Провадження №2/359/1102/2019
Справа №359/10157/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
29 липня 2019 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Журавського В.В.
при секретарі Алфімовій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Бориспільської міської ради Київської області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Київській області про витребування земельної ділянки та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2018 року Бориспільська міська рада Київської області звернулась до суду з вказаним позовом, який обґрунтовує тим, що в ході розгляду клопотань громадян щодо передачі у власність земельних ділянок було встановлено факт присвоєння кадастрового номера та державної реєстрації права власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 . Згідно даних публічної кадастрової карти України відомості про земельну ділянку внесено до Державного земельного кадастру та присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1 . Відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 зареєстровано за ОСОБА_1 . Підставою виникнення права власності зазначено рішення виконавчого комітету Бориспільської міської ради народних депутатів серія та номер: №24-39/211, виданий 08 лютого 2010 року, видавник: архівний відділ виконавчого комітету Бориспільської міської ради. Разом з цим, жодних рішень щодо передачі у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , Бориспільською міською радою не приймалось. Тому спірна земельна ділянка вибула з комунальної власності всупереч вимогам земельного законодавства та волі територіальної громади в особі уповноваженого на те органу - Бориспільської міської ради. Таким чином ОСОБА_1 неправомірно, без встановлених законом підстав здійснила реєстрацію земельної ділянки та незаконно набула право власності на неї. За вказаних обставин Бориспільська міська рада просить витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,045 га, розташовану в АДРЕСА_1 , з кадастровим номером НОМЕР_1 , а також скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку.
У судовому засіданні представник позивача Лосінець С.Ф. підтримав пред`явлений позов та просив суд його задовольнити. Проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася та відзив на позов не надала.
Відповідно до ч.11 ст.128 ЦПК України відповідач зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Як вбачається з довідки реєстраційної служби Бориспільської міської ради (а.с.26) інформація про реєстрацію місця проживання у м. Борисполі щодо ОСОБА_1 відсутня .
Тому, ОСОБА_1 повідомлена про судове засідання через оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України за веб-адресою: http://bpm.ko.court. gov.ua/sud1005.
Представник ГУ Держгеокадастру у Київській області до суду не з`явився та про своє ставлення до пред`явленого позову суд не повідомив. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
На підставі ч.1 ст.280 ЦПК України суд вирішив проводити заочний розгляд цивільної справи, про що в судовому засіданні проголосив протокольну ухвалу.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши докази, які містяться в матеріалах цивільної справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 власником земельної ділянки площею 0,045 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташовується в АДРЕСА_1 . Вказана обставина підтверджується Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с.8).
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що державна реєстрація права власності на спірну земельну ділянку була проведена на підставі рішення виконавчого комітету Бориспільської міської ради народних депутатів серія та номер: 24-39/211, виданий 08 лютого 2010 року №24-39/211, видавник: архівний відділ виконавчого комітету Бориспільської міської ради.
У відповідності до положення ч.1-ч.3 ст.17 ЗК України (в редакції 1990 року, яка була чинною на час прийняття рішення виконавчого комітету Бориспільської міської ради народних депутатів) передача земельних ділянок у колективну та приватну власність провадиться Радами народних депутатів, на території яких розташовані земельні ділянки. Громадяни, заінтересовані у передачі їм у власність земельних ділянок із земель запасу, подають заяву про це до сільської, селищної, міської, а у разі відмови - до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розмір і місце розташування ділянки, мета її використання і склад сім`ї. Відповідна Рада народних депутатів розглядає заяву і у разі згоди передати земельну ділянку у власність громадянину замовляє землевпорядній організації розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки погоджується з сільською (селищною) Радою народних депутатів, з районними (міськими) землевпорядним, природоохоронним і санітарним органами, органом архітектури і подається до районної (міської) Ради народних депутатів для прийняття рішення про передачу громадянину земельно ділянки у власність.
За змістом ч.4-ч.6 ст.17 ЗК України земельні ділянки передаються у власність на підставі заяви громадянина і матеріалів, що підтверджують її розмір (земельно-кадастрова документація, дані бюро технічної інвентаризації, правлінь товариств і кооперативів тощо). Ради народних депутатів розглядають у місячний строк зазначені заяви і матеріали та приймають відповідні рішення.
Разом з цим, судом встановлено, що в архівному відділі виконавчого комітету Бориспільської міської ради архівні запити на ім`я ОСОБА_1 не реєструвалися та архівні витяги, копії рішень на її ім`я не видавалися. Зокрема, у журналі реєстрації звернень за №24-39/211 від 10 лютого 2010 року зареєстровані зовсім інші запити громадян. Крім цього, нумерація запитів 10 лютого 2010 року проводилась з №201-№205 (а.с.9). 08 лютого 2010 року Бориспільською міською радою та виконавчим комітетом взагалі не проводились засідання (а.с.10).
З копії реєстраційної справи щодо об`єкта нерухомого майна з реєстраційним номером 86127262105, а саме земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 , вбачається, що право власності ОСОБА_1 зареєстровано на підставі рішення виконавчого комітету Бориспільської міської ради народних депутатів №99 від 18 лютого 1997 року (а.с.51-69).
Проте, в рішенні виконавчого комітету Бориспільської міської ради народних депутатів №99 від 18 лютого 1997 року, а також в додатках до рішення, списки громадян, які приватизують земельні ділянки відсутнє прізвище ОСОБА_1 , а також відомості про передачу їй у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 (а.с.83-161).
Крім цього, у відділі ГУ Держгеокадастру у Київській області також відсутня документація із землеустрою стосовно земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 : НОМЕР_3 по АДРЕСА_1 (а.с.16).
Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, суд приходить до переконання, що приватизація спірної земельної ділянки була здійснена з порушенням ст.17 ЗК України (в редакції 1990 року).
За таких обставин, ОСОБА_1 не набула у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку 0,045 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташовується в АДРЕСА_1 .
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
У відповідності до положення ст.26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Тому, суд вважає, що з метою відновлення порушених прав територіальної громади м. Бориспіль належить скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,045 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташовується в АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Враховуючи, що у судовому засіданні позивачем доведено неправомірне набуття ОСОБА_1 права власності на спірну земельну ділянку. Тому вказана земельна ділянка підлягає витребуванню на користь Бориспільської міської ради.
Зазначене у повній мірі узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 16 грудня 2015 року у справі №6-2510цс15, зокрема зазначено, що відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод слід оцінювати три критерії на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями ст.1 Першого протоколу, а саме: чи втручання є законним; чи переслідує воно суспільний , публічний інтерес; чи є такий захід пропорційним визначеним цілям.
За таких обставин позовні вимоги в частині витребування спірної земельної ділянки не суперечать загальним принципам і критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, визначеним ст.1 Першого протоколу.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З квитанції №644 від 23 листопада 2018 року (а.с.1) вбачається, що при пред`явленні позову до суду Бориспільська міська рада сплатила судовий збір у розмірі 3524 гривні. Пред`явлений позов задоволений у повному обсязі. Тому, з ОСОБА_1 на користь позивача слід примусово стягнути витрати на оплату судового збору у розмірі 3524 гривні.
На підставі викладеного та керуючись ст.26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст.387 ЦК України, ч.1-ч.3 ст.17 ЗК України (в редакції 1990 року), абз.2 ч.1 ст.19, ч.11 ст.128, ч.1 ст.141, п.2 ч.1 ст.258, ч.1-ч.2 ст.259, ст.263-265, ст.268, ч.1 ст.280 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Витребувати на користь Бориспільської міської ради Київської області з незаконного володіння ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,045 га з кадастровим номером НОМЕР_1 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташується в АДРЕСА_1 .
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,045 га з кадастровим номером НОМЕР_1 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташується в АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Бориспільської міської ради сплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 3524 гривні.
Позивач: Бориспільська міська рада Київської області, місцезнаходження: Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, код ЄДРПОУ 04054903.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Заочне рішення може бути переглянуте Бориспільським міськрайонним судом Київської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач має право на оскарження заочного рішення в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення у повному обсязі складено08 серпня 2019 року.
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2019 |
Оприлюднено | 14.08.2019 |
Номер документу | 83603935 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Журавський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні