ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"27" серпня 2019 р. Справа № 924/866/19
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М., розглянувши матеріали
за позовом комунального підприємства "Житній ринок" м. Київ
до Хмельницької філії Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" м. Хмельницький
про стягнення 196 888,00 грн., з яких 1196500,00 грн. основний борг та 388,00 грн. 3% річних
ВСТАНОВИВ:
На адресу господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява комунального підприємства "Житній ринок" м. Київ до Хмельницької філії Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" м. Хмельницький про стягнення 196 888,00 грн., з яких 1196500,00 грн. основний борг та 388,00 грн. 3% річних на підставі договору на виконання проектних робіт №10-10/17 від 10.10.2017р.
При вирішення питання щодо можливості прийняття до розгляду позовної заяви, судом зазначається наступне:
У відповідності до ч. 1 ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
За змістом ч. 2 ст. 27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У ч. 3 ст. 29 ГПК України передбачено, що позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред`являтися також за їх місцезнаходженням.
За правилами господарського процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
Частина 3 ст. 162 ГПК України встановлює, що позовна заява повинна містити, в тому числі, повне найменування сторін, їх місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДР підприємств і організацій України.
Позивач при зазначенні вищевказаних реквізитів особи відповідача - Хмельницької філії Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" не вказав ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України. При цьому, позивачем додано витяг з ЄДР стосовно Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" від 19.06.2017р., у якому визначено, що Хмельницька філія є відокремленим підрозділом юридичної особи ДП "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" з кодом ЄДРПОУ 14167844.
Стаття 95 ЦК України закріплює, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Суд звертає увагу на роз`яснення Пленуму Вищого господарського суду України викладені у п. 1.7 постанови "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011 року, у якому зазначено, що відповідно до чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про господарські товариства", "Про акціонерні товариства", "Про банки і банківську діяльність", юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.
Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу.
Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола.
Як вбачається з позовних матеріалів, позивач - комунальне підприємство "Житній ринок" звернувся з позовом до Хмельницької філії Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 37), яка не зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань як юридична особа.
Крім того, з наданих документів не вбачається наявність у Хмельницької філії "НДІпроектреконтрукція", як відособленого підрозділу, повноважень здійснювати представництво державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконсрукція" у судових органах, що свідчило б про можливість розгляду даного спору саме за місцезнаходженням філії - у господарському суді Хмельницької області.
З огляду на вищевикладене, суд звертає увагу позивача на те, що при зверненні з позовом стороною у справі може бути юридична особа - Державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" в особі його відокремленого підрозділу - Хмельницької філії "НДІпроектреконтрукція", лише у випадку наявності у філії повноважень сторони у справі від імені цієї особи у господарському суді.
За таких обставин, приймаючи до уваги роз`яснення Пленуму Вищого господарського суду України викладені у постанові №18 від 26.12.2011 року, позов подано до Хмельницької філії Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція", яка не може бути стороною у справі.
Позивачем не надано, а судом не встановлено обставин на підтвердження наявності у відповідача статусу юридичної особи, що унеможливлює в даному випадку розгляд спору за правилами господарського судочинства.
У статті 175 ГПК України унормовано, що суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо, зокрема, спір не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Якщо спір пов`язаний з господарською діяльність, проте, через суб`єктний склад не підлягає розгляду за правилами господарського процесу, то підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження у даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України. За таких обставин, позовна заява підлягає поверненню позивачу з позовними матеріалами.
Керуючись ст.ст. 4, 45, п. 1 ч. 1 ст. 175, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом комунального підприємства "Житній ринок" м. Київ до Хмельницької філії Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконтрукція" м. Хмельницький про стягнення 196 888,00 грн., з яких 1196500,00 грн. основний борг та 388,00 грн. 3% річних.
Додаток: позовна заява з додатками на 68 аркушах, в тому числі оригінали платіжних доручень №169435418 від 26.07.2019р. на суму 1921,00 грн., №169435443 від 08.08.2019р. на суму 1032,32 грн.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 27.08.2019р.
Суддя А.М. Яроцький
Віддрук. 3 прим:
1 - для суду;
2 - позивачу - 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 16 (з додатками) реком. з повідомл.;
3 - відповідачу - 29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 37.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2019 |
Оприлюднено | 29.08.2019 |
Номер документу | 83872748 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Яроцький А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні