Справа №701/1070/19
Номер провадження2/701/397/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 серпня 2019 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого - судді - В.Л. Маренюка
за участю секретаря - Н.В. Філіпчак
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до Спілки громадян-власників (співвласників) земельних та майнових сертифікатів ТОВ "Дніпро" в особі голови Янковенко Валентини Михайлівни про визнання права власності.
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності.
На підставу своїх вимог спирається на те, що вона ОСОБА_1 звернулась із заявою до комітету спілки власників (співвласників) земельних та майнових сертифікатів ТОВ "Дніпро" про продаж приміщення котельні ПТО. На своєму засіданні керівний склад спілки вирішив продати приміщення котельні ПТО ОСОБА_1 . Згідно акту обстеження нежитлової будівлі від 12.06.2012р. за висновками комісії дане приміщення може використовуватися як складське приміщення.
Рішенням №4 від 12.06.2012р. "Про продаж майна, яке належить громадянам-власникам майнових сертифікатів ТОВ "Дніпро" нежитлову будівлю котельню ПТО продано ОСОБА_1 по балансовій вартості 16100 грн. Актом прийому-передачі від 12.06.2012р. дану будівлю було передано, з приводу проведення розрахунків та передачі майна сторони ніяких претензій не мають. Позивач сплатив за майно кошти у сумі 16100 гривень.
Відповідачем при передачі майна позивачу, було передано всю наявну документацію, яка підтверджує належність майна. З часу передачі-прийому у власність майна, позивач використовує його у господарській діяльності, і з часом виявилась необхідність оформлення прав власності з проведенням його реєстрації. Для цього, на замовлення позивача проведено технічну інвентаризацію вказаного майна, яку деталізовано інвентаризаційною справою № 19 з виготовленням технічного паспорта. За даними проведеної інвентаризації підтверджено, що котельня ПТО розташована за адресою: АДРЕСА_1 значиться 1969 року побудови. Однак, після цього виявилось, що оформити права власності у іншому порядку, ніж шляхом звернення до суду з відповідним позовом, немає можливості, що було встановлено після проведення аналізу та встановлення наявності необхідного пакету документів, які необхідні відповідно до порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015р. №112. Як вбачається з наявних обставин справи, позивачу було передано майно відповідачем. У свою чергу, відповідачу дане майно стало належати в процесі паювання АС "Дніпро" с.Молодецьке Маньківського району Черкаської області. Тобто, іншими формально вираженими правовстановлюючими документами з проведенням державної реєстрації прав власності, передача майна не була оформлена, а в даний час така можливість відсутня, оскільки АС "Дніпро" с. Молодецьке Маньківського району Черкаської області реорганізовано у товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпро" с. Молодецьке Маньківського району Черкаської області та припинило свою діяльність і як юридична особа ліквідоване.
Тобто, виконати вимоги, які необхідні для здійснення реєстрації права власності на майно, набуте у незаборонений спосіб, немає можливості, оскільки неодноразово змінились законодавчі вимоги щодо підстав та процедури реєстрації прав власності, підприємство-попередній власник майна, сільськогосподарське підприємство - ліквідовано, при цьому позивач є добросовісним набувачем майна.
Таким чином, будучи фактичним власником майна, Позивач не має можливості в повній мірі здійснювати свої права власника, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.
Позивач до суду не з`явився, але надав суду заяву, в якій присив справу слухати в її відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, що ОСОБА_1 звернулась із заявою до комітету спілки власників (співвласників) земельних та майнових сертифікатів ТОВ "Дніпро" про продаж приміщення котельні ПТО. На своєму засіданні керівний склад спілки вирішив продати приміщення котельні ПТО ОСОБА_1 , що підтверджується протоколом № 4 засідання керівного складу спілки громадян власників майнових сертифікатів ТОВ "Дніпро" від 12.06.2012.
Згідно акту обстеження нежитлової будівлі від 12.06.2012 за висновками комісії дане приміщення може використовуватися як складське приміщення.
Рішенням №4 від 12.06.2012р. "Про продаж майна, яке належить громадянам-власникам майнових сертифікатів ТОВ "Дніпро" нежитлову будівлю котельню ПТО продано ОСОБА_1 по балансовій вартості 16100 грн. Актом прийому-передачі від 12.06.2012р. дану будівлю було передано, з приводу проведення розрахунків та передачі майна сторони ніяких претензій не мають.
Позивач сплатив за майно кошти у сумі 16100 гривень, що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордера від 28.08.2012.
Відповідачем при передачі майна позивачу, було також передано всю наявну документацію, яка підтверджує належність майна.
З часу передачі-прийому у власність майна, позивач використовує його у господарській діяльності, і з часом виявилась необхідність оформлення прав власності з проведенням його реєстрації.
Для цього, на замовлення позивача проведено технічну інвентаризацію вказаного майна, яку деталізовано інвентаризаційною справою № 19 з виготовленням технічного паспорта. За даними проведеної інвентаризації підтверджено, що котельня ПТО розташована за адресою: АДРЕСА_1 значиться 1969 року побудови.
Згідно даних витягу зі Звіту про незалежну оцінку, виконаного суб`єктом оціночної діяльності, вартість майна складає 50000 грн.
В подальшому виявилось, що оформити права власності у іншому порядку, ніж шляхом звернення до суду з відповідним позовом, немає можливості, оскільки позивачу було передано майно відповідачем. У свою чергу, відповідачу дане майно стало належати в процесі паювання АС "Дніпро" с.Молодецьке Маньківського району Черкаської області, тобто, іншими формально вираженими правовстановлюючими документами з проведенням державної реєстрації прав власності, передача майна не була оформлена, а в даний час така можливість відсутня, оскільки АС "Дніпро" с. Молодецьке Маньківського району Черкаської області реорганізовано у товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпро" с. Молодецьке Маньківського району Черкаської області, що підтверджується довідкою Молодецької сільської ради від 05.08.2019 № 665 припинило свою діяльність і як юридична особа ліквідоване.
ТОВ "Дніпро", ідентифікаційний код 03791386, ліквідовано, що підтверджується інформацією, отриманою з Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр", запис про припинення ТОВ "Дніпро" вчинено в реєстрі 29.01.2007 року за № 10111170002000322.
Тобто, виконати вимоги, які необхідні для здійснення реєстрації права власності на майно, набуте у незаборонений спосіб, немає можливості, оскільки неодноразово змінились законодавчі вимоги щодо підстав та процедури реєстрації прав власності, підприємство-попередній власник майна, сільськогосподарське підприємство - ліквідовано, при цьому позивач є добросовісним набувачем майна.
Таким чином, будучи фактичним власником майна, Позивач не має можливості в повній мірі здійснювати свої права власника.
Відповідно до ч.1 ст. 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Відповідно до положень ч.1 ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Ч.4 ст.319 ЦК України визначає, що власність зобов`язує.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
За ст.6 ЦК України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
За ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права га обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства - ст. 14 ЦК України.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 ЦК України надано право кожній особі звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав може бути визнання права.
Відповідно до ст. 177 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Відповідно до ст. 190 ЦК України, майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.
За ч.2 ст.509 ЦК України, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно ст.325 ЦК України, суб`єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до повного задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 200, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. . 6, 11, 14, 15, 16, 181, 319, 321, 322, 325. 328. 392 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , право власності на виробничий будинок - котельня ПТО по АДРЕСА_1 згідно даних технічного паспорта.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя В.Л. Маренюк
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2019 |
Оприлюднено | 28.08.2019 |
Номер документу | 83840305 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Маньківський районний суд Черкаської області
Маренюк В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні