Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2019 р. Справа№805/3439/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаш Г.П.,
при секретарі - Оголь В.К.
за участю
представника позивача - Малиновського Д.В. (за довіреністю №18 від 02.07.2019 року),
представника позивача - Цах Н.І. (за довіреністю №13 від 13.05.2019 року),
представника відповідача - Пономарьова А.О. (за довіреністю від 04.03.2019 року №95),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального судового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Автопідприємство Укрбуд (ЄДРПОУ 01236070, Донецька область, м. Покровськ, вул. Захисників України, 31) до Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) про визнання протиправним, недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003351414 від 29.08.2017 року, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Автопідприємство "Укрбуд" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним, недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003351414 від 29.08.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами перевірки відповідачем складений акт від 08.08.2017 року №423/05-99-14-14/01236070 про результати документальної планової виїзної перевірки ПрАТ Укрбуд податкового законодавства за період з 01.04.2014 року по 31.03.2017 року, валютного - за періоди з 01.04.2014 року по 31.03.2017 року, єдиного внеску на загальнообов`язакове державне страхування - за період з 01.01.2012 року по 31.03.2017 року.
На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення №0003371414 від 29.08.2017 року на суму 6 679 622,00 грн.
Не погодившись з висновками викладеними в акті, позивач подав заперечення. Проте вказані заперечення відповідачем залишені без задоволення.
Позивач вважає прийняте податкове повідомлення - рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач надав суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування позовних вимог відповідач посилається на те, що контролюючим органом при проведенні перевірки ПрАТ Укрбуд встановлено порушення оформлення первинних документів, які наведені в акті від 08.08.2017 року №423/05-99-14-1401236070. Відповідні документи не можуть вважатись первинними документами для цілей ведення податкового обліку та підтверджувати факт придбання товарів. Також підприємством не надано первинних документів, оформлених у відповідності до законодавства, обумовлених договорами поставки між постачальниками ПрАТ АП Укрбуд . Лише своєчасне і правильні документи мають юридичну силу, тобто вони можуть використовуватись як доказ здійснення господарської операції.
Відповідач зазначив, що ПрАТ АП Укрбуд при нарахуванні військового збору зроблені бухгалтерські проведення, якими не утримано із суми доходу за рахунок працівників, і віднесено на витрати підприємства. Підприємством не віднесено до складу інших операційних доходів суму кредиторської заборгованості, по суб`єкту господарської діяльності, по якому минув термін позовної давності не в повному обсязі.
Крім того, відповідач зазначив про заниження ПрАТ АП Укрбуд податкових різниць, на які збільшується фінансовий результат в розмірі, що перевищує 4 % оподаткованого прибутку попереднього звітного року у 2015 році - 1 кварталі 2017 році.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.10.2017 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи у попередньому судовому засіданні на 17.10.2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.10.2017 року зупинено провадження у справі до 07.11.2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року поновленно судовий розгляд.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року зупинено провадження у справі до 29.11.2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2017 року поновленно судовий розгляд.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2017 року зупинено провадження в адміністративній справі № 805/3439/17-а до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 805/3441/17-а.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2019 року поновленно судовий розгляд. Розгляд справи призначено на 04.06.2019 року.
04.06.2019 року розгляд справи призначено на 19.06.2019 року.
19.06.2019 року розгляд справи призначено на 04.07.2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.07.2019 року закрито підготовче провадження, розгляд справи призначено на 25.07.2019 року.
25.07.2019 року розгляд справи перенесено на 30.07.2019 року у зв`язку з участю судді Бабаш Г.П. у складі колегії суддів по розгляду справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій
У судовому засіданні представник позивача підтримав викладені у позовній заяві доводи та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та просив суд відмовити у його задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Позивач, Приватне акціонерне товариство Автопідприємство Укрбуд зареєстровано в якості юридичної особи 30.05.1994 року, 12.08.2004 року № 12711200000000013, включено до ЄДРПОУ за № 01236070.
Відповідач, Головне управління державної фіскальної служби у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, місцезнаходження: 87526, Донецька область, вул. 130 Таганрозької дивізії, б. 114), є суб`єктом владних повноважень та відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здатне здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.
Головним управління ДФС у Донецькій області проведено документальну планову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства Автопідприємство Укрбуд (код за ЄДРПОУ 01236070) податкового законодавства за період з 01.04.2014 року по 31.03.2017 року, валютного - за періоди з 01.04.2014 року по 31.03.2017 року, єдиного внеску на загальнообов`язакове державне страхування - за період з 01.01.2012 року по 31.03.2017 року, за результатами якої складено акт перевірки №423/05-99-14-14/01236070 від 08.08.2017 року.
За висновками акту перевірки, позивачем допущено порушення пп. 14.1. 36 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.185 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.185 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.191 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.202 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.203 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.257 п.14.1. ст.14, п. 44.1 ст. 44, п. 44.2 ст. 44, п.133.4 ст.133, пп. 140.5.9 п.140.5 ст. 140, пп.140.4.1 п.140.4 ст.140 пп.134.4.1 п.134.4 ст.134, п.138.1 ст138, п. 138.2 ст.138, п.138.8 ст.138, пп. 138.10.2. п.138.10. ст. 138., пп. 139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України (чинного на момент вчинення порушення), в результаті чого, завищено від`ємне значення об`єкту оподаткування податком на прибуток за період з 01.04.2014 року по 31.03.2017 року всього у сумі 6 679 622,00 грн. за рахунок наступних порушень:
- заниження доходу від списання безнадійної кредиторської заборгованості у сумі 707100,00 грн.;
- завищення витрат підприємства: по невірно проведеним бухгалтерським проведенням по нарахуванню військового збору у сумі 1 433 138,00 грн.; по операціям з придбання послуг із комерційного представництва, по яким ПрАТ ПА Укрбуд не доведено зв`язок здійснення операцій з господарською діяльністю у сумі 1 716 667,00 грн.; по операціям , що не мали реального товарного характеру у сумі 2 571 910,00 грн.; заниження податкових різниць, на які збільшується фінансовий результат по р. 3.1.9 Сума коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбуткових організаціям, які на дату перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг відповідали умовам, визначеним пунктом м133.4 статті 133 розділу ІІІ Податкового кодексу України, у мірі, що перевищує 4 % оподаткованого прибутку попереднього звітного року (підпункт 14.5.9 пункт 140.5 статті 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України) у сумі 250 807,00 грн.; завищення податкових різниць, на які зменшу зменшується фінансовий результат по р. 3.2.4 Сума від`много значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (підпункт 140.4.2 пункту 140.4 статті 140 розділу ІІ Податкового кодексу України) у сумі 13 060 254,00 грн.
Позивачем направлено на адресу Головного управління ДФС у Донецькій області заперечення на акт перевірки за вих. №312/09-05 від 14.08.2017 року, відповідно до якого позивач просив скасувати акт №423/05-99-14-14/01236070.
Листом Головного управління ДФС у Донецькій області від 22.08.2017 року №19393/10/05-99-14-14-16 на заперечення ПрАТ Укрбуд визначено, що висновок акту №423/05-99-14-14/01236070 відповідає діючому законодавству України та залишено без змін.
На підставі акту перевірки, контролюючим органом складено спірне податкове повідомлення - рішення від 29.08.2017 року №0003371414, яким позивачу зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 6 679 622 грн.
За позицією відповідача, позивач, в порушення вимог пп. 14.1. 36 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.185 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.185 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.191 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.202 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.203 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.257 п.14.1. ст.14, п. 44.1 ст. 44, п. 44.2 ст. 44, п.133.4 ст.133, пп. 140.5.9 п.140.5 ст. 140, пп.140.4.1 п.140.4 ст.140 пп.134.4.1 п.134.4 ст.134, п.138.1 ст138, п. 138.2 ст.138, п.138.8 ст.138, пп. 138.10.2. п.138.10. ст. 138., пп. 139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України (чинного на момент вчинення порушення) в результаті чого завищено від`ємне значення об`єкту оподаткування податком на прибуток за період з 01.04.2014 по 31.03.2017 всього у сумі 6 679 622 грн. в т.ч.:
- 2014 р. у сумі 2 917 228 грн. (перевіряємий період з 01.04.2014 по 31.12.2014),
- 2015 р. у сумі 4 423 837 грн., (з врахуванням порядку заповнення дод. РІ до декларації),
- 2016 р. у сумі 5 719 189 грн., (з врахуванням порядку заповнення дод. РІ до декларації),
- 1 кв. 2017 р. у сумі 6 679 622 грн.
За позицією податкового органу, ПрАТ Автопідприємство Укрбуд було завищено показники, задекларовані у рядку 05 витрати операційної діяльності декларацій з податку на прибуток за період з 01.04.2014 року по 31.122014 року та завищено значення ряд. 2050 форми 2 Звіт про фінансові результати Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) за період з 01.01.2015 року по 31.03.2017 року за рахунок безпідставного формування витрат по ТОВ ТД Атлантіс , ПП А-Клас , ТОВ Євротехгруп , ТОВ Чернометремонт . По операціям між ПрАТ АП Укрбуд та вищезазначеним контрагентам не відбувся перехід права власності та як наслідок купівля - продаж товару. Операції постачальників та їх контрагентів не містять у суті своїй розумних економічних або інших причин (ділової мети). Такі причини можуть бути наявними лише за умови, що платник податку має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької або іншої економічної діяльності. Наслідком діяльності вищезазначених контрагентів є здійснення операцій пов`язаних з наданням податкової вигоди третім особам. Операції не мали реального товарного характеру та оформлені первинними документами, що суперечать законодавчим та нормативним актам та є такими, що не мають юридичної сили і доказовості.
ПрАТ АП Укрбуд безпідставно сформовано валові витрати у сумі 2 571 910 грн. по первинним документам , отриманим від підприємств-постачальників, які не можуть розглядатись в якості належного підтвердження витрат, що враховуються при визначенні об`єкту оподаткування податком на прибуток оскільки ці документи не мають статусу юридично значимих, чим порушено вимоги пп. 14.1. 36 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.191 п. 14.1 ст.14, пп.14.1.202 п. 14.1 ст.14, п. 44.1 ст. 44, п.138.1 ст138, п. 138.2 ст.138, п.138.8 ст.138, пп. 139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України (в редакції чинної в періоді, що підлягав перевірці).
Завищення встановлено за рахунок безпідставного формування витрат по ТОВ "ТД "Атлантіс", код за ЄДРПОУ 38933825 по ланцюгу постачання якого не підтверджено реальність здійснення господарських операцій у розмірі 2 392 228 грн., в т.ч.:
липень 2014 у сумі 383335,9 грн.,
серпень 2014 у сумі 372552,45 грн.,
вересень 2014 у сумі 1060226,95 грн.,
жовтень 2014 у сумі 397447,25 грн.,
листопад 2014 у сумі 91245 грн.,
грудень 2014 у сумі 87420,9 грн.
та за рахунок безпідставного формування витрат по контрагентам, по ланцюгу постачання яких не підтверджено реальність здійснення господарських операцій у сумі 179682 грн. по контрагентам :
ПП "А-КЛАС" (32427099) за лютий 2015 на суму 1 854,75 грн., за червень 2015 на суму 43 900,20 грн.,
ТОВ "ЄВРОТЕХ ГРУП" (38180812) за березень 2015 на суму 85 416,60 грн.,
ТОВ "ТД ЧОРМЕТРЕМОНТ" (30540303) за травень 2015 на суму 48 510,50 грн.
При проведенні перевірки встановлено невиконання умов договорів між ПрАТ АП Укрбуд та постачальниками.
При проведенні перевірки встановлено невиконання ПП А-КЛАС код за ЄДРПОУ 32427099, ТОВ ЄВРОТЕХ ГРУПП , код за ЄДРПОУ 38180812, ТОВ ТД ЧОРМЕТРЕМОНТ , код за ЄДРПОУ 30540303 та ПрАТ АП Укрбуд умов договору. ПрАТ АП Укрбуд не надано до перевірки нормативно-технічну документацію та відповідні сертифікати, що підтверджують якість та відповідність товару.
Також встановлено невиконання умов в частині надання до перевірки додаткових угод на поставку товарів.
Підприємством до перевірки не надані документи, що підтверджують якість придбаного товару та специфікаціях не зазначено нормативно-технічну документацію, ГОСТ (ДСТУ), ТУ, СТП або не вказано, що товар не підлягає сертифікації.
До перевірки надано первинні документи, складені з порушенням встановлено порядку та як наслідок, не можуть розглядатись у якості первинних документів для податкового обліку.
Фахівцями контролюючого органу при проведенні перевірки встановлено що формування податкового кредиту у періоді, що підлягав перевірці, підприємством зроблено на підставі наданих до перевірки первинних документів (договорів, товарно-транспортних накладних, тощо), оформлених з порушенням встановленого порядку, які наведені у акті від 08.08.2017 № 423/05-99-14-14/01236070 та які не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку та підтверджувати факт придбання товарів. Також підприємством не надано первинних документів, оформлених у відповідності до законодавства, обумовлених договорами поставки між постачальниками та ПрАТ АП Укрбуд .
Реальність виконання операцій з поставки ТМЦ на адресу ПрАТ АП Укрбуд не підтверджуються наданими до перевірки первинними документами та не містять необхідні для цілей оподаткування відомості про зміст та обсяги спірних операцій (в розумінні вимог ст. 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні ), а саме: використання договорів поставки, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, та як наслідок отриманих податкових накладних, складених з порушенням встановленого законодавства; придбані запасні частини та паливо оприбутковані підприємством з порушенням чинного законодавства.
При вирішенні питання щодо підтвердження господарської діяльності між ПрАТ АП Укрбуд та його контрагентами суд приймає до уваги висновок судової економічної експертизи №190/26 по адміністратвиній справі №805/3441/17-а, складеної 30.11.2018 судовим експертом Кузнєцовою Галиною Олександрівною (Приватне підприємство "ГАЛАЕКСПЕРТ"), в якості доказу по справі.
Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" (код ЄДРПОУ - 38933825), суд встановив наступне.
За договором купівлі-продажу від 23.05.2014 № 138кр ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" (далі - Продавець) зобов`язується передати, а ПрАТ "Красноармійське автотранспортне підприємство "Укрбуд" (далі - Покупець) зобов`язується прийняти та здійснити оплату згідно умов цього договору, паливно-мастильні матеріали (далі - Товар).
Згідно з п.1.2 Договору, номенклатура, кількість та сума Товару у кожному конкретному випадку зазначаються у додаткових угодах. Ціна Товару узгоджується в додаткових угодах та відповідає рівню звичайних цін (п.3.1 Договору). За п.3.2 Договору, Покупець здійснює оплату Товару шляхом прямого перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця на протязі 30 календарних днів з дати поставки, якщо інше не узгоджено сторонами в додаткових угодах.
За Додатковою угодою №1 від 01.07.2014, продавець у липні 2014 року зобов`язується передати, а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату на умовах цього договору, паливно-мастильні матеріали 2013-2014 виробництва: бензин А-92 ДСТУ 4839:2007 (Мозирський НПЗ) у кількості 8 290 л на суму 416 397,25 грн.
За п.3 Додаткової угоди №1, Товар постачається на умовах СРТ склад Покупця: м. Красноармійськ (Інкотермс 2010 року). Датою поставки Товару вважається дата відмітки про отримання, що зазначена у накладній.
Згідно з умовами Додаткової угоди № 2 від 06.08.2014, продавець 06.08.2014 зобов`язується передати, а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату на умовах цього договору, паливно-мастильні матеріали 2014 року виробництва бензин А-92 ДСТУ 4839:2007 (Мозирський НПЗ) у кількості 18 850 л, бензин А-95 ДСТУ 4839:2007 (Орлен Лиетува) у кількості 10 425 л, на загальну суму 485 643,75 грн.
У відповідності до Додаткової угоди № 3 від 04.09.2014, продавець у вересні 2014 зобов`язується передати, а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату на умовах цього договору, паливно-мастильні матеріали 2014 року виробництва дизельне паливо марки С, вид І ДСТУ 4840:2007 (Лукойл) на суму 1 277 297,36 грн.
За Додатковою угодою № 4 від 24.10.2014 продавець у жовтні 2014 року зобов`язується передати, а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату на умовах цього договору, паливно-мастильні матеріали 2014 року виробництва бензин А-92 ДСТУ 4839:2007 (Мозирський НПЗ) у кількості 18 207л, бензин А-95 ДСТУ 4839:2007 (Литва) у кількості 9 120 л на загальну суму 449 074,80 грн.
Згідно з умовами Додаткової угоди № 5 від 24.11.2014 продавець у листопаді 2014 року зобов`язується передати, а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату на умовах цього договору, паливно-мастильні матеріали 2014 року виробництва паливо РТ ДСТУ 320.00149943.011-99 (Кременчуцький НПЗ) у кількості 5 063 л на суму 106 323,00 грн.
У відповідності до Додаткової угоди № 6 від 02.12.2014р. продавець у грудні 2014 року зобов`язується передати, а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату на умовах цього договору, паливно-мастильні матеріали 2014 року виробництва: паливо РТ ДСТУ 320.00149943.011-99 (Кременчуцький НПЗ) у кількості 6 179 л, на суму 135 938,00 грн.
За податковими накладними по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" за договором купівлі-продажу № 138кр від 23.05.2014 за липень-грудень 2014 загальна сума поставки паливно-мастильних матеріалів без ПДВ - 2 392 228,47грн., ПДВ - 478 445,68грн., всього з ПДВ - 2 870 674,16грн.
За даними витягів з Єдиного реєстру податкових накладних, податкові накладні по взаємовідносинам ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" з ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" - зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних у періоді липень-грудень 2014, січень 2015.
У відповідності до видаткових накладних по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" за договором купівлі-продажу № 138кр від 23.05.2014 за липень 2014 - січень 2015 загальна кількість паливно-мастильних матеріалів - 169 014,00л., на суму без ПДВ - 2 392 228,47 грн., ПДВ - 478 445,68 грн., всього з ПДВ - 2 870 674,16 грн.
За висновком судової економічної експертизи № 190/26 по адміністративній справі № 805/3441/17-а, в результаті дослідження реквізитів:
- видаткової накладної від 07.07.2014 № АТ-000358 експертом встановлено, що в видатковій накладній відсутнє посилання на договір від 23.05.2014 № 138кр, відсутня посада одержувача товару, але наведено прізвище особи, що отримала товар - ОСОБА_1 , підпис та печатка підприємства, з посиланням на довіреність № 343 від 04.07.2014р., в якій наведено посада одержувача товару ОСОБА_1 - старший інженер служби забезпечення, та наведена дата та номер договору № 138кр від 23.05.2014, що дозволяє ідентифікувати проведену операцію;
- видаткової накладної від 06.08.2014 № АТ-000619 експертом встановлено, що в видатковій накладній відсутня посада одержувача товару, але наведено прізвище особи, що отримала товар - ОСОБА_1 , підпис та печатка підприємства, з посиланням на довіреність № 381 від 06.08.2014р., в якій наведено посада одержувача товару ОСОБА_1 - старший інженер служби забезпечення, та наведена дата та номер договору № 138кр від 23.05.2014, що дозволяє ідентифікувати проведену операцію;
- видаткових накладних від 04.09.2014 № АТ-000886, № АТ-000887, № АТ-000888, від 09.09.2014 № АТ-000945 експертом встановлено, що в видаткових накладних відсутня посада одержувача товару, але наведено прізвище особи, що отримала товар - ОСОБА_1 , підпис та печатка підприємства, з посиланням на довіреність № 422 від 03.09.2014, в якій наведено посада одержувача товару ОСОБА_1 - старший інженер служби забезпечення, та наведена дата та номер договору № 138кр від 23.05.2014, що дозволяє ідентифікувати проведену операцію;
- видаткових накладних від 27.10.2014 № АТ-001350, від 28.10.2014 № АТ-001356 експертом встановлено, що в видаткових накладних відсутня посада одержувача товару, але наведено прізвище особи, що отримала товар - ОСОБА_1 , підпис та печатка підприємства, з посиланням на довіреність № 489 від 24.10.2014, в якій наведено посада одержувача товару ОСОБА_1 - старший інженер служби забезпечення, та наведена дата та номер договору № 138кр від 23.05.2014, що дозволяє ідентифікувати проведену операцію;
- видаткової накладної від 28.11.2014 № АТ-001631 експертом встановлено, що в видатковій накладній відсутня посада одержувача товару, але наведено прізвище особи, що отримала товар - ОСОБА_1 , підпис та печатка підприємства, з посиланням на довіреність № 537 від 27.11.2014, в якій наведено посада одержувача товару ОСОБА_1 - старший інженер служби забезпечення, та наведена дата та номер договору № 138кр від 23.05.2014, що дозволяє ідентифікувати проведену операцію;
- видаткової накладної 08.01.2015 № АТ-0000008 експертом встановлено, що в видатковій накладній відсутня посада одержувача товару, але наведено прізвище особи, що отримала товар - ОСОБА_1 , підпис та печатка підприємства, з посиланням на довіреність № 597 від 29.12.2014, в якій наведено посада одержувача товару ОСОБА_1 - старший інженер служби забезпечення, та наведена дата та номер договору № 138кр від 23.05.2014, що дозволяє ідентифікувати проведену операцію.
Тому позиція податкового органу з приводу недоліків в оформленні видаткових накладних за операцією позивача із ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" спростовується.
Наявні товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (нафти) за формою № 1-ТТН (нафтопродукт) за липень 2014 - січень 2015 (т.5, арк. 42-83) № АТ-000358 від 07.07.2014, № АТ-000619 від 06.08.2014, № АТ-000886 від 04.09.2014, № АТ-000887 від 04.09.2014, № АТ-000888 від 04.09.2014, № АТ-000945 від 09.09.2014, № АТ-001350 від 27.10.2014, № АТ-001356 від 28.10.2014, № АТ-001631 від 28.11.2014, № АТ-0000008 від 08.01.2015 підтверджують перевезення та отримання паливно-мастильних матеріалів від ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" на користь вантажоодержувача - ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" у загальній кількості - 169 014 куб.дм.
Отримання паливно-мастильних матеріалів від ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" за договором № 138кр від 23.05.2014 здійснювалось старшим інженером служби забезпечення ОСОБА_2 на підставі виданих довіреностей № 343 від 04.07.2014, № 381 від 06.08.2014, № 422 від 03.09.2014, № 489 від 24.10.2014, № 537 від 27.11.2014, № 597 від 29.12.2014.
Оплата за спірним договором за паливно-мастильні матеріали за договором № 138кр від 23.05.2014 підтверджується наданими платіжними дорученнями, складеними на користь ТОВ "Торговий Дім "Атлантис" на загальну суму - 2 870 674,16грн., в тому числі ПДВ - 478 445,68 грн.: № 2129 від 07.07.2014, № 2159 від 07.07.2014, № 2499 від 05.08.2014, № 2757 від 02.09.2014, № 2759 від 03.09.2014, № 2760 від 05.09.2014, № 2786 від 09.09.2014, № 3191 від 27.10.2014, № 3193 від 27.10.2014, № 3483 від 27.11.2014, № 3764 від 30.12.2014.
За висновком експерта, даними наявних в матеріалах справи податкових накладних, видаткових накладних, рахунків на оплату, довіреностей на отримання ТМЦ підтверджується документально використання паливно-мастильних матеріалів в господарській діяльності ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд", а саме їх реалізація (продаж) контрагентам-покупцям ТОВ "Шахтобудівельна компанія "Донецькшахтопроходка", ПрАТ "ДМЗ", ПАТ "Шахтобудмонтажне управління №1", ТОВ "Соціально-промислове будівництво "Енерго", ПАТ "Шахтоуправління "Покровське", ПАТ "Облдоррембуд" у періодах липень-жовтень 2014, лютий-липень 2015.
Щодо взаємовідносин позивача з ПП "А-Клас" (код ЄДРПОУ - 32427099), суд встановив наступне.
13 листопада 2013 року між позивачем та ПП "А-Клас" (далі - Продавець) укладено договір купівлі-продажу № 129кр, за предметом якого Продавець зобов`язується передати, а ПрАТ "Красноармійське автотранспортне підприємство "Укрбуд" (далі - Покупець) зобов`язується прийняти та здійснити оплату згідно умов цього договору, обладнання та продукцію виробничо-технічного призначення (далі - Товар).
У відповідності до п.3.2 Договору, Покупець здійснює оплату Товару шляхом прямого перерахування грошових коштів на рахунок Продавця протягом 20 банківських днів з дати відвантаження продукції, якщо інше не обумовлено в додаткових угодах. Оплата здійснюється Покупцем на підставі рахунку на оплату, який складено Продавцем. Датою оплати Товару вважається дата зарахування грошових коштів на рахунок Покупця.
За специфікацією від 19.02.2015, складеною на підставі договору № 129кр від 13.11.2013, Постачальник поставляє Покупцю автошини 275/70 R 22,5 у кількості 8 штук на загальну суму 27 600,00 грн.
Постачання Товару здійснюється на умовах EXW згідно правил "Інкотермс-2010", склад Постачальника: м. Донецьк, вул. Таврійська, 5А (п.2 Специфікації).
За специфікацією від 03.06.2015, Постачальник поставляє Покупцю автошини 275/70 R 22,5 у кількості 12 штук на загальну суму 27 на суму 52 680,24 грн.
На виконання умов договору були сформовані та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: № 60 від 27.01.2015, № 30 від 11.02.2015, розрахунок коригування № 69 від 26.02.2015 до ПН № 30 від 11.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 2 від 03.03.2015 до ПН № 30 від 11.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 11 від 11.03.2015 до ПН № 30 від 11.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 20 від 13.03.2015 до ПН № 30 від 11.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 24 від 17.03.2015 до ПН № 30 від 11.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 32 від 20.03.2015 до ПН № 30 від 11.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 57 від 24.09.2015 до ПН № 30 від 11.02.2015 (повернення коштів), № 33 від 12.02.2015, розрахунок коригування № 47 від 25.03.2015 до ПН № 33 від 12.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 61 від 31.03.2015 до ПН № 33 від 12.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 22 від 08.04.2015 до ПН № 33 від 12.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 14 від 08.05.2015 до ПН № 33 від 12.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 46 від 22.09.2015 до ПН № 33 від 12.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування, № 50 від 23.09.2015 до ПН № 33 від 12.02.2015 (повернення коштів), розрахунок коригування № 58 від 24.09.2015 до ПН № 33 від 12.02.2015 (повернення коштів), № 2 від 02.06.2015.
Відповідно до видаткових накладних (т.1, арк. 88-94) по взаємовідносинам з контрагентом ПП "А-Клас" за договором купівлі-продажу № 129кр від 13.11.2013 за лютий, червень 2015, загальна кількість товару (автошини) - 20 шт., на суму без ПДВ - 66 900,20 грн., ПДВ - 13 380,04 грн., всього з ПДВ - 80 280,24 грн.
В підтвердження перевезення товару складені ТТН № 1625 від 19.02.2015, № 11607 від 03.06.2015.
За наданими на дослідження платіжними дорученнями підтверджується документально здійснення попередньої оплати на користь ПП "А-Клас" за товар (автошини) за договором № 129кр від 13.11.2013 за платіжними дорученнями № 138 від 27.01.2015, № 225 від 11.02.2015, № 1306 від 02.06.2015 на загальну суму - 131 895,30 грн., в тому числі ПДВ - 21 982,55 грн.
За висновками експерта, згідно відомостей по партіям товарів на складах (за рахунком 207 "Запасні частини"), регістрів списання запчастин, накладних вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів у періоді лютий, червень 2015 (т.4. арк. 159-164, додаткові матеріали) оприбутковано та використано у повному обсязі в господарській діяльності ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" товар (автошини) від постачальника ПП "А-Клас" у загальній кількості - 20 шт., на суму - 66 900,20 грн. (без ПДВ), в тому числі: у лютому 2015 - 8шт., на суму - 23 000,00 грн., у червні 2015 - 12 шт., на суму - 43 900,20грн.
Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ "Євротех Груп" код ЄДРПОУ - 38 180 812 суд встановив наступне.
За умовами договору купівлі-продажу від 18.03.2015 №147кр, ТОВ "Євротех Груп" (далі - Продавець) зобов`язується передати, а ПрАТ "Красноармійське автотранспортне підприємство "Укрбуд" (далі - Покупець) зобов`язується прийняти та здійснити оплату згідно умов цього договору, обладнання та продукцію виробничо-технічного призначення (далі - Товар).
За специфікацією б/н від 31.03.2015, Постачальник поставляє Покупцю автошину 12,00 R 24 ANNEITE у кількості 10 штук на суму 102 499,92 грн.
На виконання умов договору, були оформлені та зареєстровані податкові накладні № 189 від 23.03.2015, № 230 від 26.03.2015, № 273 від 31.03.2015; видаткова накладна № 2831 від 31.03.2015, ТТН № 28564 від 31.03.2015, видана довіреність № 86 від 30.03.2015, прибутковий ордер № УС000000499 від 31.03.2015.
Оплата за придбаний товар підтверджена платіжними дорученнями № 608 від 23.03.2015 на суму 48 300,00 грн, № 640 від 26.03.2015 на суму 6 900,00 грн., № 641 від 26.03.2015 на суму 26 219,76 грн., № 669 від 31.03.2015 на суму 21 080,16 грн.
За висновком експерта, звітом про виконання плану поставок та платежів по ПрАТ "Красноармійське автопідприємство "Укрбуд" за березень 2015 підтверджується отримання ТМЦ (автошини 12,00 R24) від контрагента-постачальника ТОВ "Євротех Груп" на загальну суму з ПДВ - 102 499,92грн. Згідно відомості по партіям товарів на складах (за рахунком 207 "Запасні частини"), регістру списання запчастин, накладної вимоги на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів № 530 від 03.04.2015 у періоді березень-квітень 2015 (т.4, арк. 173-174, додаткові матеріали) оприбутковано та використано у повному обсязі в господарській діяльності ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" товар (автошини) від постачальника ТОВ "Євротех Груп" у загальній кількості - 10 шт., на суму без ПДВ - 85 416,60грн.
Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ "ТД Чорметремонт" (код ЄДРПОУ - 30540303), суд встановив наступне.
За договором купівлі-продажу від 14.07.2014 № 14/1925УС ТОВ "ТД Чорметремонт" (далі - Продавець) зобов`язується передати у власність ПрАТ "Красноармійське автопідприємство "Укрбуд" (далі - Покупець) Товари (запасні частини до транспортних засобів), а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату за Товар згідно умов цього договору. Умови поставки: FCA (Інкотермс 2010): склад Продавця: м. Дніпропетровськ. Датою поставки вважається дата підписання представником Покупця видаткової накладної на Товар, що поставляється (п.2.1, 2.2 Договору). За п.2.5 Договору, момент переходу права власності на Товар визначається відповідно до умов поставки. Вантажоодержувачем Товару є Покупець, якщо інше не обумовлено в додаткових угодах.
За наданими позивачем Специфікаціями б/н від 18.05.2015, від 20.05.2015, 22.05.2015, складеними на виконання договору № 14/1925УС від 14.07.2014, Постачальник поставляє Покупцю запасні частини на суму 41 965,80 грн., 12 220,80 грн., 4 026,00 грн. відповідно.
Постачання Товару здійснюється на умовах FCA згідно правил "Інкотермс-2010", склад Постачальника: м. Дніпропетровськ, пр. Праці, 9а (п.2 Специфікації).
За операцію складено податкові накладні № 176 від 18.05.2015, № 177 від 18.05.2015, № 231 від 20.05.2015, № 256 від 20.05.2015, № 283 від 22.05.2015, видаткові накладні № 1524 від 18.05.2015, №1530 від 18.05.2015, № 1593 від 20.05.2015, № 1599 від 20.05.2015, № 1639 від 22.05.2015, ТТН № 10571 від 18.05.2015, № 10699 від 20.05.2015, № 10633 від 22.05.2015, прибуткові ордери № УС000000851 від 18.05.2015, № УС000000852 від 18.05.2015, № УС000000888 від 20.05.2015, № УС000000891 від 20.05.2015, № УС000000900 від 22.05.2015, рахунки на оплату № 1485 від 18.05.2015, № 1486 від 18.05.2015, № 1544 від 20.05.2015, № 1548 від 20.05.2015, № 1591 від 22.05.2015, платіжні доручення № 1348 від 09.06.2015, № 1417 від 12.06.2015, № 1438 від 16.06.2015, № 1522 від 23.06.2015, № 1571 від 26.06.2015, № 1572 від 26.06.2015.
За висновком експерта, за даними реєстру обліку отриманих вантажів за травень 2015 року відображено отримання товару (запасні частини до транспортних засобів) від постачальника ТОВ "ТД Чорметремонт" на загальну суму з ПДВ - 58 212,60 грн. з посиланням на реєстраційний номер, реквізити первинних документів: товарний документ, транспортний документ, прибутковий ордер.
Згідно відомостей по партіям товарів на складах, регістрів списання запчастин (додаткові матеріали) (у кореспондеції з рахунком 207 "Запасні частини"), у травні 2015 оприбутковано товар (запасні частини до транспортних засобів) від постачальника ТОВ "ТД Чорметремонт" у загальній кількості - 111шт., на суму - 48 510,50 грн. (без ПДВ), та у періоді травень-жовтень 2015, травень 2016, вересень, листопад 2017 використано в господарській діяльності ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" у повному обсязі.
Даними наявних в матеріалах справи та додатково наданих матеріалах лімітних карток, накладних вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів, заявок на технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів, нарядів-завдань, актів на встановлення нових запчастин на автомобілі підтверджується використання запасних частин до транспортних засобів в господарській діяльності ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" у періоді травень-жовтень 2015, травень 2016, вересень, листопад 2017.
Недоліки у складанні первинних документів, визначені відповідачем в акті перевірки, судом не підтверджено.
Висновком судової економічної експертизи встановлено, що господарські операції, відображено ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" в облікових регістрах, первинні документи бухгалтерського обліку систематизовано на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку, що відповідає вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-XIV, податкові накладні виписані та складені у відповідності до вимог ст.201 Податкового кодексу України та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Наданими на дослідження первинними та іншими документами бухгалтерського і податкового обліку ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" підтверджується документально проведення господарських операцій, наведених у Акті перевірки ГУ ДФС у Донецькій області від 08.08.2017 № 423/05-99-14-14/01236070, за контрагентами ПрАТ "ДМЗ", ТОВ "ТД "Атлантіс", ПП "А-Клас", ТОВ "Євротехгруп", ТОВ "ТД Чорметремонт", які спричинили зміни майнового стану (фактичний рух активів) ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд".
Відповідно до п.п.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПКУ господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно з п.п.14.1.191 п.14.1 ст. 14 ПКУ постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
З метою застосування терміна "постачання товарів" електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром.
Постачанням товарів також вважаються:
а) фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг (повернення матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг) чи іншої домовленості, відповідно до якої оплата відстрочена, але право власності на матеріальні активи передається не пізніше дати здійснення останнього платежу;
б) передача права власності на матеріальні активи за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування чи відповідно до законодавства;
в) будь-яка із зазначених дій платника податку щодо матеріальних активів, якщо платник податку мав право на віднесення сум податку до податкового кредиту у разі придбання зазначеного майна чи його частини (безоплатна передача майна іншій особі; передача майна у межах балансу платника податку, що використовується у господарській діяльності платника податку для його подальшого використання з метою, не пов`язаною із господарською діяльністю такого платника податку; передача у межах балансу платника податку майна, що планувалося для використання в оподатковуваних операціях, для його використання в операціях, що звільняються від оподаткування або не підлягають оподаткуванню);
г) передача (внесення) товарів (у тому числі необоротних активів) як вклад у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також їх повернення;
ґ) виключено;
д) ліквідація платником податку за власним бажанням необоротних активів, які перебувають у такого платника;
е) передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю.
Продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об`єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг). Продаж результатів робіт (послуг) включає, зокрема, надання права на користування товарами за договорами оперативного лізингу (оренди), продажу, передачі права відповідно до авторських або ліцензійних договорів, а також інші способи передачі об`єктів авторського права, патентів, знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної, у тому числі промислової власності. (п.п.14.1.203 п.14.1 ст.14 ПКУ).
Згідно з пунктом 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;
ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об`єкта фінансового лізингу таким орендарем.
Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).
Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку (п.п 198.2 ст. 198 ПКУ).
Як передбачено п.198.3 ст.198 ПКУ, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
При цьому згідно з п. 198.6 ст. 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з п.198.5 ст.198 ПКУ, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;
придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Статтею 201 п.201.1. ПКУ передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата складання податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;
й) індивідуальний податковий номер.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 9 Закону України від 16.07.99 № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п.2 "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні для надання їм юридичної сили і доказовості мати такі обов`язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції".
Згідно з пп. 2.1 та пп. 2.4 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.95 за № 168/704 (далі за текстом - Положення № 88), первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Первинні документи (на паперових та машинозчитувальних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов`язкові реквізити, як назву підприємства, установи, від імені яких складено документ; назву документа (форми), код форми; дату і місце складання; зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному та вартісному виразі); посаду, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку, при цьому для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.
Суд зазначає, що податкова інформація Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від 29.01.2015 № 1885/7/05-19-22-01 щодо ТОВ "Торговий дім "Атлантис", ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька від 16.06.2015 № 8552/10/05-69 щодо ПП "А-Клас", ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 24.02.2016 № 3391/7/04-67-14-00 щодо ТОВ "ТД Чорметремонт", від 21.07.2015 № 26/7/20-33-22-03 щодо ТОВ "Євротех Груп" (та інш.) є лише інформативним доказом по справі, але не є результатом перевірки господарської діяльності контрагентів позивача по взаємовідносинам саме з позивачем, доводи про неможливість проведення зустрічної звірки не є тим самим, що і результати проведеної зустрічної звірки, які є джерелом отримання податкової інформації, що статтею 83 Податкового кодексу України визначене в якості підстави для висновків під час проведення перевірок. Сама по собі неможливість реалізації контролюючими органами визначеної законодавством компетенції щодо проведення зустрічних звірок чи перевірок не може вважатись доказом вчинення порушень податкового законодавства платником податків. Також вказані матеріали перевірки складені іншими податковими інспекціями та встановлені факти щодо інших юридичних осіб, не можуть слугувати єдиною підставою для висновків про відсутність фактичного виконання господарських операцій позивачем за умови наявності первинних документів, які спростовують такі доводи та не може бути доказом вчинення позивачем незаконної господарської діяльності. Податкове законодавство України не містить в собі таких підстав для збільшення платнику податків грошового зобов`язання з податку на прибуток, як наявність висновку податкового органу щодо ознак фіктивності контрагента.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. Доказів чи доводів того, що позивачем укладені угоди, які суперечать діючому законодавству, відповідачем не наведено. Податковий кодекс України не ставить в залежність податковий облік (стан) певного платника від інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання віднесення певних сум до податкового кредиту поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не залежить від розрахунків з бюджетом третіх осіб. Якщо контрагент якимось чином порушив діюче законодавство або не виконав свого зобов`язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Податковий кодекс України, також, не зобов`язує платника податків (покупця) перевіряти від яких підприємств та коли отриманий товар, що є предметом договору, платником податків (продавцем).
Відповідачем не надано суду доказу щодо наявності на момент вчинення господарських операцій дефекту у правовому статусі контрагентів позивача. Під час перевірки позивача відповідачем не перевірявся рух активів у процесі здійснення господарських операцій між позивачем та контрагентом - постачальником.
Суд звертає увагу, що з огляду на принцип персональної відповідальності платника податку, право на податковий кредит та віднесення сум понесених витрат до складу валових витрат позивача не може ставитись у пряму залежність від додержання податкової дисципліни третіми особами.
Відповідно до статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Законодавством України не передбачена відповідальність юридичної особи за зобов`язаннями іншої юридичної особи, в тому числі за податковими зобов`язаннями.
Таким чином, недотримання контрагентами позивача податкової дисципліни має правові наслідки саме для цього контрагента, оскільки порушення платником вимог податкового законодавства тягне застосування заходів відповідальності саме до такого платника та не може негативно впливати на податковий облік інших осіб (зокрема, його контрагентів) за відсутності факту причетності останніх до таких правопорушень та за наявності факту здійснення господарської операції.
Аналогічна правова позиція висловлена, також, Вищим адміністративним судом України, зокрема, в ухвалах суду від 29 січня 2014 року №К/9991/81114/11, від 22 січня 2014 року № К/9991/37637/12, від 17 лютого 2014 року № К/800/50945/13, від 19 лютого 2014 року № К/800/61338/13, від 11 березня 2014 року № К/800/1128/14, від 03 березня 2014 року № К/800/12888/13, від 02 червня 2014 року № К/800/6497/13, від 20 травня 2014 року № К/800/53111/13, від 05 червня 2014 року № К/800/1816/13, від 11 листопада 2014 року № К/800/1336/14.
З урахуванням викладеного, порушення постачальниками товару (робіт, послуг) по ланцюгу постачання, певних вимог податкового законодавства та правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування валових витрат та податкового кредиту у випадку, якщо така залежність не визначена Податковим кодексом України.
Також, Податковим кодексом України платник податку (покупець товару, послуг) на час здійснення господарської операцій з придбання товару/послуг не зобов`язаний та не має повноважень здійснювати контроль за дотриманням усіма постачальниками товару (послуг) у ланцюгу постачання, вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, дотримання вимог податкового законодавства тощо, і в подальшому зазнавати певних негативних наслідків у вигляді позбавлення права на податковий кредит за можливу неправомірну діяльність будь-якого з контрагентів-постачальників.
Податкове законодавство України не ставить право платника податку на додану вартість на податковий кредит в залежність від дій або бездіяльності його контрагентів чи відсутності у контрагентів основних фондів, кваліфікованого персоналу тощо. В разі порушення контрагентом податкової дисципліни відповідальність та негативні наслідки мають настати саме для цієї особи.
Чинне законодавство не зобов`язує платника податків перевіряти безпосереднього контрагента на предмет виконання ним вимог податкового законодавства перед тим, як відносити відповідні суми витрат до валових витрат та суми податку на додану вартість до податкового кредиту.
Неприпустимість притягнення до відповідальності однієї компанії, у випадку за неправомірні дії іншої компанії підтверджується практикою Європейського суду з прав людини. Так, в пункті 71 рішення у справі "Булвес" АД проти Болгарії" Європейського суду з прав людини дійшов такого висновку: "Суд вважає, що компанія-заявник не повинна нести відповідальність за наслідки невиконання постачальником його обов`язків щодо своєчасного декларування податку на додану вартість і, як наслідок, сплачувати податок на додану вартість повторно разом із пенею. Суд вважає, що такі вимоги прирівнюються до надзвичайного обтяження для компанії-заявника, що порушило справедливий баланс, який повинен був підтримуватися між вимогами загальних інтересів та вимогами захисту права власності".
Отже, Європейський суд з прав людини чітко визначає правило індивідуальної відповідальності платника податків. Тобто, добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через порушення з боку його контрагентом.
Що стосується питання із правомірності формування складу витрат за договорами комерційного представництва, укладеними позивачем із ПрАТ "ДМЗ" від 30.12.2011 № 25002дс-02/154, від 30.12.2016 № 32594дс, то проведеним експертним дослідженням, в обсязі наданих документів встановлено:
-документально підтверджуються господарські операції ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" по отриманню послуг комерційного представництва від контрагента ПрАТ "ДМЗ" згідно договорів № 25002дс від 30.12.2011 та № 32594дс від 30.12.2016;
-документально підтверджуються використання в господарській діяльності ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" отриманих послуг комерційного представництва від контрагента ПрАТ "ДМЗ" згідно договорів № 25002дс від 30.12.2011 та № 32594дс від 30.12.2016;
-документально підтверджується відображення в бухгалтерському обліку ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" операцій за розрахунками по отриманню послуг від контрагента ПрАТ "ДМЗ" за договорами комерційного представництва № 25002дс від 30.12.2011 та № 32594дс від 30.12.2016;
-документально підтверджується здійснення оплати, з урахуванням припинення зобов`язань заліком ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" за послуги комерційного представництва на користь ПрАТ "ДМЗ" за договорами комерційного представництва № 25002дс від 30.12.2011 та № 32594дс від 30.12.2016 у сумі з ПДВ - 2 060 000,00 грн.;
-надані на дослідження податкові накладні оформлені у відповідності з вимогами Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 №2755-VI та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-обсяги придбання за податковими накладними значаться в наданих на дослідження податкових деклараціях з податку на додану вартість ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" за липень 2014 - січень 2017 (додаток № 5).
Оскільки експертним висновком судової економічної експертизи №190/26 по адміністративній справі №805/3441/17-а по справі, який суд приймає в якості доказів, документально підтверджені господарські операції ПрАТ "Автопідприємство "Укрбуд" по отриманню послуг комерційного представництва від контрагента ПрАТ "ДМЗ" згідно договорів № 25002дс від 30.12.2011р. та № 32594дс від 30.12.2016, а формування складу витрат є пов`язаним із самими операціями, суд приймає такий факт як доведений.
Щодо безпідставно проведених бухгалтерських проведень по нарахуванню військового збор, суд зазначає.
Згідно п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України із змінами та доповненнями: Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір :
1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
1.2. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
1.6. Платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
ПрАТ АП Укрбуд , як податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати військовий збір із суми такого доходу за його рахунок.
У відповідності до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Пунктом 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України визначено, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Відповідно до п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Таким чином, податковий агент зобов`язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Отже, на підставі пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями, пп.1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України із змінами та доповненнями: працівники ПрАТ АП Укрбуд як фізичні особи - резиденти, які отримували доходи від ПрАТ АП Укрбуд є платниками військового збору за власний рахунок.
Розпорядженням ПрАТ АП Укрбуд №3 від 01.08.2014 року Про розрахунок військового збору на підприємстві зобов`язано головного бухгалтера ПрАТ АП Укрбуд з 03.08.2014 року проводити нарахування військового збору в розмірі 1,5% від заробітної плати працівників та відносити за рахунок коштів підприємства як інші операційні витрати.
Згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 р. 291 та Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і N 291 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 N 1591) нарахування військового збору відображається по кредиту субрахунку 642, в кореспонденції з дебетом субрахунків 661 Розрахунки по заробітній платі . Сплата сум військового збору в бюджет відображається бухгалтерським записом: дебет субрахунку 642 - кредит субрахунку 311 Поточні рахунки в національній валюті .
Відповідно зворотно-сальдових відомостей, головних книг, військовий збір обліковується в бухгалтерському обліку ПрАТ АП Укрбуд за період з 03.08.2014 по 31.03.2017 на рахунку 642.
Згідно зворотно-сальдових відомостей по рахунку 642 Військовий збір грошові витрати ПрАТ АП Укрбуд по нарахованому та сплаченому військовому збору з оподатковуваних доходів працівників підприємства віднесені на рахунок 949 Інші витрати операційної діяльності .
Тобто, військовий збір в розмірі 1,5% від загального місячного оподатковуваного доходу фізичних осіб працівників підприємства в сумі 1 433 138,00 грн. нарахований і сплачений саме за рахунок коштів підприємства ПрАТ АП Укрбуд , а не за рахунок працівників.
У зв`язку з вищевикладеним, суд погоджується з висновками податкового органу відповідно безпідставного проведення бухгалтерських проведень ПрАТ АП Укрбуд сум нарахованого військового збору. Враховуючи прийняте підприємством розпорядження від 01.08.2014 року воно могло сплачувати військовий збір за рахунок підприємства, а не заробітну плату працівників, проте відносити це до витрат та обліковувати на субрахунку 949 позивач підстав не має.
Щодо заниження ПрАТ АП Укрбуд суми доходів у 1 кварталі 2017 року без урахування ПДВ суд зазначає наступне.
В ході перевірки податковим органом встановлено взаємовідносини ПрАТ АП Укрбуд з ТОВ Газукраїна -2020 , код за ЄДРПОУ 37428778.
На початок періоду, що перевіряється (01.04.2014) у ПрАТ АП Укрбуд за даними бухгалтерського обліку (оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за квітень 2014 року) обліковується кредиторська заборгованість за отримані ТМЦ від ТОВ Газукраїна - 2020 у сумі 4242601,20 грн.
ПрАТ АП Укрбуд зроблені бухгалтерські проведення в лютому 2017( з врахуванням проведеної претензійної роботи) Дт рах. 631"Розрахунки з вітчизняними постачальниками" Кт 719 Інші доходи від операційної деяльності на суму 4242601,20 грн. (загальна сума заборгованості з ПДВ). Але в подальшому невірно зроблене бухгалтерське проведення Дт 719 Інші доходи від операційної деяльності Кт 791 Результат операційної діяльності на суму 3 535 501 грн. (сума без ПДВ).
Відповідно до п.п.134.4.1 п.134.4 ст.134 до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід(виручка) від реалізації продукції( товарів, робіт, послуг) інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Рахунок, що формує доходи - 719 Інші доходи від операційної діяльності .
За правилами бухгалтерського обліку до р.2120 Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) (форма №2) переноситься Кт719 рахунок.
Згідно із нормами п.п. 14.1.11 ПКУ до безнадійної заборгованості відноситься, у тому числі, заборгованість за зобов`язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
До складу доходів згідно із нормами п.15 П(С)БО № 15 Дохід відноситься сума зобов`язання, яка не підлягає погашенню.
Відповідно до пп.14.1.257 п.14.1: фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Безповоротна фінансова допомога це:
сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
Згідно з пунктом 3 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 1 Загальні вимоги до фінансової звітності , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за №336/22868, зобов`язання - заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.
Пунктом 15 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 Дохід , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.99 за №860/4153, визначено, що доходом визнається сума зобов`язання, яке не підлягає погашенню.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про зобов`язання та її розкриття у фінансовій звітності викладені у Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку № 11 Зобов`язання , затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 №20 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 11.02.2000 за №85/4306 (далі-П(С)БО №11).
Відповідно до вимог пункту 5 П(С)БО №11, якщо на дату балансу раніше визнане зобов`язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.
З метою ведення бухгалтерського обліку зобов`язання поділяються на: довгострокові та поточні (пункт 6 П(С)БО №11).
Поточні зобов`язання включають у тому числі поточну кредиторську заборгованість за довгостроковими зобов`язаннями, за товари, роботи, послуги, за розрахунками з бюджетом, у тому числі з податку на прибуток, за розрахунками зі страхування, за розрахунками з оплати праці, за розрахунками з учасниками, за розрахунками із внутрішніх розрахунків; короткострокові векселі видані (пункт 11 П(С)БО №11).
Разом з цим, при списанні підприємством заборгованості за якою минув строк позовної давності підприємство задекларувало податкове зобов`язання за отриманим та неоплаченим товаром, а саме, відповідно відомостей за рахунком 719 суму 707 100,20 грн. за період 1 квартал 2017 рокупідприємством віднесено на рахунок 643.
Позивач в обґрунтування своєї позиції зазначає, що їм було сформовано компесуючі податкові зобов`язання на одниницю податкового кредиту, отримано та неоплачено ТМЦ.
Відповідно податкової накладної від 16.02.2017 рокук №1501 позиваем відображено загальну суму коштів, що підлягає сплаті з урахуванням податку на додану вартість у розмірі 4 242 601,20 грн., загальна сума податкв на додану вартість за основною ствкою 707 100,20 грн., та усього обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20) 5 535 501,00 грн.
Тобто, з урахуванням вищевикладеного, списання з балансу кредиторської заборгованості за товари з минулим строком позовної давності відбувається одночасно з визнанням іншого операційного доходу того періоду, в якому зобов`язання визнано таким, що не підлягає погашенню, з урахуванням податку на додану вартість, який справлявся при придбанні товару.
При цьому декларування суми ПДВ в податкове зобов`язання не звільняє підприємство від обов`язку включення суми зобов`язання, яке не підлягає погашенню в цілому до складу доходів. Будь-яких застережень щодо включення сум ПДВ ні податкового коду, ні П(С)БО не містить.
Перевіркою податкового органу встановлено заниження ПрАТ АП Укрбуд податкових різниць, на які збільшується фінансовий результат по р. 3.1.9 " Сума коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, які на дату перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг відповідали умовам, визначеним пунктом 133.4 статті 133 розділу III Податкового кодексу України, у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (підпункт 140.5.9 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України)" всього у сумі у сумі 250 807 грн., в т.ч.:
- 2015 р. у сумі 80 676 грн., в тому числі: інші виплати, що не входять до фонду оплати праці у розмірі 2 900,00 грн. (матеріальна допомога Чорнобильцям та афганцям), витрати на охорону у розмірі 4 038,41 грн. (витрати по храму), комунальні витрати у розмірі 12 402,46 грн. (витрат по храму), податок на додану вартість у розмірі 34 114,25 грн.(за актом перевірки СДПІ), податок на майно: арендна плата за землю у розмірі 12 930,98 грн. (витрати по храму), податок на майно: нерухомість, відмінна від землі у розмірі 306,55 грн. (витрати по храму), інші витрати у розмірі 43,41 грн., витрати по страхуванню у розмірі 13 929,35 грн. (відшкодування ПДВ), рентна плата за спеціальне використання води у розмірі 0,37 грн. (витрати по храму), списання ПДВ за результатами округленний (копійки) у розмірі 10,60 грн.;
- 2016 р. у сумі 148 158 грн., в тому числі: відшкодування збитку за позиваною заявою у розмірі 12 422,36 грн., інші виплати, що не входять до фонду оплати праці у розмірі 5 855,35 грн. (матеріальна допомога Чорнобильцям та афганцям), витрати на охорону у розмірі 4 002,90 грн. (витрати по храму), комунальні витрати у розмірі 10 588,40 грн. (витрат по храму), матеріальна допомога нецільова у розмірі 30 120,87 грн., податок на майно: арендна плата за землю у розмірі 18 527,77 грн. (витрати по храму), податок на майно: нерухомість, відмінна від землі у розмірі 346,73 грн. (витрати по храму), інші витрати у розмірі 2,58 грн., інші витрати операційної діяльності у розмірі 858,94 грн., витрати на відрядження у розмірі 25,33 грн., витрати на ритуальні послуги та поховання у розмірі 61 689,87 грн. (загиблим в ДТП працівнику підприємства), витрати на утримання храму у розмірі 3 228,64 грн. (проект з опалення), рентна плата за спеціальне використання води у розмірі 0,48 грн. (витрати по храму), списання ПДВ за результатами округленний (копійки) у розмірі 0,71 грн., судовий збір у розмірі 487,20 грн. (відшкодування по ДТП);
- 1 кв. 2017 р. у сумі 21 973 грн., в тому числі: витрати на охорону у розмірі 1 322,21 грн. (витрати по храму), комунальні витрати у розмірі 15 156,85 грн. (витрати по храму), податок на майно: арендна плата за землю у розмірі 4 909,77 грн. (витрати по храму), податок на майно: нерухомість, відмінна від землі у розмірі 401,92 грн. (витрати по храму), інші витрати у розмірі 180,00 грн., рентна плата за спеціальне використання води у розмірі 0,14 грн. (витрати по храму), списання ПДВ за результатами округленний (копійки) у розмірі 1,71 грн.
Статтею 140 "Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій" Податкового кодексу України в редакції Закону № 652-VIII від 17.07.2015 визначено:
" п.140.5. Фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується:...
140.5.9. на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, які на дату перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг відповідали умовам, визначеним пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року".
Відповідно до пп. 133.4.1 п. 133.4 ст.133 Податкового кодексу України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункт;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування вважаються неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації.
133.4.2. Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
133.4.6. До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені:
бюджетні установи;
громадські об`єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди.
Відповідно свідоцтва від 13.03.2013 року індексний номер: 1172500 та відомостей з Держаного реєстру об`єкт нерухомого майна про реєстрацію права власності Храм і дзвіниця на честь святих рівноапостольних Костянтина і Олени знаходиться на території ПрАТ АП Укрбуд .
Разом з цим, 02.10.2015 року між ПрАТ АП Укрбуд та Релігійною організацією Константино-Єленинської Парафії Донецької Єпархії Української Православної церкви міста Покровська Донецької області укладений договір позики №2157УС.
Відповідно п.п 1.1. п. 1 вищевказаного договору ПрАТ АП Укрбуд надає, а Релігійна організація Константино-Єленинської Парафії Донецької Єпархії Української Православної церкви міста Покровська Донецької області приймає в безкоштовне користування на строк, який обумовлений договором, нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: м. Красноармійськ, вул. Дніпропетровська, 31 .
Відтак сплачені позивачем суми комунальних витрат, на охорону, арендна плата за землю, тощо не є витратами підприємства в процесі господарської діяльності або утриманні власного майна, а є витратами на надання допомоги іншій юридичній особі, в користуванні якої знаходиться майно підприємства.
Враховуючи наведене, перераховування ПрАТ АП Укрбуд коштів є у відповідності пп.140.5.9 Податкового кодексу України безоплатно перерахованими у 2015 році - 1 кварталі 2017 року - неприбуткової організації, яка на дату перерахування коштів відповідає умовам, визначеним пп. 133.4.6 п.133.4 ст.133 цього Кодексу.
Тобто, ПрАТ АП Укрбуд на виконання норм пп. 140.5.9. Податкового кодексу України повинно було збільшити фінансовий результат у 2015 році - 1 кварталі 2017 року на суму коштів, перерахованих до неприбуткової організації у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку звітного року.
Таким чином, на порушення п.п.140.5.9. п.140.5. ст.140 Податкового кодексу України Закону, ПрАТ АП Укрбуд не збільшено фінансовий результат (звітного) періоду на суму різниць, які виникли при безоплатному перерахуванню коштів у 2015 році- 1 кварталі 2017 року по Релігійної організації Константино-Єленинської Парафії Донецької Єпархії Української Православної церкви міста Покровська Донецької області , яка відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу є неприбутковою організацією, у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року в частині суми 84935,94 грн.
Стосовно встановлення податковим органом порушення по р. 3.1.9 на суму 165871,06 грн. суд вважає таку позицію безпідставною.
Крім витрат по храму до складу цього порушення відповідач включив відшкодування по ДТП, матеріальну допомогу Чорнобильцам та афганцам тощо, що відображено в додатку 12 до акту перевірки.
Проте в рядку 3.1.9 Додатку РІ до декларації з податку на прибуток (в якому на думку відповідача занижено податкову різницю) обліковується сума коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутокивм організаціям,внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, (крім неприбуткової організації, яка є об`єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об`єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.13 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України) у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподаткуваного прибутку попереднього звітного року (підпункт 140.5.9 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України).
Відтак враховуючи фактичні обставини, витрати у сумі 165871,06 грн. не мали обліковуватись за вказаним рядком. З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача в цій частині.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 100194,33 грн. згідно платіжного доручення від 03.10.2017 року № 2417.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 132, 139, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства Автопідприємство Укрбуд (ЄДРПОУ 01236070, Донецька область, м. Покровськ, вул. Захисників України, 31) до Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) про визнання протиправним, недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003351414 від 29.08.2017 року задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №0003351414 від 29.08.2017 року яким зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 6 679 622,00 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) на користь Приватного акціонерного товариства Автопідприємство Укрбуд (ЄДРПОУ 01236070, Донецька область, м. Покровськ, вул. Захисників України, 31) судовий збір у розмірі 66816,72 грн.
Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 30.07.2019 року.
Повний текст рішення складено 09.08.2019 року
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2019 |
Оприлюднено | 13.08.2019 |
Номер документу | 83572213 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна