13.08.2019
ЄУН №389/1732/19
Провадження №2-о/389/66/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2019 року м.Знам`янка
Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Ткаченка Б.Б.
за участю секретаря судового засідання Баланюк Т.В.
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Володимирівська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області,
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки площею 4,60 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , розташованої на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. Звернувшись до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у зв`язку з пропуском встановленого шестимісячного строку на подання заяви про прийняття спадщини. Зазначає, що на час відкриття спадщини вона постійно проживала разом з матір`ю, здійснювала за нею постійний догляд та піклування, оскільки мати не могла самостійно пересуватися внаслідок ампутації кінцівок обох ніг, після її смерті здійснювала всі заходи з поховання.
З огляду на викладене, заявник просить встановити факт її постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини з метою реалізації права на оформлення спадкового майна.
Заявник та її представник в судовому засіданні підтримали в повному обсязі заявлені вимоги, просили їх задовольнити з підстав, викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи - Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, у якій не заперечував проти задоволення заявлених вимог.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пояснили, що знають заявницю та є її односельцями. Протягом 2014-2017 р.р., а саме після смерті батька у 2014 році ОСОБА_1 почала проживала у домоволодінні своєї матері ОСОБА_3 та до часу смерті здійснювала догляд та піклування за нею, оскільки матері ОСОБА_1 ампутували кінцівки обох ніг, у зв`язку з чим вона не могла самостійно пересуватися та потребувала стороннього догляду. Після смерті матері заявниця здійснювала її поховання. Інших дітей ОСОБА_3 не мала. Заслухавши пояснення заявника та її представника, покази свідків, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Костянтинівка Знам`янського району Кіровоградської області і її батьками зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_2 .
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 22.10.1977 заявниця уклала шлюб з ОСОБА_7 та після реєстрації шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 .
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 вбачається що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько заявниці ОСОБА_6 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 .
На підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_6 ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 4,60 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , розташована на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області.
Згідно з довідкою КНП Знам`янський РЦПМСД Сабліно-Знам`янської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини від 28.05.2019 ОСОБА_3 мала захворювання у вигляді ампутації нижніх кінцівок (верхня третина стегон), операції проведені у 2000 та 2007 роках, потребувала стороннього догляду, з 2007 року оформлена інвалідність.
Довідкою до акта огляду МСЕК серії 2-18 ВБ №124836 встановлено, що з 03.10.2007 ОСОБА_3 призначено безстроково першу групу інвалідності та вона потребує стороннього догляду.
На час смерті ОСОБА_3 заявниця постійно проживала разом з нею та в подальшому провела поховання, що підтверджується довідками Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області №308 від 24.09.2014, №17 від 02.02.2017 та №161 від 10.05.2018
Після смерті матері ІНФОРМАЦІЯ_4 заявницею секретарю Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області було подано заяву про прийняття спадщини, яку остання помилково не внесла до відповідного реєстру, у зв`язку з чим державний нотаріус відмовив у видачі свідоцтва на спадщину та вказав на пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 04.07.2019 №56734576 спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заводилася.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).
Згідно з ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно зі ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до з ч.ч.3, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.п.3.21, 3.22 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
Отже, у випадку, якщо спадкоємець фактично постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, проте у його паспорті відсутня відмітка про реєстрацію місця проживання разом із спадкодавцем, а також відсутні докази, визначені п.3.22 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно зі ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати декілька місць проживання.
Статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Статтею 3 зазначеного Закону визначено поняття місця проживання та місця перебування, а саме місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.
Частиною 9 ст.6 зазначеного Закону передбачено, що реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем реєстрації спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі ст.2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені ч.3 ст.1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними та допустимими доказами, які були надані заявником та оцінені судом.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно з ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення..
Як встановлено судом, на час смерті ОСОБА_3 ОСОБА_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , однак з 2014 року постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своєю матір`ю, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами та показами свідків.
З огляду на викладене та враховуючи, що заявник на час відкриття спадщини постійно проживала разом із матір`ю ОСОБА_3 , здійснювала за нею догляд, піклування та подальше поховання і зазначений факт постійного проживання на час відкриття спадщини зі спадкодавцем знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, встановлення даного факту необхідно заявнику з метою реалізації права на оформлення спадкового майна і він не пов`язаний з наступним вирішенням спору про право, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, а тому суд вважає за необхідне заяву задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1216, 1221, 1268 ЦК України, ст.ст.263-265, 315, 319 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Костянтинівка Знам`янського району Кіровоградської області, разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Володимирівка Знам`янського району Кіровоградської області на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати віднести на рахунок заявника.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Заінтересована особа: Володимирівська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області, місце знаходження: с. Володимирівка Знам`янського району Кіровоградської області, 27452, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04365247.
Повне рішення суду складено 16 серпня 2019 року.
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області Б.Б. Ткаченко
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2019 |
Оприлюднено | 20.08.2019 |
Номер документу | 83712164 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ткаченко Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні