Справа № 581/352/19
Провадження № 2/581/172/19
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
13 серпня 2019 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі: головуючого - судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання - Бочкун Л.І., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Подільківської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Стислий виклад заявлених вимог до суду
У травні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною заявою, яку мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Коломійцева Долина Липоводолинського району Сумської області помер її двоюрідний брат по лінії батька ОСОБА_2 , який у вказаному населеному пункті проживав до дня смерті. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельного паю на території Подільківської сільської ради Липоводолинського району Сумської області. Спадкоємці 1-4 черг були відсутні. Його мати ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а його батько ОСОБА_4 помер ще раніше матері, ІНФОРМАЦІЯ_3 . Рідний брат його батька, а батько позивача, ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Єдиним спадкоємцем п`ятої черги за законом є позивачка, двоюрідна сестра померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_1 Вирішивши прийняти спадщину, звернулася до нотаріальної контори з питанням прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , але в нотаріальному порядку отримала відмову, оскільки не прослідковувався родинний зв`язок між ОСОБА_4 та його померлим братом ОСОБА_5 .
Також зазначає, що з 1987 року вона не проживала у с. Подільки Липоводолинського району. До смерті батька періодично приїжджала в с. Подільки. Родинні відносини двоюрідний брат з її батьком підтримував, оскільки його батьки померли дуже давно, а інших близьких у нього не було, питання спадщини ніколи не обговорювалося, і лише нещодавно вона дізналася від товариства, яке користується земельним паєм, що за життя належав ОСОБА_2 , про наявність спадкового земельного паю. Позивачка просила суд визначити їй, як спадкоємцю за законом п`ятої черги, додатковий строк для прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2 тривалістю два місяці.
Пояснення позивача та її представника, заява відповідача
ОСОБА_1 у судове засідання у даній справі не з`явлася, подала до суд заяву з прохання розгляд справи проводити без її участі та про підтримання вимог заяви.
Представник позивача ОСОБА_6 у судовому засіданні 29 липня 2019 року позовні вимоги пітримала повністю та додатково суду пояснила, що позивачка є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 (батьком омтаннього був ОСОБА_4 (він був рідним дядьком позивачці), його братом був ОСОБА_5 (його дочкою є ОСОБА_1 ). З приводу установлення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_8 пояснила, що на день смерті цього спадкодавця вона проживала в м. Києві, маючи зареєстроване місце проживання, проте підтримувала з ним родинні відносини, оскільки він був одиноким, бездітним чоловіком.
Від відповідача надійшла заява про визнання позову, просив суд розглянути справу без його присутності.
Процесуальні дії суду у даній справі
Ухвалою Липоводолинського районного суду Сумської області від 03 червня 2019 року у даній справі відкрито провадження, призначено підготовче засідання на 18 червня 2019 року о 09 год. 40 хв. 18 червня 2019 року ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08 липня 2019 року на 10 год. 00 хв. 08 липня 2019 року у зв`язку з відпусткою представника позивача, розгляд справи відкладено до 29 липня 2019 року на 10 год. 40 хв. 29 липня 2019 року протокольною ухвалою суду у судовому засіданні оголошено перерву до 13 серпня 2019 року у зв`язку зі з`ясуванням додаткової інформації по справі.
Установлені судом обставини даної справи
а) установлені обставини по перш ій вимозі:
Відповідно до фотокопії свідоцтва про народження, ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , у графі батько зазначено ОСОБА_5 , у графі мати ОСОБА_10 (а.с. 17).
25 листопада 1987 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб із ОСОБА_7 , та після реєстрації шлюбу обрала прізвище чоловіка ОСОБА_1 (а.с.18).
Відповідно до фотокопії свідоцтва про народження, ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , його батьками зазначені ОСОБА_14 та ОСОБА_15 (а.с. 14).
Відповідно до фотокопії погосподарської книги за 40-ві роки минулого століття, вбачається, що ОСОБА_14 та ОСОБА_15 мали трьох синів: ОСОБА_4 , ОСОБА_16 , ОСОБА_5 , та дочку ОСОБА_17 (а.с. 22).
ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Київ у віці 82 роки помер ОСОБА_5 (а.с.15).
Відповідно до довідки державного архіву Сумської області № Г-61 від 02 травня 2019 року, книги реєстрації актів громадянського стану про народження по с. Подільки Липоводолинського району Сумської області за 1921 року на зберігання до Державного архіву Сумської області не надходили та їх місцезнаходження архіву невідомо, тому підтвердити факт народження ОСОБА_4 немає можливості (а.с. 13).
ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Подільки Липоводолинського району Сумської області помер ОСОБА_4 (а.с.12).
ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Подільки Липоводолинського району Сумської області померла ОСОБА_3 (а.с. 11).
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, ОСОБА_8 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , його батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.10).
ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Липоводолинської районної державної адміністрації від 14 березня 2002 року №116 передано у приватну власність земельну ділянку площею 4,44 га, яка розташована на території Подільківської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Подільки Липоводолинського району Сумської області у віці 54 років помер ОСОБА_2 (а.с.8).
Згідно з довідкою Подільківської сільської ради Липоводолинського району Сумської області від 15 березня 2019 року № 02-37/137 та копії погосподарської книги за 2001-2005 роки, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дня народження по день смерті був зареєстрований в АДРЕСА_1 сам. Заповіт від імені ОСОБА_2 Подільківською сільською радою не посвідчувався (а.с.9,16).
Відповідно до довідки Липоводолинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану № 963-15.9-19 від 08 серпня 2019 року, актові записи про державну реєстрацію шлюбу відносно ОСОБА_2 та актові записи про народження дитини (дітей), де ОСОБА_2 записаний батьком дитини (дітей), в архіві даного відділу відсутні ( а.с. 60).
Із показань свідка ОСОБА_19 та ОСОБА_20 судом установлені ті обставини, що ОСОБА_2 був двоюрідним братом ОСОБА_1 позивачка провела його поховання, за життя його підтримувала, бо він не був одруженим та дітей у нього не було. ОСОБА_5 був рідним батьком позивачки. Батьком ОСОБА_2 був ОСОБА_4 , а батьком останнього був ОСОБА_14 . У ОСОБА_14 були народжені рідні сини ОСОБА_5 (наймолодший син) та ОСОБА_4 та ОСОБА_16 (найстарший син). Від ОСОБА_4 народжено сина ОСОБА_2 , який не був одружений та дітей від нього не народжено.
б) установлені обставини по другій вимозі:
Постановою державного нотаріуса Липоводолинської районної державної нотаріальної контори від 28 березня 2019 ркоу відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з пропустком встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с.21).
З наданих Липоводолинською райдержнотконторою № 727/01-16 від 25 червня 2019 року відомостей вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, спадкоємці з заявами не звертались, відомості про прийняття спадщини спадкоємцями, які відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 1268 ЦК України вважаються такими, що прийняли спадщину, відсутні, заповіт від імені ОСОБА_2 , відповідно до Спадкового реєстру, не посвідчувався (а.с. 39).
Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі
а) норми права, що підлягають застосуванню по першій вимозі:
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
Як визначено ч. 1 ст. 68 вищевказаного закону нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За приписами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 1265 ЦК України п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
а) норми права, що підлягають застосуванню по другій вимозі:
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Ч. 3 ст. 1272 ЦК України установлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Висновки суду по суті заявлених вимог
а) висновки суду по першій вимозі:
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. При цьому, суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Аналіз досліджених судом документів, зіставлення наявних в них анкетних даних, зокрема прізвища та по батькові як батька позивача, ОСОБА_5 , так і померлого ОСОБА_4 та з урахуванням показань свідків, допитаних у даній справі, суд дійшов висновку, що останні дійсно були братами, тобто ОСОБА_4 був дядьком позивача. При цьому, через втрату свідоцтва про народження дядька позивача, позивач не має змоги підтвердити факт родинних відносин між її батьком та його рідним братом.
Разом із цим, на думку суду, встановлення даного факту породжує юридичні наслідки для позивача, так як це потрібно йому для спадкування прав на майно, яке залишилося після смерті її двоюрідного брата ОСОБА_2 і не пов`язується із наступним вирішенням спору про право на спадщину між спадкоємцями померлого спадкодавця.
Ураховуючи викладене, суд уважає необхідним установити факт родинних відносин між ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Подільки Липоводолинського району Сумської області, та ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Київ, а саме те, що: ОСОБА_4 був рідним братом ОСОБА_5
б) висновки суду по другій вимозі:
Причини пропуску позивачем, як єдиним спадкоємцем за законом п`ятої черги спадкування після смерті свого двоюрідного брата, встановленого строку для прийняття спадщини, через необізнаність ОСОБА_1 про наявність спадкового майна та відсутністю у неї правовстановлюючих документів щодо спадщини та непроживання позивача зі спадкодавцем на час смерті, суд визнає поважними, оскільки вони об`єктивно та непереборно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті зазначеного спадкодавця.
З огляду на зазначені норми закону, моральні норми суспільства, що доводять поведінку спадкодавця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд уважає за можливе задовольнити позов, визначивши позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, а саме двомісячний термін з дня набрання цього рішення суду законної сили.
Керуючись ст. 89, 247, 258-259, 263-265, 273, 315 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Подільківської сільської ради Липоводолинського району Сумської області про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Установити факт родинних відносин між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Подільки Липоводолинського району Сумської області, та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Київ, а саме те, що: ОСОБА_4 був рідним братом ОСОБА_5 .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , додатковий строк для прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Подільки Липоводолинського району Сумської області, тривалістю в два місяці, перебіг якого розпочинається з наступного дня після вступу даного рішення в законну силу.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Подільківська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (адреса місцезнаходження: с. Подільки, Липоводолинський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 04388410).
Повне рішення суду складене 13 серпня 2019 року.
Суддя Д. В. Бутенко
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2019 |
Оприлюднено | 14.08.2019 |
Номер документу | 83606349 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Бутенко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні