Справа № 477/1529/19
Провадження № 2/477/739/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
14 серпня 2019 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі: головуючої у справі судді Полішко В.В., з секретарем - Хлибовою Г.Є.,
розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайло-Ларинської сільської ради Вітовського району Миколаївської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
19 червня 2019 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та спорудами, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, а також земельної ділянки, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Вона та їх спільні діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є спадкоємицями першої черги, оскільки, на день смерті ОСОБА_5 були зареєстровані разом із ним.
При зверненні до приватного нотаріуса Вітовського районного нотаріального округу Реукової Н.А. із заявою про прийняття спадщини, їй було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,1300 га, на якій розташований житловий будинок.
Водночас, у видачі свідоцтва про право власності на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами позивачу було відмовлено, в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на житловий будинок виданого на ім`я спадкодавця.
08 червня 2018 року між нею та дітьми ОСОБА_3 та ОСОБА_4 був укладений договір про поділ спадкового майна, посвідчений приватним нотаріусом Реуковою Н.А., відповідно до умов якого земельна ділянка та житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані по АДРЕСА_1 переходять у власність позивача, в свою чергу грошові кошти, які знаходяться у ТВБВ №10014/ 078 переходять у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_4 по Ѕ частині кожному.
Позивач зазначила, що спірний житловий будинок був придбаний нею та померлим у радгоспі Гвардія Ілліча . Єдиними документами, що підтверджують факт придбання житлового будинку є довідка радгоспу про виплату повної вартості житлового будинку.
Нині захист її спадкових прав можливий лише шляхом визнання за нею права власності на вищевказане майно в судовому порядку .
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися. Від представника позивача до суду надійшла заява з проханням розглядати справу за її відсутності, заявлені позовні вимоги свого довірителя підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Відповідач - Михайло-Ларинської сільська рада Вітовського району Миколаївської області в судове засідання свого представника не направила, надіслала до суду листа з проханням розглядати справу за відсутністю представника сільської ради, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, то, відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою відео та звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.
Дослідивши матеріали справи, розглядаючи справу в межах заявлених вимог та на підставі наданих доказів, судом встановлено наступне.
Відповідно до свідоцтва про смерть від 20 березня 2006 року, серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис від 14 лютого 2006 року № 4, складений Михайло-Ларинською сільською радою Жовтневого району Миколаївської області (а.с.18).
Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 та спорудами та земельної ділянки площею 0,1300 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташовані по АДРЕСА_1 .
Як вбачається з довідки КП ММБТІ від 26 квітня 2019 року № 1143 право власності на вказаний житловий будинок станом на 28 грудня 2012 року не зареєстровано (а.с.17)
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, спадкодавцем сплачена повна вартість спадкового будинку, що підтверджується довідкою від 28 липня 2003 року № 177 про сплату вартості будинку радгоспу Гвардія Ілліча (а.с. 13).
Крім цього, відповідно до виписки з погосподарського обліку від 16 квітня 2019 рок № 278 ОСОБА_5 , згідно з записами з погосподарської книги №1 на сторінці 282 номеру об`єкта погосподарського обліку №71 є головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).
Тобто, спадкодавець після сплати вартості будинку фактично отримав у власність житловий будинок АДРЕСА_1 , однак за життя не встиг зареєструвати право власності на будинок відповідно до чинного законодавства та отримати правовстановлюючий документ на нього.
Позивач є дружиною померлого, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 06 серпня 1983 року, серії НОМЕР_2 , актовий запис № 25 від 06 серпня 1983 року (а.с. 8).
Окрім позивача спадкоємцями першої черги є їх спільні діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Дослідивши спадкову справу №66/2017 після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , судом встановлено, що до приватного нотаріуса Вітовського районного нотаріального округу Миколаївської області Реукової Н.А. із заявою про прийняття спадщини звернулися позивач та її сини - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 08 червня 2018 року між ними був підписаний договір поділу спадкового майна, посвідчений приватним нотаріусом Реуковою Н.А., відповідно до умов якого, земельна ділянка та житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, які розташовані по АДРЕСА_1 переходять у володіння ОСОБА_1 , в свою чергу грошові кошти, що знаходиться у ТВБВ №10014/078 ПАТ Державний ощадний банк України , комерційний рахунок № НОМЕР_3 із залишком коштів 3826,40 грн. переходять у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_4 по Ѕ частині кожному (а.с. 36).
Позивачу 26 листопада 2018 року нотаріусом видано свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкову земельну ділянку (а..с. 74), водночас, відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, через відсутність правовстановлюючого документа на спадкове майно, виданого на ім`я спадкодавця (а.с. 14).
Відповідно до пункту 4.15. Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі - Порядок), видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно з пунктом 4.18 цього зазначеного Порядку - якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року N 1952-IV Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно зі статтею 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі статтею 1223 право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1262-1265. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За змістом статті 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Враховуючи, що відповідач направив до суду заяву про визнання позову, та воно не суперечить закону, не порушує прав інших осіб, оскільки інші спадкоємці уклали договір про поділ спадкового майна, тим самим відмовилися від прийняття спадщини за законом у вигляді житлового будинку та земельної ділянки на користь позивача, відсутність спадкоємців, що мають право на обов`язкову частину відсутні, тому на підставі ст. ст. 1218, 1220,1223, 1268 ЦК України, суд визнає заявлений позов, таким що підлягає задоволенню.
Керуючись статями 200, 206, 258, 259, 263, 265 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , (актовий запис про смерть № 4, зроблений Михайло-Ларинською сільською радою Жовтневого району Миколаївської області 14 лютого 2006 року).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Водночас, відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. Тобто, через Жовтневий районний суд Миколаївської області.
Повне найменування сторін:
позивач- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;
відповідач - Михайло-Ларинська сільська рада Вітовського району Миколаївської області, адреса: вул. Шкільна, 29, с. Михайло-Ларине Вітовського району Миколаївської області, код ЄДРПОУ 23038365.
Повний текст рішення складений та підписаний 27 серпня 2019 року.
Суддя В.В. Полішко
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2019 |
Оприлюднено | 28.08.2019 |
Номер документу | 83863980 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Полішко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні