Справа № 401/1568/19
Провадження № 2/401/620/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2019 року місто Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючий суддя - Кадигроб С.М.
за участю секретаря судового засідання - Федоренко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в Світловодському міськрайонному суді Кіровоградської області, за правилами загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Озерської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
13 травня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до Озерської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визначення додаткового тримісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини після бабусі ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла його рідна бабуся ОСОБА_2 . Остання за життя склала на нього заповіт, заповівши йому земельну ділянку площею 4,20 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Озерської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області. У встановлений законом шестимісячний строк позивач до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки: по-перше, будучи громадянкою України його бабуся померла на території Республіки Молдова і йому було не відомо, як саме переоформляти спадщину, чи звертатись до нотаріальних органів Республіки Молдови чи України; по-друге, на момент смерті бабусі позивач не знаходився в Республіці Молдови, а перебував на території Російської Федерації, а тому не мав змоги вчинити всіх необхідних дій для прийняття спадщини; по-третє, будучи на території Російської Федерації в нотаріальних органах йому роз`яснили, що іноземці (не резиденти) за існуючим законодавством України не мають права мати у власності землі сільськогосподарського призначення через введений мораторій. В травні 2019 року його представник звернувся до нотаріуса з питання подання заяви для прийняття спадщини, але йому було відмовлено в зв`язку з пропущенням встановленого шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що ним пропущено строк з поважних причин та просить встановити додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою від 15 травня 2019 року вирішено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження, розглядати справу у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву терміном 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
На виконання вимог ст.178 ЦПК України представник відповідача у встановлений судом строк відзиву не надав.
Позивач в судове засідання не з`явився. 08 липня 2019 року подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. 05 липня 2019 року представник сільської ради подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позову не заперечує.
В зв`язку з неявкою сторін для розгляду справи по суті, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Бєльци, Республіки Молдова є громадянином Російської Федерації та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.4-5)
Згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 20 лютого 1981 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 та є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . (а.с.7)
Згідно Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 11 листопада 1972 року, ОСОБА_5 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , в результаті чого змінила прізвище ОСОБА_6 на ОСОБА_7 .
Згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 06 квітня 1950 року, матір`ю ОСОБА_8 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . (а.с.9)
Таким чином, судом встановлено, що позивач є рідним внуком по матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Спадкодавець, ОСОБА_2 , за життя, на випадок своєї смерті у заповіті, посвідченого 27 жовтня 2008 року приватним нотаріусом Світловодського районного нотаріального округу Михайленко В.І., зареєстрованого в Реєстрі за № 2475 та внесеного до спадкового реєстру за № 45700453,заповіла ОСОБА_1 належну їй земельну ділянку площею 4,20 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Озерської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.(а.с.11-12)
Вказана земельна ділянка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_5 , виданого 28 березня 2002 року Озерською сільською радою Світловодського району Кіровоградської області.( а.с.10)
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Бєльци Республіки Молдова, що підтверджується архівною випискою із запису про смерть серії НОМЕР_6 виданого 11 жовтня 2011 року відділом реєстрації актів цивільного стану муніципалітету міста Бєльци Республіки Молдова.(а.с.13)
Згідно довідки виконавчого комітету Озерської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області від 07.05.2019 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .(а.с.16)
Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заведена, оскільки ніхто із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався.(а.с.14,15)
Таким чином, позивач, будучи рідним внуком ОСОБА_2 має право на прийняття спадщини у вигляді права на земельну ділянку площею 4,20 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Озерської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, за заповітом.
Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини та у відповідності до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Відповідно строк для прийняття спадщини пропущений з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. За нормами ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до нотаріальної контори в установлений законом строк із заявою про прийняття спадщини він не звернувся з ряду причин: по-перше, будучи громадянкою України його бабуся померла на території Республіки Молдова і йому було не відомо, як саме переоформляти спадщину, чи звертатись до нотаріальних органів Республіки Молдови чи України; по-друге, на момент смерті бабусі позивач не знаходився в Республіці Молдови, а перебував на території Російської Федерації, а тому не мав змоги вчинити всіх необхідних дій для прийняття спадщини; по третє, будучи на території Російської Федерації в нотаріальних органах йому роз`яснили, що іноземці (не резиденти) за існуючим законодавством України не мають права мати у власності землі сільськогосподарського призначення через введений мораторій.
Як роз`яснив Пленум ВСУ в абз.6 п.24 постанови від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з правовою позицією ВСУ від 04.11.2015 р. (справа №6-1486цс15), відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини. За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через поважні причини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Суд вважає причину пропуску позивачем строку на прийняття спадщини поважною, оскільки останній є спадкоємцем за заповітом, не реалізував належне йому право на прийняття спадщини, пропустивши визначений законом строк через наявність об`єктивних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини.
Таким чином, суд вважає за доцільне встановити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном 3 (три) місяці з моменту набрання рішенням законної сили, забезпечивши права позивача на спадкування, враховуючи відсутність при цьому порушень прав третіх осіб чи інтересів держави.
Судові витрати у справі необхідно віднести за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст.1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст.ст.141, 142, 178, 263-265, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги позовом ОСОБА_1 до Озерської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк терміном 3 (три) місяці, з моменту набрання рішенням законної сили, для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Бєльци Республіки Молдова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Світловодського міськрайонного суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Бєльци, Республіки Молдови, громадянин Російської Федерації, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_7 .
Відповідач: Озерська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області, місцезнаходження за адресою: вул. Центральна, 34 с.Озера Світловодський район Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04364383.
Суддя Світловодського міськрайонного
суду Кіровоградської області С.М. Кадигроб
13.08.2019
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2019 |
Оприлюднено | 15.08.2019 |
Номер документу | 83630995 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Кадигроб С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні