Постанова
від 13.08.2019 по справі 309/3780/18
ЗАКАРПАТСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 309/3780/18

П О С Т А Н О В А

Іменем України

13 серпня 2019 року м. Ужгород

Закарпатський апеляційний суд у складі:

головуючої - судді Кожух О.А.,

суддів - Куштана Б.П., Фазикош Г.В.

за участі секретаря - Терпай С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кошелівської сільської ради на рішення Хустського районного суду від 28 січня 2019 року (головуючий суддя Довжанин М.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Кошелівської сільської ради про визнання права власності у порядку спадкування, -

в с т а н о в и в :

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Кошелівської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування.

Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Спадкоємцями першої черги за законом після смерті батька є син спадкоємця ОСОБА_1 (позивач), дружина спадкоємця ОСОБА_3 , син спадкоємця ОСОБА_4 та дочки спадкоємця ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

До дня смерті спадкодавця вони всі спільно проживали та були зареєстровані з останнім за адресою: АДРЕСА_1

На думку позивача він єдиний прийняв спадщину, оскільки всі інші спадкоємці подали у грудні 2018 року заяви про відмову від прийняття спадщини.

Вказував, що до складу спадщини входить земельна ділянка площею 0,2500 га, яка розташована у АДРЕСА_2 , яка передана покійному батькові безкоштовно у приватну власність рішенням 9-ї сесії 22-го скликання Кошелівської сільської ради від 15.09.1997. За твердженням позивача, на даний час адреса такої ділянки - АДРЕСА_3 .

Зазначав, що позивач звертався до нотаріуса, який повідомив йому про неможливість оформлення права на спадщину з причин відсутності реєстрації права власності на вказану земельну ділянку.

Посилаючись на дані обставини, просив визнати за ним право власності на земельну ділянку загальною площею 0,2500 га., призначену для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що знаходяться за адресою АДРЕСА_3 .

Рішенням Хустського районного суду від 28 січня 2019 року позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку загальною площею 0,2500 га., призначену для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .

На це рішення подала апеляційну скаргу Кошелівська сільська рада. Посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального і процесуального права, просить рішення місцевого суду скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що позивач не довів, що не може оформити спадкові права у позасудовий спосіб; не надав відмову нотаріуса в оформленні спадщини.

Представник Кошелівської сільської ради в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи апелянт був повідомлений належним чином. Судова колегія, відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України, розглянула справу з відсутності представника апелянта.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він: - фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; - подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті (ст. 529 ЦК Української РСР).

Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини (ч. 2 ст. 548 ЦК Української РСР).

Відповідно до ст. 553 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. При цьому він може заявити, що відмовляється від спадщини на користь кого-небудь з інших спадкоємців, закликаних до спадкоємства за законом або за заповітом, а також на користь держави або окремих державних, кооперативних або інших громадських організацій. Наступне скасування спадкоємцем такої заяви не допускається. Вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу).

Встановлено та з матеріалів справи вбачається, що рішенням 9-ї сесії 22-го скликання Кошелівської сільської ради від 15.09.1997 ОСОБА_2 було передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,2500 га, яка розташована у АДРЕСА_2 (а.с11).

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 (а.с. 9).

Спадкоємцями першої черги за законом після смерті батька є син спадкоємця ОСОБА_1 (позивач), дружина спадкоємця ОСОБА_3 , син спадкоємця ОСОБА_4 та дочки спадкоємця ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Згідно довідки Кошелівської сільської ради від 16.07.2018 до дня смерті ОСОБА_2 з ним спільно проживали та були зареєстровані у спадковому будинку за адресою: АДРЕСА_5 : дружина ОСОБА_3 , сини ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , дочки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с. 10).

Із довідки виконкому Кошелівської сільської ради від 16.07.2018 вбачається, що згідно рішення Кошелівської сільської ради від 17.02.2017 змінено номер будинку та назву вулиці зі старої назви с. Залом в„– 269 ; № 244 на нову - АДРЕСА_5 (а.с. 12).

Спадкоємці першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 ; син спадкоємця ОСОБА_1 (позивач), дружина спадкоємця ОСОБА_3 , син спадкоємця ОСОБА_4 та дочки спадкоємця ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

При цьому встановлено, що рішенням Хустського районного суду від 12.09.2018, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про відмову від прийняття спадщини - задоволено повністю. Визначено ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 додатковий строк - 2 місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про відмову від прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 подали 03.12.2018, а ОСОБА_3 04.12.2018 до нотаріуса заяви про відмову від прийняття спадщини за ОСОБА_2 (а.с. 13-16).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції вважав встановленим, що після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 0,2500 га., розташованої у АДРЕСА_3 , яка надана померлому безкоштовно у приватну власність ні підставі рішення 9-ї сесії 22 скликання Кошелівської сільської ради від 15.09.1997. Проте, як зазначалось вище, вказаним рішенням Кошелівської сільської ради від 15.09.1997 ОСОБА_2 було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,2500 га., яка розташована у АДРЕСА_4 , а згідно довідки виконкому Кошелівської сільської ради від 16.07.2018 змінено номер будинку та назву вулиці зі старої назви с. Залом в„– 269 ; № НОМЕР_2 на нову - АДРЕСА_5 (а.с. 12). В той же час, позивачем заявлялась вимога про визнання за ним права власності на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_3 . Будь-яких доказів, що зазначена позивачем земельна ділянка є саме тією земельною ділянкою, яка передавалась у приватну власність його батькові ОСОБА_2 рішенням Кошелівської сільської ради від 15.09.1997 позивачем не надано.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, оскільки при розгляді вказаної категорії справ обов`язковим є наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину має бути підтверджена документально, тобто відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, а ненадання таких документів є підставою для відмови у позові.

Оскільки позивачем не надано суду постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, згідно пояснень позивача така постанова взагалі відсутня, позовні вимоги про визнання за ним права власності на майно в порядку спадкування задоволенню не підлягають.

На вказані обставини суд першої інстанції не звернув уваги та безпідставно задовольнив позов ОСОБА_1 .

Зважаючи на встановлені обставини колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції, через невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права слід скасувати з підстав, передбачених п.п.3,4 ст. 376 ЦПК України, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

За подання апеляційної скарги Кошелівською сільською радою було сплачено 1921,00 грн. судового збору (а.с.38), які, відповідно до ст. 141 ЦПК України, слід стягнути з позивача.

Керуючись ст. 368, п. 2 ч. 1 ст. 374, п.п.3,4 ст. 376, ст. ст. 381-384 ЦПК України, апеляційний суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Кошелівської сільської ради - задовольнити.

Рішення Хустського районного суду від 28 січня 2019 року - скасувати, та ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кошелівської сільської ради про визнання права власності у порядку спадкування - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_8 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Кошелівської сільської ради (Закарпатська обл., Хустський р-н, с. Кошелево, вул. Мічуріна, 20, код ЄДРПОУ 04350062) 1921,00 грн. у відшкодування судового збору, сплаченого при поданні апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Касаційну скаргу на постанову апеляційного суду може бути подано безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16 серпня 2019 року.

Головуюча:

Судді:

СудЗакарпатський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення13.08.2019
Оприлюднено18.08.2019
Номер документу83689261
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —309/3780/18

Постанова від 13.08.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 03.06.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 04.04.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Рішення від 28.01.2019

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Довжанин М. М.

Ухвала від 18.12.2018

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Довжанин М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні