02.07.2019 р. строк, відзиву на позов не надав. Останній був належним чином та завчасно повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення.

Представник позивача підтримав позовні вимоги та наполягає на їх задоволенні.

За вказаних обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

30.07.2019р., відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено дату виготовлення повного тексту рішення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані документальні докази, суд, встановив:

20.01.2012р. між Відкритим акціонерним товариством "Полтаваобленерго" в особі структурного підрозділу Красногорівської філії ВАТ "Полтаваобленерго" та Гоголівською селищною радою укладено Договір про постачання електричної енергії за №0050 (далі - Договір).

Рішенням загальних зборів акціонерів ПАТ "Полтаваобленерго" від 17.04.2019 року, тип і назва товариства "Полтаваобленерго" приведена у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства" і змінена з Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" на Акціонерне товариство "Полтаваобленерго". 18 квітня 2019 року органом державної реєстрації були внесені відповідні зміни до Єдиного державного реєстру стосовно AT "Полтаваобленерго".

Відповідно до Розділу 1 Договору, Постачальник (AT "Полтаваобленерго") продає Споживачу (Гоголівській селищній раді) електричну енергію (як різновид товару) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 78 кВт, а споживач сплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Підпунктом 2.2.2 Договору визначено, що постачальник зобов"язується постачати споживачу електроенергію, як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток "Обсяги постачання (договірні величини) електричної енергії споживачу та субспоживачу ).

За умовами підпунктів 2.3.3 та 2.3.4 Договору, споживач зобов`язується: оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів електричної енергії"; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії".

В розділі 7 Договору "Облік електричної енергії та порядок розрахунків", а також в Додатку № 2 "Порядок розрахунків"; в додатку №1 "Обсяги постачання (договірні величини) електричної енергії Споживачу та субспоживачу на 2018" та в №3 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії та перелік об`єктів і точок комерційного обліку" до Договору Сторони конкретизували порядок розрахунків.

Так згідно Додатку № 2 від 20.01.2012 до укладеного Договору розрахунковим вважається період з 8 годин 20 числа попереднього місяця до 8 годин 20 числа поточного місяця.

Споживач до початку розрахункового періоду здійснює платіж на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (договірного) обсягу споживання електричної енергії.

Розмір суми платежу розраховується Споживачем самостійно як сума добутків визначених на наступний розрахунковий період тарифів відповідного класу та заявленого (договірного) обсягу споживання електричної енергії.

У разі відсутності інформації про тарифи на наступний розрахунковий період до дня здійснення попередньої оплати, споживач розраховує суму платежу за тарифами, що діють у поточному розрахунковому періоді.

Остаточний розрахунок за минулий розрахунковий період здійснюється Споживачем самостійно на підставі виставленого Постачальником рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені Договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ.

Якщо сума передоплати перевищує вартість фактично використаної електроенергії, різниця зараховується в рахунок наступних платежів.

Умовами Договору (п.1 Додаток №2) передбачено: що розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника електричної енергії.

За внесення платежів, передбачених підпунктом 2.3.3 цього Договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком (п. 2 Додатку № 2 "Порядок розрахунків") Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної обліково ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати компенсаційні нарахування на встановлений індекс інфляції та трьох процентів річних простроченої суми. Сума пені, компенсаційні нарахування встановленого індексу інфляції та три проценти річних зазначаються у розрахунковому документі окремими рядками. Крім того порядок та розмір нарахування штрафних санкцій обумовлений п. п. 9, 10 Додатку № І "Порядок розрахунків" до Договору (п. 4.2.1 Договору).

Відповідно до п. 9.4 Договору, цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2011р. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано в інший термін за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, визначеному законодавством України.

За ствердженням позивача та відповідно до п. 9.4 Договору, Договір не було розірвано і на даний час є діючим.

До Договору сторонами було укладено та підписано уповноважними представниками сторін і скріплено печатками сторін, зокрема, наступне:

- Додаток № 1до Договору "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу";

- Додаток № 2 до Договору "Порядок розрахунків";

- Додаток № 3 до Договору "Графік зняття показів обліку електричної енергії та перелік обєктів і засобів комерційного обліку".

Пунктом 13 Додатку №2 передбачено, остаточний розрахунок за активну електричну енергію, перетікання реактивної енергії, перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, нарахування за Актами про порушення ПКЕЕ, пеня та інші платежі, оформлені рахунками Постачальника, здійснюються Споживачем самостійно протягом 5- ти операційних днів з дня отримання рахунків для споживачів, які оплачують спожиту електричну енергію самостійно, і 10-ти операційних днів з дня отримання (надання) рахунків для Споживачів, які здійснюють розрахунки через структурний підрозділ, який розташований іншому місті, у разі якщо інше не зазначено у рахунку.

Позивачем у період з травня 2018 р. по листопад 2019 р. було виконано договірні зобов`язання з надання послуг по постачанню споживачу електричної енергії.

В дотримання умов Договору, сторонами складались відомості про фактичні покази розрахункових приладів обліку електричної енергії, які підписані представниками сторін та скріплені печатками сторін (а.с. 19-26), Акти приймання-передавання товарної продукції (а.с.27-33).

Позивачем в дотримання умов Договору було пред"явлено відповідачу відповідні рахунки на оплату отриманої ним енергії (а.с. 34-41).

За даними позивача в порушення умов Договору відповідачем проведено оплату вартості спожитої електричної енергії у період з травня 2018 р. по листопад 2018 р. з порушенням строків та не у повному обсязі, що підтверджується наявним у матеріалах справи розрахунком заборгованості відповідача (а.с.17-18).

Позивачем на адресу відповідача були направлені розрахунки пені за попередню оплату активної електричної енергії згідно Договору №0050 від 20.01.2012р. (а.с.50-73).

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача пені за період з 20 травня 2018р. по 19 листопада 2018р. в розмірі 2 746,61 грн.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного:

Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Правочин за приписами ст. 204 Цивільного кодексу України є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і

погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Приписами частини 1 статті 67 Господарського кодексу України унормовано, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Враховуючи правову природу укладеного договору, кореспондуючи права та обов`язки його сторін, суд дійшов висновку, що оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватись з урахуванням приписів законодавства, які регламентують правовідносини за договором енергопостачання.

Згідно з ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого законом режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Частиною 6 ст. 276 Господарського кодексу України передбачено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов"язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов"язання не допускається. Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом. Частиною першою ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України та ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач належним чином виконав зобов`язання за вищезазначеним Договором про постачання електричної енергії. Відповідач в порушення прийнятих на себе зобов`язань за Договором та приписів ст. 903 Цивільного кодексу України надані позивачем послуги оплатив з порушенням встановлених строків та не у повному обсязі, заборгованість на момент звернення до суду та прийняття даного рішення складає 2746,61 грн. (за період з 20.05.2018 р. по 19.11.2018р.). Дана обставина відповідачем не спростована.

Відповідно до ст. 610, ст. 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Одним із видів забезпечення виконання зобов`язань відповідно ст. 546, ст. 549 Цивільного кодексу України та ст. 199 Господарського кодексу України, є неустойка (штраф, пеня), розмір якої визначається відповідно до умов договору, що не суперечать чинному законодавству України. Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. Пунктом 4 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено

договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

У відповідності до п. 4.2.1 Договору за внесення платежів, передбачених пунктом 2.3.3-2.3.4 цього Договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати компенсаційні нарахування на встановлений індекс інфляції та трьох процентів річних простроченої суми. Сума пені, компенсаційні нарахування встановленого індексу інфляції та три проценти річних зазначаються у розрахунковому документі окремими рядками.

Крім того порядок та розмір нарахування штрафних санкцій обумовлений п. п. 9, 10 Додатку № І "Порядок розрахунків" до Договору.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 2 746,61 грн. - пені за несвоєчасну оплату активної електричної енергії за період з 20.05.2018 р. по 19.11.2018 р. (з урахуванням моменту виникнення зобов"язань щодо оплати за отриману електричну енергію за кожний окремий місяць), суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в цій частині відповідно до п. 4 та п. 6 ст. 231, п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України є правомірними, а тому підлягають задоволенню.

Згідно із ч.2-3 ст.13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Допустимих доказів в спростування вищевикладеного чи будь-яких обґрунтованих заперечень по суті спору відповідач суду не надав.

Отже, з аналізу наведених норм права та поданих доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 2746,61 грн. за період з 20.05.2018р. по 19.11.2018р., підтверджені документально та нормами матеріального права, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238, 247 - 252 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Гоголівської селищної ради (вул. Горєва, 27, с-ще Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21045018) на користь Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Красногорівської філії (вул.Гоголя, 1/3 с.Красногорівка, В-Багачанський район, Полтавської області, 38341, код ЄДРПОУ 25716952, МФО 339500, рахунок № НОМЕР_1 в АТ "ТАСКОМБАНК") пеню за несплату попередньої оплати активної електричної енергії у розмірі 2 746,61 грн.

3. Стягнути з Гоголівської селищної ради (вул. Горєва, 27, с-ще Гоголеве, Великобагачанський район, Полтавська область, 38300, код ЄДРПОУ 21045018) на користь Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, Полтавська область, 36022, код ЄДРПОУ 00131819, МФО 339500, р/р № НОМЕР_2 в АТ "ТАСКОМБАНК") витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 12.08.19р.

Суддя Погрібна С.В.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення (ст. 241 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Погрібна С.В.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення30.07.2019
Оприлюднено13.08.2019
Номер документу83567138
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/1055/19

Судовий наказ від 09.09.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Судовий наказ від 09.09.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Рішення від 30.07.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Рішення від 30.07.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 02.07.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні