ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" серпня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/2127/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аріт К.В.
при секретарі судового засідання Горбачовій О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дрокот", м. Харків про стягнення 35938,46 грн. за участю представників:
позивача - не з`явився;
відповідача - не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
08.07.2019р. позивач - Харківська міська рада звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дрокот" про стягнення 35938,46 грн. боргу з орендної плати за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,1110 га.
Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди землі, зареєстрованого 09.09.2016 р., номер запису про інше речове право 16355531, укладеного 26.08.2016р. на виконання рішення ХМР від 23.09.2015р. №1997/15.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.07.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/2127/19 в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, призначивши судове засідання з розгляду справи по суті на 07.08.2019р.
Протокольною ухвалою від 07.08.2019р. відкладено судове засідання на 19.08.2019 р. об 11:00.
У судове засідання 19.08.2019 р. представники сторін не з`явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, позовних вимог не заперечив.
Відповідно до ч.2 ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Як встановлено матеріалами справи, позов у даній справі подано за місцезнаходженням відповідача, адресою якого є: 61044, м.Харків, просп.Московський, буд.257, що відповідає адресі, за якою ТОВ "Дрокот" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.32). В матеріалах справи містяться належні докази на підтвердження направлення позову з додатками на зазначену адресу відповідача.
Відповідно до ч.5 ст.176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статі 120 цього Кодексу.
Судом були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про розгляд даної справи судом та про витребування від останнього відзиву на позов. Відповідна ухвала суду про відкриття провадження у справі від 09.07.2019р. та ухвала суду від 07.08.2029 р. надсилались на адресу місцезнаходження відповідача, яка також є офіційною адресою його місцезнаходження згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань -61044, м.Харків, просп.Московський, буд.257.
Ухвала суду, направлена на юридичну адресу відповідача, повернута до суду без вручення адресату з відміткою причин невручення: "адресат відсутній".
Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місце проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до п.99 постанови КМУ від 05.03.2009р. № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку", рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату.
У разі відсутності адресата до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення.
Відповідно до п.п.116, 117 розділу "Строк зберігання поштових відправлень, поштових переказів" постанови КМУ від 05.03.2009р. №270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку", у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв`язку виконати обов`язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвал суду у даній справі відповідачем та повернення їх копій до суду з відповідною відміткою є наслідком діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання та (або) повідомлення суду про зміну свого місцезнаходження, тобто його власною волею.
Водночас діючі норми Господарського процесуального кодексу України не покладають на господарський суд обов`язок повторного направлення ухвали суду у разі її повернення без вручення адресату. При направленні відповідачеві ухвал судом дотримано відповідних вимог Господарського процесуального кодексу України. В матеріалах справи відсутні відомості щодо іншого місцезнаходження відповідача.
Згідно з положеннями ч.2 ст.11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого є відкритою та має бути невідкладно оприлюдненою на офіційному веб-порталі судової влади України, крім випадків, установлених законом.
Згідно із Законом України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення (включаючи ухвали суду господарського суду про відкриття провадження у справі) є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання (ст. 2). Для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень; суд вносить до Реєстру всі судові рішення, викладені у письмовій формі, не пізніше наступного дня після їх ухвалення або виготовлення повного тексту (ст. 3). Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ст. 4).
Ухвали суду у даній справі розміщені в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що підтверджується даними вказаного Реєстру, який є відкритим.
Таким чином, відповідач мав можливість ознайомитись зі змістом ухвал господарського суду у цій справі.
Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом
Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини одним із критеріїв розумного строку розгляду справ є належна поведінка заявника, яка не повинна становити умисного затягування розгляду справи у відповідній державі.
Частиною 9 ст.165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 4 ст.13 ГПК України закріплено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи те, що судом було здійснено всі заходи, щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, явку якого в судове засідання не було визнано обов`язковою, суд дійшов висновку, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.
Рішенням Харківської міської ради від 23.09.2015р. №1997/15 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для та експлуатації будівель і споруд" Харківською міською радою надано ТОВ "ДРОКОТ" (орендар) земельну ділянку загальною площею 0,1110 га по АДРЕСА_1 .
На підставі зазначеного рішення між Харківською міською радою та Відповідачем укладено договір оренди землі від 26.08.2016р., зареєстрований 09.09.2016р. номер запису про інше речове право:16355531.
Згідно з п. 8 Договору його укладено строком до 01.10.2020.
Пунктом 5 цього договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 374 109 грн.
Згідно з п. 9 договору розмір орендної плати за земельну ділянку на період експлуатації становить в місяць 51 340,66 грн.
Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Однак, згідно із листа ГУ ДФС у Харківській області від 18.01.2019р. №1500/9/20-40-07-02-14 заборгованість ТОВ "ДРОКОТ" з орендної плати станом на 17.01.2019р. склала 37808,46 грн., у тому числі 1 870 грн. штрафних санкцій, сплата орендної сплати ТОВ "ДРОКОТ" протягом 2016-2018 років склала 0 грн.
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, нежитлові будівлі літ. А-2 , літ Б-1 для обслуговування яких надавалась земельна ділянка 02.10.2018р. вибули із власності ТОВ "ДРОКОТ" та перешли до ОСОБА_1 .
Відповідно до розшифровки сум заборгованості, яка є додатком до листа ГУ ДФС у Харківській області від 18.01.2019р. № 1500/9/20-40-07-02-14, сума боргу зі сплати орендної плати виникла до 29.11.2016р. (тобто до відчуження нерухомого майна) та склала 37 808,46 грн., з яких сума боргу саме з орендної плати складає 35938,46 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, суд виходить з наступного.
Відносини, які пов`язані з орендою землі, регламентовані нормами Господарського, Цивільного, Земельного, Податкового кодексів та іншими законами.
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Вирішення питань про передачу землі у користування є виключним правом ради - суб`єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання господарських договорів, передбаченого ст.ст.179-181 ГК України, з урахуванням положень ЗК України.
Відповідно до ст. ст. 142-145 Конституції України фінансовою та матеріальною основою органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, є земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Згідно з Законом України "Про оренду землі", Земельним кодексом України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (стаття 1 Закону та стаття 93 Кодексу).
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про оренду землі" умова щодо визначення орендної плати із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до статей 759, 762 Цивільного кодексу України орендар зобов`язаний своєчасно розраховуватись за орендоване ним майно.
Статтею 96 Земельного кодексу України закріплено обов`язки землекористувачів, до яких належить обов`язок щодо своєчасної сплати земельного податку або орендної плати.
Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, статей 193, 198 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно вимогам закону, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 96 Земельного кодексу України закріплено обов`язки землекористувачів, до яких належить обов`язок щодо своєчасної сплати земельного податку або орендної плати.
Згідно з ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч.1 ст.193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.ст. 74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права.
Приймаючи до уваги викладені вище обставини, та враховуючи те, що відповідач не вчинив необхідних дій, передбачених сторонами у договорі та повністю не розрахувався за надані послуги у визначений умовами договору строк, не надав суду жодного доказу, який би підтверджував сплату заборгованості за спірним договором оренди землі, суд дійшов висновку, що останній є таким, що прострочив виконання грошового зобов`язання за Договором на суму 35938,46 грн., а отже позовні вимоги щодо стягнення боргу з орендної плати є правомірними, обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи і тому підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується статтею 129 ГПК України, відповідно до якої судовий збір покладається на відповідача.
З огляду на наведене, відповідно до статей 193, 198, 230-232 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 253-255, 525, 526, 530, 546, 549, 610-612, 625, 629, 651, 759, 762 Цивільного кодексу України та керуючись ст.ст. 1, 13, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дрокот" (61044, м.Харків, пр.Московський, 257, код ЄДРПОУ 36034076) на користь Харківської міської ради (61003, м.Харків, м-н Конституції,7, код ЄДРПОУ 04059243) 35938,46 грн. боргу з орендної плати за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,1110 га, та 1921,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "23" серпня 2019 р.
Суддя К.В. Аріт
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2019 |
Оприлюднено | 27.08.2019 |
Номер документу | 83822190 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Аріт К.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні