Рішення
від 27.08.2019 по справі 581/530/19
ЛИПОВОДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 581/530/19

Провадження № 2/581/221/19

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 серпня 2019 року сел. Липова Долина

Липоводолинський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання Бочкун Л.І., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в сел. Липова Долина цивільну справу загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування,

в с т а н о в и в :

Стислий виклад заявлених до суду вимог

У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із з вказаним вище позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області померла її баба ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельного паю на території Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області. За свого життя ОСОБА_2 склала заповіт, згідно з яким все майно заповіла позивачу ОСОБА_1 Як спадкоємець, в 2017 році на деяке спадкове майно отримала свідоцтво про право на спадщину, а саме на 3/4 частки земельної ділянки, іншу частку земельної ділянки отримав син спадкодавця, ОСОБА_3 , який на момент відкриття спадщини мав право на обов`язкову частину спадщини незалежно від змісту заповіту відповідно до ст. 1241 ЦК України. Нещодавно вона дізналась, що у рідного брата баби ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував у власності земельний пай та виготовлений сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 умовною площею 3,24 в умовних кадастрових гектарах. Оскільки на момент смерті ОСОБА_4 із ним проживала її баба, а його рідна сестра - ОСОБА_2 , то вона фактично і прийняла спадщину, володіючи та розпоряджаючись майном покійного. Тому просила суд визнати за нею в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 право на 3/4 частку земельної частки (пай), площею 3,24 в умовних кадастрових гектарах.

Позиція сторін та третьої сторони по даній справі

Позивач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без її участі.

Від відповідача, Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області надійшла заява про визнання позову, просив суд розглянути справу без його присутності.

Процесуальні дії суду у даній справі

05 серпня 2019 року дана справа надійшла до місцевого суду. Ухвалою Липоводолинського районного суду Сумської області від 09 серпня 2019 року у даній справі відкрито провадження, призначено підготовче засідання на 27 серпня 2019 року о 11 год. 20 хв. 27 серпня 2019 року справу розглянуто по суті

Установлені судом фактичні обставини справи

ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с.16).

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області помер ОСОБА_4 ( а.с. 10).

Відповідно до довідки №534/02-39 від 25 липня 2018 року, виданої виконавчим комітетом Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, та фотокопій витягу з погосподарської книги за 1996-2000 роки, ОСОБА_4 до дня смерті проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 , разом з сестрою ОСОБА_2 (а.с. 11-12).

ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , їх батьками зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с. 14).

13 червня 1950 року ОСОБА_10 уклала шлюб з ОСОБА_11 , обравши після реєстрації шлюбу прізвище чоловіка ОСОБА_10 (а.с. 16).

12 січня 1998 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким все майно, яке буде належати їй на день її смерті, де б воно не було і з чого б воно не складалося, заповіла своїй онуці ОСОБА_13 , реєстровий номер заповіту 6 (а.с.8).

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області померла ОСОБА_2 (а.с. 6).

Відповідно до довідки №535/02-39 від 25 липня 2018 року, виданої виконавчим комітетом Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, ОСОБА_2 до дня смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , сама. Підтверджено посвідчення заповіту (а.с. 7).

19 травня 2017 року державним нотаріусом Липоводолинської районної державної нотаріальної контори Мельником В.О., спадкоємцям за заповітом після смерті ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом: на 3/4 частки земельної ділянки - ОСОБА_1 (онука спадкодавця), 1/4 частки земельної ділянки - ОСОБА_3 , загальною площею 1,0357 (кадастровий номер НОМЕР_2 ), що розташована на території Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що за життя належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 (а.с. 9).

У Липоводолинській районній газеті Наш край надруковано оголошення про те, що загублений оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , який зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за НОМЕР_5 від 31 липня 1996 року, виданий на ім`я ОСОБА_4 на території Русанівської сільської ради, вважати втраченим (а.с. 17).

Із копії довідки про вартість об`єкта оцінки від 12 лютого 2019 року вбачається, що ринкова вартість об`єкта оцінки: земельна ділянка загальною площею 3,24 умовних кадастрових гектарах, сертифікат серії НОМЕР_1 , що розташована за адресою: Сумська область, Липоводолинський район, Русанівська сільська рада, станом на дату оцінки становить (без ПДВ) 88069 грн. 88 коп (а.с. 19).

На заяву позивача ОСОБА_1 про видачу дублікату сертифікату на право на земельну частку (пай) відділ у Липоводолинському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив про неможливість його видачі у зв`язку з відсутністю законодавчо визначеної процедури видачі дублікату сертифікату на земельний пай (а.с. 18).

Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України спадщину складають всі права та обов`язки, які б належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У зв`язку з тим, що спадкодавець ОСОБА_4 померла в 1999 році застосуванню підлягає Цивільний кодекс УРСР 1963 року.

Згідно зі ст. 524 Цивільного кодексу УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

У відповідності до ст. 548 ЦК УРСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Згідно ст. 549 ЦК УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до п.5,6 Указу Президента України Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року №720/95, та ст.2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельтних ділянок (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією з відповідною реєстрацією цього документа.

Висновки суду по суті заявлених вимог

Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що при вирішенні справи приймає до уваги наявність у матеріалах справи належних і достатніх доказів наявності померлому ОСОБА_4 права на земельну ділянку (пай) площею 3,24 в умовних кадастрових одиницях.

ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом померлої баби, яка прийняла всю спадщину після смерті свого брата ОСОБА_4 фактичним вступом в управління, володіння, а також ураховуючи відсутність інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , окрім ОСОБА_3 , відсутність оригіналу сертифікату на вказану земельну ділянку, суд уважає необхідним з метою ефективного захисту права позивача на спадщину визнати за ним право в порядку спадкування за заповітом на успадковану ОСОБА_2 від ОСОБА_4 земельну ділянку (пай) в умовних кадастрових одиницях.

При цьому, суд ураховує, що сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , є тимчасовим правовстановлюючим документом, є дійсним до виділення власнику паю у натурі (на місцевості) земельної ділянки та видачі іншого державного акту на право власності на цей об`єкт або з дня проведення державної реєстрації права власності на нього в установленному законом порядку. Отже, частина земельної частки (паю) є умовною часткою землі, яка належала ОСОБА_4 , без внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру і без проведення державної реєстрації прав на неї.

До цього, на думку суду, зазначене нерухоме майно померлого спадкодавця може бути включено до складу спадщини, оскільки має характеристики об`єкту нерухомості та економічну цінність, його можна заповісти, а тому таке право на майно захищається судом (ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 40, 41, 64, 65 рішення Європейського суду з прав людини від 27 квітня 1979 року у справі Маркс проти Бельгії ).

Визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права та інтереси інших осіб.

Керуючись ст.ст.12,13, 89, 141, 247, 259, 263-265, 268, 293, 315, 352, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Задовольнити позов ОСОБА_1 визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 право на 3/4 частку земельної частки (паю), площею 3,24 в умовних кадастрових гектарах, розташовану на території Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, яка на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за НОМЕР_5 від 31 липня 1996 року, належала ОСОБА_4 .

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_4 ).

Відповідач: Русанівська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (місцезнаходження: с. Русанівка, вул. Зелена, 1, Липоводолинський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 04388426).

Повне рішення суду складено 27 серпня 2019 року.

Суддя Д. В. Бутенко

СудЛиповодолинський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення27.08.2019
Оприлюднено30.08.2019
Номер документу83920552
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —581/530/19

Рішення від 27.08.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

Ухвала від 09.08.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні