Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
13 серпня 2019 р. Справа № 520/6393/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Вовчанського районного відділу державної Реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (62504 Харківська обл., м.Вовчанськ, вул. Торгова. 2; код ЄДРПОУ: 04058982) про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: зобов`язати Вовчанський районний відділ державної Реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни в актовий запис про народження №205 складений 11.12.2012 року в графу місце народження з "Україна, Харківська область, Вовчанський район, місто Вовчанськ" на "Україна, Харківська область, місто Харків".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно медичного свідоцтва про народження №1470 від 04 грудня 2012 року ОСОБА_2 народився у пологовому відділенні Харківського регіонального перінатального центра за адресою: м.Харків, проспект Правди. 13. Але при реєстрації народження сина, колишній чоловік Позивачки - ОСОБА_3 , без згоди матері, місцем народження сина вказав місто Вовчанськ, Вовчанського району, Харківської області. У зв`язку з тим, що зазначені відомості не відповідали дійсності вона звернулася до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області та Вовчанського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини №205, складеного 11.12.2012 року Вовчанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області, із вимогою змінити місце народження дитини з "Україна, Харківська область, Вовчанський район, місто Вовчанськ" на "Україна, Харківська область, місто Харків", але у задоволенні прохання позивачці було відмовлено. Відмову відповідача вважає необґрунтованою та просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у ньому.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана повноважною особою 02.08.2019 року.
Відповідач, у встановлений судом строк, відзив на позовну заяву до суду не направив. Станом на час розгляду справи відзиву на позов судом не отримано. Отже, правом, наданим КАС України, відповідач не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача - ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1 ) народився син - ОСОБА_2 .
Згідно медичного свідоцтва про народження №1470 від 04 грудня 2012 року ОСОБА_2 народився у пологовому відділенні Харківського регіонального перінатального центра за адресою: м. Харків, проспект Правди. 13.
Як встановлено за матеріалами справи, при реєстрації народження сина, батько дитини - ОСОБА_3 , без згоди матері, місцем народження сина зазначив - місто Вовчанськ , Вовчанського району, Харківської області.
Згідно свідоцтва про народження дитини місцем державної реєстрації є Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вовчанського районного управління юстиції Харківської області. Відмітки про фактичне місце народження дитини відсутні.
У зв`язку з тим, що зазначені відомості не відповідають дійсності ОСОБА_1 звернулась до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області та Вовчанського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини №205, складеного 11.12.2012 року Вовчанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області, щодо внесення змін про місце народження дитини з: "Україна, Харківська область, Вовчанський район, місто Вовчанськ" на "Україна, Харківська область, місто Харків".
Висновком від 21.03.2019 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 біло відмовлено.
З відповіді Вовчанського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області від 25.05.2019 р., яку позивач отримала 30.05.2019 р., вбачається, що позивачу запропоновано із заявою звернутись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем її проживання.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача із означеним позовом до суду.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (надалі за текстом - Закон України № 2398-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх, формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно зі ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складання актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Частинами 3, 4 ст. 22 Закону України № 2398-VI встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від. 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно з п. 1. 5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання може бути оскаржена в судовому порядку.
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у п.2.28 розділу ІІ цих Правил.
Відповідно до п.п.2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання:
- разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті;
- якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті;
- зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Відповідно до п.п.2.13.2 п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вказаних Правил, встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Суд також зазначає, що відповідно до п. З глави 1 розділу 3 "Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України", затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5. державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження, або місце проживання батьків чи одного з них. Якщо місцем народження дитини зазначається фактичне місце її народження, а не місце проживання її батьків, про це робиться відповідна відмітка у графі "Для відміток" актового запису про народження, яка під час державної реєстрації скріплюється підписами батьків чи одного з них (п. 4 глави 1 розділу 3 "Правил).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Окремо суд зазначає, що як вбачається з медичного свідоцтва про народження №1470, та копії обмінної карти Харківського регіонального перінатального центру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в неї відбулись пологи, народилась дитина (хлопчик)
З огляду на що суд приходить до висновку, що дійсно, місцем народження дитини - ОСОБА_2 - є місто Харків.
Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається, аналіз наданих документів свідчить, що актовий запис про народження дитини № 205, складений 11.12.2012 року, потребує внесення виправлень, а саме: в графі "місце народження" з "Україна, Харківська область, Вовчанський район, місто Вовчанськ" на "Україна, Харківська область, місто Харків".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача викладені у позовній заяві.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими, а отже, є такими, що підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Вовчанського районного відділу державної Реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (62504 Харківська обл., м.Вовчанськ, вул. Торгова. 2; код ЄДРПОУ: 04058982) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати Вовчанський районний відділ державної Реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни в актовий запис про народження №205 складений 11.12.2012 року в графу місце народження з "Україна, Харківська область, Вовчанський район, місто Вовчанськ" на "Україна, Харківська область, місто Харків".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 копійок) гривні, за рахунок бюджетних асигнувань Вовчанського районного відділу державної Реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (62504 Харківська обл., м.Вовчанськ, вул. Торгова. 2; код ЄДРПОУ: 04058982).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 13 серпня 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2019 |
Оприлюднено | 14.08.2019 |
Номер документу | 83598098 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Шляхова О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні