Рішення
від 22.08.2019 по справі 927/523/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

22 серпня 2019 року м. Чернігів справа № 927/523/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України 01601, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6 До Борзнянського державного сільськогосподарського технікуму 16400, м. Борзна Чернігівської області, вул. Олекси Десняка, 23 про стягнення 1 998 грн. 63 коп.

СУТЬ СПОРУ:

05 липня 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України до Борзнянського державного сільськогосподарського технікуму про стягнення 360,08 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 136,96 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 1 501,59 грн. пені за несвоєчасну оплату природного газу, поставленого згідно договору № 3503/15-ТЕ-39 купівлі - продажу природного газу від 10.02.2015р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної оплати поставленого природного газу.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 08.07.2019р.:

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;

встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановлені процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - до 12 серпня 2019 року включно.

У встановлений господарським судом процесуальний строк відповідачем відзив на позовну заяву поданий не був.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Вказана вище ухвала суду від 08.07.2019р. була отримана відповідачем 09.07.2019р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400044625107.

Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України .

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 02.06.1998р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 074 120 0000 007172.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

10 лютого 2015 року між Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (Продавець) в особі директора Департаменту реалізації газу ОСОБА_1 та Борзнянським сільськогосподарським технікумом (Покупець) в особі директора ОСОБА_2 був укладений договір № 3503/15-ТЕ-39 купівлі-продажу природного газу (надалі - Договір).

Згідно умов Договору (п. 1.1, 1.2, 2.1, 3.1, 3.3, 3.4, 5.1, 5.2, 5.5, 6.1, 10.1, 10.3 та 11), Продавець зобов`язався передати у власність Покупцю у 2015 році природний газ, ввезений на митну територію України Національною акціонерною компанією Нафтогаз України за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а Покупець зобов`язався прийняти та оплатити цей природний газ (надалі - газ) на умовах Договору.

Газ, що продається за Договором, використовується Покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням.

Продавець передає Покупцеві з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року газ обсягом до 36,0 тис. м 3 (тридцять шість тисяч м 3 ).

Продавець передає Покупцю газ у пунктах приймання-передачі газу на вхідній запірній/відключаючій арматурі Покупця.

Право власності на газ переходить від Продавця до Покупця в пунктах приймання-передачі. Після переходу права власності на газ Покупець несе всі ризики і приймає на себе всю відповідальність, пов`язану з правом власності на газ.

Покупець до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки газу, надає Продавцю належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. Плановий обсяг поставки підтверджується Продавцем та доводиться до відома газотранспортних підприємств в електронному вигляді оператором ЄГТСУ на відповідний місяць поставки.

Приймання-передача газу, переданого Продавцем Покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.

Не пізніше 5-го числа, наступного за місяцем продажу газу, Покупець зобов`язався надати Продавцеві підписані та скріплені печатками Покупця та газотранспортного підприємства три примірника акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов`язався повернути Покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаному уповноваженим представником та скріпленому печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між Сторонами.

Ціна (граничний рівень ціни) на газ і тарифи на його транспортування установлюються уповноваженим державною владою України органом.

Ціна за 1000 м 3 природного газу становить 1 091,00 грн. з урахуванням збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість.

До сплати за 1000 м 3 природного газу - 1 091,00 грн., крім того ПДВ - 20 % - 218,20 грн., всього з ПДВ - 1 309,20 грн. (одна тисяча триста дев`ять грн. 20 коп.).

Загальна вартість Договору на дату його укладання становить 39 276,0 грн., крім того ПДВ - 7 855,20 грн., разом з ПДВ - 47 131,20 грн. (сорок сім тисяч сто тридцять одна грн. 20 коп.).

Оплата за газ здійснюється Покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100 % поточної оплати протягом місяця поставки газу.

Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Договір складений у двох примірниках по одному для кожної із Сторін, які мають однакову юридичну силу.

Усі зміни і доповнення до Договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими представниками Сторін, крім випадку, зазначеного у п. 10.4 Договору.

Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між Сторонами з 01 січня 2015 року і діє в частині реалізації газу до 31 грудня 2015 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Як вбачається з матеріалів справи, між Сторонами були укладені додаткові угоди № 1 (від 10.04.2015р.) № 2 та № 3 (від 30.10.2015р.), якими окремі пункти Договору викладені в новій редакції, а саме:

п. 2.1: Продавець передає Покупцеві з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року газ обсягом до 19,419 тис. м 3 (дев`ятнадцять тисяч чотириста дев`ятнадцять м 3 ). ;

п. 5.2: Ціна за 1000 м 3 природного газу становить 1 770,74 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування і розподіл природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2 %;

- податок на додану вартість за ставкою - 20 %.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами - 689,10 грн., крім того ПДВ - 20 % - 137,82 грн., всього з ПДВ - 826,92 грн. (вісімсот двадцять шість гривень 92 коп.). В структурі тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами, затвердженого постановою НКРЕКП, враховано вартість газу на виробничо-технологічні витрати та власні потреби газорозподільного підприємства.

До сплати за 1000 м 3 природного газу - 2 495,25 грн., крім того ПДВ - 20 % - 499,05 грн., всього з ПДВ - 2 994,30 грн. (дві тисячі дев`ятсот дев`яносто чотири грн. 30 коп.). ;

п. 5.5: Загальна вартість Договору становить 45 058,38 грн., крім того ПДВ - 9 011,67 грн., разом з ПДВ - 54 070,05 грн. (п`ятдесят чотири тисячі сімдесят грн. 05 коп.).

Загальна вартість Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін. .

Решта умов Договору залишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.

Додаткові угоди складені у двох примірниках по одному для кожної із Сторін, які мають однакову юридичну силу, набувають чинності з дати їх підписання Сторонами та скріплення їх підписів печатками Сторін, поширюють свою дію на відносини Сторін, що склались з січня 2015 року, з 01 липня 2015 року та з 01 жовтня 2015 року відповідно.

На виконання умов Договору, позивач поставив відповідачеві природний газ в обсязі 5,121 м 3 загальною вартістю 11 257,57 грн.

Факт поставки позивачем природного газу відповідачем та отримання його останнім підтверджується актами приймання-передачі природного газу від 24.02.2015р., від 28.02.2015р., від 31.03.2015р., від 30.04.2015р., від 31.10.2015р., від 30.11.2015р. та від 31.12.2015р. (а.с. 27 - 33).

Як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідач оплату за поставлений природний газ здійснював несвоєчасно та не виконав зобов`язання у встановлений Договором строк чим порушив господарське зобов`язання, зокрема вимоги п. 6.1 Договору.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом поставки природного газу.

Відповідач зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати поставленого природного газу не виконував.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов`язання по оплаті поставленого природного газу, з нього підлягає стягненню 360,08 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції за січень, березень - квітень, листопад - грудень 2015р. та 136,96 грн. трьох процентів річних від простроченої суми за січень - квітень, жовтень - грудень 2015р.

Згідно з п. 7.2 Договору, у разі невиконання Покупцем п. 6.1 Договору, він зобов`язався сплатити Продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

На підставі умов Договору (п. 7.2), позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті поставленого природного газу, нарахував пеню в розмірі 1 501,59 грн. за періоди з 17.02.2015р. по 22.04.2015р., з 17.03.2015р. по 22.04.2015р., з 15.04.2015р. по 14.10.2015р., з 15.05.2015р. по 14.11.2015р., з 17.11.2015р. по 28.12.2015р., з 15.12.2015р. по 14.06.2016р. та з 15.01.2016р. по 14.07.2016р.

Матеріалами справи підтверджується факт прострочення відповідачем виконання зобов`язань по оплаті поставленого природного газу, а тому з нього підлягає стягненню пеня в сумі 1 501,59 грн.

Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За подання до суду даної позовної заяви позивачем було сплачено 1 921,00 грн. судового збору, який покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. 173 - 175, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 546, 549, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Борзнянського державного сільськогосподарського технікуму (16400, м. Борзна Чернігівської області, вул. Олекси Десняка, 23, код 00729178) на користь Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (01601, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6, код 20077720) 360 грн. 08 коп. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 136 грн. 96 коп. трьох процентів річних з простроченої суми, 1 501 грн. 59 коп. пені та 1 921 грн. 00 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено та підписано 22.08.2019р.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення22.08.2019
Оприлюднено23.08.2019
Номер документу83799843
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/523/19

Рішення від 22.08.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 08.07.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні