Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" серпня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/392/19
Господарський суд Рівненської області у складі головуючий суддя Торчинюк В.Г. , за участю секретар судового засідання Фесюк О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи
за позовом: Приватного підприємства "Транс-Атлас"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Векторі Продуктс"
про стягнення заборгованості в сумі 34665,71 грн.
В засіданні приймали участь:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився.
Описова частина:
В червні 2019 року Приватне підприємство "Транс-Атлас" звернулося у Господарський суд Рівненської області із позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Векторі Продуктс" в якій просить суд стягнути з останнього заборгованість в розмірі 34 665 грн. 71 коп., за несплату транспортних послуг по здійсненню перевезень вантажів автомобільним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученні згідно договору № 16/01/19 від 16 січня 2019 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14 червня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 918/392/19 за позовною заявою Приватного підприємства "Транс Атлас" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Векторі Продуктс" про стягнення заборгованості в розмірі 34 665 грн. 71 коп., визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 16 липня 2019 року.
10 липня 2019 року через відділ канцелярії позивачем подано клопотання в якому останній повідомляє, що заборгованість відповідачем не оплачена, позов підтримує в повному обсязі.
Ухвалою суду від 16 липня 2019 року розгляд справи по суті відкладено на 06 серпня 2019 року.
У судове засідання 06 серпня 2019 року позивач та відповідач не забезпечили явку уповноважених представників, хоча про дату, місце та час судового засідання були належним чином повідомлені.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Векторі Продукт", про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином шляхом надсилання ухвал суду на юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 41-42), у судові засідання не з`явився, про поважність причин відсутності не повідомляв.
За змістом статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Приймаючи до уваги, що ухвали суду відповідачем було отримано, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення, при цьому явку сторін визнано обов`язковою не було, розгляд справи відкладався і сторони мали достатньо часу для подання усіх доказів на підтвердження викладених у позовній заяві та відзиві на позовну заяву обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі позивача та відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до пункту 9 статті 165 ГПК України.
Мотивувальна частина:
16 січня 2019 року між Приватним підприємством "Транс-Атлас" (надалі - позивач, перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Векторі Продуктс" (надалі відповідач, замовник), було укладено договір № 16/01/19 про надання транспортних послуг по здійсненню перевезень вантажів автомобільним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученні (надалі - договір, а.с. 9-11).
Згідно пункту 2.1 договору за дорученням замовника і у відповідності з цим договором перевізник надає одну чи декілька з наступних послуг: організовує і здійснює перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполучення; розсилає товарно-транспортну документацію; приймає участь в складанні актів у випадках, передбачених чинним законодавством, вирішує з замовником претензійні питання.
Конкретні умови (кількість, вага, маршрут, ціна та інші) по кожному окремому замовленню обумовлюються в заявці (форма встановлена у додатку №1), яка складається підписується директором і засвідчується печаткою замовника і направляється перевізнику. Допускається отримання перевізником заявки по факсимільному зв`язку. Заявка є невід`ємною частиною цього договору (пункт 2.2 договору).
В матеріалах справи міститься заявка № 1 від 16 січня 2019 року (надалі - заявка № 1), на умовах заявки №1 позивач зобов`язувався надати автотранспортний засіб, номерний знак НОМЕР_1 , і здійснити перевезення вантажу: меблі, 971 кг.; за маршрутом: Адреса завантаження: Україна, місто Рівне, вул. Старицького. 20 А; Адреса розвантаження: Нідерланди, м. Еде згідно ЦМР № 361385 (Dieselstraat 8, 6716 ВС Еdе).
Згідно заявки №1 обов`язок оплати у відповідача послуг вартістю 500 євро, що становить 15950 грн., настав протягом 25 днів після отримання оригіналів документів, що були надіслані 29 січня 2019 року, що стверджується Експрес-Накладною № 20 4001 1747 6689 (а.с. 18).
Також, матеріали справи містять заявку № 2 від 01 лютого 2019 року (надалі - заявка № 2, а.с. 19); на умовах даної заявки №2, позивач зобов`язувався надати автотранспортний засіб, номерний знак НОМЕР_2 , і здійснити перевезення вантажу: меблі, до 1 т.; за маршрутом: Адреса завантаження: Україна, місто Рівне, вул. Старицького, 20 А; Адреса розвантаження: Нідерланди, м. Еде згідно ЦМР № 020071 (Dieselstraat 8, 6716 ВС Еdе).
Згідно заявки №2 відповідач був зобов`язаний оплатити надані послуги вартістю 500 євро, що становить 15934 грн. протягом 25 днів після отримання оригіналів документів, що були надіслані 18 лютого 2019 року, що стверджується Експрес-Накладною № 20 4001 1984 6049 (а.с. 24).
Судом встановлено та матеріалами справи стверджено, ПП "Транс - Атлас" надало транспортні засоби та здійснило перевезення вантажу з місця завантаження до місця розвантаження. Доказами виконання Позивачем своїх зобов`язань є СМR №361385 (а.с. 16) та CMR №000071 (а.с. 23) із підписом та штампом вантажоодержувача.
Жодних претензій зі сторони відповідача чи вантажоодержувача матеріали справи не містять.
Отже, з урахуванням умов договору та заявок які є невід`ємною його частиною, у відповідач виник обов`язок оплатити послуги.
Матеріали справи містять гарантійний лист ТОВ "Векторі Продуктс" яким останній зазначає, про оплату заборгованості проте з проханням розстрочки платежу до кінця місяця квітня 2019 року (а.с. 26).
Отже, матеріалами справи стверджено ТОВ "Векторі Продуктс" не оплатило послуги для ПП "Транс-Атлас" на суму 31 884 грн. 00 коп. і на момент розгляду справи (06 серпня 2019 року) відповідачем відповідних доказів оплати суду не надано.
Внаслідок укладення сторонами договору та заявки на здійснення транспортного перевезення, між сторонами згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов`язки.
Оскільки, між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст. 909 Цивільного Кодексу України та ст.307 Господарського Кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановлено транспортними кодексами (статутами).
Як зазначає ст.916 Цивільного Кодексу України за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Вантажна накладна є первинним доказом укладання договору перевезення, умов цього договору і прийняття вантажу перевізником (ст. 9 Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів (надалі - Конвенція).
Договір перевезення підтверджується складанням міжнародних транспортних накладних (СМR), на які суд покликався вище.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Конвенції, ця Конвенція застосовується до будь-якого договору автомобільного перевезення вантажів транспортними засобами за винагороду.
Україна приєдналась до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів від 19.05.1956року (м. Женева) відповідно до Закону України "Про приєднання України до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів від 01.08.2006., та є договірною країною у розумінні ч. 1 ст. 1 Конвенції.
Пунктом 1 ст.509 Цивільного кодексу України визначено: зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплати гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Пунктом 1 ст.526 Цивільного Кодексу України встановлено: зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог- відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 Цивільного Кодексу України передбачено: порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ст. 612 Цивільного Кодексу України: боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України вставлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Враховуючи вищенаведене, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України, умов договору, суд приходить до висновку, що відповідач прострочив виконання грошового зобов`язання з оплати наданих послуг з перевезення вантажу у розмірі 31 884 грн. 00 коп., а тому позов в частині стягнення основної суми боргу є підтвердженим та обґрунтованим.
Отже, суд задовольняє позов в частині стягнення з ТОВ "Векторі Продуктс" на користь ПП "транс-Атлас" 31 884 грн. 00 коп. основної суми боргу.
Крім того, через неналежне виконання умов договору, позивач нарахував для відповідача пеню в розмірі 1 151 грн. 90 коп. за заявкою №1 за період з 11 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 950 грн. 00 коп. та в розмірі 852 грн. 14 коп. за заявкою №2 за період з 30 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 950 грн. 00 коп.
У відповідності до пункту 6.5. Договору: у випадку порушення замовником термінів оплати, він зобов`язаний сплатити перевізнику пеню в розмірі 1 % від узгодженої суми фрахту за перевезення за кожен день затримки платежу.
Статтею 611 Цивільного кодексу України зазначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно зі статтею 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
З огляду на зазначене, перевіривши розрахунок заявленої до стягнення суми пені, судом встановлено, пеня за заявкою №2 нарахована із визначенням невірного періоду нарахування з 30 березня 2019 року, в той час як вірно з 31 березня 2019 року.
Здійснивши розрахунок суми пені, судом встановлено, що до стягнення з ТОВ "Векторі Продуктс" на користь ПП "Транс-Атлас" підлягає пеня в розмірі 1 151 грн. 90 коп. за заявкою №1 нарахована за період з 11 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 950 грн. 00 коп. та в розмірі 851 грн. 71 коп. за заявкою №2 за період з 31 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 934 грн. 00 коп.
Також позивач просить стягнути з відповідача 3 відсотка річних в сумі 97 грн. 00 коп., інфляційних втрат в сумі 304 грн. 49 коп. за заявкою №1 нарахованих за період з 11 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 950 грн. 00 коп. та 3 відсотка річних в сумі 72 грн. 00 коп., інфляційних втрат в сумі 304 грн. 18 коп. нарахованих за заявкою №2 за період з 30 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 934 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши поданий позивачем розрахунок річних та інфляційних втрат, судом встановлено, при розрахунку трьох процентів річних та інфляційних позивачем не вірно визначено періоди нарахування за заявкою №2, зокрема з 30 березня 2019 року, в той час як вірно з 31 березня 2019 року.
Здійснивши розрахунок суми трьох процентів річних та інфляційних, судом встановлено, що до стягнення з ТОВ "Векторі Продуктс" на користь ПП "Транс-Атлас" підлягає 3 відсотка річних в сумі 97 грн. 00 коп., інфляційних втрат в сумі 304 грн. 49 коп. за заявкою №1 нарахованих за період з 11 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 950 грн. 00 коп. та 3 відсотка річних в сумі 72 грн. 00 коп., інфляційних втрат в сумі 271 грн. 99 коп. нарахованих за заявкою №2 за період з 31 березня 2019 року по 24 травня 2019 року на суму боргу 15 934 грн. 00 коп.
Отже, з урахування зазначеного, до часткового задоволення підлягають позовні вимоги ПП "Транс-Атлас" в частині стягнення з ТОВ "Векторі Продуктс" пені в розмірі 2 003 грн. 61 коп., три процента річних в розмірі 169 грн. 00 коп. та 576 грн. 48 коп. інфляційних втрат.
Відмовити в задоволенні позову в частині стягнення 0 грн. 43 коп. пені та 32 грн. 19 коп. інфляційних втрат.
Відповідно до частин 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору..
Виходячи з фактичних обставин даної справи, враховуючи, що спір між сторонами виник в результаті неправомірних дій відповідача, відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в сумі 1921 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Векторі Продуктс" (34733, Рівненська обл., Корецький р-н.. с. Сапожин, вул. Нараївка, буд.14, ідентифікаційний код: 41232247) на користь Приватного підприємства "Транс-Атлас" (45635, Волинська обл., Луцький р-н., с. Піддубці, вул. Миру, буд. 27, ідентифікаційний код: 36071694) - 31 884 (тридцять одну тисячу вісімсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. основної суми боргу, 2 003 (дві тисячі три) грн. 61 коп. пені, 576 (п`ятсот сімдесят шість) грн. 48 коп. інфляційних втрат, 169 (сто шістдесят дев`ять) грн. 00 коп. три процента річних та 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. судового збору.
3. Відмовити в задоволенні позову в частині стягнення 0 грн. 43 коп. пені та 32 грн. 19 коп. інфляційних втрат.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua .
Повний текст рішення складено та підписано 12 серпня 2019 року.
Суддя Торчинюк В.Г.
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2 - позивачу рекомендованим (45635, Волинська обл., Луцький р-н., с. Піддубці, вул. Миру, 27);
3 - відповідачу рекомендованим (34733, Рівненська обл., Корецький р -н . , с . Сапожин, вул. Нараївка , 14 ).
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2019 |
Оприлюднено | 13.08.2019 |
Номер документу | 83567171 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Торчинюк В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні