Постанова
від 14.03.2011 по справі 2-а-1786/11
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2011 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого судді Андрєєва П.Ф.

При секретарі Коверченковій М.О.

За участю представника позивача ОСОБА_1 .

Представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

02 лютого 2011 року ОСОБА_3 звернувся до Добропільського міськрайонного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги свого довірителя і суду пояснив, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Добропіллі Донецької області.

25 лютого 2010 року він звернувся до УПФУ в м. Добропіллі із заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40,42 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» .

Йому стало відомо, що при перерахунку пенсії було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Просить визнати дії відповідача протиправними, зобов`язати УПФУ в м. Добропіллі зробити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, починаючи з І 01.03.2010 року.

Позивач ОСОБА_3 до судового засідання не зявився, надав заяву з проханням розглянути ! справу у його відсутність. Позовні вимоги підтримав. *

Представник відповідача УПФУ в м. Добропіллі, за дорученням Закутній О.А, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши суду, що ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування' ^ редакції Закону від 09.07.2003 року №1058 - IV ( зі змінами, внесеними ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ) було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника середньої заробітної ллати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до ст. ст.40,42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування' ^ частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв`язку з цим, перерахунки пенсі! проводились відповідно до пп.З п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» . До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій у 2009-2010 роках відповідно

до пп.З п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи позивача, заперечення відповідача, суд вважає, можливим розглянути справу у відсутність позивача, а також вважає, що позов слід задовольнити.

Свій висновок суд обґрунтовує наступним.

Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем слід розглядати із/застосуванням норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» .

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в м. Добропіллі, як отримувач пенсії.

25 лютого 2010 року ОСОБА_3 звернувся до У ПФУ в м. Добропіллі із заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно ст.ст. 40,42^ ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» . Згідно заяви йому провели перерахунок пенсії. Вказаний перерахунок пенсії проведений з 01.12.2010 року з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) на підставі пп.З п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530. Тобто перерахунок пенсії проводився, виходячи з, середньої заробітної плати за 2007 рік. Зазначені обставини представником УПФУ не заперечуються. Однак вказані дії відповідача є незаконним^, оскільки вони суперечать Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» .

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади та механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІУ у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обмислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28.12.2007 року №107 І «Про Державний бюджеї України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового _?ї жу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється зі заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. ...»

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107 , визнано такими, що не відповідають Конституції ( є неконституційними).

Починаючи з 22 травня 2008 року і станом на жовтень 2010 року ( час звернення позивача з

заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція ч.4 ст.42 та ч.І, ч.2 ст. 40 Закону України «Про

загальнообов`язкове державне пенсійне страхування' ^ редакції Закону України від 09.07.2003 року

№1058-IV.

*

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року перерахунок здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхідого стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страховогоиСТажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачу здійснено із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Як вбачається з частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата, з якої відповідно до ч.І ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: 3п=3с х (Ск:К), де:

Зп- - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс- середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

>. Ск- сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+КзЗ+...Кзп);

К-кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснено із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.І ст. 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст. 40 цього Закону повинна була обчислюватися з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, який становить 1650 гривен 43 копійок.

Як вбачається з позовних вимог позивач просив зобов`язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії саме з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях кономіки України за 2009 рік, що відповідно вимогам ст. 40 та частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , а тому позовні вимоги є такими, що грунтуються на законі.

У спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та частина 4 статті 42 Закону і України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07:2003 року №1058.

Такий висновок судом зроблено, виходячи з пріоритетності законів над підзаконним актами, якою є ^постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, що суперечить вищезазначеному Закону, оскільки фактично в зазначеній постанові Кабінету Міністрів України відтворена частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування`в редакції Закону України від 28.12.2007 року №107 І, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в пп.Зп.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкобе державне пенсійне страхування' ^ редакції від 09.07.2003 року, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що і не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірність прийнятого ним оскаржуваного рішення про відсутність підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки в Україні за 2009фік.

У зв`язку з викладеним, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії та зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , з

застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки в Україні, за 2009 рік, який складає 1650,43 грн., починаючи з 01.03.2010 року

На підставі п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів "Про державне мито" від 21.01.1993 року № 7-93 Пенсійний фонд України звільняється від сплати державного мита.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 10, 70, 71, 94, 99,100, 159-163 КАС України , ст. З, ч.2 ст.19, ч.З ст.51, ст. 92 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі зробити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки в Україні за 2009 рік, та стягнення недоотриманої пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки в Україні за 2009 рік.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 березня 2010"року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки в Україні за 2009 рік, який становить 1650 гривень 43 копійки.

Копію постанови направити позивачу за місцем мешкання , - для відома.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області / через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної ужарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Складено одноособово у нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя П.Ф. Андреев

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.03.2011
Оприлюднено20.08.2019
Номер документу83704756
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-1786/11

Ухвала від 10.05.2011

Адміністративне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Решетар В. І.

Постанова від 14.03.2011

Адміністративне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Андрєєв П. Ф.

Ухвала від 31.01.2019

Адміністративне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Ухвала від 29.10.2010

Адміністративне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

Ухвала від 01.09.2011

Адміністративне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Бондаренко Г. К.

Ухвала від 18.02.2011

Адміністративне

Глобинський районний суд Полтавської області

Свістєльнік Ю. М.

Постанова від 10.02.2011

Адміністративне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Мельниченко С. П.

Ухвала від 19.08.2011

Адміністративне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Сидоренко З.С.

Ухвала від 03.10.2011

Адміністративне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Сидоренко З.С.

Постанова від 21.03.2011

Адміністративне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Гудков С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні